Subscribe Us


BÜYÜKŞEHİR’E AKÜLÜ ARAÇ ALANLARDAN TEŞEKKÜR


 

Mersin Haber- Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Mersin’de özel gereksinimli yurttaşlar için engeller bir bir kaldırılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ÇİMSA A.Ş. iş birliğiyle her yıl geleneksel hale gelen “Akülü Araç Dağıtım Töreni” gerçekleştirildi. Törende, 67 özel gereksinimli yurttaşa akülü araçları teslim edildi. Özel gereksinimli yurttaşlara sosyal aktivite alanı olarak hazırlanan ve modern bir sosyal donatı tesisi olan ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışı da yapıldı. İki törene de katılan Başkan Seçer, “Engelsiz bir kent yaratmamız lazım” dedi.

 

Özel gereksinimli yurttaşlar akülü araçlarına kavuştu

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ÇİMSA A.Ş. iş birliği ile bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen ‘Akülü Araç Dağıtım Töreni’nde 67 akülü araç ihtiyaç sahibi özel gereksinimli yurttaşlara dağıtıldı. Bu yılki araçların 40’ı ÇİMSA, 27’si ise iş insanı Şerif Yahşi tarafından karşılandı. Araçlar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ÇİMSA A.Ş. Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç ve iş insanı Şerif Yahşi tarafından özel gereksinimli yurttaşlara teslim edildi. Törene, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, bürokratları ve daire başkanları katıldı.

 

“Aşıya ulaşmada belediye olarak emrinize amadeyiz”

 

Başkan Seçer törende yaptığı konuşmada, pandemi sürecinin aşılıp normalleşmeye dönülmesinde aşının önemli bir rolü bulunduğunu belirterek, “Güçlü ülkeyiz. Aşıyı temin edip ki temin edildiği söylendi. Aşı programını doğru, makul, zamanında, etkin yapıp tüm yurttaşlarımızı aşılama görevi kalıyor. Umut ediyorum Sağlık Bakanlığı nezdinde bu çalışmalar yürütülüyor, başarıyla sonuçlanır ve bu illetten hep birlikte kurtuluruz. Herkes işine, gücüne, rızkına döner. Tabi bu süreçte en çok risk altında olan grupların başında özel vatandaşlarımız geliyor. Sizler geliyorsunuz. Yaşlanmış yurttaşlarımız geliyor. Aşılama sürecinde sizlere de öncelik verilmesi ve bunun da süratle yerine getirilmesi gerekiyor. Bizler de aşıya ulaşmada, lojistikte emrinize amadeyiz belediye olarak” dedi.

 

Başkan Seçer, hayırsever vatandaşlara akülü araç desteği için çağrı yaptı

 

ÇİMSA A.Ş. iş birliği ile geleneksel hale gelen akülü araç dağıtımlarına değinen Başkan Seçer, yönetime geldiğinden bu yana ÇİMSA ile üçüncü kez dağıtım gerçekleştirdiklerini söyledi. 2019’da 30, 2020’de 50, bu yıl da 67 akülü araç dağıttıklarını ifade eden Seçer, “Buradan hayırsever yurttaşlarımıza bir mesajımız olsun. Bu özel insanlarımızın akülü araç ihtiyacına sizler de katkı sunabilirsiniz. Onların da katkısı bizler için önemli. Umut ediyorum gelecek günlerde bu rakamı çok daha fazla sayıya eriştirebiliriz. Zira bizden talep çok. Baktığınız zaman rakamlara özel insanımızın sayısı Türkiye’de yaklaşık yüzde 13’lük nüfusa tekabül ediyor. Mersin’de de bu oran buna yakın. 100 binin üzerinde yurttaşımız bizim özel insanımız. Bizim bir anlamda devlet olarak onların sorumluluğunu yüklendiğimiz yurttaşlarımız. Onların dertlerine de çare olmuş oluruz. Biz bu konuda da zaten veri tabanı oluşturmaya çalışıyoruz. Kayıt altına alıyoruz. Şu anda 43 binin üzerinde kayıt gerçekleştirildi” dedi.

 

Göreve geldikleri günden bu yana özel gereksinimli bireyler başta olmak üzere yaş almış vatandaşlar ve ihtiyaç sahibi insanlara sundukları destek hizmetlerini anlatan Başkan Seçer, “Emin olun belediyemizin bütçesi içerisinde imkanımız şudur, sadece şu kadar ayıralım değil. Yapabileceğimiz bu tarz hizmetlerin en azamisine kadar biz bunları çıkartıyoruz” dedi.

 

“Yeni şarj istasyonlarımız da hizmete girdi”

 

Akülü araç şarj istasyonu sayısının artırıldığını dile getiren Başkan Seçer, “Bugün de 67 yurttaşımıza akülü araç dağıtacağımızı düşünürseniz her geçen gün bu şarj istasyonlarına ihtiyaç artacak. Bizim de görevimiz bu ihtiyaçlara cevap vermek, sayılarını artırmak. Tarsus 75. Yıl Parkı, Tarsus Otogar, Silifke Göksu Kurtuluş Parkı, Erdemli Devlet Hastanesi, Mersin Tren Garı, Özgecan Aslan Meydanı, Taş Bina önü, Mersin Otogarı,  Forum AVM bölgesi ve Marina AVM bölgesinde yeni şarj istasyonlarımız da hizmete girdi. Genel anlamda kentte sizlere karşı yaşamı kolaylaştırmamız lazım. Çok klasik bir tabirle engelsiz bir kent yaratmamız lazım. Yolda, ulaşımda, herhangi bir kamu alanında, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin bulunduğu büyük gösteri merkezlerinde, okullarda, aklınıza gelen insan yaşamına dair bütün alanlarda sizlerin yaşamını kolaylaştırmak durumundayız” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, ÇİMSA A.Ş. Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç ve hayırsever iş insanı Şerif Yahşi ile birlikte salonda bulunan özel gereksinimli yurttaşlardan Birsel Ak, Miyase Kaya ve Nazlı Teker’e temsili olarak akülü araçlarını teslim etti. ÇİMSA A.Ş. Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç, “Bugün burada ÇİMSA olarak engellilerin toplumsal hayata katılmaları ve eşit fırsatlara sahip olabilmeleri adına katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile 2015 yılında başlattığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz iş birliğimize bu yıl da devam etmenin bir kez daha gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

Allah sizin gibi insanları bizim başımızdan eksik etmesin”

 

Özel gereksinimli bireylerden Birsel Ak, kendisine teslim edilen akülü araç için teşekkürlerini dile getirerek, “Bu akülü araç sayesinde hayatımız biraz daha kolay olacak. Tek başımıza, bir başkasının yardımı olmadan hayatımızı idame edeceğiz. Hepinize çok teşekkür ederim” dedi. Miyase Kaya ise “Öncelikle Sayın Başkanım sizi çok seviyorum. Hayatımızı kolaylaştırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Bize yardımcı olan kardeşlerime ömür boyu sağlıklı, mutlu, huzurlu, güzellik dolu günler nasip etsin Allah’ım. Bizim zor hayatımızı kolaylaştırdığınız için Allah sizin gibi insanları bizim başımızdan eksik etmesin” diye konuştu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar