Subscribe Us


ÖMER KURNAZ “30 HAZİRAN EMEKLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”


Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, “30 Haziran Emekliler Günü”nü kutlayan bir mesaj yayınladı.

Emeklilerimizin sorunlarını her platformda gündeme getirdiklerini, sorunların çözümü için mücadele verdiklerini belirten Kurnaz, mesajında şunları söyledi:

“Sosyal güvenlik, emeklilerimizin ve milletin en temel güvencesidir. 30 Haziran 1927 tarihinde emekli olan ulu önder Atatürk’ün emekli ve yaşlılara yönelik "Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur." sözünü çok değerli buluyoruz.

2018 yılından itibaren emeklilerimize dini bayramlar öncesinde ödenen 1.000 lira ikramiye ile küçükbaş kurbanlık alınırken, 2022 yılında hiçbir değeri kalmamıştır.

Türkiye Emekliler Derneği olarak emeklilerimize dini bayram öncesi ödenenikramiyelerin “asgari ücret” seviyesine yükseltilmesini ve gerçekçi bir artış sistemine endekslenmesini talep ediyoruz.

Ülkemizin kalkınmasında ve imarında alın teri olan emeklilerimize hak ettiği aylığın ödenmesi, sosyal devlet olmamızın bir gereği olarak görülmelidir.

Emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamların, aylıkları düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğünden, seyyanen zamlar yapılmalı ve emeklilere refahtan pay verilmelidir.

Aylık hesaplama sistemleri, emekli aylıklarında küçülmeyi getirmiştir. 2.500 TL emekli aylığı ile geçinmek mümkün mü? Yüksek enflasyon, emeklilerimizi giderek yoksullaştırmaktadır. Asgari ücret artışı ile birlikte asgari emekli aylıkları da değerlendirilmeli ve en az emekli aylığı asgari ücrete endekslenmelidir.

Emeklilerimizin zorunlu harcamalarını yapamaz duruma gelmesinden ders çıkarılmalı ve emekli aylıklarında iyileştirmeler yapmalıdır.

Emeklisini mutlu etmeyen devletler geleceğe güvenle bakamaz. 30 Haziran Emekliler Gününü kutlu olsun.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar