Subscribe Us


TARSUS ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ATA TOHUM BUĞDAY DAĞITIMI


 TARSUS-HABER- Tarsus Belediyesi’nin 'Ata Tohumu' projesi kapsamında belediye arazilerinde ektiği buğday tohumlarından hasat edilen ürünler çiftçilere ücretsiz tohumluk olarak dağıtıldı. Böylece çiftçiler topraklarına atalık tohum ekerek yöreye özgü türleri yetiştirecek ve Ata tohum gelecek nesillere aktarılacak.

 

Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın öncülüğünde başlatılan 'Ata Tohumu' projesi kapsamında atalık buğday tohumları toprakla buluşmuştu. O tohumlardan hasat edilen ürünlerden bir kısmı yurttaşların sofrasına ulaşırken 7 tonluk kısmı da atalık tohum olarak yeniden değerlendirilmek üzere 45 sözleşmeli çiftçiye dağıtıldı. Çiftçilere Ata tohumu olarak Karakılçık ve Kunduru Buğdayı, yerli tohum olarak ise Adana99 ve Ekinoks Buğdayı çeşitleri dağıtıldı. Her bir vatandaşa 5 dekara kadar ücretsiz tohumların dağıtımı gerçekleşti. Proje ile hem çiftçiye tohum desteği sağlanacak hem de belediyenin tohum bankası her geçen yıl elindeki miktarı artıracak.Her yıl düzenli olarak dağıtımı yapılan atalık tohumlar ile sürdürülebilirlik sağlanıyor. Tohum dağıtım etkinliğine Konya Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa ve Niğde KemerhisarBelediye Başkanı Ramazan Oya da katılım sağladı.

 

“TEK BİR İSTEĞİMİZ VAR; KÖYLÜ NE OLURSA OLSUN KALKINACAK”

Önceliklerinin Tarsus’un köylerini hem ekonomik hem sosyal olarak kalkındırmak olduğunu belirten Bozdoğan, “Ata tohumuna sahip çıkmak, ata tohumunu devam ettirmek ciddi anlamda bu ülkede köylerimizin kalkınması demektir. Tek bir isteğimiz var; köylü ne olursa olsun kalkınacak, çiftçilerimize desteğimiz devam edecek." dedi.

 

“BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN’IN DESTEKLERİ TARIMSAL ÜRETİMİN ARTMASINI SAĞLADI”

Çiftçi Songül Alıcı verilen hizmetten ötürü teşekkür ederek, ‘’Belediyemizin çiftçilere yönelik hizmetlerini çok beğeniyoruz. Bu sadece çiftçiye yapılan bir destek değil, hem biz kazanıyoruz hem Tarsus ekonomisi kazanıyor. Fide, fidan, balya vb. birçok ürün dağıttı. Başkanımıza desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tarsus Belediyesi’nin destekleri ile tarıma katkı sağlandığını belirten Çiftçi Celil Çalışkan,“ Bugün belediyemizin buğday tohum desteğinden faydalandık. Tarsus’ta bizlerin elinden tutarak destek olan bir belediyemiz var. Başkanımız Haluk Bozdoğan’ın destekleri tarımsal üretimin artmasını sağladı.” diye konuştu

 

“TARSUS BELEDİYESİ TÜRKİYE’DE TARIM FARKINDALIĞI YARATTI”

Yöreye özgü ürünlerin gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Çiftçi Rüstem Keleş , ”Saman, tohumluk buğday, mısır silajı gibi destekler hem çiftçilerimize hem de hayvancılarımıza çok büyük katkı sağlıyor. Bu desteklerden dolayı başta belediye başkanımız olmak üzere tüm ekibine teşekkür ediyorum, kunduru buğdayının lezzetinin tanıtılması için çok elzem hizmettir.” diye konuştu.

 

Kırsal kesime verilen desteklerin önemine değinen Çiftçi Süleyman Keleş ise,” Öncelikle başkanımıza ve belediyemize çok teşekkür ederiz. Bizler çiftçiyiz ve çiftçiye destek veren bir başkana sahibiz. Devamını bekliyoruz, özellikle kırsal kesimle iç içe olmaları daha iyi ekemeyenler için teşvik sağlıyor” dedi.

 

HABER VİDEOSU İNDİRME BAĞLANTISI

https://we.tl/t-yL8AmD0GHf

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar