Subscribe Us


ARATOS FELSEFE OKULLARI’NDA DERS BAŞLIYOR


 

Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos adına yakışır etkinlikler çeşitlenerek devam ediyor. Üniversiteden 35 akademisyen ders verecek. Türkiye’de 25 felsefe okulu aynı anda izleyecek.

 

Aratos dergisi bünyesinde kurulan ve 11. yılına giren Aratos Felsefe Okulu’nun 2021-2022 dönem dersleri bu yıl da online olarak yapılacak.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Felsefe Okulu dersleri, 6 Kasım 2021 ile 16 Temmuz 2022 tarihleri arasında zoom üzerinden haftada bir Cumartesi günü olmak üzere toplam 35 ders yapılacak. Derslere 21 üniversiteden akademisyen ile Türk Tabipler Birliği ve geçen yıl da bize destek veren Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nden konuşmacılar katılacaklar.

Yapılan açıklamada, 8 aylık program içinde 6 Kasım 2021 tarihinde Aratos Felsefe Okulu'nun açılış dersinde Mersin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Aratos dergisi Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehragül Aşkın, “Descartes’de Öznelcilik İlkesinin Kurgulanışı” başlıklı sunumunu yapacak.

Edinilen bilgiye göre, dersin ardından Uğur Pişmanlık’ın çektiği “Rasyonel Bir Filozof Anaksagoras” belgesel filminin gösterimi ve Aratos Ödülleri törenini gerçekleştirilecek.

Etkinlik programı kapsamında 2021-2022 Aratos Ödülleri sahiplerine takdim edileceği bildirildi.

Aratos felsefe dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Aratos Felsefe Okullarında 21 Üniversiteden 35 akademisyenin ders vereceğini ifade ederek, “Bu yıl ders vermek için aramıza yeni hocalarla birlikte Türkiye'den 3 Kıbrıs'tan 2 ve 1'de ABD'den yeni üniversiteler katıldı. Türkiye genelinde kurduğumuz 25 felsefe okulu aynı anda zoom üzerinden bağlanarak dersleri tek merkezden online olarak izleyebileceklerdir. Felsefe derslerimiz herkese açık ve ücretsizdir. Tüm felsefe severleri gerçekleştireceğimiz etkinliklere davet ediyoruz.

Aratos Felsefe Okulu’nun, felsefenin toplumsallaşması anlamında önemli çaba olduğunu düşünüyorum. Felsefenin ışığı Tarsus’tan tüm Anadolu’ya yayılıyor. Aratos olarak antik çağın felsefe geleneğini ilerici, yurtsever ve aydınlanmacı ilkelerle sürdürüyoruz.

Açıklamada ayrıca, 20 Kasım'da Dünya Felsefe Günü kapsamında, bu yıl "Stoa Felsefe Festivali'nin ilkinin yapılacağı ve bu etkinliğin ayrıntılarının sonra duyurulacağı belirtildi.” diye konuştu.

 

Uğur Pişmanlık

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar