Subscribe Us


7 EYLÜL 2023- TARSUS MEKTUBU


 

7 EYLÜL 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO…………..

TARSUS BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİ,

BOLİVYA'NIN TARİJA ŞEHRİ İLE

KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİSİNİ REDDETTİ

Tarsus Belediye Meclisi, alınan bir kararla Bolivya'nın Tarija şehri ile kardeş şehir ilişkisi kurulması ve işbirliği yapılması maddesini reddetti. 

Meclis üyeleri arasında yapılan oylamada, kardeş şehir ilişkisi kurulmasına ve çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasına yönelik öneri oy çokluğuyla reddedildi.  Kardeş şehir ilişkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetki verildiğini açıklayan Başkan Haluk Bozdoğan kültür, ekonomi, eğitim, turizm ve daha birçok alanda uluslararası işbirliği fırsatları şehirlerarasında kültürel ve sosyal değişimleri teşvik ederken, ekonomik ve ticaret alanlarında da işbirliği imkânları yarattığını ifade etti. Bu açıklamalara rağmen Bolivya'nın Tarija şehri ile kardeş şehir ilişkisi kurulması meclis üyelerince reddedildi.  Bozdoğan “Bu evrak Çevre Şehircilik Bakanlığınca onaylanan yapılmasını istediği bir evrak. Nasıl olur da reddedersiniz, kardeş şehir ilişkisinin ret edilmesi ilk defa görülüyor” ifadelerini kullandı.

 …………ooo…………..

KARDEŞ ŞEHİRE ÖĞRENCİ TAŞIMASI

İÇİN HİBE EDİLMESİ İSTENEN

ARAÇ REDDEDİLDİ

Tarsus Belediyesi ile kardeş belediye olan Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Özerk Yeri Valkaneş Belediyesi öğrencilerin taşınması ile ilgili bir araca ihtiyaçları olduğunu belirterek destek istedi.

Ancak, bu ihtiyaçları doğrultusunda Tarsus Belediyesi’nden bir araç talep ettiklerine dair gönderdikleri yazı üzerine konuyu meclise taşıyan ve belediyeye ait 2016 model bir aracı hibe etmek istediklerine dair evrak belediye meclis üyelerince reddedildi. 

Bahsi geçen bölgenin çok fakir olduklarını ve kardeş şehir ilişkilerinden bu gibi işlemlerin yapılmasının mühim olduğunu ifade eden Başkan Haluk Bozdoğan, “Geçmişte Tatlısu’ya ne gıcır gıcır Mercedesler gitti hatırlayın isterseniz. Langen Belediyesi Bolatlı’ya okul açtı. 2016 model bir arabadan bahsediyoruz. Yoksul olan Türkler bunlar, kanımız bunlar.  Gagavuz Türkleri Hristiyan mı diyeceğiz. Onlar Türk, Türkçe konuşuyor. Gerçekten yoksullar. Bizim iyilik yapmamız, destek olmamız lazım biz koca Tarsus Belediyesiyiz ya. Ben söz veriyorum buradan olumsuz bir karar çıkarsa, o arabayı her türlü imkânı zorlayıp göndereceğim. Bu benim sözüm olsun. Garibana destek olmak iyilik yapmak lazım. Ekibimi gönderdim ziyaret ettiler burayı.  Allah her zaman iyilerle birliktedir. Ben geçen Cuma Hz. Peygamber Efendimizin veda hutbesini dinledim. Gerçekten yoksul insanlar bir arabaları var. Evrensel düşünün bazı şeyleri. Bu insanlara bu aracı alacağım bu da benim sözüm olsun” ifadelerini kullandı.

…………OOO…………..

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK OLAYINA

KARIŞTIKLARI İÇİN 5 KİŞİ YAKALANDI

Mersin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tokat'ın Turhal ilçesinde 'sazan sarmalı' yöntemiyle nitelikli dolandırıcılık olayına karıştıkları belirlenin şüphelilerinin Mersin'de olduğu bilgisine ulaşan ekipler, zanlıların yakalanması için çalışma başlattı.

Yapılan çalışmalarda, şüphelilerin dolandırıcılık yoluyla elde ettikleri paraları bir kuyumcunun ıban hesabına göndererek altına çevirdiklerini tespit eden ekipler, M.N.K, İ.Ç, M.E.A., A.K. ve A.Ç. adlı zanlıları gizlendikleri adreslerde yakalayarak gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden İ.Ç, A.Ç. ve M.N.K tutuklanırken, A.K. ve M.E.A 'adli kontrol' şartıyla serbest bırakıldı.

 

…………OOO…………..

BERDAN BARAJI MESİRE ALANINDA

FARKINDALIK TEMİZLİĞİ YAPILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Tarsus Koordinasyon Şube Müdürlüğü’nde değişik birimlerde görevli olan personel, Berdan Barajı Mesire Alanı’nda çevre temizliği konusunda farkındalık faaliyetinde bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Tarsus Koordinasyon Şube Müdürlüğü tarafından, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği piknik noktalarından biri olan Berdan Barajı Mesire Alanı’nda farkındalık yaratmak için ‘Çevre Temizlik’ çalışması gerçekleştirildi.

Faaliyete Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İmar A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan, Tarsus Koordinasyon Şube Müdürü Soner Yetgin, muhtarlar ve Büyükşehir’in farklı birimlerinde görevli çok sayıda personel katıldı.

 

Berdan Barajı Mesire Alanı’nın köprü bölümünden başlayarak evsel atıkları toplayan katılımcılar, atıkları torbalara doldurdu. Özellikle kamelya bölümlerinin oldukça kirli olduğu gözlenen çalışmada, onlarca torba atık toplandı. Genellikle hafta sonları kent genelinden ve farklı illerden binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Berdan Barajı Mesire Alanı, yaz aylarında daha fazla rağbet görüyor.

Uyan: “Yapılan her şey Tarsus halkı için”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Uyan, mesire alanının temiz kullanımının önemine değinerek, “Burayı her kullanımdan sonra temiz bırakırsak, bizden sonragelecek olan vatandaşlar da temiz bulacak. Bugün farkındalık yaratma anlamında, Tarsus Koordinasyon Şube Müdürlüğümüzde görev yapan bütün emekçi kardeşlerimizle buradayız. Katılım gösteren Bolatlı ve Akgedik Mahallesi Muhtarlarımıza da teşekkür ediyorum. Yapılan her şey Tarsus halkı için. Hep birlikte bu konuda duyarlı olalım ve gittiğimiz her yerde o alanı kullandıktan sonra temizleyelim” diye konuştu.

 Uyan konuşmasının sonunda, Berdan Barajı Mesire Alanı’nın temizliği ve diğer hizmetleri için Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkanlarını seferber eden Başkan Vahap Seçer başta olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti.

Muhtar Kavalcı: “Bu mesire alanı 7/24 kullanılmakta”

Berdan Barajı Mesire Alanı’nın hemen yanında bulunan mahallelerden Bolatlı Mahalle Muhtarı Ertaç Kavalcı, “Tarsus’un bir doğa harikası olan barajımız, hayvanat bahçemiz ve kamp alanımızın bulunduğu bu mesire alanını,insanlarımız 7/24 kullanmakta. Kullanırken de bazıları yiyip, içtikleri malzemeleri maalesef çevreye saçıyorlar. Tarsus Koordinasyon Şube Müdürlüğü’müz bu etkinliğe dahil oldu. Ailelerimize daha nezih bir piknik alanını olması açısından bizlere yardımcı oldular” ifadelerini kullandı.

 

Muhtar Alanko: “Pikniğe gelen insanlardan temiz bırakmalarını istiyoruz”

Akgedik Mahallesi Muhtarı Asım Alanko ise, “Biz, ‘Yaşadığınız alanı nasıl görmek istiyorsanız öyle bırakın’ mantığıyla hareket ediyoruz.Burası, insanlarımızın yaşam alanı. Özellikle aşırı sıcaklarda insanlarımız buraya çok rahatça gelip, aileleriyle piknik yapabiliyorlar. Burada Gençlik Kampımız ve mesire alanımız var.İnsanlarımız burayı kullandıktan sonra bir başka vatandaş geldiğinde,‘Burası neymiş!’ demesin lütfen. Buraya pikniğe gelen insanlardan, temiz bırakmalarını rica ediyoruz. Emeği geçen bütün arkadaşlara da teşekkür ediyoruz” dedi.

 

…………OOO…………..

ZABITA TEŞKİLATI’NDAN

BAŞKAN SEÇER’E ZİYARET

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Teşkilatı, Zabıta Teşkilatı’nın 197. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Başkan Vahap Seçer’i ziyaret etti.

Zabıta Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümünü kutlayan Başkan Seçer, “Zabıta Teşkilatı kadim bir kuruluş. Belediye’nin de görünen yüzü, vatandaşta iç içe olan en önemli birimlerinin başında geliyor. Zabıtamızın sokaktaki tavrı, görüntüsü, oturması, kalkması, vatandaşa hitabı, ikili ilişkileri; tamamen bizi yansıtıyor” dedi.

Zabıtanın toplumun huzurunu sağlayan kolluk kuvvetlerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Göreve geldiğimiz günden bu yana eksiklerimizi görerek, bunları tamamlamak, daha iyi noktalara getirmek, çok önem verdiğimiz bu dairemizin her geçen gün daha da ileri gitmesini sağlamak için gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu ile Zabıta Dairesi’nde görev yapan şube müdürleri, zabıta teşkilatının 197. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

 

“Zabıtamızın vatandaşla olan ikili ilişkileri tamamen bizi yansıtıyor”

 

Ziyarette; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu ve Zabıta Dairesi Başkanlığı şube müdürleri yer aldı.

Zabıta Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümünü kutlayan Başkan Seçer, “Zabıta Teşkilatı kadim bir kuruluş. Zabıta Teşkilatı, Cumhuriyet Dönemi’nden önceye dayanan, Osmanlı Dönemi’nde kurulan ve Cumhuriyet ile beraber daha da tahkim olan, bir hüviyet kazanan bir kurum. Belediye’nin de görünen yüzü, vatandaşta iç içe olan en önemli birimlerinin başında geliyor. Zabıtamızın sokaktaki tavrı, görüntüsü, oturması, kalkması, vatandaşa hitabı, ikili ilişkileri; tamamen bizi yansıtıyor. İyiyse biziz, kötüyse de biziz. Ben Belediye Başkanınız olarak bu konuya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum ve yurttaşlarımızın böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamalarını isteriz, ya da şikâyetlerini duymayı arzu etmeyiz. Buna da hassasiyet gösteriyorsunuz. Sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

 

“Bu dairemizin daha da ileri gitmesini sağlamak için gayret sarf ediyoruz”

 

Zabıtanın toplumun huzurunu sağlayan kolluk kuvvetlerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Zabıta Teşkilatımız; kentimizdeki dirliği, düzeni sağlayan kolluk güçlerinden bir tanesi. Göreve geldiğimiz günden bu yana eksiklerimizi görerek, bunları tamamlamak, daha iyi noktalara getirmek, çok önem verdiğimiz bu dairemizin her geçen gün daha da ileri gitmesini sağlamak için gayret sarf ediyoruz. Çağa ayak uyduracak hamlelerini gerçekleştirmek; yani giyim kuşamdan teçhizatına ve personelin eğitimine kadar her konuda da hassasiyet gösteriyoruz. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

…………OOO…………..

TARSUS MÜFTÜLÜĞÜ EV SAHİPLİĞİNDE

iLÇE MÜFTÜLERİ TOPLANTISI

Tarsus Müftülüğü ev sahipliğinde düzenlenen İlçe Müftüleri Toplantısı  yapıldı.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Tarsus Müftülüğü ev sahipliğinde düzenlenen İlçe Müftüleri Toplantısı için Tarsus’a gelen Mersin Müftüsü Aydın Yığman ve İlçe Müftüleri ile bir araya geldi.

 

…………OOO…………..

ORTA TOROSLAR TARİH ÖNCESİ

ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMASI 

EKİBİ TARSUS’TA

Orta Toroslar Tarih Öncesi Arkeolojik Yüzey Araştırması Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Orkun Hamza Kaycı, Kültür ve Turizm Bakanlık Yetkili Uzmanı Serap Elifçi, ekip üyeleri Doç. Dr. Çiler Altınbilek Algül, Doç. Dr. Semra Balcı ve Yaşar Ünlü ve Tarsus Müze Müdürü Doğukan Alper; Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret etti.

Ekip, yürüttükleri kazı çalışmalarına dair bilgi verip istişarelerde bulundular.

…………OOO…………..

 ARIDAĞ REŞADİYESPOR DA  MEMİK DÖNEMİ

Tarsus’un amatör spor kulüplerinden Arıdağ Reşadiye Spor Sezonun İlk Transferini Teknik Direktörden yana kullandı..

Türk Futbolunun Efsane İsmi Memik Hocayla (Mehmet Ertanıroğlu) ile Anlaşmış Oldu. Memik hoca teknik sorumlu olarak yeni sporcular yetişmesi için çaba harcayacak.

Anlaşma her iki tarafa da hayırlı olsun.

…………OOO…………..

TARSUS’TA KIRTASİYECİLER

YENİ DÖNEME HAZIR

Tarsus’ta geçen pazartesi okullarda birinci sınıflar eğitim ve öğretime başlarken önümüzdeki pazartesi günü ise diğer sınıflar okullu olacak. Tarsus’taki kırtasiyecilerde okulların açılması öncesi  tüm ürünleri getirerek halkın hizmetine sundu.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar