Subscribe Us


12 -13 HAZİRAN 2023- TARSUS MEKTUBU


 

12 HAZİRAN 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO………….

TARSUS KAYMAKAMINDAN ŞEHİT İÇİN TAZİYE

Tarsus kaymakamı Kadir Sertel Otcu dün şehit olan Erdemli’li Halil Şahin için taziyede bulundu.

Kaymakam Kadir Sertel Otcu ‘’Pençe Kilit harekatında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucunda piyade uzman çavuş Halil Şahin şehit olmuştur. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun’’ dedi.

…………OOO………….

 

BİSİKLET KURSUNA 48 KADIN

KURSİYER KATILDI.

TABİT- Tarsus Bisiklet Topluluğu Kent Konseyi tarafından  düzenlenen  bisiklet kursuna 48 kadın kursiyer katıldı.

Gökhan ÖZBERK  ‘’Katılımcılardan , yüzde 90 başarı oranıyla 43 kursiyer bisiklet sürmeyi öğrenmiştir. Bu kurslarda bizler için en büyük mutluluk, yıllar boyu bisiklet sürmekten uzak kalmış yada bırakılmış kadınlarımızın yılların verdiği kaybı bazılarının bir saatte , bazılarının ise 3 saatte kapatarak pedal çevirmeyi ve dengede durmayı öğrendiğini görmektir. Bir çocuğun yürümeyi öğrendiği zamanki sevinci gibidir bisiklet sürmeyi öğrenmenin mutluluğu. Ve bu heyecan öyle güzeldir ki gece rüyasında bile pedal çevirir bisiklet sürmeyi yeni öğrenen bir insan . En güzeli de ne oluyor biliyor musunuz. Bisiklet sürmeyi bir saatte öğrettiğiniz bir kursiyerin başka bir kursiyere bisiklet sürmeyi öğretmek için yardımcı olmasını görmek . İşte öğretmenin en büyük hazzı öğrettiğin şeyin yayılarak devam etmesidir.

Bu güzel ve manevi hazzı yüksek olan etkinlikte , kursiyerlere yardımcı olan , bisiklet sürmeyi öğreten ve bunun için hiç bir karşılık beklemeden ter döken tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

 

…………OOO………….

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ

 BİRLİK GÜNÜ İÇİN TOPLANTI

15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü  dolayısı ile Tarsus’ta düzenlenecek anma programı ve etkinlikler için toplantı yapıldı.

Toplantı, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında toplanan İlçe Anma Komitesi tarafından değerlendirilerek kararlaştırıldı.

…………OOO………….

GAZETECİNİN KIZI NİŞAN OLDU

Tarsus Postası Gazetesi İmtiyaz Sahibi Neslihan Erkaplan'ın kızı Nida ile Yasin Çelik'in nişan törenine katıldık. Huzurun, mutluluğun, sevginin, bağlılığın ve sadakatin nişanesi nişan yüzüklerini takarak aileleri ve yakınları ile birlikte evlilik yolunda ilk adımı atan genç çiftimize  mutluluklar diliyoruz.

…………OOO………….

 

-TARSUS’A 27 FUTBOL SAHASI

BÜYÜKLÜĞÜNDE YEŞİL ALAN

KAZANDIRILDI 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Her gün 1 açılış” mottosuyla hizmetlerini Tarsus’a kazandırmaya devam ediyor. Gaziler Mahallesi’ne kazandırılan Park ve Yeşil Alanın mahalle halkı ile birlikte açılışı gerçekleştirildi. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Artık bizim bir mottomuz var “ Her gün 1 açılış”. Ne kazanılıyor, ne yapılıyorsa olduğu gibi halkın parasını halka yansıtmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

Gelecek kuşaklara miras bırakarak yeşil alanları Tarsus’a kazandıran Tarsus Belediyesi, açılışlarına hız kesmeden devam ediyor. Hizmetlerini sürekli olarak iyileştirmek ve geliştirmek için çalışmalarına devam Başkan Bozdoğan,  açılışlarla kenti taçlandırıyor. Toplamda yapılan bu açılışlarla Tarsus’a 27 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan kazandırıldı.

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan hizmet odaklı bir belediye olduklarını vurgulayarak “Gaziler Mahallemize kazandırdığımız park ve yeşil alanın hayırlı olmasını diliyorum. Çok güzel bir söz var. “Yaygın söz doğrudan iyidir” diye bir tabir gelişmiş bu ülkede. Göreve geldiğimizde 213 milyon TL’lik bir bütçeye sahip olan belediyeden şimdi 2 milyar 200 milyon TL’ye ulaşan bir Tarsus Belediyesi. Bu bütçeyi halkım için hizmet yaparak kullanıyorum.” dedi.

 

“NE KAZANILIYOR, NE YAPILIYORSA OLDUĞU GİBİ HALKIN PARASINI HALKA YANSITMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Tarsus Belediyesi’nin her güne bir açılış yaparak yenilikler getirdiğine değinerek sözlerine devam eden Başkan Bozdoğan “Artık bizim bir mottomuz var “ Her gün 1 açılış”. Bu belediye bunu yapar. Niye yapar, çalmayan çırpmayan bir belediye var artık. Birilerine peşkeş çekilmiyor. Ne kazanılıyor, ne yapılıyorsa olduğu gibi halkın parasını halka yansıtmaya çalışıyoruz. Düşünün bir belediye artık hastane yapıyor. Bir belediye, meydanı olmayan kente meydanı yapıyor. Bir tanede değil, 3 tane yapıyor. Neden çok rahat bir şekilde bunları konuşuyorum. Çünkü bu para sizin paranız. Rahatlıkla bu hizmetlerin hepsi açılış şeklinde ortaya konuyor. Hiç kimse ne Ankara, ne Mersin ne de Ankara Tarsus’ta ki hizmetlerin önünü kesemez. Benim ekibim, memurum, işçim sabahlara kadar çalışıyor.” diyerek hizmetlere devam edildiğini vurguladı.

 

“BENİM EN BÜYÜK İSTEĞİM BU KENTTE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BİR AN ÖNCE BİTİRMEK”

Tarsus’ta çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Bozdoğan, “Az sonrada kentte yapımı devam eden projeleri gezeceğim. Ve en kısa zamanda da buranın açılışları olacak. Özellikle muhtarımıza teşekkür ediyorum. Kendileri geldiler. Tarsus Belediyesi olarak mahalleme bunları yapın dediler. Keşke daha çok yerimiz olsa daha çok yerler yapsak. Benim en büyük isteğim bu kentte kentsel dönüşümü bir an önce bitirmek.” şeklinde konuştu.

Gaziler Mahalle Muhtarı Çiğdem Ekici ise mahallesine kazandırılan bu hizmet için Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkürlerini iletti.

 

…………OOO………….

MERSİN ÜNİVERSİTESİ

 GENÇLİK AKADEMİSİ'NDE

TARSUS AMERİKAN KOLEJİ 1. OLDU

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu ana iş birliği ile Mersin Üniversitesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) desteğiyle gerçekleştirilen "Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi İş Fikirleri Yarışması" büyük finali, Mersin Valisi Ali Hamza PEHLİVAN'ın teşrifleri ve Mersin Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Erol YAŞAR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Dr. Osman KİPER, MTSO Başkanı  Ayhan KIZILTAN ve sektör temsilcilerinin  katılımlarıyla Mersin Üniversitesi Gençlik Akademisi'nde gerçekleşti.

            Mersin Valisi Ali Hamza PEHLİVAN, Mersin Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erol YAŞAR, MTSO Başkanı Sayın Ayhan KIZILTAN, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Dr. Osman KİPER ve Gençlik Akademisi Müdürü Sayın Gülsüm GÖK'ün jüri olarak yer aldığı büyük finalde dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

            Törende Sayın Adem KOCA, "Uluslararası bir etkinlik olarak UNICEF öncülüğünde yapılan "Genç Girişimciler Fikir Maratonu" ilimizde mayıs ayında "Fikir Otobüsü Lise" projemizin yarı finalistlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Süreçte öğrencilerimiz sektörde öncü olan iş insanlarımızla bir araya gelerek bambaşka bir dünyaya adım attılar, kendilerini geliştirme fırsatı buldular. Bu anlamda bu yarışma, kimin birinci olduğuna bakılmaksızın amacına ulaşmıştır. Gençlerimize yeni ufuklar açmak, onlara sektörü tanıtmak, evlatlarımızın yenilikçi düşüncelerine alan açmak en kıymetli kazanımdır.

            Bu projenin her aşamasında emeği geçen ve bizleri yalnız bırakmayan tüm paydaşlarımıza, bu heyecanlı günde bizlere ev sahipliği yapan Mersin Üniversitesi Gençlik Akademisi'ne ve tüm meslektaşlarıma en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Sevgili evlatlarım, sizler büyük gayret ve heves göstererek buralara kadar geldiniz ya, hepiniz gönlümüzün birincisisiniz. Türkiye Yüzyılı'nda yolunuz her daim açık olsun." dedi.

            75. Yıl Fen Lisesi (AYEP), Tarsus Amerikan Koleji (CHARIFY), Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi (STERBAI), Cüneyt Ekmen MTAL (ROBO-ÖRTAR), Eyüp Aygar Fen Lisesi (GALANTHUS) ve Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi (ENVİ) takımlarının katıldığı "Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi İş Fikirleri Yarışması" büyük finalinde derece alan takımlar:

1.  Tarsus Amerikan Koleji ? ''CHARIFY'' takımı

2.  Eyüp Aygar Fen Lisesi - "GALANTHUS" takımı

3.  75. Yıl Fen Lisesi - "AYEP" takımı

………..…OOO………….

TARSUS ADD’YE KİTAP HEDİYESİ

ADD Tarsus şube başkanı Gökhan Arkan “ADD Derneğimizi ziyaret ederek bizleri Onurlandıran Yazar Kurtuluş Tayanç Çalışır yazmış olduğu kitabı Derneğimizin kütüphanesine hediye etti sıcak Sami verimli bir sohbet oldu desek yeridir Yazar Kurtuluş Tayanç Çalışır'a yazmış olduğu ve yazacak olduğu kitabı için Başarılar diliyoruz” dedi.

 

………..…OOO………….

-TARSUS’TA ÇOCUKLARIN YAZ TATİLLERİ RENKLENİYOR

 

Tarsus Belediyesi ve Tarsu AVM iş birliği ile bu yaz, çocuk atölyeleri ile dolu dolu geçiyor.  Çocukların yaz tatillerini eğlenceli ve öğretici etkinliklerle geçirebilmeleri için ücretsiz atölye programı düzenleniyor. Tüm yaz boyunca devam edecek olan etkinliklerde her Cumartesi farklı bir konuda atölye gerçekleşecek.

 

Çocukları el sanatlarına yönlendirecek ve yaratıcılıklarını ortaya koyan pek çok aktivite Tarsus Belediyesi ve Tarsu AVM iş birliği ile gerçekleşiyor. Etkinliklerden 4 ile 12 yaş grubu arasında bütün çocuklar yararlanabiliyor.

 

ÇOCUKLAR RESİMLERİNİ YAPARAK KEYİFLİ VAKİT GEÇİRDİ

Yaz boyunca her Cumartesi Tarsu AVM’de yapılacak olan atölyelerin ilki yoğun bir katılım ile yapıldı. Etkinliğe katılan çocuklar öğretmenlerinin rehberliğinde keyifli bir resim atölyesinde bir araya geldi ve yeteneklerini sergiledi. Çocuklar resimlerini yaparak keyifli vakit geçirdi.

………..…OOO………….

HER CUMARTESİ FARKLI BİR ATÖLYE

Haziran ayı atölye programında ise bu ay 17 Haziran 2023 günü saat 12.00 -16.00 arası  “El Sanatları Atölyesi”, 24 Haziran 2023 günü saat 12.00 -16.00 arası ise “Müzik Atölyesi” yapılacak.

 

………..…OOO………….

TARSUS'TA HER DALDA BAŞARI

 ELDE EDEN TEK KULÜP
Tarsus Belediyespor, Yaz Spor Okulları Kayıtları  başladı.

Kayıt ve Detaylı Bilgi;
Mehmet Çelebi spor salonu

………..…OOO………….

TARSUS DEMİRSPOR: 2

MUSALLAGÜCÜ: 1

2. küme play off maçında Tarsus Demirspor, bir başka Tarsus takımı olan Musallagücünü 2-1 yenerek 1. Kümeye çıktı.

Goller: Mehmet Emin Altun , Yaşar (Demirspor), Beco Aslan (Musallagücü)

………..…OOO………….

BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN:

TEBRİKLER FENERBAHÇE

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Türkiye kupasını kazanan  Fenerbahçe’yi kutladı. Bozdoğan ‘’Ziraat Türkiye Kupası'nı kazanan Fenerbahçe camiasını ve taraftarını yürekten kutluyorum.’ Dedi.

Fenerbahçe, dün Başakşehiri 2-0 yenip 9 yıl sonra kupayı aldı.

 

………..….ooo…………..

13 HAZİRAN 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO………….

TARSUS’TA KURBAN BAYRAMI HAZIRLIĞI

KURBANLIK FİYATLARI İLE SATIŞ

VE KESİM YERLERİ BELİRLENDİ

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlıkların fiyatları, satış ve kesim yerleri ile ilgili toplantı sonucunda alınan kararlar kamuoyuna duyuruldu.

 

Bu yıl 28 Haziran 2023 Çarşamba günü başlayacak 1 Temmuz 2023 Cumartesi günü sona erecek ve toplamda 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı öncesinde, T.C Tarsus Kasaplar Odası Kurbanlık fiyat belirleme komisyon kararına göre Küçükbaş keçi kilogram fiyatı 130,00 TL, Küçükbaş Koyun kilogram fiyatı 130 TL, Büyükbaş kurbanlık kilogram fiyatı 150,00 TL olarak belirlenirken, belediye tarafından tespit edilen kurbanlık satış yerleri ve kurban kesim yerleri belirlendi.

 

KURBANLIK SATIŞ YERLERİ BELİRLENDİ

Tarsus’ta ki kurbanlık satış yerleri; Hürriyet Mahallesi (Aydoğanlar Shell Petrol Yanı) Ergenekon Mahallesi Gazipaşa Bulvarı otoban ışıklar Off Road alanı üstü, Gazipaşa Mahallesi Gazipaşa Bulvarı ile Mehmet Akif Ersoy Caddesinin kesişim noktasındaki boş alan, 82 Evler Mahallesi İbni Sina Bulvarı Kuvayi Milliye Parkı arkasındaki boş alan ve Belediye Mezbahanesi içi olarak açıklandı.

 

KURBAN KESİM YERLERİ BELLİ OLDU

Kurban Kesim yerleri ise Turkuaz Pazar Alanı, Tekke Mahallesi Pazar Alanı, Bağlar Mahallesi Pazar Alanı, Kırklarsırtı Mahallesi Pazar Alanı, Yenice Mahallesi Mezarlık Yolu, Gülek Muhtarlık Binası Yanı olarak belirlendi. 

 

 

 

…………OOO………….

 TARSUS ŞEHİR TİYATROSU 'ÇİRKİN'

OYUNUNU DENİZLİ'DE SAHNELEDİ

Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu, yoğun ilgi ile karşılanan “Çirkin” adlı oyunu ile Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 35. Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katıldı. Denizlililer tarafından alkışlarla karşılanan “Çirkin” oyunu, seyircisinden tam not aldı.

Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği “Çirkin” adlı oyunu bu kez Denizlili sanatseverlerle buluşturdu. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 35. Uluslararası Tiyatro Festivali’ne “Çirkin” adlı eserle katılan Tarsus Şehir Tiyatrosu, izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Oyun, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu'nda sahnelendi.  Oyunun prömiyerinin yapıldığı ilk günden itibaren Türkiye sahnelerine ve çeşitli festivallere davet alan ‘Çirkin’ oyunu alkışlar almaya devam ediyor. Ünlü Alman oyun yazarı Marius Von Mayenburg tarafından kaleme alınan, yönetmenliğini ve dramaturjisini ise Nihat Çapar’ın gerçekleştirdiği ‘Çirkin’ oyunu Denizli seyircisinden tam not aldı. “Çirkin” oyunu kapital sistemin içerisinde kimliğini kaybeden bireyin, bedensel olarak başkaldırılışını, herkesin aynılaştığı durumu mizahi bir dille anlatıyor. Büyük yankı uyandıran ve kadrosunda Murat Çapar, Özmen Güvençli, Seçil Dedeyi, Ozan Karabulut ve Yahya Okat’ın yer aldığı, müziklerini Songül Bozkurt ve İsmet Sayınözlü'nün yaptığı oyun, büyük beğeni ve övgülere layık görüldü.  

 

“GÜZEL BİR KAPANIŞ OYUNU OLDU”

Denizli seyircisi oyunu çok beğendiğini belirterek, “ Çirkin oyunu gerçekten festivalin kapanışına yakışır bir oyun oldu. Oyuncuların performansları çok iyiydi. Festival, Tarsus Belediyesi'nin Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun Çirkin adlı güzel oyunuyla kapandı. Biz çok teşekkür ediyoruz.” dedi

“FESTİVALDE EN ÇOK ETKİLENDİĞİM OYUN ‘ÇİRKİN’ OLDU”

İzlerken çok heyecanlandığını söyleyen bir başka izleyici, “Tiyatro festivalinde her gün tiyatroya gelip bütün festival oyunlarını izledim ama en çok etkilendiğim oyun “Çirkin” oldu. Çünkü Tarsus Şehir Tiyatrosu'nun sergilediği oyunda yalnızca tiyatro değil görsel sanatlar ve ses sanatlarını da içinde bulunuyordu. Özellikle tiyatrodan önce burada yapılan performans sanatı çok hoşuma gitti. Aynı şekilde aynı performans sanatını sahneye taşımaları da oldukça iyiydi. Bu anlamda başarılı buldum. İyi ki geldiniz. Umarım bir daha gelirsiniz. “ ifadelerini kullandı.

“OYUNUN HAREKETLİ SAHNELERİ İLGİ ÇEKİCİYDİ”

Keyif alarak izlediğini söyleyen bir seyirci, “Çok fazla iyi buldum, oyun inanılmazdı. Bu sahne geçişleri, ışıklar, müzik hepsi çok harikaydı. Kostüm değiştirmeleri, kendini vermeleri, duygularını katmaları çok hoşuma gitti. Ben de Kosova'dan geliyorum. Kosova ekibi ile bütün oyunları seyrettim. Açıkçası kapanış oyununu çok merak ettik. Nasıl bir oyun çıkacak diye merak ediyorduk. Bence kapanış için gayet güzel bir oyun oldu” ifadelerini kullandı.

 

“FESTİVALE RENK KATTILAR”

“Çirkin” oyununu beğendiğini kaydeden vatandaş, “Bu festivalde yer aldığınız için çok mutlu olduk. Çok çok güzel bir oyun sergilendi. Kısa ve öz harika bir oyundu. Oyunculuklar çok güzeldi. Bu festivalde yer aldığınız için çok mutlu olduk, seyirci olarak ayrıca mutlu olduk. Emeklerinize sağlık.” dedi.

“OLDUKÇA KEYİFLİ BİR OYUNDU, OYUNCULUKLAR ÇOK İYİYDİ”

Rehber Sanatçı oyunu sıkılmadan izlediklerini belirterek, “Önümüzdeki diğer festivallerde yine yer almanızı çok çok isteriz. Oldukça keyifli bir oyundu. Açıkçası bu oyun hem Tarsus Şehir Tiyatrosu'na hem de festivalimizin kapanış oyununa çok yakışan bir oyun oldu. Biz aynı zamanda bu festivalde rehberiz ve dört saat uykuyla yirmi saat koşturduğumuzu da hatırlıyorum. Fakat gerçekten ay bir uyuyayım, bu çok baydı demedik. Oyunu sıkılmadan çok güzel bir şekilde izledik. Çok zevk aldık. Ellerine emeklerine sağlık “ dedi.

 

 

………..…OOO………….

-TARSUS’TA ÇEVRE SEVGİSİ HAYAT

 BULDU, BELEDİYE

FARKINDALIK OLUŞTURDU 

Tarsus Belediyesi Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla Eshab-ı Kehf’te birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yaptı. 7’den 70’e tüm vatandaşların katılım sağladığı etkinlikte, çevre iklim ve geri dönüşüm atölyeleri, atık ve çevre temizliği faaliyetleri yapılırken uçurtma şenliği ile de hem çevreye dikkat çekildi, hem de keyif dolu anlar yaşandı.

Çevre dostu projelerle doğaya sahip çıkmayı ve farkındalığı her geçen gün artıran faaliyetleri gerçekleştiren Tarsus Belediyesi,  Çevre Haftası’nda birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yaptı. Çevre iklim ve geri dönüşüm atölye ve stantları kuruldu.  Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan etkinliklerde çocuklar ve aileler uçurtma şenliğine katıldı. Çocuk Çevre Müfettişi ile birlikte Eshab-ı Kehf'te çevre temizliği gerçekleştirildi. Belediye tarafından çocuklara patlamış mısır, limonata ikramı yapıldı. Aynı zamanda geri dönüşümle yapılan ürünler sergilendi.

Etkinlikler ile hem eğlenceli aktiviteleriyle çocukların ilgisini çekmek, hem de çevre farkındalığını aşılamak hedeflendi

 

………..…OOO………….

BÜYÜKŞEHİR, TARSUS ESKİ

ÇAMLIYAYLA YOLU GENİŞLETME

VE YENİLEME PROJESİ’Nİ TAMAMLANDI 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus-Eski Çamlıyayla Yolu Genişletme ve Yenileme Projesi’ni tamamlayarak, bölge ulaşımına nefes aldırdı. Turalı Kavşak ile Gazi Paşa Bulvarı Kavşağı arasında kalan 2 bin 100 metrelik yolda genişletme ve yenileme yapan ekipler, ortalama 6 metre genişlikte olan Tarsus-Çamlıyayla Karayolu’nun başlangıç noktası konumundaki eski yolu genişleterek 35 metreye çıkardı. Çalışma kapsamında ayrıca, özel gereksinimli vatandaşların kullanıma uygun kaldırım ile bisiklet yolu da yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler, Tarsus ilçesinde birçok noktada yol ve asfalt çalışmalarına devam ediyor. Yol yenileme, genişletme, altyapı ve üstyapıyı güçlendirme faaliyetlerine devam eden Büyükşehir ekipleri, hizmete aldığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Tarsus-Eski Çamlıyayla Yolu Genişletme ve Yenileme Projesi’ni tamamlayan yol yapım ekipleri, bölge ulaşımına nefes aldırdı.

Büyükşehir ekipleri, Tarsus’un kuzeyinde yer alan ve yeni konutlaşmanın hızla sürdüğü Atatürk Mahallesi’nin de sınırını oluşturan Turalı Kavşak ile Gazi Paşa Bulvarı Kavşağı arasında kalan kısımda çalışma başlatmıştı. 2 bin 100 metre uzunluğundaki kısımda, bir süredir yol genişletme ve yenileme çalışması yapan ekipler, faaliyetlerini tamamlayarak yolu vatandaşların hizmetine sundu.

Ekipler, ortalama 6 metre genişliğinde olan Tarsus-Çamlıyayla Karayolu’nun başlangıç noktası konumundaki eski yolu genişleterek 35 metreye çıkardı. Yapılan çalışmalar sayesinde eski yol, gidiş-geliş 3 şerit olarak hizmete sunuldu. Çalışma kapsamında ayrıca, özel gereksinimli vatandaşların kullanımına uygun kaldırım ve trafiğe açılan 2 bin 100 metrelik yolun 1700 metrelik kısmında çift taraflı bisiklet yolu da yapıldı.

Tarsus’un yeni yerleşim bölgesi olan Atatürk Mahallesi’nin sınırını oluşturan, Tarsus Üniversitesi’ne gidiş yolu olarak da kullanılan yolun kaymaması için, onlarca metre uzunluğunda taş duvar örme işlemi de ekipler tarafından tamamlanarak, yol güvenliği sağlanmış oldu. Kent trafiğini rahatlatacak, ulaşım kolaylığı, yol ve yaya güvenliğini sağlayacak olan çalışmaları hayata geçiren yol yapım ekipleri, aynı zamanda kente değer katan yolları hizmete sunmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

………..…OOO………….

-TARSUS BELEDİYESİ’NDE BESİCİLERE

HİBELİ YEM DESTEĞİ

Tarsus Belediyesi tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çiftçilere verilen desteklemelere devam ediyor. "Hayvan Üreticilerine Yem Desteği" kapsamında besicilere hibe destekli buğday balyası dağıtımı gerçekleştirilecek. Yapılacak olan bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlar 0535 544 90 93 numaralı hatta ulaşarak kayıt olabilecek. Son başvuru ise 16 Haziran 2023 tarihi olarak belirlendi.

 

Tarsus Belediyesi hayvancılıkla uğraşanların yem ihtiyaçlarını gidermek, yerli üretimi artırmak, kırsal kalkınmayı geliştirmek ve artan maliyetler karşısında üreticileri desteklemek amacıyla Tarsus’ta " Hayvan Üreticilerine Yem Desteği " kapsamında besicilere hibe destekli buğday balyası dağıtımı gerçekleştirilecek. Vatandaşlar verilen numaraları arayarak proje hakkında bilgi alabilecek ve kayıt olup yem desteğinden faydalanabilecek. Vatandaşlar 16 Haziran 2023 Cuma gününe kadar belediyeye başvurabilecek.

                                                              

HİBELİ YEM DESTEĞİ

Tarım ve hayvancılık alanında yüksek bir potansiyele sahip olan Tarsus’ta besiciler bu hibe ile rahatlayacak. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğu çiftçiye ve besiciye destek çalışmaları da devam ediyor. Besiciler 16 Haziran 2023 Cuma gününe kadar 0535 544 90 93 numaralı hatta ulaşarak kayıt oluşturabilecek.

 

………..…OOO………….

ÖMER BABADAN SONRA FATMA

ANNEDE HAYATA VEDA ETTİ

Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkez Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı  olan Ömer Kurnaz’da her fani gibi, doğdu, yaşadı,hizmet etti ve aniden aramızdan göçüp gitti.  Ömer Baba, Tarsus için, Tarsuslular için ve de Emekliler için gecesini gündüzüne katan bir hemşehrimizdi..

7 Martta Ömer Kurnaz vefat etmişti, dün ise 12 Haziran’da eşi Fatma anne de vefat etti ve ikindi namazına müteakip Tarsus Şehir mezarlığında toprağa verildi. Allah rahmet eylesin.

………..…OOO………….

KAZADA 4 YARALI

Otoyol Tarsus-Adana istikameti Çilek Dinlenme Tesisleri yakınlarında meydana gelen zincirleme kazada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaralandı.

4 tır, 1 kamyonet ve 3 otomobilin karıştığı kaza bölgesinde trafik akışında sorun yaşanıyor.

Olay yerine 112 acil, trafik ve Büyükşehir itfaiye ekipleri sevk edildi.

………..….ooo…………..

40 YAŞINDAKİ HASTANIN MESANESİNDEN

 2 KİLO 200 GRAM TAŞ ÇIKARILDI.

Tarsus’ta "idrar yaparken yanma" şikayetiyle hastaneye başvuran 40 yaşındaki hastanın mesanesinden 2 kilo 200 gram taş çıkarıldı. Üroloji uzmanları tarafından yapılan operasyonla hastanın tedavisi devam ediyor.

………..….ooo…………..

MERSİN MERKEZLİ 2 İLDE TEFECİ

VE DOLANDIRICI OPERASYONU

Tarsus dahil yapılan operasyonda 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilirken, ekiplerin adreslerdeki aramaları devam ediyor.Edinilen bilgiye göre, Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ekonomik olarak zor duruma düşen insanlara yüksek faizle para verip kendilerine haksız kazanç sağlayarak tefecilik yapan ve dolandıran şahıslara yönelik çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar sonucunda Mersin'de 10, Tarsus'ta 2 ve Diyarbakır'da bir şüpheli belirlendi. Operasyon için düğmeye basan ekipler, şafak vakti tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi

 

………..….ooo…………..

TARSUS BELEDİYESİ,  KADIN

TAKIMINA TRANSFER

Tarsus Belediyesi, kadın basket takımı dış transferde olduğu kadar iç transferde hareketli günler geçiriyor.

İlkem Yapı Tarsus Belediyesi, Kbbl, Federasyon Kupası, Tkbl şampiyonlukları yaşamış ve süper lig, tkbl, kbbl, 3x3 Milli takım tecrübeleri bulunan Ailenin 1 numarası Cansu Yetiş ile anlaşma sağladı. Böylelikle kulübümüz 3. Transferini iç transferden yana kullanmış oldu. Mekanın sahibine yeniden hoşgeldin diyor, başarılı bir sezon diliyoruz.

Evine tekrar hoşgeldin Cansu Yetiş..!

………..….ooo…………..

HAT KURSU SERGİSİ AÇILDI

Tarsus Müftülüğüne bağlı Aile ve Gençlik Merkezinde düzenlenen Hat Kursuna katılan kursiyerlerin eserlerinden oluşan Hat Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Hat Kursuna katılan kursiyerlerin eserlerinin sergisini kaymakam Kadir Sertel Otcu, müftü Ali Can  ve davetliler ile birlikte açtı.

………..….ooo…………..

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI

SINAVI (YKS)’NA İLİŞKİN TOPLANTI

ÖSYM Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU Başkanlığında yapıldı.

Toplantıda haftasonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na ilişkin sınav öncesi, sırası ve sonrasında alınan ve alınacak tedbirler değerlendirilerek karara bağlandı.

Tarsus’ta hafta sonu yapılacak ÖSYM sınavında 51 ayrı binada toplam 14.414 adayın sınava girmesi bekleniyor.

 

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

..........Ooo...........

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar