Subscribe Us


KÖSEÇOBANLI’DA ÜRETİCİLER İSTEDİ, BÜYÜKŞEHİR YERİNE GETİRDİ


 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gülnar Köseçobanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bağlı olarak lavanta üretimi yapan çiftçilere distilasyon makinesi hibe etti. Üreticilerin kullanımına sunulan makine, hasat sonrası kullanılmaya başlandı. Çiftçilerin 4 günde yaptığı işi 1 günde yapmasını sağlayan makine sayesinde hem zamandan, hem de yakıttan tasarruf sağlanıyor. Lavantayı yaş demet olarak satmak yerine yağını çıkararak satış yapan üreticiler, daha çok kazanç elde ediyor.

  

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gülnar’da lavanta üretimi yapan üreticilerin, lavanta yağı çıkarabilmesi için distilasyon makinesi desteğinde bulundu. Köseçobanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne hibe edilen distilasyon makinesinden, hasat yapan üreticiler yararlanmaya başladı.

 

Köseçobanlı ve etrafında bulunan mahallelerde Büyükşehir Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı aracılığı ile dağıttığı lavanta fidanlarını ekerek üretim yapan çiftçiler, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’den, lavanta damıtımı için distilasyon makinesi talebinde bulunmuştu. Üreticilerin talebi yanıtsız kalmadı ve distilasyon makinesi Köseçobanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne hibe edilerek, tüm mahallelinin kullanımına sunuldu. Üreticiler, Büyükşehir Belediyesi’nin hibe ettiği distilasyon makinesi sayesinde kısa sürede ürünlerin yağını çıkararak, çok daha kısa sürede satışa sunabiliyor.

 

Aynı gün biçip, aynı gün yağını çıkarıyorlar

 

Distilasyon makinesi verilmeden önce lavantaların satışını farklı ilçelere giderek ve yaş demet halinde yapan üreticiler, daha az kazanç elde ediyordu. Ürünlerini biçmek için bir gün, götürmek için bir gün, satış için de 2 gün ayırarak 4 gün kaybeden üreticiler, distilasyon makinesi ile rahat bir nefes aldı. Ürünlerini biçen üreticiler, aynı gün distilasyon makinesinde yağını çıkararak, 1 günde işlemlerini tamamlayabiliyor. Üreticiler böylelikle zamandan tasarruf ediyorlar.

 

Daha önce lavantanın yaş halini demet yaparak, satış için özellikle Silifke ilçesini tercih eden üreticiler, lavanta yağını her yerde satabilecekleri için yakıttan da tasarruf etmiş oluyorlar. Verilen distilasyon makinesinde bir defada 200 kilogramlık ürün işlenebiliyor. Gün içerisinde ise çalışma süresine göre, 1000-1400 kilogram arasında ürün işlenebiliyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar