Subscribe Us


10 -11-12 NİSAN 2023- TARSUS MEKTUBU


 

10 NİSAN 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..….ooo…………..

TARSUS’TA POLİS BAYRAMI KUTLAMALARI BUGÜN

10 Nisan Polis Teşkilatının kuruluşunun 178. yıldönümü kutlama proğramı  bugün tamamlanıyor.

 Buna göre  Kutlamalar  10 Nisan pazartesi günü saat 10.00’da Cumhuriyet alanında  yapılacak.

7 Nisan 2023 Cuma günü  ilk proğramda saat 11.00 de Tarsus Şehitliği ziyaret edilecek. Saat 12.15 de ise Ulu Camide tüm Şehitlerimiz için Mevlid okutulaRak dua edildi..

Tarsus Eniyet müdürü Polis Teşkilatının kuruluşunun 178. yıldönümünü kutlayarak etkinliklere herkesi davet etti.

PAZARTESİ GÜNÜ           

Kutlamalar  10 Nisan pazartesi günü saat 10.00’da Cumhuriyet alanında  yapılacak.

Toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, sosyal hukuk devletinin bekası için yüksek vazife anlayışı ile hizmet vermekte olan Emniyet Teşkilatının 178. kuruluş yıldönümünü kutlar, başta İlçe Emniyet Müdürümüz olmak üzere, mesai arkadaşlarına, ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.”

………..….ooo…………..

MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ

BELLİ OLDU.

14 mayıs seçimleri öncesi milletvekili aday listesi belli oldu. Tarsuslu 2 isim seçilecek yerde. CHP den Ali Mahir Başarır 1. Sırada yer aldı. İyi Partil Burhanettin Kocamaz da yine 1. Sıra ile kesin seçilecek durumda. MHP ve Ak Parti Tarsus’u es geçti.

İYİ PARTİ MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

1.BURHANETTİN KOCAMAZ

2.AYDIN ENES SEYDANLIOĞLU

3.ALİ ER

4 .ESRA  KAHRAMAN

5 .ÖZER  ÖZEL

6..MEHMET TURGUT

7.YÜKSEL ÇELİK

8.ESİN  ERKOÇ

9.ALİ RIZA ÖZDENİZ

10.MEHMET TÜRE

11.MEHMET YUNUS SEVEN

12.MUSTAFA ATEŞ

13.HİLAL USTA

Xx

CHP Mersin Milletvekili Sıralı Listesi

1.Ali Mahir Başarır

2.Gülcan Kış

3.Mehmet Emin Ekmen (DEVA)

4.Talat Dinçer

5.Hasan Ufuk Çakır

6.Emre Yılmaz

7.Nürsen Yücesoy Temizkan

8.Leyla S. Kırık

9.Ahmet Yorgun

10.Mehmet G. Uğur

11.Şerife Arıcı

12.Güven Kocabıyık

13.Neslihan Çelebi

 

Xx

Ak Parti Mersin Milletvekili Aday Listesi belli oldu.

1-NUREDDİN NEBATİ

2-ALİ KIRATLI

3-HAVVA SİBEL SÖYLEMEZ

4-FARUK DİNÇ

5-MEHMET AKDOĞAN

6-ALİ İHSAN GÖK

7-SERKAN TANRIKULU

8-HAKKI MENİZ

9-FATİH DÖLEK

10-MUSTAFA ERİM

11-FİRDEVS AKTÜRK

12-HALİT PEKDURAN

13-SEÇKİN TAŞ

XX

 

MERSİN YEŞİL SOL PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

1.Ali Bozan

2-Perihan Koca

3-Mustafa Türk

4-Hamdiye Kırıkçı

5-Şerif Durmaz

6-Hacı Bayram Kızartıcı

7-Derman Tarancı

8-Esra Ergüzeloğlu Kilim

9-Muhammet Talat Şeker

10-Ayşe Gül Temür

11-Mehmet Şirin Kaya

12-Nurettin Sönmez

13-Mustafa Malgır

Xx

 

………..….ooo…………..

ÇOCUKLARA KONSER

Tarsus’ta , Depremden etkilenen çocuklarımıza özel, moral ve motivasyon amaçlı "Çocuk Şarkıları"  konser  (bugün) 10 Nisan 2023 günü saat  14.00 de  St. Paul Anıt Müzesi (eski kilise) yapılacaktır.

Konserimize tüm çocuklarımız davetlidir...

 

………..….ooo…………..

KOLEJDE GENEL KURUL TAMAM

Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği'nin olağan genel kurulu gerçekleşti.

Derneğin son iki yılda yaptığı çalışmalar değerlendirildi ve önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalar planlandı.

 

Çok verimli ve pozitif enerji yüklü bir toplantı oldu. Özellikle mezunların deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza yaptıkları desteklerin anlatıldığı bölümde çok duygulu anlar yaşadık.

 

Mehmet Özel başkan tüm dernek ekibinin katkılarıyla başarılı çalışmalarına bu dönem de devam edecek. Mezunlar Derneği tüm mezunların birlik ve beraberliği ve herkesin katkısıyla başarılı çalışmalar yürütüyor.

………..….ooo…………..

TARSUS’TAN DEPREMZEDELERE

BİR YARDIM DAHA

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin ve Şehir Plancısı Baykal Bayır ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası, deprem bölgesinden kentimize gelen vatandaşlarımız için Almanya’da bulunan Türk Gıda Toptancısı Ahinur şirketinin de destekleri ile oluşturulan yardım TIR'ı, Türkiye Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer’in katılımı ile belediyemize ulaştı.

İçeriğinde dayanıklı gıda malzemeleri bulunan ürünleri depremzede vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

Prof. Dr. Yaşar Bilgin ve Baykal Bayır’a desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

………..….ooo…………..

‘’TARSUS BELEDİYESİ ÇOCUK KOROSU’’

MERSİNDE SAHNE ALDI

Depremzedeler için düzenlenen etkinlikte ‘’Tarsus Belediyesi Çocuk Korosu’’ Mersinde sahne aldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzede vatandaşlarımız için  Mersin Uluslararası Müzik Festivali (MERFEST) komitesi tarafından organize edilen, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) Orkestrası’nın da eşlik ettiği ‘’Dayanışma Konseri’’ düzenlendi.

Düzenlenen konserde ‘’Tarsus Belediyesi Çocuk Koromuz’’ ile kentimizde ağırlanan depremzede çocuklardan kurulu "Deprem Çocuk Korosu’’ da yer alarak çeşitli eserler seslendirdi.

 

………..….ooo…………..

ASKER ADAYLARINA GÜLE GÜLE ASLANIM

Tarsuslu asker adaylarıvatan nöbetine gidiyor. Kutlu sevdalarımız vatan, bayrak, millet ve ezan sana emanet. Başında miğferin, ayağında postalın, yüreğinde kutlu sevdaların kahraman bir Mehmetciksin artık, şanı yüce Allah'a şükret. Yolun açık, Mevlâ'mız her zaman ve mekânda yardımcın olsun. Teskere gününde görüşmek üzere güle güle aslanım. Rabbimizin şefkât kollarına emanetsin.

 

………..….ooo…………..

 

TARSUS KENT KONSEYİ BİSİKLET

 TOPLULUĞU (TABİT) İHSANİYE’DE

Tarsus Kent Konseyi Bisiklet Topluluğu ve Mersin Zirve Bisiklet Topluluğu ile ortak  etkinlik gerçekleştirdi.

Gökhan Özberk ‘’İhsaniye köyü turumuz renkli bir havada geçmiştir. İhsaniye köyünde bizlere elleriyle kısır yaparak ikram eden Didem Sofracı ve Emel Tatlıcı ya   ayrıca Mersin Zirve Bisiklet Topluluğunun değerli üyelerine çok teşekkür ederiz.’’ Dedi.

 

………..….ooo…………..

ZİYA KESKİNIŞIK

BUGÜN TOPRAĞA VERİLİYOR

MEDYAD başkanı Okan Çalışkan ‘’Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yüksek İstişare Kurulu üyemiz usta gazeteci Ziya Keskinışık vefat etmiştir.

Meslek büyüğümüz duayen gazeteci merhum Ziya Keskinışık’a Allah’tan rahmet kederli ailesine ve camiamıza başsağlığı dileriz.’’ Dedi.

