Subscribe Us


31 TEMMUZ 2023- TARSUS MEKTUBU


 

31 TEMMUZ 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO…………..

AKADEMİ DERNEĞİ YKS TERCİH

SÜRECİNDE GENÇLERİN YANINDA

Türkiye’nin önde gelen bilim insanları, araştırmacıları, akademisyenleri ve sanatçılarını aynı çatı altında buluşturanAkademi Derneği, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) geride bırakan gençlerin üniversite tercih süreçlerinde ücretsiz ve profesyonel “YKS Tercih Danışmanlığı Hizmeti” vermeye başladı.

Gençleri yalnız bırakmayıp her koşulda destekleyenAkademi Derneği, YKS sonrası da gençleri yalnız bırakmayarak onlara destek olmaya devam ediyor. Bu bağlamda, Akademi Derneği Üyesi, Bilim Uzmanı ve Eğitim Koçu Ayşegül Çiçekdağ, 27 Temmuz-08 Ağustos tarihleri aralığında gerçekleşecek olan YKS tercihleri için gençlerimize danışmanlık hizmetinde bulunuyor.

YKS tercih sürecinde aday öğrencilere tavsiyelerde bulunan Eğitim Koçu Ayşegül Çiçekdağ, “YKS’nin bir sıralama sınavı olması sebebiyle lisans veönlisans programlarının tercih edilmesinde öğrencilerimizin başarı sıralamasını göz önünde bulundurması önem arz ediyor. Tercih yapılırken öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini dikkate alarak bölümlerini seçmesi gerekiyor. Ek olarak, tercih edecekleri üniversitelerin mezun verme durumunu, akademik kadrosunu ve olanaklarını incelemeleri de bu süreçte öğrencilerimizin doğru tercih yapmasında kritik öneme sahip.” şeklinde konuştu.

YKS tercih sürecinde gençlerimize her daim destek olacağını ifade eden Eğitim Koçu Ayşegül Çiçekdağ, “Gençlerimiz bu süreçte profesyonel destek almak için diledikleri zaman bizlere ulaşabilirler. Daha detaylı bilgi için Akademi Derneğimizin kurumsal internet sitesi olan www.akademi.org.tr’yi ziyaret edebilir; egitimkocuaysecan@gmail.com veya info@akademi.org.tre-posta adreslerinden ulaşarak detaylı bilgi alabilirler.” dedi.

…………OOO…………..

TARSUS 2. EKMEK FIRINI İLE OLUŞAN

 KUYRUKLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Tarsus halkının ekonomisine destek olmak amacıyla önemli bir adım atan Başkan Bozdoğan, ekmek fiyatlarının artışına çözüm olacak "İkinci Ekmek Fabrikası"nın çalışmalarını da yerinde inceledi. Fabrikada üretilecek ekmeğin uygun fiyatı sayesinde Tarsus halkının ekonomik yükü hafifleyecek ve ekmek alımında yaşanan zorlukların önüne geçilecek.

…………OOO…………..

SUYA GİRENLER UYARILIYOR

Tarsus/ Keşbükü Mahallesinde icra edilen önleyici kolluk devriyesi esnasında Tarsus Irmağına giren 4 yaşı küçük çocuk sulama kanalına girmenin yasak olduğu ve suda boğulma olaylarına karşı uyarılarak ailelerine teslim edildi.

Sulama kanallarında yüzmek tehlikeli ve yasaktır.

Kendi can güvenliğimiz için lütfen daha duyarlı olalım.

 

…………OOO…………..

BAŞSAVCIDAN  İADEİ ZİYARET

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’ya veda ziyaretinde bulundu.

…………OOO…………..

TİY  KULÜP BAŞKANI CEM KAVALCI KAMPTA

Tarsus İdman Yurdu  Kulüp Başkanı Cem KAVALCI takımın Nevşehir kampına ziyarette bulundu.

Futbolcularımız, teknik heyetimiz ve kamptaki personellerimiz ile bir araya gelen Kulüp Başkanımız Cem KAVALCI takımımıza destek mesajı verdi. Aynı zamanda takımımızın içindeki birlik ve beraberlikten ötürü de mutlu olduğunu dile getirdi.

 

…………OOO…………..

"GENÇLERLE BAŞ BAŞA" PROJESİ

Tarsus Kaymakamlığı Sosyal Etüt ve Proje Merkezinin hazırlayıp yürüttüğü "Gençlerle Baş Başa" Projesi kapsamında, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi ve Uluslararası Ashabı Kehf Anadolu İmam Hatip Lisesinden bir grup öğrenci ile Tarsus Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan Kitap Kafe'de bir araya geldi.

Etkinlikte gençlerle söyleşinin ardından Gençlik Merkezi gezilerek yürütülen faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

…………OOO…………..

DR. AFİF ERZEN'İN “TARSUS KILAVUZU” KİTABI

ARATOS YAYINLARINDAN ÇIKTI

Antik çağda yaşamış şair matematikçi ve gök bilimci Tarsuslu filozof Aratos adına çıkan Aratos Felsefe Dergisi ayrı basım kitaplar yayınlamayı sürdürüyor.

Bugüne kadar başta Tarsus tarihi ve kültürünü yansıtan kitaplarla birlikte şiir, öykü ve roman gibi edebi eserlerin yanı sıra felsefe üzerinde de kitaplar yayınlıyor.

Aratos Yayınları tarafından son olarak ise Dr. Afif Erzen'in  “Tarsus Kılavuzu” kitabı yayınlandı.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, Dr. Afif Erzen'in  “Tarsus Kılavuzu” kitabının sunuş yazısında, Dr. Afif Erzen’in 1943 yılında yayınlanmış olan Tarsus Kılavuzu’nun cumhuriyet kurulduktan sonra, Tarsus tarihi üzerine yayınlanmış ilk kitap özelliğini taşıdığını belirterek, “Tarsus Kılavuzu’nun ikinci baskısını Eylül 2007 tarihinde, Aratos Kitaplığı/Kültür Dizisi’nin 7. kitabı olarak yayınlanmıştık.

Tarsus, 10 bin yıllık tarihiyle Anadolu’nun hatta antik dünyanın Atina, Roma, İskenderiye gibi eski kentlerinden biridir.

Hititler döneminde iki kez Roma İmparatorluğu döneminde de iki kez olmak üzere tarihte dört kez Kilikya Eyalet Başkenti olmuştur.

Roma senatosu üyesi, hukukçu ve stoacı filozof Cicero, Tarsus’ta Kilikya Valiliği görevinde bulunmuştur.

Aynı zamanda Amasyalı coğrafyacı gezgin Strabonun da belirttiği gibi felsefe okullarının olduğu ve adlarını saydığı filozofların yetiştiği bir kenttir.

Kendi sikkelerini basma yetkisine sahip otonom bir kent olan Tarsus, her zaman arkeoloji ve tarih bilimcilerinin ilgisini çekmiş bir kent olarak adına çok sayıda yayın yapılmıştır.

Cumhuriyetin ilk kuşak tarih araştırmacılarından biri olan ve yine aynı şekilde arkeoloji alanındaki başarılı çalışmalarıyla bilinen Afif Erzen’in gerek yürüttüğü kazılar gerekse tarih alanındaki araştırmaları sonucu yayınlanan kitaplarından bazıları şunlardır; “Doğu Anadolu ve Urartular”, “Çavuştepe”, “İlk Çağ’da Ankara”, “Trakya’nın Kültür Tarihi”, “Eski Çağ Tarihi Hakkında Dört Konferans” ve “Tarsus Klavuzu”.

Afif Erzen’in 1943 yılında yayınlanmış olan Tarsus Kılavuzu, onun yayınlanan ilk kitabıdır. Bu çalışma Afif Erzen’in Doçentlik tezi olabilir.

1943’ten 2023’e geçen zaman dilimi açısından bakıldığında, “Tarsus Klavuzu” kitabının yayınından 80 yıl sonra Aratos Yayınları olarak 3. basımını yapmaktan kıvanç duyuyoruz.

 

Uğur Pişmanlık

Gazeteci-Yazar

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

 

 

…………OOO…………..

 

KÖY BİZİM, ŞENLİK BİZİM ETKİNLİĞİ DEVAM

Tarsus  Dorak ve Boztepe Köylerinde İki ayrı program İle "Köy Bizim, Şenlik Bizim! Çocuk Şenliği yapıldı.

 Dorak Köyü Eski Okul ile Boztepe Köy Meydanı (Cami yanı) etkinlik yapıldı.

 Köylüler, MersinBüyükşehirBelediye  başkanı VahapSeçere  teşekkür ettiler.

 

…………OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar