Subscribe Us


ÇAMLIYAYLA İĞNE OYASI FESTİVALİ’NİN COŞKUSU MERSİN’İ SARDI


  

“MİLLİ DUYGULARI DORUKLARA ÇIKARAN FESTİVAL”
 
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi ile Çamlıyayla Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği 7’nci Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivali, büyük bir coşkuyla başladı.
 
Kültürel mirasımız olan iğne oyalarının dünyaya tanıtılmasının amaçlandığı ve 2 gün sürecek festivalin ilki, Çamlıyayla İlçesi’nin Zevzek Tepesi’nde yapıldı.
 
7’den 70’e yoğun ilgi gören festivalde; sergiler, halk oyunları, defile, konserler ve etkinliklerle buluşan Mersinliler, sanat dolu bir festivalin tadını çıkarıyor.
 
TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Selma Geçer ile Mersinli Halk Müziği sanatçısı Gürhan Ötün’ün de konserlerinin yer aldığı festival, 13 Ağustos Pazar günü Toroslar İlçesi Ayvagediği Mahalle’sinde gerçekleştirilecek program ile son bulacak.
 
Programa; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, MHP Mersin İl Başkanı Serdar Soydan, Çamlıyayla Kaymakamı Fatih Adıgüzel, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Emre Celal Gül, Cumhur İttifakı Teşkilat Başkan ve Yöneticileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Festivalde, Çamlıyaylalı kadınların ve Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK) kursiyerlerinin ürettiği ürünler, büyük beğeni topladı.
 
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ile Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, kent protokolü ile birlikte sergilenen ürünleri gezerek, el emekleri ile aile bütçelerine katkıda bulunan tüm kadınları tebrik etti.
 
“TORTEK İĞNE OYASI DEFİLESİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI”
 
Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları Merkezi tarafından “Anadoludan Günümüze Çeyizlerimizden Süzülen Işık” temasıyla hazırlanan İğne Oyası Defilesi, milli duyguları doruklara çıkardı.
Kültürel mirasımız olan iğne oyası motiflerinin işlenerek hazırlandığı kıyafet ve aksesuarlar, katılımcılardan tam not aldı. 10.Yıl Marşı ile sahnede sergilenen bu çalışma ayakta alkışlandı. Geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran tasarımlar, ilgi gördü.
 
BAŞKAN TEPEBAĞLI; “FESTİVALİMİZİN, 7’NCİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programın açılış konuşmasını Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı yaptı.
 
Festivale sunduğu desteğinden dolayı Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür eden Başkan Tepebağlı; “Unutulmaya yüz tutmuş varlıklarlarımızdan olan Çamlıyayla iğne oyasının tanıtımını yapmak ve kadınlarımızın el emeğininin karşılığının daha iyi değerlendirilmesi için düzenlediğimiz Çamlıyayla İğne Oyası Festivalimizin 7’ncisini yapıyoruz ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Festivalimizi, Mersin Valiliği ve Çamlıyayla Kaykamanlığı’nın himayesine, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonunda ve Toroslar Belediyemizin destekleriyle gerçekleştirmekteyiz. Toroslar Belediye Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a ve çalışma arkadaşlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 
BAŞKAN YILMAZ; “AYNI COŞKUYU, AYNI HEYECANI YAŞAMAK BİZLERE DE MUTLULUK VERDİ”
 
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da Çamlıyayla Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri festivalde hemşehrileriyle birlikte olmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Bu festival ile Mersinimizin birbirinden güzel motifli iğne oyalarını, gelecek nesillere aktarmayı ve tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Festivalde milli duyguları öne çıkaran tüm hemşehrilerine de teşekkür eden Başkan Yılmaz; “Çamlıyayla Belediye Başkanımız Sayın İsmail Tepebağlı’ya teşekkür ediyorum. Kendisi, bu güzel değerimizi ortaya çıkardı, festival haline getirdi, biz de bu güzelliği gördük ve iki yıldır destek veriyoruz. Programda, 10. Yıl Marşımızı söylerken ortaya çıkan coşkuyu da gördüm, mutlu oldum ve gururlandım. Allah birliğimizi ve beraberliğimiz daim eylesin. Ülkemizi, milletimizi, devletimizi ilelebet payidar kılsın inşallah. Bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız. Ayrışmanın değil, birleşmenin, güçlü olmanın yolunu arayacağız ve bulacağız. Bu festivali gerçekleştirirken amacımız budur. Bu güzelliği Toroslarımıza da getirmek istedik. Aynı coşkuyu, aynı heyecanı yaşamak bize de mutluluk verdi, gurur verdi. Bu nedenle başta Sayın Valimiz olmak üzere Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, kıymetli çalışma arkadaşlarımıza ve bugün burada bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ederim” dedi.
 
“KÜLTÜREL MİRASIMIZI HEP BİRLİKTE YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
 
İğne oyalarının bir anlamda duyguların aktarımı olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz; “Binlerce yıl öteden iğne oyalarıyla, halı ve kilim desenleriyle derdini, tasasını, geçmişini ve geleceğini anlatan, işleyen bunu da bir mesaj olarak gösteren atalarımızın ortaya koyduğu bu kültürü yaşatmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ayrıca alın teri ve göz nuruyla eserler ortaya çıkaran kıymetli hanımefendilere, ablalarımıza, annelerimize, kardeşlerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun” şeklinde konuştu.
 
İL BAŞKANI SOYDAN “ÜRETKEN BAŞKANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM”
 
MHP Mersin İl Başkanı Serdar Soydan da üretken belediyecilik anlayışıyla çalışmalar yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı’ya teşekkür etti.
 
İl Başkanı Soydan; “Başkanlarımız bu festival ile hem geleniğimizi göreneğimizi hem de ürünlerimizi gündemde tutuyorlar. İğne Oyası Festivali, el emeği göz nuru ürünleri yurt içi ve yurt dışında tanıtıma fırsatı sağlıyor ve bu festival birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştiriyor. Bu festivale her geldiğimde ayrı bir mutluluk içerisinde oluyorum. Başarılı projeler üreten belediye başkanlarımızla gurur duyuyor ve başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Toroslar Belediyesi Halk Oyunları gösterileriyle devam eden Çamlıyayla İlçesindeki program, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Selma Geçer ile Mersinli Halk Müziği sanatçısı Gürhan Ötün’ün konserleriyle son buldu.
 
Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Emre Celal Gül’e bir teşekkür plaketi takdim etti.

Yorum Gönder

0 Yorumlar