MGC ise ‘’Cenaze 10/04/2023 Pazartesi günü öğle namazına müteakip Müftü Camiinden kaldırılıp Akbelen mezarlığında defnedilecektir.’’ Açıklaması yaptı.

………..….ooo…………..

TARSUS, LİDERE DE FARKLI  YENİLDİ

2. Liğ beyaz grupta dün Lider  Çorum FK, Tarsus İdman Yurdu'nu 9-0 yendi.

Çorum, 60 puana ulaşarak Şanlıurfa'dan liderliği aldı. Çorum FK,  TİY önünde 9-0'lık galibiyetle gövde gösterisi yaptı.

Tarsus İdmanyurdu  ise 21 puanla 17. sırada kaldı.

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

..........Ooo...........

 

 

 

11 NİSAN 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..….ooo…………..

POLİS TEŞKİLATI’NIN KURULUŞUNUN 

178.YILDÖNÜMÜ  KUTLANDI

Türk Polis Teşkilatı’nın  kuruluşunun 178.Yıldönümü Tarsus’ta da törenle kutlandı.

Tarsus Cumhuriyet Meydanında yapılan törene Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Emniyet Müdürü Ali Garanlı ve kalabalık bir grup katıldı.

Törene ayrıca  Tarsus Ticaret Borsası başkanı Ali Seçer,  Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar Limited genel müdürü Ali Uyan,  Ticaret Odası Meclis başkanı  Hüsnü Yağcı, Muharip Gaziler Derneği başkanı Rasim Yuvarlakoğlu,  Kuvayi Milliyeciler Derneği İsmail Taşgit,  muhtarlar, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve Sivil toplum kuruluşları  ile halk katıldı.

İlk önce  Emniyet müdürü Ali Garanlı Atatürk Anıtına Çelenk Sunarak saygı  duruşunda bulundu. Ardından saygı duruşunda bulunulup istiklal marşımız okundu.

 

………..….ooo…………..

ALİ GARANLI  “TÜRK POLİSİ BÜYÜK

FEDAKARLIKLARLA GÖREV YAPMAKTADIR”

Günün anlam ve önemi hakkındaki konuşmayı Emniyet müdürü Ali Garanlı yaptı. Garanlı, Türk Polis Teşkilatı’nın  kuruluşunun 178.Yıldönümünü kutlamaktan büyük gurur ve onur duyduklarını belirterek “Bende bir Emniyet mensubu olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Garanlı özetle şunları söyledi: “Bizim en başta gelen görevimiz devleti aratmamaktır. Emniyet teşkilatımız terörle, narkotik ve örgütlü suçlarla mücadele başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında güvenlik ve huzurun korunmasında önemli görevler üstlenmekte, gece gündüz büyük fedakarlıklar, cesaret ve kahramanlıkla çalışmaktadır. Emniyet mensuplarımızın görevlerini ifa ederken en büyük gücü, halkın güveni ve vatan sevgisi ile yoğrulan yüksek vazife şuurudur.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Polis teşkilatının kuruluşunun 178. yıldönümünü kutlarken  büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 6 şubattaki depremde hayatlarını kaybeden şehitlerimize rahmet diliyorum.”

 

………..….ooo…………..

KAYMAKAM OTCU “POLİS,

DEVLETİN VİTRİNİDİR”

Tarsus  kaymakamı Kadir Sertel Otcu,  Polis bayramı nedeniyle  Emniyet teşkilatı mensuplarını kutlayarak “Polisimiz devletin vitrinidir. Ülkemizin huzun ve asayişi için her zaman dimdik ayaktadır. Halkımızın polisimize gveni tamdır. Polis, vatan ve millet için canını bile feda etmekten çekinmez. devletimiz, milletimiz ve kahraman Türk Polisi ilelebet var olsun” dedi.

………..….ooo…………..

 

 AYDIN POLAT’TAN POLİSE KUTLAMA

Tarsus belediye başkan yardımcısı Aydın Polat Türk Polis Teşkilatı’mızın 178. yıl dönümü dolayısıyla ilçe protokolümüzle beraber İlçe Emniyet Müdürümüz Ali Garanlı'yı ziyaret etti. Çiçek verdi.

………..….ooo…………..

ALİ SEÇER, POLİS TEŞKİLATININ

178. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Seçer Polis Teşkilatının 178. Yıldönümü Etkinliği'ne katılarak Polis Teşkilatının " Adalete dayalı bir kuvvet" olduğu mesajını verdi.

Seçer açıklamasında;   “ 178  yıllık temiz mazisi ile  Türk Polisi, çağdaş ülkelerin kullandığı araç-gereç ve yöntemleri kullanmayı kendine amaç edinmiş, dünyada ortaya çıkan gelişmelere paralel olarak milletimizin değişen beklentilerine cevap vermek için sürekli kendini yenilemiştir.Hukuk devletinde Polis adalete dayalı bir kuvvettir. Onun için adaletlidir. Korkulan değil, güvenilen bir güçtür.”  dedi.

………..….ooo…………..

İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR!

Filistin'e ve Mescid-i Aksa'ya Yapılan Baskı ve Zulümleri Kınamak Amacıyla Tarsus’ta İsrail’e  tepki eylemi yapıldı.

Ulu Cami bahçesinde  Tarsus Ashab-ı Kehf Platformunca Düzenlenen Basın Açıklamasına çok sayıda hemşehrimiz katıldı.

Basın açıklamasını Platform adına   Ali Rıza Keser okudu. Ardından Hilmi Tuzcu hocada bir konuşma yaptı ve Filistine destek vererek İsrail'i kınadıklarını söyledi.  İsrail’in bir terör devleti olduğunu söyledi.

Tuzcu’dan sonra merkez  vaizi  Mikail Tayşan Filistin’de şehit düşenlere dua etti.  İsrail aleyhine taşınan dövizler ve  atılan sloganlardan sonra  protesto eylemi sona erdi.

Eylemin adından Ulu Camiinde İftar Programı Düzenlendi. Katılımcılara Simit, su ve ayran ikram edilerek iftarlarını yapmaları sağlandı. İftardan sonra ise toplu olarak  akşam namazı kılındı.

………..….ooo…………..

UMAY KOLAY’DAN TEŞEKKÜR

Emlakçılar ve TEMDA-DER başkanı Umay Kolay , depremzedelere yardım yapan Tarsuslu emlakçılara teşekkür etti.

Mersin Emlakçılar odasının , “yeme yedir” ve “bir koli de sen al” sloganıyla başlattığı yardım

kolileri Hatay ilimizin ilçelerine ve köylerine  dağıtıldı. Yardım kampanyasına Tarsus’taki Emlakçılar ve TEMDA-DER başkanı Umay Kolay da destek verdi.

Tarsus dahil Mersin genelindeki  Emlakçılar 30 kişilik yönetici grubuyla beraber  Hatay’a gittiler ve orada  tek tek depremzedelere bizzat dağıtımı gerçekleştirdiler..

Mersin Emlakçılar odası başkanı Mehmet Sinan Canpolat “Dayanışma için düzenlenen yardımların toplanmasında emeği geçen herkese ve desteğini esirgemeyen gönlü güzel dostlarımıza teşekkürler” dedi.

​​​​​​​Hatay’daki  yardım dağıtımına Tarsus Emlak  Müşavirleri Dayanışma Derneği başkanı Umay Kolay da katıldı.

………..….ooo…………..

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 yılı Nisan Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi Başkan Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Mecliste 2022 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Meclis toplantısında, Adıyaman Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kardeş Şehir’ olmasına ilişkin madde oy birliği ile kabul edilirken, Denetim Komisyonu Raporu da Meclis üyeleri tarafından görüşüldü.

 

Toplantıda faaliyet raporu üzerine gerçekleştirilen eleştirilere yanıt veren Başkan Seçer, gelir ve gider bütçelerindeki gerçekleşme oranlarına dikkat çekerek “Gelir bütçemizi yüzde 93.2; gider bütçemizi yüzde 92.7 gerçekleştirmişiz. Bu mali disiplin demektir” dedi.

 

Kendisinin parti rozetini çıkartmış bir belediye başkanı olduğunu söyleyen Başkan Seçer “Ben kentimin her köşesine, bölgesine, her yurttaşıma adaletli hizmet götürmekle mükellefim. Vicdani, insani, idari ve hukuki olarak da böyle davranmak zorundayım” dedi.

 

Büyükşehir olarak başarılı çalışmalara imza attıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Güneş balçıkla sıvanmaz. Biz başarılı bir belediyeyiz. Çok da güzel işler yapıyoruz. Tarihinde görmediği şekilde adaletli bir hizmet alıyor Mersin halkı” diye konuştu.

 

Belediye personelinden memnun olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Onların da alın terlerinin, emeklerinin karşılığını hakça alması yönünde çalıştığımı bilmelerini isterim. Onlara ödediğim para yine kendi paraları, kendi vergilerinden, halkın vergilerinden kesilen parayı ben oraya ödüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 yılı Nisan Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi Başkan Vahap Seçer’in başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında Birimlerden Gelen 29, Komisyonlara Havale Edilen 16 ve gündem dışı 2 madde olmak üzere toplam 47 madde görüşüldü.

 

2022 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi

 

‘Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu’ görüşülürken oturumu Meclis Birinci Başkan Vekili Mehmet Çelik yönetti. Görüşmelerin ve değerlendirmelerin ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu Meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi. Toplantıda ayrıca Denetim Komisyonu Raporu Meclis üyeleri tarafından görüşüldü.

 

Meclis toplantısında 1 yıl süre ile görev yapmak üzere gizli oy ile Büyükşehir Belediye Encümeni’ne 5 üye ve işari oylama ile de İhtisas Komisyonları seçimi yapıldı.

 

“Mersin Belediyesi güçlüdür”

Meclis üyelerinin 2022 yılı Faaliyet Raporu değerlendirmelerinden sonra konuşan Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin; Türkiye'nin en önemli stratejik kentlerinden birini yönettiğini ve güçlü bir mali disiplininin olduğunu vurgulayarak, “Biz güçlü bir belediyeyiz. Ben borçların, olumsuzlukların ya da toplumu manipüle ederek ajite ederek, başarısızlığın arkasına sığınan bir siyasetçi olmadım bugüne kadar. Mersin Belediyesi güçlüdür. Mersin Belediyesi, ki bütün belediyeler genel bütçeye vergi gelirlerinden paylarını alırlar, öz kaynakları vardır. Bütün bu kaynaklarıyla 5 yıl süreli yapacakları stratejik plan çerçevesinde yıllık yatırım programları çerçevesinde halka hizmet götürürler” dedi.

 

“Gelir bütçesinde gerçekleşme oranı 93.2, giderde 92.7”

Gelir ve gider bütçelerindeki gerçekleşme oranlarının tutarlılığına dikkat çeken Seçer, “Geçen yıl 5 milyar 88 milyon lira gelir bütçemizingerçekleşme oranı yüzde 93.2,gider bütçemiz ise 5 milyar 932 milyon, yüzde 92.7 gerçekleşme sağlamışız. Bu mali disiplin demektir. Şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin mali disiplini o kadar iyi duruma gelmiştir ki devraldığı dönemdeki 400 milyon dolarlık borcu 115 milyon dolar seviyesindedir. Diyorlar ki ‘Gelir bütçenizin yüzde 10'u, 15'i gibi öz kaynaklardan kullanıyorsunuz bunu artırmanız lazım’. Hükümet sanki bana cebinden gönderiyor. Bu çok abes bir şey. Bunlar kanunla belirlenmiş. Öyle bir algı yönetimi yapılıyor ki sanki biz isteyince bu para bize geliyor, sanki engelleme, ayrımcılık yapılmıyor. Bu eleştirileri yapıyorsunuz ama bu para bizim yasal hakkımız, sizin de yasal hakkınız belediyeler olarak. Bunun partisi yok, kanun çerçevesinde alırsınız paranızı” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Seçer, uluslararası kredi kuruluşlarından Fitch’in yayınladığı raporda Türkiye’de mali tablosu en iyi olan 9 belediyeden birinin Mersin Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyledi.

 

“İmkânlardan Cumhur İttifakı belediyeleri kadar Millet İttifakı belediyeleri yararlanmıyor”

Büyükşehir’in sağladığı mali disiplini çok zor şartlarda gerçekleştirdiğini belirten Seçer, “Bana ‘İller Bankası'ndan Cumhur İttifakı’na mensup belediyelerin yararlandığı kadar muhalefetin belediyeleri yararlanıyor’ diyebilir misiniz? Bakanlıkların, kurumların, Türkiye Belediyeler Birliği’nin sağladığı hibelerden, imkânlardan Cumhur İttifakı’na mensup belediyeler kadar Millet İttifakı’na mensup belediyeler yararlanıyor mu? Kocaman bir hayır, yararlanmıyor. İnsan mukayese ederken, değerlendirme yaparken adaletli olmalı diye düşünüyorum” dedi.

 

“Hiçbir idare kanun dışı bir eylem içerisinde olamaz”

İşten çıkarma ve işe iadelerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Seçer, işten çıkarmalarda yasalara aykırı hiçbir harekette bulunmadıklarını söyledi. Seçer, “Hiçbir idare kanun dışı bir eylem içerisinde olamaz. 11 bin kişinin çalıştığı bir kurumda işe girişler, çıkışlar olur. Bunun gerekçeleri olur. Ama kanun, nizam ne gerektiriyorsa o yapılır. İşe iadeler olur, yasal olarak başlatırsınız, ‘Bu bize yararlı’diyorsanız devam ettirirsiniz. Ama değilse tazminatını ödersiniz bu işi bitirirsiniz ve daha karlı olursunuz. Çünkü yararlanamıyorsunuz” diye konuştu.

 

‘Ekmek kuyruğu’ eleştirisine yanıt; “Bu iktidarınıza yakışmıyor, bana değil”

Bir Meclis üyesinin, ekmek üretiminin yetersiz olduğuna dair iddiasına yanıt veren Başkan Seçer, Halk Ekmek olarak farklı çeşitlerde günlük 65 bin ekmek üretimi yaptıklarını belirterek, “Elbette çok daha fazla olması gerekir. Bunlar sosyal politikalar çerçevesinde yapılır. ‘Orada kuyruklar oluşuyor. Bu yakışmıyor’ denildi. Bu yakışmıyorsa iktidarınıza yakışmıyor, bana değil. Yani ucuz ekmek almak için sabahın kör karanlığında insanlar ekmek kuyruğuna girmişse, demek ki vatandaşın durumu bu. Ancak ben mevcut imkanlar ve kapasitem dahilinde Türkiye'nin en ucuz ekmeğini üretip satıyorum” dedi.

 

“Bizim hibelerimiz iki ileri bir geri bekliyor”

2022 yılında Euro bazında 4 milyon 186 bin Euro yurt dışından hibe aldıklarını ifade eden Başkan Seçer, yurt içinden hibe alamadıklarını da vurguladı. İlçe belediyelerine yurt içinden daha çok hibe geldiğini ancak Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinin böyle bir kaynağı olmadığına dikkat çeken Seçer, “Bizim milyon dolarlar hibelerimiz iki ileri bir geri bekliyor. Örneğin FRIT II kapsamındaki önemli bir projemiz Mezitli. Şimdi ihalesine çıktık nihayet. O kadar uzuyor ki bu işler. Artık İller Bankası’ndan mı kaynaklı, yoksa bu fonları bize aktaran bankalardan, kurumlardan mı kaynaklı bilemiyorum. Biliyorum da bilemiyorum. Biz bu ihaleyi yapana kadar 17 milyon Euro’luk Mezitli İçme Suyu Şebekesi Projesi 50 milyon Euro'ya çıkmış. Hala biz bir kazma vuramadık. Tömük hizmet bekliyor. Homurlu, Kazanlı bekliyor. 7 milyon Euro civarında. Bunların bir kısmı hibe. Örneğin Mezitli hibe. Konuşacaksak bunları konuşalım” ifadelerini kullandı.

 

“Bir kentin turizmi gelişecekse Turizm Bakanlığı’nın özel bir gayret göstermesi lazım”

Turizm alanları konusunda da belediye ve yerel yönetimler olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Seçer, “Makro projeleri yapan kurum Turizm Bakanlığı’dır. Bir kentin turizmi gelişecekse Turizm Bakanlığı’nın özel bir gayret göstermesi lazım. Ama biz de belediye olarak kent merkezimizde günübirlik geziler ya da yerli turistin gelebilmesi, ağırlanabilmesi için önemli düzenlemeler yapıyoruz. Ama bizim bu gayretlerimiz Türkiye'nin ya da dünyanın sayılı turizm kenti olması için Mersin’e yetersizdir. Bunun Turizm Bakanlığı eliyle yapılması gerekirdi. Turizme yönelik 22 yıldır bir şey yapılmadı. Buraya insan gelecek, havaalanı lazım. 2013'te temeli atıldı, 2023 yapılmadı” diye konuştu.

 

“Ben her yurttaşıma adaletli hizmet götürmekle mükellefim”

Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, Bozyazı Gözsüzce’de Orman Genel Müdürlüğü’nden tahsisi alınan bir yer olduğunu ve Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Gülnar ile Mut’un atıklarını o bölgeye çekeceklerini söyledi. Başkan Seçer, “22 milyon Euro hibe geliyor ve bu hibe -mahkeme sürecinden dolayı- belli bir süre kullanılmadığı için geri gidiyor. Orada bir sorun var. Ben rozetimi çıkartmış bir belediye başkanıyım. Ben kentimin her köşesine, bölgesine, her yurttaşıma adaletli hizmet götürmekle mükellefim. Vicdani, insani, idari ve hukuki olarak da böyle davranmak zorundayım” dedi.

 

“Her yıl milyonlarca lira taşıma ücreti ödüyoruz”

Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Mut ve Gülnar’ın, geçmişte atıklarını ormana vahşi depolama yöntemi ile döktüklerini hatırlatan Başkan Seçer “Belediye Başkanları burada. Bizim yönetim iş başına gelene kadar oranın katı atıkları, evsel atıkları, fabrika atıkları nereye dökülüyordu? Ormana, vahşi depolama yapılıyordu. Gilindire Mağarası’nın yolu üzerine. Aynı şekilde Mut’ta Gülnar’da ormana döküyordu. ‘Bu facia, bunu biz taşıyalım’ dedik, Silifke’ye getiriyoruz. Her yıl milyonlarca lira taşıma ücreti ödüyoruz arkadaşlar. Bu para kamunun kaynağı” dedi.

 

Hayvan barınakları hakkında yöneltilen eleştirilere yanıt veren Başkan Seçer; Silifke’de ki barınağın yeni bittiğini ancak Mut’ta yapmak istedikleri barınak için Orman Bakanlığı’ndan kullanılmayan bir tesis alanının tahsisini istediklerini ancak aylar sonra ‘Talebiniz reddedilmiştir’ yanıtı aldıklarını söyleyen Seçer, “Belediye devletin yasal, anayasal bir kurumu. İstediğimiz yer orman alanı da değil, kullanılmayan bir tesis alanı. Şimdi bunlara hız kazandırılmazsa, bu çalışmalarımızı biz nasıl yapacağız arkadaşlar?” diye konuştu.

 

Dar gelirli vatandaşlara dağıtımı yapılan gıda kolilerinde partizanlık yapıldığı iddialarını net bir ifade ile reddettiğini söyleyen Başkan Seçer ‘Yandaşlara dağıtılıyor, partililere dağıtılıyor’ iddiaları geldi, bunu asla kabul etmem. Kesinlikle, ‘Bu mahalleye verilsin, buraya verilmesin’ , ‘Burada bizim adamlar var, burada yok’ böyle bir ayrımcılık yok. 120 bin civarında bir koli dağıtımı gerçekleştiriliyor, sadece Ramazan kolisi. Daha öncede 15 binin üzerinde, depremzedelere dağıtım yapmıştık. Bunları da sırf gösteriş olsun, koli olsun diye değil, gerçekten içerisinde 15-20 gün küçük bir aileye yetecek gıdalar var. Bu konuda bu eleştirileri şikayetleri art niyetli bulurum” dedi. 

 

“Öğrencilerimiz her şeyin en iyisine layıktır”

Mersin’in öğrenci şehri olmasını istediklerini ve bu doğrultuda çok önemli çalışmalara imza attıklarının altını çizen Başkan Seçer şunları kaydetti: “Mersin öğrenci kenti olsun. Herkes sahilleri ranta açar, ben öğrencilere açıyorum. Belediyelerde böyle denize nazır, leb-i derya, muazzam yerler, araziler hep ranta açılır. Ben vatandaşıma açıyorum. ‘Öğrencilerimiz her şeyin en iyisine layıktır’ deyip en güzel yerlerde okuma salonları yapıyoruz. Birçok mahallede yapıyoruz. Özellikle çok kalabalık ailelerin yaşadığı bölgeler var. Çocuk ders çalışamıyor. Bizim yaptığımız eğitim destekleri, dershaneler, öğrenci bursları, üniversitelerin kapısında şu anda 6 TL’ye üç kap yemek veriyoruz. Türkiye'nin en ucuz, her türlü imkanı olan toplu taşıma araçları Mersinde öğrencilerimizin emrine 1 TL’ye amade, böyle bir ücret yok Türkiye’de.”

 

Metro için ‘Barış Projesi’ diyen Başkan Seçer, projeyi revize ettiklerini ve 30 km’ye çıkardıklarını hatırlattı. Revize yapılan proje için ÇED görüşünün bahane edildiğini ifade eden Başkan Seçer, “Mevcut proje içerisinden yaklaşık 300 metrelik bir mesafe başka bölüme girdi. Bakın nasıl kılıf buluyorlar; ‘Biz ÇED olmadığı için metro kredisini onaylamıyoruz’. Gözünüzün önünde doğa katliamı yapılıyor, ormanlar talan ediliyor, kıyı talan ediliyor 10 günde ÇED’i çıkıyor. 2 yıldır iki ileri bir geri. Kurum görüşlerinde problem yok. Onayı bekliyoruz. Benim mali tablolarımda problem var mı? Siz bana 2021’in Ağustos ayında Meclis’ten 900 milyon lirayı alabilirsin diye vermediniz mi? Üzerinden 2 sene geçiyor. Ağustos’ta 2 yıl dolacak. Bunu niye onaylamazlar? Benim tablom ortada. Bana 400 milyon dolarlık bir mali tablo devrettiniz. Şu anda 115 milyon dolar borcu olan bir belediyeye siz niye zulüm edersiniz? Meclis neden bize yardımcı olmaz? Sayın Tanrıverdi söyledi; ‘Biz meclis olarak finansman bulmasına yardımcı olamadık’ dedi. Doğru söylüyor. Yazıktır, günahtır, Euro 20 TL oldu. 2 yılda ben dünya iş yapardım. Siz niye Mersin’in istikbalini engellediniz? Niye Mersin’in 2 yılını çaldınız?” dedi.

 

“Metro konusunda alınan bütün kararlar bal gibi engellemedir, siyasi kararlardır”

Mersin Metrosuyla ilgili Ankara’nın kararlarının siyasi engelleme çalışmaları olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, Metro konusunda yurtdışından finansman bulduğunu ancak Türkiye’nin mali durumu nedeniyle verilmediğini aktardı. Seçer şunları söyledi:“Bu konuda alınan bütün kararlar tek kelime ile bal gibi engellemedir, siyasi kararlardır. ‘Hizmet gitmesin, Vahap Seçer başarısız olsun’ mantığıdır. Metroyla ilgili çok yazık ettik. Bunu ben değil iktidar yaptı. Metroyu hiçbir belediye merkezi hükümetin onayı, izni olmadan yapamaz, ihaleyi hiç yapamaz. Sen Mersin Büyükşehir Belediyesi metro projesini yatırım programına alan hükümetsen devamını getirmesini sağlayacaksın. Bunu siyasi saiklerle engellediğin noktada Mersin halkına kötülük yaparsın. Çıkıp ortalığa ‘ÇED raporu alınmamış’ deyip bu uydurma gerekçeyle de siyasi etiğe sığmayan yalanlar ortaya koymayın. Bunu yapmayın.”

 

“Güneş balçıkla sıvanmaz, biz başarılı belediyeyiz”

Büyükşehir olarak başarılı çalışmalara imza attıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Biz başarılı bir belediyeyiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Çok da güzel işler yapıyoruz. Siz tarihimizde görmediğimiz kalitede yollar görüyorsunuz. Tarihinde görmediği şekilde adaletli bir hizmet alıyor Mersin halkı. Sosyal hizmetlere tarihinde görmediği bütçeler ayırıyoruz. 2019’daki bütçemizle bugünkü bütçemizin arasındaki fark yaklaşık olarak 5 katı. Şu anda 10 milyar 660 milyon TL. O zaman 2 milyar 255 milyon TL bütçe ile geldik. O bütçeyi de biz yapmadık. Zaten yüzde 75 gerçekleşme oranı vardı. Sonra bütçe gerçekleşmeleri yüzde 98’lere, yüzde 99’lara çıktı” diye belirtti. 2022 yılı performansının yüzde 88.48 ile çok yüksek bir oran olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, elde edilen başarıdan ötürü, çalışma arkadaşlarına, en alt kademeden en üst kademeye kadar emek veren mesai arkadaşlarına, katkı sunan Meclis üyelerine ve verdikleri destek için Mersin halkına teşekkür etti. 

 

Mersin’de merkezi hükümet tarafından yapılması gereken pek çok hizmetin yapılmadığını hatırlatan Başkan Seçer, “22 yılda her ay vergi gelirlerinden 5.,6.,7. sırada size para ödeyen Mersin’e ne yaptınız? Havaalanını mı bitirdiniz? Çeşmeli-Taşucu otoyolunu mu bitirdiniz? Sahil yolunu mu bitirdiniz? Ne yaptığınızı bana söyleyin. Mersin Büyükşehir Belediyesi mevcut bütçesi, mevcut kredi imkanları ile olabilecek en iyi işi yapıyor” dedi. Cumhur İttifakı’na mensup bir Meclis üyesinin kentsel dönüşümü kendilerinin yapacağını söylemesi üzerine de Başkan Seçer, şunları söyledi: ‘Kentsel dönüşümü biz gelince yapacağız’ diyor. O da hayal aleminde. 22 yıldır iktidar. Kentsel dönüşüm öyle basit işler değil. Bakanlığı’nda TOKİ aracılığıyla ya da başka kurumlar aracılığıyla destek vermesi gereken çok faktörlü bir mesele. Kolay bir şey değil” diye ifade etti.

 

“İmar konusunda yol almak için her türlü gayreti gösteriyoruz”

İmar planlarının ilerlemediği yönündeki eleştirilere ise Başkan Seçer, “Bunlar boyacı küpü değil batırıp çıkarasınız. Çok netameli işler ama Mezitli’de çok çok önemli bir mesafe alındı. Yenişehir öyle, Toroslar kısmen, Akdeniz zaten geç başladık. Çünkü zaman alıyor. Onlar devam ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı nazım imar çalışmaları değil ki mesele. 1/1000’liklerini ilçe belediyeleri yapacak. Bunu hakka, hukuka uygun yapacak. Doğru, dürüst yapacak. Bunlar süratle yapılırsa biz de katkı sunuyoruz. Yol almak için her türlü gayreti gösteriyoruz” cümleleriyle yanıt verdi.

 

“İkinci 5 yılda ilk icraatımız Toplu Konut olacak”

İkinci 5 yılda ilk icraatlarının Toplu Konut olacağını belirten Seçer, “Farklı formüller üzerinde çalışıyoruz. Bunu yarın yaparız dersem yalan söylerim. Bir dahaki döneme hazırlanıyoruz. Bir dahaki dönem Allah kısmet ederse, belediye idaresi halk tarafından bize verilirse yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

“Mersin Mersin olalı bu kadar kaliteli yollarla tanışmadı”

Mersin’de Mersinlilerin hiç görmediği yol çalışmalarını gerçekleştirdiklerini de vurgulayan Seçer, 2022 yılında 1,5 milyon ton asfalt kullanıldığını, 2 bin 200 km sathi kaplama yapıldığını söyledi. Seçer, “Tarsus'a ilk kez 2 bin 200 metre bulvar açan yönetim biziz. Tarsus Tarsus olalı bu kadar kaliteli yollarla tanışmadı. Bunun da hakkını verin. Mersin de Mersin olalı bu kadar kaliteli yollarla tanışmadı. Bizim dönemimizde tanıştı. Ben bunu her gittiğimde duyuyorum. Anamur’a gidin. Anamur sahil yolunu da yaptık. Yani tarihinde olmadığı kadar güzel altyapı yaptık. Gülnar’a da Mut’a da, Yenişehir’e de Akdeniz'e de. Mesele sadece yeni yol açmak değil. Her yere yol açamazsınız, ihtiyacı olan yerlere açarsınız. Mevcut yolların ihyasından bahsediyorum. Mevcut yollara bakın. 3. Çevreyolu’nu yeniliyoruz. 4 Çevreyolu’nu yeni açtık. 7 Kardeşler kavşağında biten yolu GMK’ya, D-400'e bağlıyoruz. Şimdi 980 metrelik bölümü bitti. Karayolları’ndan bir rakam verebilir misiniz 4 yılda Mersin'de ne kadar yol açtı? Beni eleştirenler şu otoyolu bir yapsalar keşke. 2 bin 200 kilometre sathi kaplamayı, 1,5 milyon ton asfaltı beğenmiyorsunuz” diye konuştu.

 

“İyi sonsuza gider. Tarım da bunu hak ediyor”

Tarımsal destekleri her zaman artıracak çalışmalar yapacaklarını söyleyen Başkan Seçer, “İyi sonsuza gider. Tarım da bunu hak ediyor. İyi işler yaptığımızı da bilmenizi istiyorum. Hayvancılık, sulama borusu, fide, fidan desteği, her alanda sonuç alıcı çalışmalar yaptığımızı söyleyebilirim. Bir araba garajda kapalı kalırsa arıza yapar mı? Sorun yapar mı? Demek ki biz çalışan arabayız. Arıza yapmamız da olasıdır. Arıza yapıyoruz, alet ekipman eskiyebilir, herhangi bir sorun olabilir ama yol alıyoruz. Araba yol alıyor bu önemli, yatmıyor garajda” ifadelerine yer verdi.

 

“Sosyal Hizmetlerin bütçesi 8-9 kat arttı”

Başkan Seçer, Büyükşehir’in bütçesinin 4 kat arttığını fakat sosyal hizmetlere ayrılan bütçenin 8-9 kat arttığını belirterek, “Bizim farkımız bu. Ben de bu konuda olumlu yaklaşıyorum. Dönemsel olarak özellikle pandemi bunu gerektirdi. Deprem dolayısıyla yaşadıklarımız. Belki ona ilave bütçe arttıracağız. Çünkü evdeki hesap çarşıya uymuyor bu anlamda da” dedi.

 

“Çalışma arkadaşlarımdan son derece memnunum”

Belediye personelinden memnun olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Siyasi mülahazalarla yapılan toplu sözleşmeler, sırf ‘Çalışana şirin görüneyim, seçime yönelik hamle yapayım’diye yapılan çalışmalar üst üste birikiyor, koca bir sorun dağı haline geliyor belediyelerde. Şu anda biz de en düşük ücret sosyal hakları ile beraber ortalama bir yıla vurduğunu zaman ortalama 10 bin 300 lira, bu en taban ücret. Ben personellerimden, çalışma arkadaşlarımdan son derece memnunum. Onların da alın terlerinin, emeklerinin karşılığını hakça alması yönünde çalıştığımı bilmelerini isterim” dedi.

 

13 yıldır devam eden Erdemli Hali’ni çok kısa sürede bitirdiklerini anlatan Seçer, “Çok güzel bir kompleks oldu. Şu anda depremzede kardeşlerimiz orada. Yeni yerlerine geçmesi için dükkan sahiplerinin yılbaşını beklemesi gerekecek çünkü kira süreleri o zaman doluyor. Yılbaşında ihaleye çıkacağız, açık artırma usulü ihalemizi yapacağız. Daha farklı yöntemler konusunda çok ısrarcı oldum, ilgililerle de görüştük ama çözüme ulaşamadık”  ifadelerine yer verdi.

 

Mersin, Adıyaman ile kardeş şehir oldu

Meclis toplantısında ayrıca Adıyaman Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehir olması ile ilgili konu görüşüldü ve ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Seçer, Büyükşehir olarak Adıyaman’da deprem sonrası yaptıkları faaliyetlerden söz etti. Başkan Seçer, “Adıyaman’da 670 konteynerlik bir konteyner kent yapıyoruz. Bu yeri bize AFAD sağladı. Biz de şu anda işbirliği halinde bu çalışmaları yapıyoruz. Belediye ile de işbirliğimiz var. Adıyaman Belediye Meclisi’nden geçmiş bu karar. Bize sordular, ‘Hay hay!’ dedik. Yaptığımız kardeş şehir teklifinin kabul edilmesi için de sizlere teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

………..….ooo…………..

BÜYÜKŞEHİR’İN YOL ASFALT

EKİPLERİ TARSUS’TA DA

 ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, yol yenileme çalışmalarını kentin birçok noktasında sürdürüyor. Ekipler, Tarsus, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli’de birçok cadde ve sokakta yol yapım bakım ve onarım çalışmalarını sürdürürken, kırsalda ve merkezde gece acil durumlarda da hızla müdahale gerektiren yol ve asfalt talepleri için hafta sonu mesaisine devam etti. Ekipler, olası tehlike arz eden durumlarda Teksin’den iletilen talep ve şikayetlere müdahale etti.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, yol ve asfalt çalışmalarına kentin birçok noktasında aralıksız olarak devam ediyor. Ekipler, program dahilindeki noktaların yanı sıra vatandaşlardan ve muhtarlardan gelen çalışmaları da yerine getiriyor.

 

Büyükşehir ekipler merkezde yoğun mesai yaptı

 

Çalışmalar kapsamında ekipler, Mezitli ilçesi Merkez Mahallesi Fındıkpınarı Caddesi'nde yol ve asfalt çalışması başlattı. GMK Bulvarı ile İsmet İnönü Bulvarı arasında freze çalışması yapan ekipler, hafta sonu mesaisine ara vermeden asfalta hazırlık faaliyetlerini yerine getirdi.

 

Yol yapım ekipleri İsmet İnönü Bulvarı 2. Çevre Yolu devamı projesi kapsamında da çalışmalarını sürdürdü. Yenişehir ilçesi Menteş Mahallesi Nevit Kodallı Caddesi 11. Cadde ile 13. Cadde arası bitümlü sıcak karışım (bsk) serim çalışması da ekipler tarafından tamamlandı.

 

13. Cadde ile 26. Cadde kesişiminde ve 13. Cadde. 4. etap (38. Cadde ile 26. Cadde arası kuzey kısım) çalışma alanlarında da faaliyetler devam etti.

 

Kentin yeni yol ihtiyacını karşılamak için çalışma gerçekleştiren ekipler, Yenişehir Çiftlikköy Mahallesi 32243 Sokak’ta yeni yol açma zemin taş dolgu çalışması yaptı.

 

Toroslar ilçesi Gözne Caddesi'nde bir süredir devam eden çalışmalar kapsamında ekipler, sıcak asfalt serim ve kaldırım çalışmalarını sürdürürken, Tarsus ilçesi Ferahimşalvuz Mahallesi Molla Kerim Caddesi’nde asfalta hazırlık ve pmt serim çalışmalarına da devam etti.

 

Teksin’den gelen ihbarlar da hızla çözüme kavuşturuluyor

 

Kırsalda ve merkezde kentin ihtiyacına göre yoğun bir çalışma programı hazırlayan ekipler, bunun yanı sıra gece acil durumlarda da ekipleriyle hızla müdahale gerektiren yol ve asfalt talepleri için hafta sonu mesaisine devam etti. Ekipler olası tehlike arz eden durumlarda Teksin’den iletilen talep ve şikayetlere müdahale etti.

 

………..….ooo…………..

ÇOCUKLARA KONSER

Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Çocuk Korosu, Tarsus Saint Paul Anıt Müzesinde, Depremzede Çocuklara Özel ‘Çocuk Şarkıları’ Konseri verdi.

Bu kapsamda  Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU da konseri izledi. Ayrıc Müze Müdürü Doğukan Alper de konsere katıldı.

………..….ooo…………..

KAYMAKAM KYK DAKİ

DEPREMZEDELERİ ZİYARET ETTİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel  Otcu, depremzedeleri sık sık ziyaret ediyor.

Bu kapsamda  Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Ramazan Buluşmaları kapsamında Kredi Yurtlar Kurumunun Şehitler Tepesi Mahallesindeki Yurduna gitti.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel  burada  misafir edilen depremzedelerle buluşarak birlikte iftar yaptı.

………..….ooo…………..

 

TARSUS DAMLAMA’DA YİNE

KAZA. 1 YARALI..

Tarsus  Damlama mevkiinde henüz bilinmeyen bir nedenle yine kaza meydana geldi.

Dün sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi neticesinde bir araç kaza yaptı başka tıra çarptı. 1 yaralı.

 

 

………..….ooo…………..

TARSUS’A SİVAS  BELEDİYESPOR GELECEK

Tarsus İdmanyurdu bu hafta sonu Sivas Belediyesporu konuk edecek.

TFF. 2. lig beyaz grupta kötü gidişi durduramayan  Tarsus İdmanyurdu bu hafta sonu Sivas Belediyesporu konuk edecek.

Bu maç için sarı lacivertliler hazırlıklara  bugünden itibaren başlayacaklar. Zorlu müsabaka cumartesi günü saat 15.00’de Tarsus Şehir stadında oynanacak. Şu anda iki takımda kümede kalma mücadelesi veriyor.

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

..........Ooo...........

 

 

12 NİSAN 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..….ooo…………..

SEÇER: TARSUS TARSUS OLALI BU

KADAR KALİTELİ YOLLARLA TANIŞMADI

Seçer: Tarsus Tarsus Olalı Bu

Kadar Kaliteli Yollarla Tanışmadı

Mersinlilerin hiç görmediği yol çalışmalarını gerçekleştirdiklerini de vurgulayan  Büyükşehir belediye başkanı Vahap  Seçer, 2022 yılında 1,5 milyon ton asfalt kullanıldığını, 2 bin 200 kilometre sathi kaplama yapıldığını söyledi. Seçer, " Tarsus'a ilk kez 2 bin 200 metre bulvar açan yönetim biziz. Tarsus Tarsus olalı bu kadar kaliteli yollarla tanışmadı. Bunun da hakkını verin. Mersin de Mersin olalı bu kadar kaliteli yollarla tanışmadı. Bizim dönemimizde tanıştı. Ben bunu her gittiğimde duyuyorum. Anamur'a gidin. Anamur sahil yolunu da yaptık. Yani tarihinde olmadığı kadar güzel altyapı yaptık. Gülnar'a da Mut'a da Yenişehir'e de Akdeniz'e de. Mesele sadece yeni yol açmak değil. Her yere yol açamazsınız, ihtiyacı olan yerlere açarsınız. Mevcut yolların ihyasından bahsediyorum. Mevcut yollara bakın. 3. Çevreyolunu yeniliyoruz. 4 Çevreyolunu yeni açtık. 7 Kardeşler kavşağında biten yolu GMK'ya, D-400'e bağlıyoruz. Şimdi 980 metrelik bölümü bitti. Karayollarından bir rakam verebilir misiniz 4 yılda Mersin'de ne kadar yol açtı? Beni eleştirenler şu otoyolu bir yapsalar keşke. 2 bin 200 kilometre sathi kaplamayı, 1,5 milyon ton asfaltı beğenmiyorsunuz" diye konuştu."İyi sonsuza gider. Tarım da bunu hak ediyor"Tarımsal destekleri her zaman artıracak çalışmalar yapacaklarını söyleyen Başkan Seçer, "İyi sonsuza gider. Tarım da bunu hak ediyor. İyi işler yaptığımızı da bilmenizi istiyorum. Hayvancılık, sulama borusu, fide, fidan desteği, her alanda sonuç alıcı çalışmalar yaptığımızı söyleyebilirim. Bir araba garajda kapalı kalırsa arıza yapar mı? Sorun yapar mı? Demek ki biz çalışan arabayız. Arıza yapmamız da olasıdır. Arıza yapıyoruz, alet ekipman eskiyebilir, herhangi bir sorun olabilir ama yol alıyoruz. Araba yol alıyor bu önemli, yatmıyor garajda" dedi."Sosyal hizmetlerin bütçesi 8-9 kat arttı"Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesinin bütçesinin 4 kat arttığını fakat sosyal hizmetlere ayrılan bütçenin 8-9 kat arttığını belirterek, "Bizim farkımız bu. Ben de bu konuda olumlu yaklaşıyorum. Dönemsel olarak özellikle pandemi bunu gerektirdi. Deprem dolayısıyla yaşadıklarımız. Belki ona ilave bütçe arttıracağız. Çünkü evdeki hesap çarşıya uymuyor bu anlamda da" şeklinde konuştu."Çalışma arkadaşlarımdan son derece memnunum"Belediye personelinden memnun olduğunu da kaydeden Seçer, "Siyasi mülahazalarla yapılan toplu sözleşmeler, sırf 'çalışana şirin görüneyim, seçime yönelik hamle yapayım' diye yapılan çalışmalar üst üste birikiyor, koca bir sorun dağı haline geliyor belediyelerde. Şu anda biz de en düşük ücret sosyal hakları ile beraber bir yıla vurduğunuz zaman ortalama 10 bin 300 lira, bu en taban ücret. Ben personellerimden, çalışma arkadaşlarımdan son derece memnunum. Onların da alın terlerinin, emeklerinin karşılığını hakça alması yönünde çalıştığımı bilmelerini isterim" ifadelerini kullandı.

