Subscribe Us


Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı’nı gezerek çeşitli atölye çalışmalara katıldılar


 MERSİN-HABER-  Almanya’nın Oberhausen kentinden ‘Kardeş Şehirler Öğrenci Değişim Programı’kapsamında Mersin’e gelen öğrenciler, kentin güzelliklerini tanımaya devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleşen ‘Öğrenci Değişim Programı’ kapsamında kente gelen 10 öğrenci, 2 lider ve onlara Mersin’den eşlik eden 10 Türk öğrenci; Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı’nı gezerek çeşitli atölye çalışmalarına katıldı.

Lavanta yağlarını kendileri damıttılar

Öğrenciler ilk olarak Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı’ndaki Damıtma Atölyesi’nde,Mersin’in lavanta bahçelerinden toplanmış lavantalardan yağ elde ettiler. Atölye’de bulunan kazan ve distilasyon ünitesinin nasıl çalıştığını öğrenen öğrencilere,damıtma hakkında genel bilgiler verildi. Lavanta damıtımının her aşamasını deneyimleyen öğrenciler,yağ çıkarma işlemi yapmanın da keyfini yaşadı.

Öğrenciler meyve kurutmayı öğrendi

Öğrencilerin deneyimleme fırsatı bulduğu bir diğer atölye çalışması da,Kurutma Atölyesi’nde meyve kurutma işlemi oldu.Kurutma işleminin üretim teknikleri, meyvelerin dilim kalınlıkları, kurutma sıcaklığı ve süreleri hakkında bilgi alan öğrenciler; elma, muz ve limonun nasıl kurutulduğunu pratikte öğrenmiş oldu.Mersin’in coğrafi işaretli olan ve olmaya aday ürünlerini kurutup paketleyen öğrenciler, Mersin temalı sağlıklı atıştırmalıklar elde ettiler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar