Subscribe Us


15 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU


 

15 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI

 ABDULKADİR URALOĞLU YENİCE’DE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu dün Tarsus Yeniceye geldi.

Uraloğlu’nun başkanlığında, Mersin - Adana - Osmaniye - Gaziantep Hızlı Tren Hattı Yenice Şantiyesinde, proje kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bu önemli yatırım tamamlandığında, Mersin - Adana - Osmaniye - Gaziantep arası; Mesafe 361 km’den 312,5 km’ye 6 saat 23 dk süren seyahat süresi ise 2 saat 15 dk’ya düşecek.

 ………..…OOO…………..

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE.

YAĞMUR UYARISI

Kentimiz genelinde  (Pazar) sabah saatlerinden itibaren yerel kuvvetli sağanak yağış beklenmektedir.

Vatandaşlarımızın olası bir sel, su baskını, yıldırım, dolu, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması önemle rica olunur.

………..…OOO…………..

SLOW FOOD YERYÜZÜ PAZARI’NA

BUGÜN TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

Tarsusta Üreticilerin tüketiciler ile aracısız bir şekilde buluştuğu SLOW FOOD YERYÜZÜ PAZARI’na tüm halkımız davetlidir

🗓15 Ekim 2023 Pazar

10.30-17.30

📍Kubat Paşa Medresesi Önü Makam Cami Yanı

………..…OOO…………..

2. KLEOPATRA BİSİKLET FESTİVALİ

BUGÜN SONA ERİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, sporun ve sporcunun kenti Mersin’e kazandırdığı organizasyonlardan birisi olan ve bu yıl 2.’si gerçekleştirilen Kleopatra Bisiklet Festivali tüm coşkusuyla başladı. 25 ilden toplam 500 bisikletli, 3 gün boyunca Tarsus’un tarihi, turistik ve doğal güzelliklerinde pedal çevirecek.  

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, sporun ve sporcunun kenti Mersin’e kazandırdığı organizasyonlardan birisi olan ve bu yıl 2.’si gerçekleştirilen Kleopatra Bisiklet Festivali tüm coşkusuyla başladı. 25 ilden toplam 500 bisikletli, 3 gün boyunca Tarsus’un tarihi, turistik ve doğal güzelliklerinde pedal çevirecek. Tarsus’un en önemli simgelerinden biri olan Kleopatra Kapısı’nda açılışı gerçekleştirilen festival, bisiklet tutkunlarının coşkusuyla start verdi. İlk olarak şehir merkezi turu gerçekleştiren bisikletliler, ardından Kleopatra Kapısı’ndan geçerek rotalarına devam etti.

 

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen festivale, Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra, Mersin’de yaşan Rus vatandaşları ve Almanya’nın Köln kentinden gelen bisikletçiler de katıldı. Bisiklet tutkunları, festival süresi boyunca Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Tarsus Gençlikle Kampı’na ağırlanacak.

 

………..…OOO…………..

TAŞKIN: “AMACIMIZ; TARSUS'U

DOĞASIYLA TARİHİYLE,

LEZZETLERİYLE KATILIMCILARA YAŞATMAK”

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın festivalin gayet güzel geçtiğinden söz ederek, “Kleopatra Bisiklet Festivali’nin bu yıl 2.’sini yapıyoruz. Yüksek bir katılım var. Hava çok güzel. Amacımız; il dışından gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak, Tarsus'u; doğasıyla tarihiyle, lezzetleriyle onlara yaşatmak. Daha sonra da güzel bir şekilde uğurlamak. Bütün katılımcılara başarılar diliyorum. Festival 3 gün sürüyor. Değişik etaplardan oluşuyor. Misafirlerimizi Gençlik Kampı’mızda konaklatıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

………..…OOO…………..

HERKES İŞE VE OKULA

 BİSİKLETLE GİTMELİ

Dr. Ali Cerrahoğlu: “Hepimizin gönlünde bir amaç yatıyor; işimize, okulumuza bisikletle gidebilmek istiyoruz” dedi.

Açılışta konuşan önceki dönem Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, “Bu festivali Tarsus Kent Konseyi Bisiklet Topluluğu olarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapıyoruz. Bu festivalde gezeceğiz, Tarsus'un kent dokusunu, 10 bin yıllık tarihini, ovalarını ve göllerini hep beraber göreceğiz. Hoşça vakit geçireceğiz, dostluklarımızı pekiştireceğiz ama hepimizin gönlünde, kalbinde bir de amaç yatıyor. Bizler işimize, okulumuza, alışverişimize bisikletle gidebilmek istiyoruz. Bunun için hep beraber mücadele ediyoruz” dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerini desteklerinden de söz eden Cerrahoğlu, “Bütün kurumlarımız bizi çok destekliyor. Yavaş yavaş olacak ama biz sokaklarda ne kadar çok görünürsek, ne kadar kalabalık olursak, ne kadar çok talep edersek onların da elini güçlendireceğiz ve başarılı olacağımıza inanıyoruz. Sonuçta bisikletin sağlıklı bir ulaşım şekli ve temiz olduğunu biliyoruz. Sizler de buna çok katkı veriyorsunuz” dedi. Cerrahoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer bu işin mimarı ve destekçimiz” diye konuşarak, Büyükşehir Belediyesi ile festivalde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

 

Bisiklet tutkunları bu festivalde buluştu

Festivale Mersin’den katılan bisikletlilerden Saliha Demiröz, “Festivale geçtiğimiz yıllarda da katıldım. Çok güzel ve keyifli geçiyor. Çok memnunum. 2019’dan bu yana bisiklet sürüyorum. Büyükşehir’in bisikletliler için yaptıkları çalışmaları çok güzel buluyorum. Çok güzel bir farkındalık kazandırılıyor, güzel yatırımlar yapılıyor. Memnunum” dedi.

 

Bisikletlilerden Nurten Aslan Oktan da Mersin’den katıldığını belirterek, “Böyle bir etkinlik düzenlendiği için çok mutluyuz. Çocukluğumdan bu yana bisiklet kullanıyorum” diye konuştu ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

 

Bisiklet tutkunu Emire Gür ise, “Yeni yeni bisiklet kullanmaya başladım. Tam süremesem de bayağı alıştım. Festival çok güzel ve eğlenceli. Büyükşehir belediyemiz güzel çalışıyor” dedi.

 

Katılımcılardan Hatice Öndemir de festivale ilk defa katıldığını dile getirirken, “3 yıldır bisiklet kullanıyorum. Çok güzel ve süper. Süslü kadınlara da buna da katıldım, çok güzel, süper. Ben bisikleti sağlık, spor ve her amaçla kullanıyorum. Arabadan in, bisiklete bin. Çok güzel bir şey” ifadelerine yer verdi.

 

………..…OOO…………..

TARSUS’TA ÇUKUROVA

SANATLAR BİENALİ

Birinci Akdeniz Bienali Tarsus açılışı 16 Ekimde yapılacak. Tarsus’ta Çukurova Sanat Kültür ve Eğitim Vakfının ev sahipliğinde yapılacak etkinlik için tüm halkımıza davette bulunuldu.  Cereciler mevkiinde Kaymakamlık yeni binası arkasında bulunan  eski Çukurova Sanayi İşletmeleri binasında düzenlenecek açılış kokteyli pazartesi günü saat 18.00’de yapılacak Burada Güney Koreli performans sanatçısı Kim Youngmoon sanatını icra edecek.

Etkinlikler 15 Ekimde başlayıp 30 Kasıma kadar  Tarsus’un yanı sıra Adana, Mersin, Osmaniye, K. Maraş, Afşin gibi il ve ilçelerde de devam edecek.

Bilgi için tel. 0534 570 1161

 

 

…………OOO…………..

TFD YENİ SEZONA HAZIR..

AÇILIŞ SALI GÜNÜ..

Tarsus Fotoğraf Derneği başkanı Altan Gökçek , tüm Tarsus Fotoğraf Derneği üyeleri ile fotoğraf sevdalılarını yeni sezon çalışmalarına davet etti.

Altan bey davetinde diyor ki:

“Sevgili Fotoğraf Dostları.. Sanat dünyasının vazgeçilmezi ve insan yaşamının her anında bulunan, hobi dünyasının güzel uğraşılarından biridir Fotoğraf sanatı.. Tarsus Fotoğraf Derneği olarak yaz tatilini tamamladık. Yeni döneme hazırız.

Şimdi Tarsus Fotoğraf Derneği (TFD) olarak 2023-2024 yılı sezonunu 17 Ekim 2023  Salı günü  açıyoruz. Belirtilen tarihte saat 19.00’da  Atatürk Parkı içerisindeki Tarsus Belediye Nikah Salonu altında bulunan dernek binamızda Fotoğrafçı dostumuz  Cem Şenatak’ın muhteşem fotoğraf sunumuyla yeni sezonu açıyoruz. Cem arkadaşımız “Memleketim” adını taşıyan ve memleketimizden insan manzaralarından oluşan bir gösteri sunacak. Bu sunumda da ilginç ve güzel kareleri izlemeniz açısından yeni sezon açılışında hep bir arada olmayı   ümit ediyoruz.. Bu güzel ve önemli günde tüm Tarsus Fotoğraf tutkunlarını ve dernek üyelerimizi yanımızda görmek istiyoruz” ..

…………OOO…………..

KAYMAKAM MÜZEDE

ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Tarsus Kaymakamlığı Sosyal Etüt ve Proje Merkezinin hazırlayıp yürüttüğü "Gençlerle Baş Başa" Projesi kapsamında, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Şehit Niyazi Ergüven Anadolu Lisesinden bir grup öğrenci ile Tarsus Müzesi'nde bir araya geldi.

Etkinlikte gençlerle söyleşinin ardından Tarsus Müzesi gezilerek bilgilendirme yapıldı.

 

…………OOO…………..

TARSUS’TA ADANA FK

MAÇI BU PAZAR

TFF 3. lig 4. grup maçında Adana FK ile Sultanbeyli Belediyespor maçı 15 Ekim 2023 pazarg ünü Tarsus şehir stadında oynanacak. Müsabaka saat 15.00’de başlayacak.

Proğram şöyle:

3. lig 4. Grup- 15 Ekim Pazar:

Saat 14.30 Sebat Gençlikspor-Güneş Holding Çankayaspor (Ortahisar Yavuz Selim)14.30 Tokat Belediye Plevnespor- Siirt İl Özel İdaresi (Gaziosmanpaşa)15.00 Bitexen Adana 1954 FK- Sultanbeyli Belediyespor (Tarsus Şehir stadı )15.30 Bursa Yıldırımspor- Muş 1984 Muşspor (Karacabey M. Fehmi Gerçeker)15.30 Bergama Sportif Faaliyetler-Orduspor 1967 (Bergama 14 Eylül)19.00 Balıkesirspor-Armoni Alanya Kestelspor (Balıkesir Atatürk)16 Ekim Pazartesi: 15.30 Çatalspor-23 Elazığ FK (Çatalca İzzettin)

…………OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU, BU PAZAR BOŞ..

GELECEK HAFTA MARDİN’E GİDECEK

TFF 3. lig 1. grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu bugün boş. Tiy daha sonraki  Mardin maçına hazırlanıyor. TİY fikstür gereği bu haftayı boş geçirecek.

Geçen hafta kendi evinde Malatya Arguvansporla 0-0 berabere kalan TİY fikstür gereği bu hafta boş. 22 Ekim tarihinde ise deplasmanda Mardin 1969 takımı ile karşılaşacak olan TİY ekibi hafta sonu dinlenecek ve gelecek hafta başından itibaren Mardin maçının hazırlıklarına devam edecek.

…………OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..


 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar