Subscribe Us


31 MAYIS 2023- TARSUS MEKTUBU


 

31 MAYIS 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO………….

TARSUS BELEDİYESİ’NE AİT 65 ADET TAŞINMAZIN SATIŞI,

CANLI YAYINLA GERÇEKLEŞTİ 

Tarsus Belediyesi tarafından mülkiyeti Tarsus Belediyesi’ne ait 65 adet taşınmazın canlı yayında satış ihalesi gerçekleştirildi. İhale sonucu satışı gerçekleşen 65 taşınmaz şeffaf yönetim anlayışıyla, canlı yayında kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Tarsus’ta yapılması planlanan pek çok proje, Tarsus Belediyesi tarafından mal ve hizmet alımı için sosyal medya üzerinde kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Tarsus Belediyesi Turuncu Salon’da yapılan satış ihalesi, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesine göre Kapalı Teklif Usulü ile gerçekleştirildi.

 

CANLI YAYINDA 65 TAŞINMAZDAN

9’UNUN SATIŞ İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Canlı yayında İhale Komisyonu Başkanı Ali Dinsever tarafından yapılan ihale, teklif mektuplarının açılması ile başladı. Gerçekleşen ihalede katılımcıların belgeleri canlı yayında kontrol edildi. Eksiksiz bir şekilde evraklar incelendikten sonra teklifler okundu. Birden fazla teklifin olduğu taşınmazlar için açık artırma yapıldı. Toplamda 65 taşınmazdan 9’unun satış işlemi gerçekleştirildi. Taşınmazların satış işleminin gerçekleştirilmesi ardından ihale sona erdi.

…………OOO………….    

ÖZBOZKURT’A MAVİ ROZET

Tarsus’lu hemşehrimiz Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt Tanınmış Kişi Kategorisinde Mavi Rozete Layık Görüldü.

Akademi Derneği Başkanı,akademisyen, stratejist ve ünlü yazar Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt elde etmiş olduğu başarılarına bir yenisini daha ekledi.

2022 yılında kayda değerlik (notability) kriterine göre Meta tarafından Facebook hesabına mavi rozet verilen Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt’unInstagram hesabı da yine Meta tarafından tanınmış kişi kategorisinde kayda değerlik kriterine göre mavi rozete layık görüldü.

Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt böylelikle dünyanın önde gelen sosyal medya platformları, Instagram ve Facebook’un çatı kuruluşu olan Meta tarafından sosyal medya hesabına kayda değerliğe göre mavi rozet tanımlanmış olan bölgemizde halihazırda görev yapan tek akademisyen oldu.

Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımında, “Çıkmış olduğum bu güzel yolculukta beni yalnız bırakmayan ailem ve tüm dostlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Elde etmiş olduğum başarılar sizler olmadan olmazdı. Sizlerin ve sevdiklerimin şahsıma göstermiş olduğu bu değerin farkındayım ve ben de sizlerden aldığım güçle çalışmalarıma hız kesmeden devam edeceğimin sözünü veriyorum.Nice güzel başarılarımı daha büyük kitlelerle paylaşacağım güzel günlerde görüşmek dileğiyle” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Dostları aynı zamanda Özbozkurt’a sürpriz bir organizasyon gerçekleştirerek pastayla kendisini tebrik etti.

 

…………OOO………….

BUGÜN ARATOS’UN PENCERESİNDEN

FELSEFE KONULPROĞRAM

Gazeteci yazar Uğur Pişmanlık “İçel TV'de Aratos’un Penceresinden Felsefe programının bu ayki konuğu Mersin Üniversitesi Tarih Bölümü Bilim Uzmanı Ayçin Ecem Doğruözoğlu ile "Tarsus Basın Tarihi ve Yakın Tarihte Tarsus"u konuşacağız.” dedi.

Pişmanlık “ Hayalimdeki Yaşam'da bu ay yapımcı İbrahim Öngü ve Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni olarak benim ( Uğur Pişmanlık) hazırlayıp sunduğu Aratos'un Penceresinden Felsefe programı, 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü; Saat:16:00’da İÇEL TV’de canlı yayımlanacak.” dedi.

…………OOO………….

TALASEMİ HASTASI VEDAT

YİĞİT VEFAT ETTİ

Tarsus’ta Talasemi Derneği üyelerinden ve Talasemi (Kan hastalığı) hastalarından Vedat Yiğit genç yaşta hayata gözlerini yumdu. Vedat Yiğit’in cenazesi dün Tarsus Güney mezarlığında toprağa verildi. Allah rahmet eylesin.

…………OOO……………

TARSUS'TA SANDIĞA GİTMEYEN

SAYISI 36 BİN 310 KİŞİYE ÇIKTI

28 Mayıs’ta yapılan seçimlerde Tarsus'ta Sandığa gitmeyen sayısı arttı. Önceki seçime göre artış 8 bini buldu  ve 36 bin 310 kişiye çıktı.

14 Mayıs’ta yapılan ilk tur seçimde gerek milletvekilliğinde gerekse Cumhurbaşkanlığında oy kullanmayanların sayısı 27 bin 539’u bulurken bu rakam 28 Mayıs’ta  yaklaşık 8 bin kişi artış kaydetti. İnsanların çoğu ikinci turda  sandığa gitmedi. Birinci turda Tarsus genelinde 27 bin 539  kişi sandığa gitmezken ikinci turda bu rakam 36 bin 310 kişiye yükseldi.

Mersin bölgesi Millet İttifakı derken, Türkiye geneli ise Cumhur ittifakı diye tercih yapmış oldu.

 

…………OOO……………

BORSA MAYIS TOPLANTISI

Tarsus Ticaret Borsası Mayıs ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Murat Kaya başkanlığında Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.   Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te, Tarsus Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Seçer de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Gürbüz ise Türkiye ve Dünya Buğday beklentisini anlattı.  

 

Meclis Başkanı Murat Kaya, Meclis konuşmasına Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimleri ile başlayarak Mayıs ayının, bir yandan birikmiş günlük ve ekonomik sorunlar diğer yandan ise seçim atmosferi ile geçtiğini kaydetti. 

Meclis Başkanı Murat Kaya, “Demokrasiye, özgürlüğe ve hukuka olan bağlılığımızın esası olan seçimlerimizi barış içinde gerçekleşti. 14 Mayıs’taki seçimlerden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi belirlenirken, Cumhurbaşkanlığı seçimimizde  28 Mayıs’ta tamamlanmış oldu. Biz bu seçimin ülkemize ve şehrimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz. Milletimizin teveccühünü yeniden kazanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halkımızı temsil edecek Milletvekillerimizi tebrik ediyorum, İş dünyası olarak 14 Mayıs'ta yapılan seçimler öncesi milletvekili adaylarımız çok güzel bir yarış çıkardılar. Hepsi, güzel bir üslupla, birbirlerini kırmadan incitmeden saygı çerçevesi içerisinde yapacaklarını anlattılar. 

Bu ülkenin, hepimizin olduğu ve birlikte barış içinde yaşamamız gerektiği bilinci ile seçim sürecini arkamızda bırakarak, tekrar istihdam, ekonomi ve ihracat gündemine yeniden dönmeliyiz. Toplumun tüm kesimlerinin yeniden ekonomiye, ihracata, istihdama odaklanmasını istiyoruz. 

 

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Seçer ise, Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili Meclis üyelerini bilgilendirerek, “İkinci tur seçimde vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Halkımız demokratik hakları olan oy kullanmayı tamamlandı. Seçimin vatanımız, milletimiz ve devletimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim. Demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti ilkelerine hepimiz bağlılığımızı korumalıyız. Bu ortak paydada vatanımızı, devletimizi ve cumhuriyetimizi bölünmez bütünlükle korumayı 100 yıldır başardık. Eminim ilelebet korumaya devam edeceğiz. Seçimler ve iktidarlar gelir geçer. Bahsettiğim ortak paydamız esastır.” diye konuştu. 

 

Meclis gündeminde yer alan ve Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Gürbüz tarafından sunumu yapılan 2022/2023 sezonu BUĞDAY durumu beklentisinde ise, Yücel Gürbüz; Türkiye ve Dünya Buğday beklentisini anlattı. 

Yücel Gürbüz; “Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada bu yıl buğday için yüzde 5'lik artışla yaklaşık 21 milyon ton rekolte beklendiğini ifade ederek bir an önce TMO’nun hububat alım fiyatını açıklaması gerektiğini vurguladı. 

…………OOO……………

 

TARSUS BELEDİYESİ’NDEN

“HER GÜN 1 AÇILIŞ”

Tarsus Belediyesi insan ve hizmet odaklı çalışmalarına devam ediyor. Başkan Dr. Haluk Bozdoğan’ın kente kazandırdığı eserler ile Tarsus, art arda açılışlara ev sahipliği yapıyor. 1 Hazirandan itibaren her gün bir açılış yapılacak.

Okul öncesi eğitimin temel basamağı olan kreşlerden, kente nefes aldıran park ve yeşil alanlara, tarım müze ve yaşam alanından, düğün salonlarına kadar birçok hizmet kısa sürede tamamlanarak Tarsuslulara kazandırıldı. Dr. Haluk Bozdoğan “Her Gün 1 Açılış” sloganı ile hizmete sunulacak eserlerin açılış törenine tüm Tarsusluları davet etti.

 

Tarsus Belediyesi, “Her Gün 1 Açılış” sloganı ile farklı alanlarda eserlerin açılışını yapacak olmanın heyecanını yaşıyor. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, her alanda projelere imza atıyor.  Tarsus Belediyesi, vizyoner bu hizmet anlayışını açılışı yapılacak eserleriyle de taçlandırmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Başkan Bozdoğan tarafından 1 Haziran ve 10 Haziran tarihleri arasında kente sunulan hizmetlerin açılışları gerçekleştirilecek. Ergenekon Mahallesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Yenice Mahallesi Doğa Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Fatih Mahallesi Bedrettin Sarpkaya Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Altaylılar Mahallesi Koruluk ve Yeşil Alan, Kemalpaşa Mahallesi Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi, Kırklarsırtı Mahallesi Park ve Yeşil Alan, 82 Evler Mahallesi Kır Düğün Salonu hizmete girecek.

…………OOO……………

KENTE EĞİTİMİN İLK BASAMAĞI

OLAN YENİ KREŞLER KAZANDIRILACAK

 Sağlam bir eğitimin temellerinin okul öncesi eğitimle atıldığını ifade eden Başkan Bozdoğan, Tarsus’a kazandıracağı açılışlar ile kreş sayısını 8’e çıkarıyor. Açılışlar ile 1 Haziran saat 11.00’da Ergenekon Mahallesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi, 2 Haziran saat 11’de Yenice Mahallesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi, 5 Haziran Saat 11’de Fatih Mahallesi Bedrettin Sarpkaya Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile mahallelerde okul öncesi eğitim herkes için ulaşılabilir kılınacak.

 

YENİ YEŞİL ALAN VE PARKLAR

HİZMETE SUNULACAK

Başkan Bozdoğan’ın kente yeşil alan kazandırma çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. 8 Haziran saat 11’de Kırklarsırtı, 6 Haziran saat 11’de Altaylılar ve Şehitler Tepesi, 9 Haziran Saat 11’de Gaziler, Mahallelerinde açılışlar ile yeni yeşil alan ve parklar kazandırılıyor. 197 bin metrekare büyüklüğünde yeşil alana kavuşan Tarsus’ta,  park sayısı 45, koruluk sayısı ile 50’ye ulaşıyor.

…………OOO……………

TARIM YAŞAM ALANI VE MÜZESİ

İLE TARSUS NEFES ALACAK

Tarım alanında da Türkiye genelinde ses getiren büyük projeleri hayata geçiren Başkan Bozdoğan, 7 Haziran saat 11’de ise Kemalpaşa Mahallesinde tarım yaşam alanı ve tarım müzesini hizmete açıyor. Tarım yaşam alanı içeresinde tarım müzesi, toprak odası, ata ve yerli tohumların sergilendiği tohum odası, ziyaretçiler için dikim atölyeleri, ata tohum uygulama ve çoğaltma alanı, 10 çeşit tropik, 15 çeşit subtropik meyve ağacı ve 10 çeşit tıbbi aromatik bitki dikim alanı bulunuyor. Müze ve yaşam alanı ile ziyaretçilerin eski tarım alet ekipmanlarından yeni tarım model, işleyiş, ve kademelere varana kadar geçen süreci ve detaylarını görebilmelerini sağlanacak.

 …………OOO……………

EVLENECEK ÇİFTLERE BAŞKAN

BOZDOĞAN’DAN YENİ DÜĞÜN SALONU HİZMETİ

10 Haziran saat 11’de ise açılışlar ile kente bir de 82 Evler Mahallesi’nde yeni bir kır düğün salonu kazandırılıyor. Hayat pahalılığının artması ile birlikte evlenecek çiftlere ve düğün masrafları ile uğraşan ailelere müjdeli haberi veren Başkan Bozdoğan, kır konseptli düğün salonunu da halkın hizmetine sunuyor. 

 

“AÇILIŞLARA TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR”

Açılışlara tüm Tarsusluları davet eden Başkan Bozdoğan, “ Tarsus’umuzu her geçen gün geliştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu eserlerimiz kentimize, halkımıza katkı sunacak, halkımız her şeyin en iyisine layık.  Açılış törenlerimize tüm halkımız davetlidir” ifadelerini kullandı. 

…………OOO……………

 

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

..........Ooo...........


 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar