Subscribe Us


BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN SUN TV’DE NE DEDİ?

 Gazeteci arkadaşlarımız Raşit Doğan ve Mehmet Selvi Tarsus’a gelerek Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile canlı yayında sohbet ettiler.

Başkan Bozdoğan’ın  göreve geldiği  Nisan 2019 tarihinden bu yana yaptıklarını, yapmak istediklerini konuştular. Başımıza bela olan Pandemi sürecinde belediyenin neler yaptığını sordular, başkan da açık yüreklilikle cevapladı.

Mersin’in köklü yayın kuruluşlarından olan ve geçtiğimiz günlerde Mersin Gazeteciler Cemiyeti başkanı Kaya Tepe tarafından satın alınıp İçel TV ile kardeş olan  Sun TV  ekranlarında 'Açık Konuşalım' programının canlı yayın konuğu olan başkan Bozdoğan önemli açıklamalar yaptı.

Başkan, göreve geldiklerinde cari açık bulunurken şimdilerde bunun artıya geçtiğini anlatarak, belediyede halkın tek kuruşunu zayi etmediklerinin altını çizdi. Yeni okuma salonları, sosyal tesisler, Gençlik ve kadın Merkezleri gibi tesisler açtıklarını anlatan Bozdoğan’ın amacı, eğitimli, kültürlü ve sağlıklı bir kent yaratmak ve bunu Tarsus’ta başarmak.

…/…

Ancak başkanın şanssızlığı ise göreve gelişinin yılı dolmadan karşılaşılan Koronavirüs salgını. Yani Pandemi dönemi.. Bu hususta önemli açıklamalar yapan Bozdoğan “Pandemi sürecinde  5 milyon litre dezenfekte ürettik. 200 Bin el dezenfekti ürettik. 1 milyondan f azla maske ürettik ve ücretsiz dağıttık.  bunu Türkiye’de yapan ilk belediyeyiz. Üstelik bazı hastanelere ve kamu kurumlarına bile maske üretip ücretsiz gönderdik” diyerek  pandemiye yakalanmanın dezavantajını avantaja çevirdiklerini söyledi.

Sonraki açıklamalarında ise şunları kaydetti:  Yardıma ihtiyacı olanlara pandemi sürecinde erzak yardımı yaptık. Yardım miktarı 30 bin koliyi geçti. Bileklik uygulamasını 65 yaş üstüne başlattık. Çiftçilere destek için 600 ton sebze ve meyve alıp halka ulatırdık. Süt üreticilerinden sütü aldık işlettik. Kaşar peyniri, kefir, tereyağ üretip halka ücretsiz dağıttık.  Askıda ekmek projesi ile ekmek  dağıtımı yaptık. Tarsus’ta genel bakınca hep ilkleri yaşadık. Şu anda da Covitten korkumuz var. 3. dalga gelir mi diye önlem almak zorundayız. Hızlı  ve seri çalışmak zorundayız.”

…/…

GECE NÖBETTEYİZ

Başkan Bozdoğan, her zaman tedbirli olduklarını, bunun için nöbetçi ekip bulundurduklarını da söyledi  ve “ Gece belediyede nöbetçi var. Bir sıkıntınız olduğunda bize  Alo 153 den ulaşabilirsiniz. Halk dayanışma ve paylaşmayı bu Covit döneminde çok gördü. Yaptığımız masraflar 2 milyon 350 bin TLyi geçmedi . Covit dönemindeki masrafımız başkalarına göre çok daha az oldu.. Ama dağıttıklarımızın miktarı 20 milyon TL ‘yi buldu. Kızılay ile ortak proje yapıp kenar mahalledekilere ve Suriyeli vatandaşlara ulaştırdık. Kaymakamlığın kurduğu Vefa grubunda 20 şoför verdik. 5 tane daha vereceğiz, hem de araç tahsis  ederek. Bir ülkenin ulusal çıkarı ülke insanının sağlığını korumaktır. Boş tarla ve arsaları ekime hazır hale getirdik. Bunları  temizletip, toprağı sürdürüp  bugünlerde  tohum ekiyoruz. Üretimle ilgili dinamikleri ortaya koyduk. Bir şehir üretim ve üretim dinamikleri ile büyür. Yükselir.”

…/…

ESNAFIN YANINDAYIZ

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,   pandemi süreci nedeniyle, zor durumda olan herkese yardımcı oldukları gibi , muhtarlara ve işyeri kapalı olan Kahveci esnafı gibi esnaflara da yardım elini uzatmak için projeler yaptıklarını anlattı. “Tüm  muhtarlara nakdi yardım konusunu ele aldık. Meclisin belirleyeceği miktarda nakdi yardımlarımız olacak. Yine işyerleri kapalı olan Kahvenaheci esnafını düşünüyoruz. Bundan önceki 1. dalgada da işyeri kapanan ve 7-8 ay işyeri kapalı kaldığı için sıkıntı yaşayan kahveci esnafının işyerleri ikinci kez kapatıldı. Bu insanlar ne  yapacak, ne yiyecek, içecek. bunu düşündük. Bu kahveci esnaflarının başkanı Halil Şekerci ile görüştük. Değişik mahallelerde kahvehanesi kapalı olanların  işyerinin bir bölümünü isterse bize vermesini isteyeceğiz. bu bölümde proje yapıp okuma salonu haline getireceğiz. Bu proje ile kahveci esnafına para aktarma  imkanı bulacağız”

Başkan işsizliği önlemek içinde Tarsus Gıda OSB’de 100 dönüm arazi aldıklarını, bu proje ile 15 bin insanın iş sahibi olacağını, ayrıca işsiz kalifiye gençlerin Almanya’daki kardeş kentimiz Langen’e gönderileceğini ve orada iş ve aş sahibi olacağını anlattı.

Yani başkanın düşünceleri güzel. Yaptıkları güzel, yapacakları güzel.

Yapmak istedikleri olumlu ve mantıklı..

Bizler başkanı  izlemeye devam edeceğiz.

…/…

Tarsus’a gelen ve güzel bir sohbet gerçekleştiren  Gazeteci arkadaşlarımız Raşit Doğan ve Mehmet Selvi’ye ayrıca Mersin Gazeteciler Cemiyeti başkanı  ve Tepe Medya Grup başkanı, Sun TV ve İçel TV sahibi başkan Kaya Tepe’ye de böyle güzel bir yayın gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyordum.
0533 3248800

Yorum Gönder

0 Yorumlar