Subscribe Us


BAŞKAN SEÇER, MERSİN’DE ETKİLİ OLAN DOLU YAĞIŞINA İLİŞKİN KONUŞTU


 “MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEYAKKUZDADIR, HAZIRDIR”

“4 YILDIR ÇOK ÖNEMLİ ALTYAPI ÇALIŞMALARI YAPTIK”

“MERSİN’İN ŞU ANDA ÇOK BÜYÜK SORUNLARA NEDEN OLABİLECEK BİR ALTYAPI SORUNU YOK”

MESKİ 4 YILDA 432 MİLYON TL’LİK YAĞMURSUYU YATIRIMI YAPTI

Başkan Vahap Seçer, dün Mersin’de etkili olan dolu yağışına ilişkin açıklamalarda bulunurken, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ekiplerinin herhangi bir olumsuzluğa karşı teyakkuzda olduğunu ifade etti. 4 yıldır çok önemli altyapı çalışmaları yaptıklarını aktaran Başkan Seçer, “Yağmur suyu sistemlerinde bizim sorunumuz yok. Bu 4 yılı muazzam bir yoğunlukta çalışarak çok iyi değerlendirdik” dedi.  

Mersinliler’ede seslenen Başkan Seçer,“Evet, yoğun yağış var, elbette metrekareye düşen yağış normalin çok üstünde olabilir. Hazırlıklı, tedbirli olun ama merak etmeyin, Mersin Büyükşehir Belediyesi de teyakkuzdadır, hazırdır. Bu süreci de herhangi bir krize, taşkına, sele fırsat vermeden atlatacağız” diye konuştu.

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılından bugüne kadar gerçekleştirdiği yaklaşık 432 milyon liralık yağmursuyu altyapı yatırımlarıile düzenli olarak devam eden menfez ve ızgara temizliği çalışmaları sayesinde Mersin’de herhangi bir su taşkını veya sel sorunu gibi olumsuzluk yaşanmadı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, görevde oldukları 4 yıl içerisinde gerçekleştirdikleri altyapı çalışmaları sayesinde yoğun yağmur ve dolu yağışlarına karşı hazır olduklarını vurguladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ekiplerininMeteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ‘şiddetli fırtına ve yağış’ uyarısı öncesinde harekete geçerek, kentte büyük bir olumsuzluk yaşanmaması için çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü belirten Başkan Seçer, ekiplerin dün yaşanan dolu yağışında da teyakkuzda beklediklerini kaydetti.

“İmar çarpık olmazsa, dere yatakları dolmazsa bu felaketler meydana gelmez”

Doğa olaylarının her zaman yaşanabileceğine ancak yetkililerin gerekli tedbirleri alması halinde felakete dönüşmeyeceğine dikkat çeken Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de bu bilinçle çalışan bir belediye olduğunu ifade etti. Başkan Seçer, “Yılların ihmali bu afete dönüşüyor. Yoksa zamanında şehirlerde yeterli altyapı olsa, imar çarpık olmazsa, dere yatakları dolmazsa, yasadışı işlemlere yöneticiler göz yummazsa, günü kurtarmak için yapılan imalatlar bozuk olmazsa, sağlam işler olursa, bu felaketler meydana gelmez. Yani işe kaderci olarak yaklaşmak doğru değil. Bazı gerçekleri örtmek hiç doğru değil. Biz de bu bilinçle çalışan bir belediyeyiz” diye konuştu.

“4 yıldır biz çok önemli altyapı çalışmaları yaptık”

Gerçekleşen yoğun yağış sonrasında yağmur suyu sistemlerine giden mazgalları tıkayacak derecede yoğun bir dolu yağışı olduğunun altını çizen Başkan Seçer, 4 yıldır hayata geçirilen çalışmalarla sistemde aksaklığa neden olacak bir durum olmadığını söyledi. Başkan Seçer, “Özellikle dün çok kuvvetli dolu yağışı oldu. Yağmur suyu sistemlerine giden mazgalları tıkayacak derecede yoğun bir dolu yağışı oldu. Şu anda Mersin'in dört bir tarafında, belediyemizin araçları, MESKİ’nin ya da Büyükşehir'in personelleri vardır. Ellerinde kürek, iş aletleri ile herhangi bir sorunun oluşmasına müdahaleyi beklerler. Böyle bir çalışma sistemimiz var ve 4 yıldır biz çok önemli altyapı çalışmaları yaptık, yağmur suyu sistemlerinde bizim sorunumuz yok. Akkent’i, Batıkent’i, Vatan Caddesi'ni Karacailyas'ı, Tarsus Öğretmenler Mahallesi’ni, Silifke Gazi Mahallesi’ni, Anamur Sahil Yolu’nu, Kızkalesi’ni yaptık. Yani bizim en son sel tehlikesi olan Osmaniye veSağlık Mahallesi'nde çok yoğun çalışmalar yaptık. Bu 4 yılı muazzam bir yoğunlukta çalışarak çok iyi değerlendirdik” ifadelerini kullandı.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi teyakkuzdadır, hazırdır”

Mersinlilerin yoğun yağışlara karşı hazırlıklı ve tedbirli olmasını ancak korkmamalarını isteyen Başkan Seçer, Büyükşehir ve MESKİ’nin çalışmaları ile çok büyük sorunlara neden olabilecek bir altyapı sorun olmadığını ifade etti. Başkan Seçer,  “Evet, yoğun yağış var, elbette metrekareye düşen yağış normalin çok üstünde olabilir. Hazırlıklı, tedbirli olun ama merak etmeyin, Mersin Büyükşehir Belediyesi de teyakkuzdadır, hazırdır. Tüm personeliyle, aletleriyle, ekipmanlarıyla, oluşabilecek krize müdahale için hazırdır. Ayrıca Mersin’in şu anda çok büyük sorunlara neden olabilecek bir altyapı sorunu yoktur. Bu süreci de herhangi bir krize, taşkına, sele fırsat vermeden atlatacağız” dedi.

MESKİ’den önemli yağmursuyu yatırımları

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılından bugüne kadar gerçekleştirdiği yağmursuyu altyapı çalışmaları ve düzenli olarak devam eden menfez ve ızgara temizliği çalışmaları sayesinde Mersin’de herhangi bir su taşkını veya sel sorunu yaşanmadı.

MESKİ tarafından son dört yılda, ilçelerde su taşkını ve yağışlarda olumsuzlukların yaşandığı, vatandaşlara zorluk yaşatan bölgeler tespit edildi. Bu doğrultuda;Akdeniz Karacailyas Mahallesi, Anamur Stadyum ve İskele Caddesi ile Sahil Yolu,Bozyazı Merkez Mahallesi,Erdemli Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Sanayi Sitesi,Erdemli Kızkalesi Mahallesi,Mezitli Adnan Menderes Bulvarında Yağmursuyu Deniz Çıkış Menfez Genişletmeleri, Mezitli’de Merkez Mahallesi Vatan Caddesi, İstiklal, Seymenli ve Tece Mahalleleri, Silifke Gazi Mahallesi, Atakent Mahallesi, Tarsus Gazipaşa ve Öğretmenler Mahalleleri, Berdan nehri sınırındaki terfi merkezleri tadilatları, Toroslar Yalınayak ile Güneş, Şevket Sümer, Gündoğdu Mahalleleri, Sağlık ve Osmaniye Mahalleleri ve Yenişehir Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahalleleri ve Fuat Morel Mahallesi’nde tamamlanan yağmursuyu çalışmaları olarak öne çıktı.Tamamlanan başlıca yatırımların toplam tutarı 198 milyon 200 bin 245 TL’yi buldu.

Yağmursuyu yatırımlarına ara vermeden devam eden MESKİ’ninhalen devam eden ve planlanan başlıca yağmursuyu yatırımları arasında ise Tarsus Şahin Mahallesi, Akdeniz Kazanlı Mahallesi Cumhuriyet Sokak ile Yenişehir Aydınlıkevler Mahallesi 2001 Sokakda bulunuyor. Bu yatırımların bitirilmesiyle birlikte, her yağışın ardından bu bölgelerde yaşanan olumsuzluklar da ortadan kaldırılmış olacak. Bu yatırımların toplam tutarının ise 234 milyon 620 bin 965 TL düzeyinde gerçekleştiği, MESKİ’nin yağmursuyu yatırımlarının toplam tutarının ise 432 milyon 821 bin 210 TL düzeyinde bulduğu bildirildi.

Yıl boyunca bakım ve ızgara temizlikleri sürüyor

 

Öte yandan, MESKİ’nin oluşturduğu yağmursuyu timleri, yoğun yağışlarsırasında tüm ilçelerde teyakkuza geçerek, özellikle kritik bölgelerde hazır halde bekletiliyor. Son yağışta da timler çalışmalar gerçekleştirdi. Ekipler, yağış durumuna göre kritik noktalarda yağmursuyu timleri ile her an teyakkuz halinde bekliyor.

Ayrıca, Mersin’in tüm ilçelerindeki muhtelif mahallelerde yağmursuyu yapım işleri, bakım onarım ve ızgara temizlikleri 12 ay boyunca sürdürülüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar