Subscribe Us


1-2 AĞUSTOS 2023- TARSUS MEKTUBU


 

1 AĞUSTOS 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO…………..

GAZETECİ-YAZAR UĞUR PİŞMANLIK

ULUSLARARASI GAZETECİLER CEMİYETİ’NDE

 Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti UGC Mersin Şubesi 1. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi.

Türk ve yabancı gazetecilere hizmet vermek amacıyla 2019 yılında Kocaeli genel merkezli kurulan UGC’nin Mersin Şube Başkanı Gültekin Hakan Koçman oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde yapılan Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti (UGC) Mersin Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda tek listeyle yapılan seçimle yeni yönetim kurulu oluştu.

Buna göre yönetim kurulu üyeliğine seçilen isimler şunlar;  G. Hakan Koçman, Ali Gültekin, Melike Irmak Bolcan, Bilgin Yeşilboğaz, Ahmet Yiğit.

Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti üyeleri arasında. Tarsus’tan gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık da var.

Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Tarsuslu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık yapılan bu genel kurulda yedek yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Genel kurulda Yönetim Kurulu Yedek üyeleri şu isimlerden oluştu; Ali Yıldız, Semir Bolat, Alper Tolga Akkuş, Ali Daylam, Uğur Pişmanlık.

Gazeteci Uğur Pişmanlık, 35 yıldır yerel, bölgesel ve ulusal gazetelerde haber yaptı, yazılar yazdı. Pişmanlık, 1990’lı yıllarda Dünya gazetesi Tarsus Bölge Temsilciliği yapmasının yanı sıra Siyah-Beyaz gazetesi, Cumhuriyet gazetesi Güneydoğu eki, Özgür Gündem gazetesi, Sol gazetesinde muhabirlik yaptı ve makaleler yazdı.

Çok sayıda bölgesel ve yerel gazetelerde de yazılar yazan Pişmanlık, 20 yıldır Aratos Felsefe dergisini yayınlıyor.

Amatör fotoğrafçı olarak Türkiye’nin çeşitli kentlerinde çok sayıda kişisel açtı ve karma sergilere katıldı. Anadolulu filozofların tanıtıldığı belgesel film senaryoları yazdı ve bu yardımcı yönetmenliğini yaptığı belgeselleri bir ekiple çekti.

Ayrıca Pişmanlık’ın başta Tarsus tarihi, kültürü ile sanat, edebiyat ve felsefe yazılarından oluşan çok sayıda kitapları bulunuyor. Bu kitaplardan biri de “Tarsus Basın Tarihi/100 Yıllık İzler” adlı çalışmadır.

Aratos Felsefe Dergisinin yayınını sürdüren ve Tarsus’ta haftalık yayınlanan Akkoza gazetesinde köşe yazarlığı yapan Uğur Pişmanlık, aynı zamanda Türkiye Yazarlar Sendikası Tarsus Temsilciliğini yürütüyor ve Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi.

 

 İletişim:

Uğur Pişmanlık

Tel: 0 533 723 47 89

aratosdergisi@gmail.com

ugurpismanlik@gmail.com

                                                     

………….OOO…………..

VALİ TARSUS’TA ALEVİ

CANLARI YALNIZ BIRAKMADI

Vali Ali Hamza Pehlivan Tarsus’ta ‘’Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in Kerbelada şehit edilmesini unutmadık. Muharrem ayı islamda çok önemli bir aydır. Muharrem ayı kurtuluş ayıdır. Sevgili peygamberimizde hicretini Muharrem ayında gerçekleştirdi. Bugün sizlerle bu önemli günde bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.  Aşure lokmanız hayırlı olsun” diye konuştu.

………….OOO…………..

ALEVİ CANLARDAN

AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Alevi Kültür Derneği  Tarsus Şubesi ve Cem Evi başkanı Erdal Turgut, Muharrem ayı nedeniyle Cem evinde Aşure lokması dağıttıklarını söyledi. Cem evinde dün akşam gerçekleşen etkinliğe protokol, STK başkanları ve Alevi canlar katıldı. Yapılan dualardan sonra aşure lokması dağıtıldı.

………….OOO…………..

AKDENİZ GAZETESİ KURUCUSU

MEHMET CAN BULUT YOĞUN BAKIMDA

Tarsuslu duayen gazetecilerden Akdeniz gazetesi kurucusu Mehmet Can Bulut, rahatsızlanarak  hastanede tedavi altına alındı. MMT Amerikan Hastanesinde (eski Medical Park)  tedavi altında olan gazeteci abimize geçmiş olsun diyoruz.

………….OOO…………..

SANATIN,  KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ

TARSUS’TA TİYATRO GÜNLERİ

Tarsus Belediyesi tarafından kültür ve sanat etkinlikler kapsamında “Tiyatro Günleri”nde dün akşam Yeşilyurt mahallesinde oyun sahnelendi.

Duayen oyuncuların yer aldığı “Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi” oyunu, ilk gün Akşemsettin Mahallesi’nde perde açarken ikinci gün Ferahim Şalvuz’da sahne almıştı. Dün ise Yeşilyurtta sahne aldılar.Oyunlar yaklaşık 1 ay boyunca çeşitli merkez ve kırsal mahallelerde ücretsiz olarak sahnelenecek. Birbirinden değerli oyuncuların ve Bizimkiler, Akasya Durağı, İkinci Bahar gibi birçok dizi, film ve tiyatroda oynayan Duayen Oyuncu Cezmi Baskın’ın yer aldığı "Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi " oyunu yaklaşık 1 ay boyunca çeşitli merkez ve kırsal mahallelerde ücretsiz sahnelenmek üzere  başladı.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından müzikli güldürü şeklinde bolca eğlencenin olduğu oyun Tarsuslularla bir araya geliyor.

………….OOO…………..

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA

MUTLULUK VEREN ŞENLİKLER 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, kırsal bölgelerde bulunan çocukların sıcak yaz günlerinde keyifli dakikalar yaşamalarını sağlayan Köy Bizim Şenlik Bizim’ etkinlikleri, dört bir noktada tüm hızıyla sürüyor. ‘Her Köy Bizim Köyümüzdür’ sloganıyla gerçekleşen programlar, Tarsus’a bağlı kırsal mahallelerde coşkuyu üst seviyeye çıkartıyor.

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, toplumun tüm kesimlerini kapsayan sosyal etkinlikleri devam ediyor. Sıcak yaz günlerinde kırsal mahallelerde bulunan çocukların keyifli dakikalar yaşamasını sağlayan ‘Köy Bizim Şenlik Bizim’ etkinlikleri, büyük beğeni topluyor.

 

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın koordinesinde, değişik ikramların yapıldığı ve çocuklara hediyelerin de dağıtıldığı ‘Her Köy Bizim Köyümüzdür’ sloganıyla gerçekleşen programlar, Tarsus’a bağlı kırsal mahallelerde coşkuyu üst seviyeye çıkartıyor. Drama atölyesinden çocuk tiyatrosuna, yüz boyama atölyesinden sosis balon atölyesine, interaktif danstan geleneksel oyunlara kadar dolu dolu geçen programlardan çocuklar büyük keyif alıyor. Çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çeken şenlik programlarındaki etkinliklere zaman zaman dahil olan anne ve babalar da bu keyfe ortak oluyorlar.

 

Havalar çok sıcak olduğu için akşam serinliğinde düzenlenen programlar, bugüne kadar Tarsus’a bağlı Karakütük, Pirömerli, Ardıçlı, Karadiken, Meşelik, Kızılçukur ve Keşli Mahallelerinde gerçekleştirildi. ‘Her Köy Bizim Köyümüzdür’ etkinlikleri, program dahilinde birçok noktada daha çocuklarla buluşacak.

 

Muhtar Aslan: “ ‘Köy Bizim, Şenlik Bizim’ programına çok önem veriyoruz”

Ardıçlı Mahallesi Muhtarı Duran Ali Aslan, “Bizlere bu imkanı verdiği için Başkanımız Vahap Seçer’e ve ekibine teşekkürlerimi iletiyorum. ‘Köy Bizim, Şenlik Bizim’ programına çok önem veriyoruz. Gençlerimiz, çocuklarımız ne güzel eğlendiler. Bu tür programların devamını dilerim” dedi.

 

Hem çocuklar, hem de aileleri şenlikten memnun

Pirömerli Mahallesi’nden Gözde Demirci, güzel şekilde eğlendiklerini belirterek, “Hepinize çok teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımızla da çok güzel vakit geçirdik. Bunların hepsini yaptığı için Başkanımız Vahap Seçer’e teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

………….OOO…………..

HALK KART’TAN TEMMUZ AYINDA

TOPLAM 9 BİN 300 KİŞİ YARARLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından, vatandaş ve esnafın cebini rahatlatan Halk Kart’ın Temmuz ayı tutarları hesaplara yatırıldı.

 

Vatandaş ve esnafın zor zamanlarında da yanlarında olmaya devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, Halk Kart’ın Temmuz ayı tutarlarını da hesaplara yatırdı.

 

Temmuz ayı Halk Kart tutarları kapsamında 5 bin 536 kişinin hesabına 300 lira, 3 bin 764 kişinin hesabına 500 lira olmak üzere,9 bin 300 kişiye toplam 3 milyon 542 bin 800 lira yatırıldı. 

………….OOO…………..

TARSUS’TA KAÇAK  MAKARON

OPERASYONUNDA 2 ŞÜPHELİ YAKALANDI.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sigara ve tütün kaçakçılığı ile mücadele kapsamında düzenledikleri kaçak makaron operasyonunda 2 şüpheliyi yakaladı.

Tarsus İlçesine 2 şahsın araçları ile kaçak makaron getirerek piyasaya süreceği bilgisini alan Jandarma ekipleri şüpheli şahısları yakalamak ve kaçak makaronlara el koymak amacıyla Kütüklü Mahallesinde operasyon düzenledi.

Düzenlenen operasyonda şüphelilere ait olan ve takibe alınan araçta arama yapan ekipler 2 milyon  adet kaçak makarona el koydu. (2) şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Yakalanan şüpheliler işlemleri tamamlanmak üzere Jandarma Komutanlığına götürüldü.

 

…………OOO…………..

TEŞEKKÜRLER YEŞİLYURT!

‘’Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi" oyunu, dün Yeşilyurt Mahallemizdeydi…

Sahnemizi dolduran her bir seyircimizin gülümsemesi, yüreklerimizi ısıtıyor. Sahne ışıltısına ortak olan, balkonlarından izleyen tüm seyircilerimize teşekkürler! 

Bugün, 21.00’da Duatepe Mahallemizde buluşmak dileğiyle….

…………OOO…………..

 

JANDARMA GÖLETLERE GİRENE İZİN VERMİYOR

Tarsus  jandarma ekipleri, baraj ve sulama kanallarında  tedbir aldı. Meydana gelebilecek boğulma vakalarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunuldu. İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Tarsus ilçesindeki bazı göl, gölet, baraj ve sulama kanalları çevresinde boğulma vakalarına karşı faaliyet yürütüldü. Vatandaşlara suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu konusunda bilgilendirme yapıldı.

…………OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

 

2 AĞUSTOS 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO…………..

TARİHİ TİCARET MERKEZİ,

YENİLENEN YÜZÜYLE TARSUS

HALKININ HİZMETİNE SUNULUYOR

Tarsus Belediyesi, bölgede bulunan tarihi dokuyu ve bölgenin tarihi bütünlüğünü korumak amacıyla Tarihi Ticaret Merkezi Sağlıklaştırma Projesi kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Proje kapsamında, alanda bulunan eski tarihi yapılar yürütülen çalışmalar doğrultusunda sağlıklaştırılarak ve restore edilerek eski görkemine kavuşturuluyor. Tarihi Ticaret Merkezi’nde sağlıklaştırma çalışmaları devam edecek.

 

Tarsus’un önemli noktalarından biri olan Tarihi Ticaret Merkezi’nde bulunan yapılar için harekete geçen Tarsus Belediyesi KUDEB (Koruma Uygulama Denetim Bürosu) “Tarihi Ticaret Merkezi Sağlıklaştırma Projesi ile bölgeyi yeniden canlandırıyor.  Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı Tarsus Tarihi Ticaret Merkezi Sağlıklaştırma Projesi, Tarsus Kızılmurat Mahallesi'nde 592 ada 9 parselinde yer alan dikdörtgen planlı yığma yapım tekniğinde inşa edilmiş tescilli taşınmaz kültür varlıklarını da kapsıyor. Proje sayesinde, uzun yıllardır tarihi ticaret merkezinde yer alan esnafın kullandığı mescit yapısı da Tarsus Belediyesi tarafından özenle ihya edildi.

 

BÖLGENİN TARİHÎ BÜTÜNLÜĞÜ KORUNDU

Aynı zamanda, Kızılmurat Mahallesi'nde 587 ada 1-2-5-6-9-10-11 parsellerinde bulunan dükkanlar ve otel yapısı da proje kapsamında sağlıklaştırılarak, çevreyle uyumlu hale getirildi. Özellikle otel yapısının çevredeki tarihi yapılarla uyumsuz olan kat yüksekliği, uyumlu hale getirilerek bölgenin tarihî bütünlüğü korunmuş oldu. Tarihi Ticaret Merkezi Sağlıklaştırma Projesi tamamlandıktan sonra, tarihi zenginlikleriyle ünlü Tarsus, yeni yüzüyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir turizm merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Proje, kentin tarihî mirasına sahip çıkma ve gelecek nesillere aktarma konusunda büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

 …………OOO…………..

BOZDOĞAN:TARSUS'UN ZENGİN TARİHÎ

VE KÜLTÜREL MİRASI, MODERN

BİR ÇEHREYLE BULUŞUYOR

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, tarihi değerlere sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak, bu projeyle birlikte Tarsus'un tarihî kimliğinin korunarak gelecek kuşaklara taşınacağını ifade etti.

Ayrıca, projenin kent ekonomisine de katkı sağlamasını beklediklerini belirtti. “Tarihi Ticaret Merkezi Sağlıklaştırma Projesi'nin” tamamlanmasıyla birlikte, Tarsus'un zengin tarihî ve kültürel mirası, modern bir çehreyle buluşarak ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazır hale geldi.

…………OOO…………..

GAZETECİ HAYALİ HASAN YAVAŞ’I

RAHMETLE ANIYORUZ..

Tarsus’ta uzun yıllar gazetecilik ve yazarlık yaparken öldürülen Hayali Hasan Yavaş’ı ölümünün 43.yılında rahmetle anıyoruz. 2 Ağustos 1980 tarihinde anarşi ortamında hunharca öldürülen Hayali Hasan Yavaş aslen Vanlı olup Tarsus ve Mersin’de yaşayıp çalışıyordu. Rahmetle anıyoruz.

 

 

…………OOO…………..

MECLİS TOPLANTISI 13. BİRLEŞİMİ YARIN

Tarsus Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 13. Birleşimin 1. Oturumu 03.08. 2023 Perşembe Günü saat 14.00'da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

2023 Yılı Ağustos Ayı Meclis Gündemi

03.08.2023 Perşembe günü saat 14.00'de toplanacak olan, 2023 yılı 13. Birleşimin 1. Oturumu Olağan Meclis Toplantısı Gündemidir. 

GÜNDEM MADDELERİ:

 

1-Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

2-Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

3-Komisyondan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

4- Dilek ve öneriler.5- Kapanış.

 

…………OOO…………..

GAZETECİ MESLEKTAŞLARINDAN

BULUT’A GEÇMİŞ OLSUN  MESAJI

Tarsus’lu meslektaşlarımızdan MEHMET CAN BULUT bugünlerde hastanede yatıyor.

Gazeteci Mustafa Erdoğan bugünkü Tampon köşesinde  “Mehmet Can kardeşim. Senin sağlığın önemli elbette. Dün öğrendim ki, hastanede yatıyormuşsun. Geçmiş olsun” dedi.

Erdoğan yazısının devamında şu görüşlere yer verdi:

“Senin gibi, benim gibi kaç kişi kaldık şurda.

Yıl 1973 idi, o yıl tanışmıştık. bugün yıl 2023.. Tam 50 yıllık arkadaşlığımız var.

Sen güzel bir insansın ve iyi bir sırdaşsın. Sen benim can dostumsun. Sana sağlıklı günler diliyorum ve en kısa zamanda eski sağlığına kavuşmanı temenni ediyorum. Eskilerden bir Selahattin Özbozkurt,. bir kemal Karagözlü, bir Hilmi Dolaşmaz, bir ben kaldım. Allah hepimize sağlık versin.

Beraber çok konular paylaşıp çok yazılar yazdık. Öncelikle bugün  başta Mehmet Can kardeşime sağlıklı günler diliyorum. Diğer isimlerini Saydığım ve saymadığım  kardeşlerime de  uzun ömürler diliyorum.

AKDENİZ GAZETESİ KURUCUSU

MEHMET CAN BULUT  HALEN YOĞUN BAKIMDA

Tarsuslu duayen gazetecilerden Akdeniz gazetesi kurucusu Mehmet Can Bulut, rahatsızlanarak  hastanede tedavi altına alındı. MMT Amerikan Hastanesinde (eski Medical Park)  tedavi altında olan gazeteci abimize geçmiş olsun diyoruz

…………OOO…………..

TİY ESKİ EMEKTARLARINDAN

ALİ CAN UZUN’UN ACI GÜNÜ

Tarsus İdman Yurdu'nun emektarlarından Ali Can Uzun Abimizin eşi vefat etti.

Tarsus İdman Yurdu maçlarına destek vermek için gelen ve her zaman ve mekânda takdir ettiğimiz ablamızı kaybettik.

Vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.Mevlâ'mız rahmet etsin. Kabrin pür nur, mekânın cennet, makamın âli olsun.  Cenazesi dün öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Tarsus Merkez Kabristanı'nda defnedildi.

………….OOO…………..

BORÇ YAPILANDIRMADA BİRİNCİ

VE İKİNCİ TAKSİT ÖDEMELERİ

4 AĞUSTOS’A KADAR UZATILDI

 Son ödeme tarihi 31 Temmuz 2023 olan borç yapılandırmada birinci ve ikinci taksit ödemeleri için son günün 4 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldı.

Tarsus’ta da uzatma geçerli.

Mükellefler, 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun çerçevesinde; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ile idari para cezalarına ilişkin yapılandırma işlemlerinin ödemelerini, 4 Ağustos Cuma günü mesai bitimine kadar  Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne yapabilecek.

 

 

………….OOO…………..

GÖÇÜK KÖYÜNDEYİZ

"Köy Bizim, Şenlik Bizim!"  şenliği bugün yapılıyor.

Çocuk Şenliğimize tüm çocuklarımızı bekliyoruz.

* 2 Ağustos Çarşamba (Bugün)

Saat. 18.00

* Göçük-Şölen Alanı TARSUS

#VahapSeçer

#MersinBüyükşehirBelediyesi

 

………….OOO…………..

TARSUS CHP KONGRESİ

8 AĞUSTOS’TA

CHP Tarsus İlçe Başkanlığı

Kongresi 8 Ağustosta yapılacak.

Başkan Ozan Varal ‘Kongremiz Yunus

Düğün salonunda 8 Ağustos Salı günü

saat 10.00 da başlayacak’’ dedi.

…………OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Deleges

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar