Subscribe Us


MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN BAL GİBİ DESTEĞİ ‘BAL EVİ’ İLE DEVAM EDİYOR


MERSİNLİLER KATKISIZ ÜRÜNLERE ARTIK BAL EVİ’NDEN ULAŞIYOR

“ÇOCUKLUĞUMDAKİ O TAT GELDİ AĞZIMA, HOŞUMA GİTTİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde doğal ve katkısız bal ve arı ürünlerinin satışının yapılması için açılan Bal Evi, Yenişehir ilçesindeki ilk noktasında faaliyetini sürdürüyor. Vatandaşlardan ilgi gören Bal Evi satış noktaları ilerleyen günlerde Mezitli ve Toroslar ilçelerinde de yerini alacak.

Tüketici Seval Nesli, doğal ürünlere ulaşma noktasında Bal Evi’nin kurulmasının çok iyi olduğunu ifade ederek, “Güvenilir insanlar arkasında, o yüzden biraz daha farklı bakıyorum artık. Yakınımızda olması güzel bir şey. Çocukluğumdaki o tat geldi ağzıma, hoşuma gitti” dedi.Bal Evi’ne daha önce gelerek ürünlerin tadına baktığını söyleyen Mustafa Çevirici ise “Her çeşit bal ürünlerini koymuşlar ortaya. İsteyen istediğini alabiliyor. Yine geleceğiz, dizayn harika” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle arı ürünlerini üreticiden tüketiciye doğal ve daha az maliyetle ulaştıracak olan proje kapsamında kısa süre önce açılan “Bal Evi” satış noktalarının ilki, Yenişehir ilçesinde faaliyetini sürdürüyor.

Bir kısmı geri dönüşüm malzemelerinden yapılan ve tamamen Büyükşehir’in ustalarının ellerinden çıkan “Bal Evi” tanzim satış noktası özelliği gösteriyor.Tüketici tamamen doğal ve katkısız bal ve arı ürünlerineulaşırken, üretici de ürünlerini doğrudan piyasa değerinde satabiliyor.

Üreticilerin hayali gerçekleşti, doğal ve katkısız ürünler artık Bal Evi’nde

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi tarafından hayata geçirilen projeyle bal ve arı ürünleri üreticilerinin doğrudan tüketiciye ulaşabilme hayali gerçekleşti.Tüketicilerin sağlığına zararlı olan sahte bala karşı tamamen doğal ürünlerin yer aldığıBal Evi, bal ve arı ürünlerini üreticiden tüketiciye daha az maliyetle ulaştırıyor.

Birliğe kayıtlı 4 bine yakın yetiştiricinin ürettiği çeşit çeşit bal, propolis, arı sütü, polen gibi arı ürünleri Bal Evi aracılığıyla ilk elden vatandaşlara satılıyor. İlki Yenişehir ilçesine yerleştirilen Bal Evi, GMK Bulvarı’nda Dumlupunar Anadolu Lisesi yanında yer alıyor. Büyükşehir’in ‘Bal Gibi Destek, Her Petekte Gelecek!’ sloganıyla başlattığı proje kapsamında kentin 13 ilçesindeki 708 arı yetiştiricine petek, arıcı körüğü ve arıcı maskesi desteğinde bulunulmuştu. Üretimden pazarlama aşamasına kadar arı üreticilerinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi Bal Evi satış noktalarını ilerleyen günlerde Mezitli ve Toros ilçelerinde de kuracak.

“Üretimden pazarlamaya her süreçte üreticilerimizin yanındayız”

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi, Tarımsal Hizmetler, Eğitim ve Kooperatifler Şube Müdürü Selçuk Şahutoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın her alanında olduğu gibi arı yetiştiricilerine de destek vermeyi sürdüreceklerini belirterek, “Üretimden pazarlamalarına kadar geçen sürede her zaman üreticilerimizin yanlarındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde 708 üreticimize temel arıcılık malzemelerini hediye etmiştik. Şu anda da arı yetiştiricilerimizin üretmiş olduğu balların analizlerini yaparak arı yetiştiricileri birliğimiz öncülüğünde vermiş olduğumuz bal büfelerinde satışını gerçekleştirmekteyiz. Bu konuda üreticilerimizin aynı zamanda da tüketicilerimizin desteklerini sonuna kadar alıyoruz ve memnuniyetlerini sürekli dile getiriyorlar” dedi.

“Burada kazanan iki taraf var; biri üretici biri tüketici”

Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt,arı üreticilerinin ürünlerini pazarlama noktasındaki en önemli sıkıntılarınınürünlerin değerinde satılamaması olduğunu vurgulayarak, Bal Evi satış noktasının bu yaraya merhem olduğunu söyledi. Kurt, “Gelen tüketiciler diyorlar ki; ‘Allah sizlerden razı olsun. Ne tükettiğimizi bileceğiz. Artık balı bal tadında yiyeceğiz’Sadece Mersin’de değil tüm Türkiye’de dileğimiz bu tür yerlerin olması.Burada kazanan iki taraf var; biri üretici biri tüketici.Balları üreticilerimizden ayrı ayrı alıp, analizlerini yaptırıpher balı karıştırmadan kendine has doğal tadıyla, kendi özüyle direk tüketicilerin ayaklarına ulaştırma imkanına sahibiz” dedi.

Birliğin Merbal markasıyla oluşturduğu ürünlere yurt içi ve dışından tüketicilerin merbal.net adresinden ulaşabileceklerini belirten Kurt, “Türkiye’ye ve kamuoyuna sesleniyorum; lütfen bu tür oluşumları,çiftçilerimizi, bizlerin yaptığı her şeyin destekçisi olsunlar. Elbirliğiyle büyütelim, bu gerçekten bir gönül işi” diye konuştu.

“Bal fiyatlarımız istediğimiz seviyelere geliyor yavaş yavaş”

Yaklaşık 25 yıllık arı üreticisi olduğunu ifade eden Mehmet Fansa,sahte bal yüzünden daha önce hem ürün fiyatlandırmada sıkıntılar çektiklerini hem de halka ulaşmakta zorlandıklarını ifade ederek, “Büyükşehir’in Arıcılar Birliği ile yapmış olduğu koordinasyonda balımızın çok rahat bir şekilde halka ulaşması, istediğimiz fiyatta gitmesi bizim için çok iyi oldu.Özellikle sahte balla mücadele etmemiz çok azdı.Kendi ballarımızın satışını yapabiliyorduk ama direk halka ulaştırılmasında Birlik ve Büyükşehir ile yapılan koordinasyon çok iyi bizim için. Bal fiyatlarımız istediğimiz seviyelere geliyor yavaş yavaş” ifadelerine yer verildi.

“Büyükşehir, üreticiye doğrudan ulaşmamızı sağladı”

30 yıldır arıcılık yapan emekli öğretmen Zeki İm,merdiven altında üretilen fason balların arıcılık yapanların ürünlerine kıyasla neredeyse 4’te 1 fiyatına satıldığını söyleyerek, “Bir arıcı arkadaşımız aylarca yuvasından, çocuklarından ayrı kalıyor. Dağlarda tek başına yetiştiriyor. Merdivenaltı ballarla mücadelenin daha sıkı tutulmasını istiyorum.Bal Evi satış noktası için Büyükşehir Belediyesi’nden Allah razı olsun. Böyle bir Bal Evi kurdu ve üreticiye doğrudan ulaşmamızı sağladı.Hem vatandaşımız temiz bal yiyor hem de üretici olarak ürünümüzün değerini tam olarak almamızı sağlıyor. Ekonomik olarak da bize katkısı oluyor” dedi.

“Çocukluğumdaki o tat geldi ağzıma, hoşuma gitti”

Tüketici Seval Nesli, bazı gıda ürünlerinde tüketicilerin kandırıldığını ifade ederek, “Eskiden bu kadar bal arayışına girmiyordum çünkü kendi ballarımız vardı.Sonradan şehre taşındığımız için de tabii ki doğal olarak katkı maddeleri çok fazla olduğu için hep soru işaretiyle yaklaşıyorduk.Böyle bir şey olması çok güzel olmuş. Güvenilir insanlar arkasında o yüzden biraz daha farklı bakıyorum artık. Hoşuma gitti, yakınımızda olması güzel bir şey. Çocukluğumdaki o tat geldi ağzıma” diye konuştu.

“Buraya bal almaya geldik,bundan sonra bu alışverişimize devam edeceğiz”

Bal Evi’ne daha önce gelerek ürünlerin tadına baktığını söyleyen Mustafa Çevirici, “80 yaşındayım.Buraya bal almaya geldik. Gerçekten güzel, bundan sonra bu alışverişimize devam edeceğiz. Belediyenin de önderliğinde Arıcılar Birliği’nin de katkılarıyla güzel bir düzen yapmışlar. Her çeşit bal ürünlerini koymuşlar ortaya. İsteyen istediğini alabiliyor. Bunların tadına da baktık, çok da mutlu olduk. Yine geleceğiz,dizayn harika. Pencereleri bile arı peteğinin işareti olarak göstermişler”diye konuştu.Sevim Çevirici ise “Mersin’e yakışmış, çok güzel olmuş. Tadıda çok güzel beğendik ve buradan balımızı da alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Üretici ile tüketici arasında doğrudan bir bağ oluştu”

Birlik üyesi ve Bal Evi satış sorumlusu Soner Saray, açılışın üzerinden kısa süre geçmesine rağmen vatandaşların yoğun talebiyle karşılaştıklarını belirterek, “Üretici ile tüketici arasında doğrudan bir bağ oluştu aslında.Artık üretici de kendi balının satılacağını biliyor tüketici de nereden nasıl bal alacağını çok iyi biliyor. Biz burada doğru bilgi verdiğimiz takdirde zaten kişiler de bundan sonra gönül rahatlığıyla bal yiyebilecek veya diğer arı ürünlerini tüketebilecek” dedi.


 

Yorum Gönder

0 Yorumlar