 

Mersin, Adıyaman ile kardeş şehir olduMeclis toplantısında ayrıca Adıyaman Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesinin kardeş şehir olması ile ilgili konu görüşüldü ve ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Seçer, Adıyaman'da deprem sonrası yaptıkları faaliyetlerden söz etti. Seçer, "Adıyaman'da 670 konteynerlik bir konteyner kent yapıyoruz. Bu yeri bize AFAD sağladı. Biz de şu anda işbirliği halinde bu çalışmaları yapıyoruz. Belediye ile de işbirliğimiz var. Adıyaman Belediye Meclisinden geçmiş bu karar. Bize sordular, hay hay dedik. Yaptığımız kardeş şehir teklifinin kabul edilmesi için de sizlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

………..….ooo…………..

 

TARSUS KAYMAKAMLIĞI

İLÇE İNSAN HAKLARI KURULU'NDAN

EMNİYET MÜDÜRÜ ALİ GARANLI'YA ZİYARET

Tarsus Kaymakamlığı İlçe İnsan Hakları Kurulu 10-16 Nisan Polis Haftası dolayısıyla Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı'yı ziyaret etti.

Tarsus Kaymakamlığı İlçe İnsan Hakları Kurulu'nun 2023 yılı Mart Ayı toplantısında 10-16 Nisan Polis Haftası dolayısıyla aldığı karar doğrultusunda yaptığı ziyarette; temelleri 1845'te İstanbul'da atılan Türk Polis Teşkilatı'nın 178. Kuruluş Yıldönümü kutlandı. Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı'ya çiçek takdiminde bulunuldu. Türk Polisi'nin toplumdaki yeri ve önemine değinildi. Polis haklarından bahsedildi. Toplumdaki bireylerin hak ve özgürlükleri dile getirildi. Güncel konularla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı Tarsus Kaymakamlığı İlçe İnsan Hakları Kurulu'nun yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. Ziyaret, toplu hatıra fotoğrafının çekiminin ardından son buldu.  Haber.Emine KUREN          

………..….ooo…………..

ÖLÜ BULUNAN ŞAHIS

VADESİYLE ÖLMEMİŞ

Tarsus Gözlükule mahallesinde geçen yıl evinde ölü bulunan kişinin adli tıp raporunda, darp edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı.

 Metin E. adlı kişinin adli tıp raporunda, darp edilerek öldürüldüğü anlaşıldı. Ulaşılan güvenlik kamerası görüntüleri ise cinayeti gözler önüne serdi.

Tarsus Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, 7 Ekim 2022'de Gözlükule Mahallesi'nde Metin Elmacıoğlu'nun (62) evinde ölü bulunmasıyla ilgili çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda adli tıp kurumundan gelen rapora göre Elmacıoğlu'nun darp sonucu beyin kanaması geçirerek öldüğü belirlendi. Polis ekiplerince geriye dönük yapılan güvenlik kamerası incelemelerinde Elmacıoğlu'nun bir restoranda çıkan tartışma sonucu H.B. tarafından darp edildiği tespit edildi. Görüntülerde H.B.'nin Elmacıoğlu'nu restoranda sürükleyerek dışarı çıkarması yer alıyor.H.B. ekiplerce ilçede bir adrese düzenlenen operasyonla yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı adli makamca tutuklandı.

 

………..….ooo…………..

TARSUS ‘TA POLİSE

SÜRPİZ KUTLAMA.

10 Nisan Polis haftasında  esnaf, akşam saatlerinde uygulama yapan polis memurlarına ellerindeki yaş pasta ve meşalelerle sürpriz yaparak, Polis Haftası'nı kutladı.

………..….ooo…………..

TARSUS BEGONVİL ÇOCUK GELİŞİM

MERKEZİ’NDE NEŞE DOLU 100 GÜN

 

 

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde Tarsus’ta faaliyet yürüten Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi’nde, açılışın ardından geçen 100 günün sonunda “100. Gün Kutlama Etkinliği” düzenlendi.

 

Geçtiğimiz Aralık ayında, açılışı Başkan Vahap Seçer tarafından yapılan Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi’nin imkanlarından faydalanan miniklere okunan 100 kitapta dile getirilen olguların resme dönüştürülerek sergilendiği etkinlikte, çocuklar öğretmenleriyle doyasıya eğlenme şansı buldular.

 

Eğitimde fırsat eşitliği yaratan ve güvenli ortamı ile miniklerin keyifli anlar yaşayıp, hayata dair ilk öğretilerini aldıkları Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi’nde, “100. Gün Kutlama Etkinliği” kapsamında pasta kesimi de yapıldı.

 

Tanışık: “Çocuklarımıza 100 gün boyunca her gün bir kitap okundu”

 

Büyükşehir Çocuk Gelişim Merkezleri Koordinatörü Özlem Tanışık, çocuklara her gün bir kitap okunduğunu ifade ederek, “Begonvil Çocuk Gelişim Merkezimiz açılalı 100 gün oldu. Ve bu 100. günü coşku ile kutluyoruz. Bu kapsamda öğretmenlerimiz, 100 gün boyunca çocuklarımıza her gün bir kitap okudular. Ve bu kitaplarla bağlantılı olarak etkinlikler yaptılar. Bu etkinliklerle ilgili bir sergimiz var ve çocuklarımızla birlikte coşkulu bir parti yaptık” dedi.

 

………..….ooo…………..

MERSİN MİLLETVEKİLİ

ADAYLARININ  LİSTELERİNE BAKIŞ

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve birlikte yapılacak olan milletvekilliği seçimlerine  bir aydan biraz fazla bir zaman kaldı.  Milletvekili aday listesinde Tarsus 3 vekilden 2 ye düşecek gibi..

Bir ay ne ki?

Göz açıp kapayıncaya kadar gelir geçer..

Şu anda mevcut Cumhurbaşkanı Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi adayı Muharrem İnce ve Ata ittifakı adayı Sinan Oğan Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacaklar.

xx

MİLLETVETKİLİ ADAYLARI LİSTESİ

Cumhurbaşkanı adayları belli olduktan sonra önceki günde partilerin Milletvekili adaylarının yer aldığı listeler YSK’ya (Yüksek Seçim Kuruluna) verildi.

Türkiye geneli ayrı bir yoruma açık konu.

Biz kendi bölgemize bakalım..

Halen mevcut 27. dönem milletvekili sıralamasında Mecliste Tarsuslu üç vekilimiz var.

Ak Partili Ali Cumhur Taşkın..

MHP’li Baki Şimşek..

CHP’li Ali Mahir Başarır..

Bu üç vekilin görev süresi bir ay sonra dolacak ve yerlerine 14 Mayıs tarihinde yenileri seçilecek. Partilerin milletvekili aday listelerine baktığımızda eskilerden sadece CHP’li Av.  Ali Mahir Başarır listede var. CHP Başarır’ı  Mersin 1. sıradan tekrar göstererek tekrar seçilmesini sağlamış oldu.

Tüm partilerin diğer vekil adaylarının hemen hemen  hepsi yeni isimler. Önceki vekillerimizden MHP’li Baki Şimşek ve Ak Partili Ali Cumhur Taşkın’ın listelerde adları yok. Sadece MHP’de geçen dönem 1. sıra adayı olan ve halen milletvekilliği devam eden Olcay Kılavuz bu kez 4. sıradan aday gösterilmiş.  MHP’nin 1. sıra adayı Levent Uysal’ın Tarsus kökenli olduğu iddia edilse de bu tutmaz.. Kendini kimse tanımıyor çünkü..

Kılavuz’un tekrar nasıl seçileceğini zaman gösterecek.

Yalnız bu kez işi çok zor!

xx

İyi Parti ise Tarsus ve Mersin eski belediye başkanlarından Burhanettin Kocamaz’ı Mersin 1. sıradan aday göstererek ödüllendirmiş. Halen İyi parti GİK üyesi de olan Kocamaz, siyasetin cambazı.  İyi partide mevcut vekiller çizik yemiş. Bence  bu normal.

Ancak Kocamaz, ne yaptı, ne etti, MHP’den istifa ettikten sonra İyi partide hem GİK üyesi oldu, hem de milletvekilliği sıralamasında birinci sırayı kaptı. Kocamaz’ın bunca koşturup çabalamasını görünce “Bu ne hırsmış” demekten insan kendini alamıyor. Kocamaz, her ne kadar milletvekilliği sıralamasında 1. sırayı alıp kesin seçilmeyi garantilemesine rağmen bence onun gözü gelecek yıl yapılacak olan Yerel yönetimler,yani belediye seçimlerindedir. Adamın aklı hala Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda. Çünkü Büyükşehirin belediye başkanı olmak, milletvekilliği yanında çok daha önemli bir koltuk ve  payedir. Hatta Büyükşehir belediye başkanlığı, bir bakanlık ile eşdeğerdedir benim gözümde. Kocamaz da bu nedenle Büyükşehir sevdasından vazgeçecek gibi değil. Yalnız iyi Parti ve CHP ittifakı ile  bu sevdasından vazgeçirirlerse ne ala! Yoksa  gelecek dönem Mersin Büyükşehir için iki Tarsuslu aday, Kocamaz ve Vahap Seçer çekişir.

İyi partinin  Türkiye’de ilk belediye başkanı olan Anamur’lu Mehmet Türe’nin seçilecek yere konulmaması ise kabul edilebilir değil. Türe, tekrar  Anamur belediye başkanlığını düşünüyorsa, o başka!

xx

Ak Partinin Tarsuslu bir adayı seçilecek yerden göstermemesi üzücü. Hele hele partinin ilk ilçe başkanlarından, bu bölge için birçok projesi olan Av: Hakkı Meniz gibi bir ismi 8. sıraya koymaları kabul edilebilir değil! Ak Parti halen 4 vekili bulunan bir parti iken bu kez bu liste ile 3’ü çıkarması zor olacak bence..

Milletvekili seçimlerinde önümüzdeki 30 günlük sürede yaşayacağımız seçim atmosferinin sıcaklığı  şimdiden hissedilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için  ilk turda kazanan olmazsa  bir 15 gün daha  heyecan devam edecek.

Malum.. Artık, seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz.

Sonuçlar halkın ve ülkemin yararına olsun…

Kazanan Demokrasi olsun diyorum..

………..….ooo…………..

ESNAFIN İÇİNDEN BİRİ.

TALAT DİNÇER CHP ADAYI..

Yıllardır MESOB başkanlığı yapan, Kredi Kooperatifleri başkanlığı yapan, yine birçok kurumda Odalarda  başkanlık yapan, esnafın içinden biri.. Esnafı tek tek tanıyan bir başkan.
TALAT DİNÇER, şimdilerde  Cumhuriyet Halk Partisinden 4. sıradan Mersin milletvekili adayı oldu.

İnşallah seçildiğinde esnafların Ankara’da sesi olur. Esnaflara yakın olur.

Bu konuda uzun uzun anlatmaya gerek yok. MESOB başkanı iken CHP adayı olan TALAT DİNÇER herkesi isim isim tanıyor. Bu odaların birde yüzlerce üyeleri var. Yani Talat Dinçer’i bilen tanıyan, seven çok. Bu odaların üyeleri de MESOB başkanlığından başkanları olan TALAT DİNÇER’in yanında olacak gibi gözüküyor.

xx

TALAT DİNÇER, sanırım bugün tüm oda başkanları ile bir araya gelecek. Eskiden Oda başkanlarını istişare toplantısı yapacağım diye toplarken sanırım bugün ise Mersin’deki 69 oda başkanıyla tekrar bir araya gelecek ve helallik isteyecek. Çünkü kendisi CHP’den milletvekili adayı olduğu için Oda başkanlarından da destek isteyecektir.

Doğal hakkıdır. Bugün 69 Oda başkanı var Mersin’de.. Birde bu başkanların yönetim kurulu üyeleri de gelecektir. bugün kalabalık bir grup MESOB’da uzun yıllar başkanlık yapan Talat Dinçer’in davetine icabet edecekler ve Dinçer de  Oda başkanlığına veda edecek.

 

………..….ooo…………..

GÜNEY MEZARLIĞINA

YENİ YER TAHSİSİ

Tarsus’ta D 400 Karayolunun güney kısmında yer alan ve  Musalla olarak adlandırılan bölgedeki  Güney Mezarlığı dolmak üzere..

Bu nedenle mevcut Güney Mezarlığının dolması sebebiyle bir sıkıntı yaşanmaması için yer arayışına girildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Mezarlıklar sorumlusu Yusuf  Nevruz’un girişi ile Mantaş köyü sınırları içinde yeni  bir mezar yeri alındı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e de yeni mezar yeri ile ilgili bilgi verilmesinin ardından gerekli girişimlerde bulunularak Mantaş köyü sınırları içinde yeni bir mezar yeri belirlendi.

Nevruz,  geçtiğimiz günlerde ilgili birimlere verdiği bilgide Tarsus Güney mezarlığının dolduğunu  ve  yeni yer arayışını bildirmesinden sonra Tarsus Mantaş köyü girişinde bir yer tahsisi sağlandı. Mantaş’ta 36 dönümlük bir yerin alındığı ve Güney Mezarlığının ikinci etabının bu yeni yerde açılacağı öğrenildi.

………..….ooo…………..

TARSUS İDMAN YURDU, YENİ ASİL

YÖNETİM KURULU  BELLİ OLDU

 Tarsus İdman Yurdu Olağanüstü Genel Kurul Seçimi  yapıldı. Cem Kavalcı tekrar başkan oldu.

TİY açıklaması şöyle:

‘’ Zorlu süreçlerden geçen camiamız Yönetimi güçlendirmek adına, Tarsus İdman Yurdu Olağanüstü Genel Kurul Seçimi Toplantısı’nda seçime tek liste ile girilmiştir. Seçime Kulüp Başkanımız Cem KAVALCI yeniden aday olmuş ve yeni oluşturulan Yönetim Kurulu ile seçimi kazanmıştır. Görev dağılımı yapılacak ilk toplantı ile belirlenip paylaşılacaktır. Gerçekleştirilen seçimin başta Kulübümüze olmak üzere, Yönetim Kurulu’na hayırlı olmasını diliyoruz.

TARSUS İDMAN YURDU ASİL YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Cem KAVALCI

Enver Ali ALTUN

Gökhan TANRIVERDİ

Yakup ERYİĞİT

Aziz BALYEMEZ

Murat KARABURÇ

Mehmet ERYİĞİT

Orhan TAŞKAL

Gültekin YANARSÖNMEZ

İbrahim Halil KÜÇÜKOĞLU

Gökhan ENDER

Muhittin Çağrı YAZLIK

Zülfikar POLAT

Serkan YILDIRIM

Cem ERPEHLİVAN’’

 

………..….ooo…………..

TARSUS’A SİVAS  BELEDİYESPOR

MAÇI CUMARTESİ GÜNÜ OYNANACAK

TFF 2. ligde Tarsus İdmanyurdu bu hafta sonu Sivas Belediyesporu konuk edecek.

TFF. 2. lig beyaz grupta kötü gidişi durduramayan  Tarsus İdmanyurdu bu hafta sonu Sivas Belediyesporu konuk edecek.

Bu maç için sarı lacivertliler hazırlıklara  bugünden itibaren başlayacaklar. Zorlu müsabaka cumartesi günü saat 15.00’de Tarsus Şehir stadında oynanacak. Şu anda iki takımda kümede kalma mücadelesi veriyor.

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

..........Ooo...........

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar