Subscribe Us


TADEKA TANITIM ETKİNLİĞİ YAPILDI


 TARSUS HABER- Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu (TADEKA) Tanıtım Etkinliği’ne katılan Başkan Seçer, kurul üyeleri ile fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Seçer, TADEKA üyelerinin sağlayacağı gönüllü danışmanlığın önemli olduğunu söyledi. MEDEKA ve TADEKA’dan çıkan kararların da büyük önem taşıdığını vurgulayan Seçer, “Noter burası, ben değilim. TADEKA demek siz demek. Yani Tarsus’a Değer Katanlar önemli bir payedir” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, toplam 8 kurulu bulunan Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu (TADEKA) Tanıtım Etkinliği’ne katıldı. Kurul üyelerini dinleyen ve fikir alışverişinde bulunan Başkan Seçer, bu oluşumların sağlayacağı gönüllü danışmanlığın önemine dikkat çekti. MEDEKA ve TADEKA’dan çıkan kararlara da büyük önem verdiklerine değinen Seçer,  “Noter burası, ben değilim. TADEKA demek siz demek. Yani Tarsus’a Değer Katanlar önemli bir payedir” dedi.

Tarsus’taki  etkinliğe; Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları ile TADEKA Kurul üyeleri katıldı. Toplantıda, kurullar tarafından planlanan etkinlikler ve projeler konuşuldu. Başkan Seçer, kurulların yapacağı çalışmalar neticesinde Tarsus'ta projeler üretileceğini anlattı. Siyasilerin kararlar alırken işini iyi yapan ve ehil insanlardan destek alması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, kendisinin de bu doğrultuda hareket ettiğini söyledi. Kurul üyelerine seslenen Başkan Seçer, “Sizler, Tarsuslu hüviyeti taşıyan, bu konudaki otorite, uzman, adını ne koyarsanız koyun, en ehliyet sahibi insanlar olduğunuz için bu kurulda yer alıyorsunuz” dedi.

 

“İsimleri Tarsus ve Mersin olarak farklılık gösteriyor ama içeriği, amacı aynı”

Mersin için MEDEKA, Tarsus için de TADEKA’yı oluşturduklarını ifade eden Seçer, “İsimleri Tarsus ve Mersin olarak belki bir farklılık gösteriyor ama içeriği, amacı, her şeyi aynı. Neden Tarsus'a ayrı bir birim, yapı oluşturduk? Mersin tamam ama Tarsus bir başına farklı bir yer. Hem bölgenin en yüksek nüfusa sahip ilçesi, en kadim toprağı, en kadim tarihi, en kadim birikimi. Buraya ayrı bakmak gerektiğini düşünerek bütün Mersin'e şamil MEDEKA’yı kurduk. Aslında MEDEKA, Tarsus’u da içeriyor bir anlamda. Ama Tarsus’a özel de böyle bir yapı oluşturduk. Bugüne kadar gayet de değerli, önemli çalışmalar oldu. Bundan sonra aslında bu tasarımların uygulamaya dönme dönemi başlıyor” ifadelerini kullandı.

 

…………OOO………..

 

ÖZDÜLGER: “TARSUS’UN DEĞERİNİ

ARTIRMAK NOKTASINDAN YOLA ÇIKTIK”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, yaklaşık 1,5 yıl kadar önce Başkan Seçer’in öncülüğünde ve ilgisi doğrultusunda MEDEKA’yı oluşturduklarını anlatarak, “Yine Başkanımızın talimatıyla Tarsus’ta, sizin gibi değerli katılımcılarla beraber Tarsus’un değerini artırmak, tanınırlığını, bilinirliğini daha da pekiştirmek, aynı zamanda teşvik etmek, yeni kent elçileri yaratmak, kültür ve sanat politikalarına bir eşgüdüm katmak ve bir çatı altında toplayarak gelişmesini sağlamak noktasından yola çıktık” dedi.

Cerrahoğlu: “Halkın, kent dinamiklerinin bu kararlarda rol alması çok değerli”

TADEKA Kurul Üyesi Ali Cerrahoğlu da çok güzel ve özel bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlatarak, “Kentte yaşayanların, halkın, sivil toplumun, kent dinamiklerinin bu kararlarda, bu etkinliklerde rol alması, etkin olması çok değerli. Bu anlamda ben Vahap Başkan'a ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne özellikle teşekkür ediyorum. Böyle bir yapı kuruldu. Tarsus'a Değer Katanlar Kurulu, bugüne kadar 40 kadar toplantı yaptı. 8 ayrı kurul oluştu. Böyle güzel, geniş katılımlı, ortak aklı öncelikleyen çalışma için çok teşekkür ediyorum sizler adına” dedi ve kurullar hakkında kısa bilgiler verdi. Cerrahoğlu ayrıca, kurullar tarafından yaklaşık 15’e yakın etkinlik planlandığını aktardı.

Daha sonra kurulların temsilcileri tarafından planlanan projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu, görüşleri ve önerileri dinlendi. TADEKA’nın; Plastik Sanatlar; Edebiyat; Müzik ve Sahne Sanatları; Kent Araştırmaları ve Kent Belleği; Felsefe ve Arkeoloji; Sinema, Fotoğraf, Karikatür; Turizm ve Gastronomi ile Spor Kurulu olmak üzere toplam 8 alt kurulu bulunuyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar