Subscribe Us


BÜYÜKŞEHİR’İN TIRMIL MERCEK’TEKİ EĞİTİMLERİ HIZLA DEVAM EDİYOR


 MERSİN-HABER- Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tırmıl Sanayi Sitesi’ndeki MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi eğitimlerine hızla devam ediyor. Ücretsiz olarak devam eden kurslar arasında Giyim Üretim Teknolojileri, Metal Sac İşlemeciliği ve Kaynak olmak üzere toplam 3 kurs ile hizmet veriliyor. Mezun olan kursiyerler, iş gücü piyasasında kalifiye eleman olarak iş bulma fırsatı elde ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tırmıl Sanayi Sitesi’ndeki MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi eğitimlerine hızla devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin finansman sağladığı Tırmıl MERCEK; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Tırmıl Sanayi Sitesi Kooperatifi işbirliğinde hayata geçirilmişti. Sosyal Hizmetler Dairesi ile Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ve yürütülen proje kapsamında, Tırmıl MERCEK’te ücretsiz olarak kurslar veriliyor.

Başvuru süreci sonrası İş Sağlığı ve Güvenliği eğitiminin yanı sıra mülakat teknikleri ve özgeçmiş hazırlama eğitiminden de geçen adaylar, 2-4 ay arası sürecek olan eğitimler sonunda sınava tabi tutuluyor. Sınavda başarılı olduktan sonra sertifikalarını alan kursiyerler, iş gücü piyasasında kalifiye eleman olarak iş bulma fırsatı elde ediyor. Tırmıl MERCEK için başvurular yıl boyu devam ediyor. Kursiyerler, MERCEK’e başvuru hakkındaki bilgilere mersin.bel.tr adresinden, Teksin Mersin uygulaması ve Alo 185 üzerinden ulaşabiliyor. Tırmıl MERCEK’te Giyim Üretim Teknolojileri, Metal Sac İşlemeciliği ve Kaynak olmak üzere toplam 3 kurs ile hizmet veriliyor.

Maya: “Sektörlerdeki ihtiyaca yönelik eğitimler vermekteyiz”

MERCEK Mesleki Eğitimler Koordinatörü Gül Kadem Maya, Tırmıl MERCEK’te sanayi sektörüne yönelik eğitimler verdiklerinden söz ederek, “İş piyasasını takip edip, gözlemleyip; otomotiv, tekstil, makine gibi sektörlerdeki ihtiyaca yönelik eğitimler vermekteyiz. Bugün kaynak kursumuzun 3. dönemi devam ediyor. İlk 2 kursumuzdan mezun olan kursiyerlerimiz, Mesleki Yeterlilik Sınavı’na girdiler. Kursu başarıyla tamamlayarak, uluslararası geçerliliği olan MYK Belgeleri’ni aldılar. Bundan sonra da eğitimlerimiz bu şekilde devam edecek olup, kursiyerler ücretsiz olarak bu belgelere sahip olacaklar” dedi.

Kurs Merkezi’ne gelen kursiyerlerin eğitimlerini 1,5-2 ay içerisinde tamamlayıp, iş piyasasına hazır bir şekilde devam ettiklerini de kaydeden Maya, “Yüksek maaşta işe başlıyorlar. Bu çok önemli bir nokta. Çünkü günümüzde işsizlik çok yaygın. Uluslararası geçerliliği olan MYK Belgeleri sayesinde hem rahat iş buluyorlar, hem de yüksek maaşla işe başlıyorlar” diye konuştu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar