Subscribe Us


MERSİN VALİLİĞİ SORUŞTURMA AÇTI


Tarsus Belediyesi, 'tiyatro günleri' kapsamında Yarbay Şemsettin Mahallesi'nde bir etkinlik düzenledi. Çocukların da izlediği açık hava tiyatro etkinliğinde 'Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi' adlı oyun oynandı. Çarşaflı kadının ahlak dışı ifadeler sarf ettiği iddia edilen  görüntüler, sosyal medyada yayınlanınca tepki çekti. 

Çarşaflı kadın tiplemesi üzerinden İslami değerler ayaklar altına alındığı gerekçesiyle AK Parti Tarsus Belediyesi Meclis Üyesi Abdurrahman Altınsucu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Mersin Valiliği de konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Altınsucu tarafından yapılan suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı; “30.07. 2023 tarihinde Tarsus’ta açık havada müstehcen içerikli Tiyatro gösterisinin sahnelenmesi nedeniyle sorumlular hakkında TCK 226 ve 216 Kapsamında gerekli soruşturmanın yapılarak tespit edilen şüpheliler hakkında kamu davası açılması talebidir.”

 Mersin Valiliği söz konusu tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma açtığını duyurdu;  İşte o açıklama; “Tarsus İlçemizde 30.07.2023 Pazar günü Yarbay Semsettin Mahallesi (Pazar Yeri)'nde Tarsus Belediye Başkanlığınca düzenlenen "Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi” isimli tiyatro oyununda "Müstehcen" ve "Dini inanç Değerlerini Aşağılayan" ifadeler kullanıldığı, gösteri yapıldığı ve bu oyunun çocuklar tarafından da izlendiği tespit edilmiştir. Valiliğimizce konuya ilişkin kapsamlı inceleme başlatılmış, aynı mahiyette Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması üzerine Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz de müdahil olmuştur. İcra edilen gösterinin suç unsuru teşkil etmesi ve mağdurların çocuk olması sebebiyle 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri gereğince; Aile yapımız ve milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmayan, müstehcenlik içeren bir gösteriyi çocukların izlemesine sebebiyet veren, bahse konu gösteriyi düzenleyen, sergileyen ve ilgisi bulunanların tespit edilerek, Türk Ceza Kanunu’nun 226/1-a,b maddelerine istinaden işlem yapılması talebiyle Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Konuyla ilgili olarak ayrıca idari tahkikat başlatılmıştır.”

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar