Subscribe Us


19 HAZİRAN 2023- TARSUS MEKTUBU


 

19 HAZİRAN 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO………….

“TARSUS’UN İLK 35 METRELİK

BULVARINI AÇTIK”

Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından genişletme ve yenileme projesi tamamlanan Tarsus- Çamlıyayla Yolu’nu yerinde inceleyip, yeni yolda araç kullandı. Yeni yol, bölge halkına nefes aldırdı. Seçer, yol incelemesi öncesinde de Tarsus Yarenlik Alanı'nda esnaf ziyareti yapıp, vatandaşlarla bir araya geldi.

Başkan Seçer, “Tarsus’un ilk 35 metrelik yeni açtığımız bulvarındayız. 2 bin 150 metre uzunluğunda. Her 2 şeritte de bisiklet yolu var. 3 şeritli, her bir gidiş-geliş olmak üzere yoldan oluşuyor. Tarsusumuza hayırlı olsun” dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan Tarsus-Çamlıyayla Yolu Genişletme ve Yenileme Projesi’ni yerinde inceleyip, yeni yolda araç kullandı. Yeni yol, bölge halkına nefes aldırdı. Başkan Vahap Seçer, yol incelemesi öncesinde de Tarsus Yarenlik Alanı'nda esnaf ziyareti yapıp, vatandaşlarla bir araya geldi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yol incelemesi esnasında; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Ünzile Kuru, Ali Uyan, Ali Boltaç ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları eşlik etti.

Seçer: “Tarsusumuza hayırlı olsun”

Başkan Seçer’e yol incelemesinde Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Suat Bağrıaçık tarafından da bilgilendirme yapıldı. Yolda araç kullanan Başkan Seçer, “Tarsus’un ilk 35 metrelik yeni açtığımız bulvarındayız. 2 bin 150 metre uzunluğunda. Bunu açmak bize nasip oldu.  Burası Atatürk Mahallesi ve Çamlıyayla Yolu. Daha önce çok dar bir yoldu.  Çok da yoğun kazaların olduğu bir yerdi. Gördüğünüz gibi her 2 şeritte de bisiklet yolu var. 3 şeritli, her bir gidiş-geliş olmak üzere yoldan oluşuyor. Tarsusumuza hayırlı olsun” dedi.

Genişletme ve yenileme projesi tamamlanan Tarsus- Çamlıyayla Yolu, vatandaşlara rahat nefes aldırdı

Büyükşehir ekipleri, Tarsus’un kuzeyinde yer alan ve yeni konutlaşmanın hızla sürdüğü Atatürk Mahallesi’nin de sınırını oluşturan Turalı Kavşak ile Gazi Paşa Bulvarı Kavşağı arasında kalan kısımda çalışma başlatmıştı. 2 bin 150 metre uzunluğundaki kısımda, bir süredir yol genişletme ve yenileme çalışması yapan ekipler, faaliyetlerini tamamlayarak yolu vatandaşların hizmetine sundu.

Ekipler, ortalama 6 metre genişliğinde olan Tarsus-Çamlıyayla Karayolu’nun başlangıç noktası konumundaki yolu genişleterek 35 metreye çıkardı. Yapılan çalışmalar sayesinde yol, gidiş-geliş 3 şerit olarak hizmete sunuldu. Çalışma kapsamında ayrıca, özel gereksinimli vatandaşların kullanımına uygun kaldırım ve trafiğe açılan 2 bin 150 metrelik yolun 1700 metrelik kısmında çift taraflı bisiklet yolu da yapıldı.

Tarsus’un yeni yerleşim bölgesi olan Atatürk Mahallesi’nin sınırını oluşturan, Tarsus Üniversitesi’ne gidiş yolu olarak da kullanılan yolun kaymaması için, onlarca metre uzunluğunda taş duvar örme işlemi de ekipler tarafından tamamlanarak, yol güvenliği sağlanmış oldu.

…………OOO………….

SEÇER, TARSUS YARENLİK

ALANI’NDA ESNAF GEZDİ

Başkan Seçer, Yarenlik Alanı’nda esnaf gezdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hafta sonu ziyaretleri kapsamında yol incelemesi öncesinde ise Tarsus Yarenlik Alanı'nda esnaf ziyareti yapıp, vatandaşlarla bir araya geldi.

Başkan Vahap Seçer’e Yarenlik Alanı gezisinde ise; CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Ünzile Kuru, Ali Uyan ile Ali Boltaç ve Tarsus Şahin Mahallesi Muhtarı Hüseyin Aydın eşlik etti.

Esnafa “Hayırlı İşler” dileyen Başkan Seçer, 7'den 70'e herkesle sohbet etti ve Başkan Seçer' e Tarsus halkı yoğun ilgi ve sevgi gösterdi. Seçer, vatandaşlardan gelen talepleri de bürokratlarına not aldırdı. Başkan Seçer'i karşısında gören bir vatandaş da “Mersin seninle daha bir güzel Vahap abi” diyerek duygularını dile getirdi. Başkan Seçer’in Yarenlik Alanı ziyaretinde çocuklara da Büyükşehir Belediyesi personeli tarafından da oyuncak dağıtımı yapıldı.

 

…………OOO………….

BAŞKAN BOZDOĞAN TARSUSLULARI

HEYECANLANDIRAN BİLBOARDLARI

DÖRT BİR YANA ASTIRDI

Yıllardır il olmayı bekleyen Tarsus, mücadelesini kazanıyor. Tarihi misyonuyla, bütün dinlerin ortak buluşma yeri olmasıyla, tarımıyla, turizmiyle ve ilklerin kenti olmasıyla il olmak için gün sayıyor. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan şehrin dört bir yanına dikkat çekici bir pankart asarak Tarsusluları sevindirdi. Pankartta yazan “Tarsus İl Oluyor ” ve “İlimize Hoş Geldiniz” yazıları Tarsusluları heyecanlandırırken, yüzleri de gülümsetiyor.

 

…………OOO………….

TARSUS KAYMAKAMLIĞINDAN PROJELER

Tarsus Kaymakamlığı koordinesinde yürütülen Büyük İlçeler Güven ve Dönüşüm Projesi Yeni Doğan Faaliyeti kapsamında Mayıs ayında dünyaya gelen 6 bebeğin bulunduğu 6 aile (Bahçe, Gazipaşa, Tozkoparan Zahit, Şahin ve Kemalpaşa Mahalleleri) ziyaret edildi.

…………OOO………….

ÜRETİCİ KADINLAR STANTLARINI

‘KIRSAL MAHALLELERDE

BULUŞUYORUZ’ DİYEREK AÇTI

 

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, ‘Kırsal Mahalle Buluşmaları’ kapsamında Tarsus ilçesine bağlı Pirömerli Mahallesi’nde üretici kadınlar ile bir araya geldi. Üretici kadınlar ve vatandaşlarla sohbet eden Meral Seçer, Tarsus’a özgü geleneksel lezzetlerin de tadına baktı. Meral Seçer aynı zamanda, Büyükşehir Belediyesi’nin hem üreticiyi desteklemek hem de sürdürülebilir tarımsal üretimi sağlamak amacıyla dağıtmış olduğu lavanta fidanlarının hasat zamanının gelmesinden dolayı lavanta bahçelerini ziyaret etti. 

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Tarsus’a bağlı Pirömerli Mahallesi’nde üretici kadınlarla bir araya geldi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Kırsal Mahalle Buluşmaları’ kapsamında üretici kadınlarla buluşup sohbet eden Meral Seçer, açılan tüm stantları tek tek gezdi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin, kentteki tarımsal üretimin zenginleşmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesini yaygınlaştırmak amacıyla üreticilere dağıtmış olduğu lavanta fidanlarının hasat zamanı gelmesinden dolayı lavanta bahçelerini ziyaret eden Meral Seçer, hem vatandaşlarla hem de üretici kadınlarla sohbet etti.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu tarımsal desteklerle ekim alanlarını genişleten üreticilerin çok güzel bahçeler oluşturduğunu dile getiren Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Pirömerli Köyü uzun yıllardır nergis üretimi yapan bir köy. Bu yıl da lavanta fidelerinin dağıtımıyla çok güzel bahçeler oluşturulmuş. ‘Kırsal Mahalle Buluşma Günleri’ni lavanta bahçesinde yapıldı. Kentteki kadınlar kırsaldaki kadınlarla buluştu. Üretici kadınların el emeği göz nuru ürünlerini vatandaşlara tanıtarak ekonomik gelir elde etmelerinin imkanı sunuldu” dedi.

 

Mersin köylerinin çok güzel ve gelişmeye çok açık olduğunu vurgulayan Meral Seçer, “Bu tür destekler sayesinde köydeki kadınlarla kentteki kadınlar birbirini tanıyor. Kentimizin tanıtımına da katkı sunması açısından bu tür ‘lavanta dağıtımı’ ‘nergis dağıtımı’ gibi kırsal alanları destekleyen projeleri çok iyi buluyorum. Bunların da bizlerle buluşturulması; kentlilerle, köylülerle hatta Türkiye'deki herkesle buluşturulmasının kente çok değer katacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Stantlar sayesinde kadınlar ev ekonomisine katkı sağlıyor”

Stantlar sayesinde evine büyük bir katkı sağladığını aktaran üretici kadınlardan Hatice Demirtaş, “Büyükşehir Belediyesi bizlere yer verdi. Daha önceleri ‘Evi geçindirmek için ne yapabiliriz, eve nasıl fayda sağlayabiliriz?’ diye düşünürken Mersin Büyükşehir Belediyesi bizlere yer verdi. Her hafta Tarsus Kültür Parkı’nda stantlar açıyoruz. Hanımların hepsi evde ürettikleri bütün ürünleri getirip, satıyor. Kazandıklarımızla ev ekonomisine katkıda bulunuyoruz” dedi.

 

Lavantadan elde etmiş olduğu yağlardan sabun ve kolonya gibi ürünler yapan Ayşegül Turhan ise, “Başkanımız Vahap Seçer, Mersin’e bambaşka bir vizyon getirdi. Sahillerde, parklarda pek çok etkinlikler yapılıyor. Kadınlar her zaman destekleniyor. Depremzedelere kucak açtı. Bu desteklerinin kalıcı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

Atalarından miras kalan Tarsus’a özgü lezzet olan Karakuş tatlısını daha çok duyurmak ve sürdürmek adına stant açan Müjgan Ay da, “Büyükşehir Belediyesi’nin bize vermiş olduğu destekler için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Tarsus’ta yaşayan Ferihan Ateş ise, “Mersin’den Tarsus’a lavanta bahçelerini ziyarete geldiler. Aynı şekilde kışın da nergis bahçelerini ziyaret etmeleri için bekliyoruz” dedi.

…………OOO………….

TARSUS  KÖYLERİ İÇİN

YARINKİ TOPLANTI ÖNEMLİ

Tarsus’un bazı  köylerine çimento ve hammaddesi fabrikası kurulmasına tepki var. Yanıkkışla, Çokak,  Çavuşlu, Durak , Koçmarlı ve çevre köyleri etkileyecek olan çimento ve hammadde üretim fabrikasının çevreyi olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Yaklaşık 11 köyü etki alanına alacak tesisin kurulumuna köylerin halkından tepki var. Bu nedenle 20 Haziran günü saat 13.00’de  Yanıkkışla köyünde bir ÇED toplantısı yapılacak. Bu toplantıya köylerin halkı ve STK yönetimleri davet edilerek projenin durdurulması istendi..

…………OOO………….

REŞADİYESPOR  U 13TAKIMI ŞAMPİYON OLDU

Tarsus’un köklü amatör futbol takımlarından Reşadiyespor altyapıya büyük önem veriyor.

Arıdağ grup Tarsus Reşadiyespor U 13 takımı şampiyon oldu.      

Arıdağ grup Tarsus Reşadiyespor U 13 takımı son maçta rakibi Doğan Yıldızsporu 1-0 yendi. Tek golü Muhammet Güler kaydederek takımının şampiyon olmasında baş rol oynadı.

Maçtan sonra takım oyuncularına genel koordinatör Tuncay Beyceoğlu, yemek ve tatlı ikramında bulundu.

Bizde  Reşadiyespor U 13 takımını ve teknik heyeti kutluyoruz

………..….ooo…………..

MECLİS YARIN TOPALACAK

Tarsus Belediyesi Haziran Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı 10. Birleşimin 1. Oturumu 20.06. 2023 Salı Günü (YARIN) saat 10.00'da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

Salonu işletmesinde yapılacak her bir düğün ücreti tutarının belirlenmesi ve ücret tarifesine eklenmesi hususunun görüşülmesi.

………..….ooo…………..

TARSUSTA JEOTERMAL

TESİS İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Mersin Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Tarsus ilçesinde terk edilmiş 1712 hektar ve Silifke İlçesinde terk edilmiş 114 bin 4 hektarlık 2 jeotermal kaynak arama ruhsatlı sahayı açık teklif artırma usulüyle ihale edileceğini duyurdu. İhale, 3 Temmuz Pazartesi günü saat 15.00'te Mersin Valiliği hizmet binasında yapılacak. Ayrıca Ordu'da YG ve AG elektrik şebekesi yapım işi için ihaleye çıkılacak. Sadece yerli isteklilerin katılabileceği ihale, 6 Temmuz'da saat 10.00'da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yeni hizmet binasında gerçekleştirilecek.

………..….ooo…………..

 

MERSİN AMATÖR FUTBOLDA

SEZON SONU DEĞERLENDİRMESİ

Mersin  bölgesi Amatör küme erkekler  futbolda sezon sonu şampiyonları belli oldu. Bu sezon Tarsus’tan bir takım şampiyonluk yaşadı. Tarsus Demirspor 2. kümeden 1. kümeye çıktı.

Yeni sezonda Bölgesel amatör ligde Anamur Belediyespor, Homurlu 1951 spor, Erdemli Belediyespor takımları mücadele edecek. Mersin Süper amatör kümeye ise Bozyazı Belediyespor, Akdeniz Zirvespor, Binevler, Çeşmeli ve Taşucuspor takımları yükseldi.

Mersin 1. amatör kümeye de Tarsus Demirspor, Yenişehir FK ve Atakent Gençlerbirliği takımları çıkmıştır. Tüm takımları tebrik eder yeni sezonda başarılar dileriz.

 

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

..........Ooo...........

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar