Subscribe Us


17 -18 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU


 

17 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

FOTOĞRAF DOSTLARI YENİ SEZONU  AÇIYOR

Tarsus Fotoğraf Derneği başkanı Altan Gökçek , tüm Tarsus Fotoğraf Derneği üyeleri ile fotoğraf sevdalılarını yeni sezon çalışmalarına davet etti.

Altan bey davetinde diyor ki:

“Sevgili Fotoğraf Dostları.. Sanat dünyasının vazgeçilmezi ve insan yaşamının her anında bulunan, hobi dünyasının güzel uğraşılarından biridir Fotoğraf sanatı.. Tarsus Fotoğraf Derneği olarak yaz tatilini tamamladık. Yeni döneme hazırız.

Şimdi Tarsus Fotoğraf Derneği (TFD) olarak 2023-2024 yılı sezonunu 17 Ekim 2023  Salı günü  açıyoruz. Belirtilen tarihte saat 19.00’da  Atatürk Parkı içerisindeki Tarsus Belediye Nikah Salonu altında bulunan dernek binamızda Fotoğrafçı dostumuz  Cem Şenatak’ın muhteşem fotoğraf sunumuyla yeni sezonu açıyoruz. Cem arkadaşımız “Memleketim” adını taşıyan ve memleketimizden insan manzaralarından oluşan bir gösteri sunacak. Bu sunumda da ilginç ve güzel kareleri izlemeniz açısından yeni sezon açılışında hep bir arada olmayı   ümit ediyoruz.. Bu güzel ve önemli günde tüm Tarsus Fotoğraf tutkunlarını ve dernek üyelerimizi yanımızda görmek istiyoruz” ..

TARSUS FOTOĞRAF DERNEĞİ'NDE AÇILIŞ...

Tarsus Fotoğraf Derneği (TFD) bugün saat 19.00'da gerçekleştirilecek bir etkinlikle birlikte sezonu açıyor. Bu yılın ilk sunumu ise CEM ŞENATAK'tan ''MEMLEKETİM...''

Beğeneceğinizi düşündüğüm bu sunum ve açılış kokteyline tüm Tarsuslular davetli.

TFD'de buluşmak dileğiyle....

Yer: Belediye Nikah Salonu altı.

 

…………OOO…………..

MESKİ, TARSUS VE AKDENİZ’DE

YAĞMURSUYU HATTI ÇALIŞMALARINA

DEVAM EDİYOR

MESKİ Genel Müdürlüğü, yoğun yağışlarda oluşabilecek su baskınlarının önüne geçmek için, tüm ilçelerde yağmursuyu hattı çalışmalarını sıklaştırdı. Bu kapsamda Tarsus İlçesi Şahin, Bahçe ve Kırklarsırtı Mahallelerindeki yağmursuyu çalışmaları tamamlandı. Akdeniz İlçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde ise yağmursuyu boru döşeme çalışmaları devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Doğu İşletmeler Dairesi Başkanlığı, muhtelif çaplarda beton ve betonarme boru döşenmesi yapım işlerine devam ediyor.

MESKİ’nin, yatırım tutarı yaklaşık 11 milyon lira olan yapım işi kapsamında, çeşitli çaplarda yaklaşık 8 bin metre beton ve betonarme boru döşemesi yapılması planlanıyor. Çalışma kapsamında Tarsus İlçesi Şahin, Bahçe ve Kırklarsırtı Mahallelerindeki yağmursuyu boru döşeme çalışmaları tamamlandı. Akdeniz İlçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde yağmursuyu boru döşeme çalışmaları ise devam ediyor. Çalışmanın tamamlanmasıyla, Tarsus İlçesi Şahin, Kırklarsırtı ve Bahçe Mahalleleri ile Akdeniz İlçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde yaşanan yağmursuyu sorunu çözüme kavuşacak.

………..…OOO…………..

 

AK: “YOĞUN YAĞIŞLARDA OLUŞABİLECEK

 SEL BASKINLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Tarsus ve Akdeniz ilçelerinde muhtelif mahallelerde yağmursuyu döşeme çalışmalarının bazı yerlerde tamamlandığını, bazı yerlerde ise devam ettiğini belirten MESKİ Doğu İşletmeler Dairesi Başkanlığı Kontrol Mühendislerinden Hatice Ak; “Bu iş kapsamında, yaklaşık 8 bin metre yağmursuyu hattı döşemesi yapılacak. Tarsus İlçesi Şahin, Kırklarsırtı ve Bahçe Mahalleleri’nde yağmursuyu hattı döşeme çalışmalarımız tamamlanmış olup, Akdeniz İlçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde devam ediyor. Proje tamamlandığında, yoğun yağışlarda oluşabilecek sel baskınlarının önüne tamamen geçilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

………..…OOO…………..

TARSUS’TA ÇAĞDAŞ SANAT ADINA

CANLI PERFORMANS ETKİNLİĞİ

Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Tarsus merkezli düzenlenen 1.Akdeniz Bienalinin  Tarsus ayağında dün bir canlı performans sahnelendi.

Çukurova Sanayi İşletmeleri eski binası ve depolarının bulunduğu alanda düzenlenen etkinliğe Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Belediye başkan yardımcıları Nihat Çapar ve Ali Dinsever, Mersin İmar Limited genel müdürü Ali Uyan,  Çukurova  Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı başkanı Hasan Şemsi, Vakıf yöneticileri, bazı STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Hasan Şemsi “15 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak ve 45 gün sürecek olan etkinliğe yerli yabancı 40 sanatçı eserleriyle katılmakta. Binealimizin diğer paydaşı olan Tarsus dışında, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, K.Maraş ve Afşin ilçesinde de değişik sanatçılar değişik etkinlikler yapıyor. Bir Buçuk ay sürecek etkinliklerimizin Tarsus bölümünde  Çukurova Sanayi Tarihi Fabrikaları deposunda  sanatçılarımız çalışıyor..Tarsus ve Bölgemizde ilk defa yapılan yabancı sanatçıların da katıldığı Bineale Tarsuslu sanatseverler ve bölge insanımız büyük ilgi gösteriyor..Emeği geçenlere ve bizleri destekleyen başta Mersin Büyükşehir ve Tarsus Belediyemiz olmak üzere Kaymakamlığımıza ve diğer tüm kurumlarımıza şükran borçluyuz” dedi.

Etkinlikte ayrıca  Tarsus belediye başkanı adına Nihat Çapar, Kaymakam kadir Sertel Otcu ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer birer konuşma yaptı. Konuşmacılar, sanatın ve kültürün destekçisi olduklarını belirterek bu etkinlikler için Tarsus’un da dahil olmasının tanıtımda büyük katkı sağlayacağını söylediler.

Etkinlikte Güney Koreli sanatçı  Kim Youngmoon canlı performans sergiledi.  Sanatçı 15 dakika süren canlı performansından sonra büyük alkış aldı.

Canlı performans ve konuşmaların ardından 4 ayrı depoda yapılan sanatsal etkinlikler gezildi, değişik sanatçıların tablolarından oluşan sergiler hakkında bilgi verildi.  7 kentteki çalışmalar Kasım ayının sonuna kadar devam edecek.

…………OOO…………..

''DÜŞÜNCE ve KAVRAM'' ADLI

RESİM SERGİSİ AÇILDI.

Tarsuslu ressam Sanatçı Lütfi Hasoğlu, ''Düşünce Ve Kavram'' Adını Verdiği Kişisel Sergisini Mehmet Bal Sanat Galerisi'nde Açtı.

Hasoğlu'nun Konuşması İle Yapılan Açılışa Sanatçı Dostlarının Yanı Sıra Kasım Ekenler Ticaret Lisesinden Arkadaşları, Tarsuslu Sanatçılar Ve İstanbul'dan Sanatçı Dostları da Katıldı.

Basının da İlgi Gösterdiği Serginin Açılışına ADD Başkan Ve Üyeleri De Katılarak Hasoğlu'nu Tebrik Ettiler. Fotoğraflar için  M. Rıfkı Alpkayaya teşekkür ederiz.

 

…………OOO…………..

İSMAİL MİDEM VEFAT ETTİ

Merhum İbrahim ve  Fatma midemin evladı Hüseyin Midem’in Abisi , Hülya Midem’in kaynı Sabiha Midem’in eşi

İSMAİL MİDEM

KKTC'.G. Magosa’da hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi Gazi Magosa kabristanında toprağa verildi. Allah rahmet eylesin.

 

…………OOO…………..

MUHTAR CANBOLAT GÖREVİ BIRAKIYOR

35 yıldır Aliefendioğlu Mahallesi Muhtarlığı görevini yürüten Orhan Canbolat, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret etti. Canbolat muhatrlıktan ayrıldı.

…………OOO…………..

MMT HASTANESİNDEN ZİYARET

Tarsus MMT Amerikan Hastanesi Başhekimi Adnan Kazım Usalan, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret etti.

…………OOO…………..

ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ .

Tarsus'ta Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında (Doğu Akdeniz  Ormancılık Araştırma Enstitüsünde) Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi .

Etkinliğe Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, İlçe Protokolü, yaş almış büyüklerimiz ve farklı okullardan öğrencilerimiz katıldı.

Kaymakam Otcu ''Cumhuriyetimizin 100. Yaşı kutlu olsun..'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır . 

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

…………OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU, BU

 HAFTA MARDİN’E GİDECEK

TFF 3. lig 1. grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu   Mardin maçına hazırlanıyor. TİY fikstür gereği bu haftayı boş geçirdi..

Geçen hafta kendi evinde Malatya Arguvansporla 0-0 berabere kalan TİY fikstür gereği bu hafta boştu.. 22 Ekim tarihinde ise deplasmanda Mardin 1969 takımı ile karşılaşacak olan TİY ekibi  Mardin maçının hazırlıklarına devam ediyor..

…………OOO…………..

 

 

 

18 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

 

-TARSUS BELEDİYESİ, SANATA VERDİĞİ DESTEKLE "1. ULUSLARARASI AKDENİZ BİENALİ"Nİ DAHA DA GÖRKEMLİ HALE GETİRİYOR

-TARSUS BELEDİYESİ, SANAT VE KÜLTÜRDE BİR ADIM DAHA ATIYOR: ULUSLARARASI AKDENİZ BİENALİ'NE DESTEK VERİYOR

 

Tarsus Belediyesi, Tarsus'a Değer Katanlar Kurulu (TADEKA) katkılarıyla Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından organize edilen ve Tarsus ana merkezli ‘Yapabiliriz!’ sloganıyla gerçekleştirilen "1. Uluslararası Akdeniz Bienali" başladı. 15 Ekim'den 30 Kasım'a kadar devam edecek olan bienal, sanatseverlerin ilgisini çekiyor.

 

Tarsus Belediyesi, sanata ve kültüre verdiği büyük önemi bir kez daha kanıtlıyor. Şehrin değerlerini daha da yüceltmek ve sanatseverlere unutulmaz deneyimler sunmak amacıyla, Tarsus Belediyesi bu defa da "1. Uluslararası Akdeniz Bienali"ne destek veriyor. Tarsus Belediyesi, Tarsus'un kültürel zenginliklerini daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturmak ve şehri uluslararası bir sanat platformuna dönüştürmek için bu bienale paydaşlık yapıyor. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın sanat kenti Tarsus’ta bu tarz sanatsal faaliyetlere verdiği destek, Tarsus'un sanatsal ve kültürel mirasını koruma ve geliştirme taahhüdünün bir göstergesi olarak öne çıkıyor. 

 

BİENAL, TARSUS MERKEZLİ BEŞ İLDE EŞ ZAMANLI OLARAK GERÇEKLEŞİYOR

Uluslararası Akdeniz Bienali, Cumhuriyet’in 100. yılını anmak amacıyla, 6 Şubat depreminin izlerini silmek ve umut dolu bir geleceğe doğru ilerlemek adına, Tarsus merkezli Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından organize ediliyor. 1.Uluslararası Akdeniz Bienali Tarsus merkezli olarak gerçekleşiyor ve Çukurova Bölgesi'nde beş ilde eş zamanlı olarak sanatseverlerle buluşuyor. Tarsus'un yanı sıra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş Afşin'de etkinlikler düzenleniyor. Bienal, bölgesel, tarihsel ve kültürel zenginlikleri ön plana çıkararak, genç yeteneklerin yanı sıra deneyimli sanatçılara da ev sahipliği yapıyor. "Yapabiliriz!" teması altında gerçekleşen bienal, Akdeniz'in birleştirici gücünü yansıtarak, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı'nın uluslararası çağdaş sanat müzesi ve koleksiyonu hedefine katkı sağlıyor.

BÖLGEDEKİ SANATÇILARI BİR ARAYA GELİYOR

Bienal, Akdeniz'in zengin mirasını ve geleceğini sanat aracılığıyla ifade etmeyi amaçlıyor. Sanatın değişim ve dönüşüm için bir araç olduğunu vurgulayan bienal, Akdeniz'in daha adil ve barışçıl bir bölge haline gelmesine katkı sağlama vizyonuyla sanatseverleri ağırlıyor. Etkinlik, bölgedeki sanatçıları bir araya getiriyor ve kültürel bir gelecek inşa etme amacını taşıyor. Çukurova Sanayi İşletmeleri Çırçır Fabrikaları Depolarında gerçekleştirilen Bienalin ana açılış programına, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Çapar, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı (Çukurova Çağdaş) Başkanı Hasan Şemsi, siyasi parti temsilcileri, Meclis üyeleri, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı üyeleri, TADEKA üyeleri, küratörler ile sanatseverler katılım sağladı. Güney Koreli Performans Sanatçısı Kim Youngmoon'un unutulmaz bir performansı ile başlayan etkinlik, protokol konuşmalarıyla devam etti.

ÇAPAR, “TÜM ÇALIŞMALARIN YANINDA OLMAYA, PAYDAŞI OLMAYA GAYRET GÖSTERECEĞİZ

Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Çapar, Tarsus Belediyesi olarak bienale paydaşlık yapmaktan ötürü mutluluk duyduklarını ifade ederek, “ Sizlere Belediye Başkanımız Haluk Bozdoğan’ın selamlarını getirdik. Belediye başkanımız ve bizler göreve geldikten sonra Tarsus’ta kültür ve sanat etkinliklerinin halkla buluşması noktasında sıkıntılı, sancılı bir süreç geçirildiğinin farkındaydık. Kültür sanat politikaları noktasında hemen her etkinliği kültürel şölen havasında tasarlamaya çalıştık. Bizler Tarsus Belediyesi olarak yapılan tüm çalışmaların yanında olmaya, paydaşı olmaya, işin de ucundan tutmaya gayret göstereceğiz. Bizlere de bu masada yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bu onuru gururu Çağdaş Sanatlar Vakfı ile birlikte tüm bileşenlerle birlikte ve bu kentle birlikte paylaştığımızı bilmenizi istiyoruz.” diyerek projeye katkı sunan paydaşlarla birlikte yapılan çalışmaların sıkı sıkıya takip edilmesi ve özelliklerinin iyi anlatılmasıyla birlikte Tarsus’un görünürlüğünün ve bilinirliğinin daha çok artacağını dile getirdi.

…………..ooo…………

 

TARSUS MARATONUNA FiLOZOF GELİYOR

Uluslararası Tarsus Maratonu’nun 15.’si bu yıl 22 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda yerli ve yabancı atletin maratonda koşması bekleniyor. Koşu için kayıt yaptıranlar arasında bir de Tarsuslu atlet filozof Khrisippos (Chryippos) bulunuyor. Antik çağda olimpiyatların gerçekleştiği az sayıdaki Anadolu’daki kentlerden biri olan Tarsus, gerçekleşecek olan uluslararası maraton etkinliği ile sporda adını yeniden duyuruyor. Edinilen bilgiye göre, Uluslararası Tarsus Maratonu’nda daha önceki yıllarda da katılan (Erhan Üvey) Almanya’dan gelerek Aratos Felsefe dergisi adına, Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’u temsilen bu yıl da maratonda koşacak.

………..…OOO…………..

TARSUS'UN BİR DE ATLET

FİLOZOF KHRİSİPPOS'U VAR

Konuya ilişkin açıklama yapan Aratos Felsefe Dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, “15. Uluslararası Tarsus Maratonu’nda, Antik Çağ’da yaşamış stoacı filozof ve atlet Khrisippos da koşacak. Gençliğinde uzun mesafe koşucusu (maratoncu) olan atlet Khrisippos’u temsilen Aratos dergisi adına Almanya’dan gelerek Erhan Üvey katılacak. 2011 yılı maratonunda Tarsus’ta, olimpiyat ruhunu yeniden canlandıran Atlet Khirisippos, bu yıl da Tarsus Maratonu’nda koşacak ve Olimpiyat meşalesini yakacak. Aratos Dergisi olarak, biz bugüne kadar bu proje ile Antik Çağ’da yapılan Tarsus Olimpiyatları ile günümüz Tarsus Maratonu arasında bir köprü kurmaya çalıştık. Kendisi de Tarsuslu olan Erhan Üvey ayrıca İstanbul'da, Almanya'da Köln, Münih, Berlin kentleri ile İspanya’da Barseolna ve İngiltere’de Londra'daki maratonlarda Tarsus filozof Aratos ve Tarsuslu ve atlet filozof Khrisippos adına kayıt yaptırarak koşuyor. Tarsus Maratonu’nda Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’u temsil edecek olan Erhan Üvey 1969 Tarsus doğumlu ve 30 yıldır Almanya’da işçi olarak çalışıyor” diye konuştu.

 

“SİMGESEL BİR ANLAMI VAR”

 

Maraton’da Aratos’un da yer almasının simgesel bir anlamı olduğunu ifade eden Pişmanlık, “Uluslararası Tarsus Maratonu, spor ve düşüncenin dolayısıyla felsefenin birleşimini temsil eden Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’la simgeselleşmelidir. Bu hem kentin hem de maratonun tanıtımına önemli bir katkı ve saygınlık kazandırır. Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne Antik Çağ Tarsus Olimpiyatları’nın ve atlet filozof Khrisippos’un, maratonun öne çıkartılması, uluslararası bu organizasyonunun tanıtımında son derece önemli olduğunu vurgulardık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın, önerilerimizi değerli bulduğunu ve mutlaka uygulayacaklarını belirtti. Aratos Dergisi, Uluslararası Tarsus Maratonu’nda atlet Khrisippos’un koşusu dışında, dergi ve Tarsus kent tarihi ile kültürünü yansıtan kitapların yer aldığı bir stant açarak katılacaktır. Bu kitaplar arasında da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı ve benim yazdığım ‘Antik Çağ Tarsus Olimpiyatları atlet ve filozof Khrisippos’ adlı kitap da bulunuyor” dedi.

 

…………OOO…………..

 

CEM ŞENATAK’IN FOTOĞRAF

SUNUMU YAPILDI

Tarsus Fotoğraf Derneği yeni sezon çalışmalarına başladı.

Tarsus Fotoğraf Derneği (TFD) olarak 2023-2024 yılı sezonunu 17 Ekim 2023  Salı günü  açtı. Başkan  Altan Gökcek “”Atatürk Parkı içerisindeki Tarsus Belediye Nikah Salonu altında bulunan dernek binamızda Fotoğrafçı dostumuz  Cem Şenatak’ın muhteşem fotoğraf sunumuyla yeni sezonu açtık” dedi.

 

…………OOO…………..

SEÇER TARSUS’TA

PAZARI ZİYARET ETTİ

Tarsuslu Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus ilçesi Kırklarsırtı Mahallesi’nde yer alan ‘Kırklar Pazar Yeri’ni ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi.  Başkan Seçer’i karşısında gören vatandaşlar ve pazarcı esnafı yoğun ilgi gösterdi.

…………OOO…………..

LİMON ÜRETİCLERİ ,

SİYASETÇİLERE TEPKİLİ

Tarsus dahil Mersinli limon üreticileri, CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır ile birlikte Meclis Parkı’nda limonun satış fiyatının üretim maliyetini karşılamadığı gerekçesiyle protesto eylemi yaptı.

Üreticiler, yanlarında getirdikleri limonları yere dökerek ve sıkarak tepkilerini dile getirdi. Üretici bir kadın, “Biz niye değer görmüyoruz ben anlamadım. Bize bir değer verilmedi, her şeye değer verildi” dedi. CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır da, “Çiftçiyi limon gibi sıkıyorlar böyle. Sesimizi duy Sayın Cumhurbaşkanı, sesimizi duy Tarım Bakanı. Biz terörist değiliz. Sayın Cumhurbaşkanı’nı göreve çağırıyoruz, kısacası hükümeti, Mersin ile ilgilenmeyenleri göreve çağırıyoruz. Bunun hesabını 31 Mart'ta bu millet onlara soracak. Erdemli, Tarsus, Toroslar, Silifke, Anamur, Çukurova verecek” diye konuştu.

 

…………OOO…………..

ÜMRAN YILDIRIM'A ÖDÜL

TARDOBDER başkanı, şair yazar ümran Yıldırıma ödül veriliyor.

Yıldırım ''Çukurova Kadın Başarı Ödülleri kapsamında çok yönlü olarak yaptığım çalışmalar doğrultusunda;(şair,yazar,ressam,sunucu,iş insanı,yönetici) Yılın Kadın Başarı Ödülüne layık gördükleri için,@çukurovakadın ödülleri @saygınkurt Saygın beye çok teşekkür ederim. 18 Ekim Çarşamba günü hem Kadın Zirvesinde Konuşmacı olarak,hem de Yılın Kadın Başarı Ödülümü almak üzere Mersin’de sevgili Çukurovalılar ile beraber olacağım için çok mutluyum.Bu organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyor,teşekkürlerimi sevgi ve saygılarımı sunuyorum'' dedi.

Kutlarız.

 

…………OOO…………..

TADEKA TARSUS’A ANLAM KAZANDIRDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu’nun (TADEKA) da katkılarıyla, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen ve ‘Yapabiliriz!’sloganıyla gerçekleştirilen ‘1. Uluslararası Akdeniz Bienali’nin Tarsus’ta düzenlenen açılış programına katıldı. 1. Akdeniz Bienali; 15 Ekim- 30 Kasım tarihleri boyunca devam edecek.

 

Bienal, Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi'ndeki eserlerin izlenmesi programı ile başladı. Ardından, ana açılış programı ve performans gösterime geçildi. Çukurova Sanayi İşletmeleri Çırçır Fabrikaları Depolarında gerçekleştirilen ana açılış programına Başkan Vahap Seçer’in yanı sıra; Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Çapar, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı (Çukurova Çağdaş) Başkanı Hasan Şemsi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Selahattin Şahin, İYİ Parti Tarsus İlçe Başkanı Burak Özdil, Meclis üyeleri, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı üyeleri, TADEKA üyeleri, küratörler, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile sanatseverler katılım sağladı.  

 

Açılış Programı Güney Koreli Performans Sanatçısı Kim Youngmoon'un performansı ile başladı ve ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

Bienal, tarihi Tarsus merkezli gerçekleşiyor

 

1. Uluslararası Akdeniz Bienali; Cumhuriyet’in 100. yılında, 6 Şubat depreminin yıkımın ardından, yeni bir başlangıca doğru Tarsus merkezli Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenleniyor. Bienal; Çukurova Bölgesi’nin 5 ilinde birden, tarihi Tarsus merkezli olarak, aynı anda ve uluslararası olarak gerçekleşiyor. Mersin’in Tarsus ilçesi, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş Afşin bienalin yapılacağı iller arasında yer alıyor. Bölgesel, tarihsel ve kültürel birikimler ile güncel gelecek ihtiyaçlara odaklanan bienal ulusal ve uluslararası usta sanatçıların yanı sıra, sanatçı olma yolunda ilerleyen yeni ve genç isimler üzerinden kültürel bir gelecek kurma vizyonuyla açıldı. Bölgede bir Çağdaş Sanat Müzesikurmak hedefleniyor. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanı, ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü kurucularından, Ankara Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tansel Türkdoğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Boztepe ve Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fırat Arapoğlu da küratörler arasında yer alıyor.

 

…………OOO…………..

SEÇER: “TARSUSLU OLMAKTAN

GURUR DUYUYORUM”

Mersin BŞB başkanı Vahap Seçer  “Tarsuslu olmaktan gurur duyuyorum” dedi. Seçer, Akdeniz Bienali’nin ilk kez yapılıyor olmasını önemsediğini söyledi. Tarsus’un Akdeniz hinterlantının en kadim kentlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Seçer, Türkiye’de bienal yapan ikinci şehir olmanın çok önemli olduğundan söz etti. 

Mersin’in Kaledran'dan Yenice’ye kadar birçok tarihi mekânı barındıran, birçok medeniyete, imparatorluklara ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafya olduğunu belirten Başkan Seçer, bölgenin bu özelliklerinin yanı sıra insana değer katan birçok âlimi, insanı ve devlet adamını da ağırlamış bir coğrafya olduğunu söyledi.

 

“Şehrimin Türkiye'de ve dünyada tanıtılması ile dertleniyorum”

 

Tarsus’un adının dünya, felsefe, dinler, imparatorluklar ve medeniyetler tarihinde olmasının bir realite olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Tarsus büyük bir değer ya da Çukurova. Ben şehrimin Türkiye'de ve dünyada tanıtılması ile dertleniyorum. Yeteri kadar bilinmiyor. İşte bu çalışmalar ona bir değer katıyor. Bizler yönetici olarak buna bir başımıza yeterli değiliz. Hani deriz ya demokrasilerin temel öğelerinden bir tanesi sivil toplumdur. Şimdi bir vakıf eliyle bu yapılıyor” dedi.

 

“Birikim, liyakat, eğitim ve deneyim olarak da muktedir olmak gerekir”

 

Birkaç yıl öncesinde bu duruma ilişkin hamle yaparak Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nu (MEDEKA) kurduklarını ancak Tarsus’u ayrı görerek Tarsus’a Değer katanlar Kurulu’nu (TADEKA) kurduklarını dile getiren Seçer, “TADEKA’nın; içerik, içerisindeki insanlar, uğraş alanları itibariyle çok değerli bir oluşum olduğunu söylemek istiyorum. Hep şunu söyleriz: bir kentte kente sahip çıkılması lazım, kente sahip çıkacak olanlarda muktedir olanlardır.  İktidar sahibi olanlar, ekonomik olarak muktedir olanlar. Her şey ekonomik olarak muktedirlikten de geçmiyor. Birikim, liyakat, eğitim ve deneyim olarak da muktedir olmak gerekir” diye konuştu.

 

“Kentlerimizin tanıtımı için ayrılacak her kaynak önemlidir, değerlidir”

 

1. Uluslararası Akdeniz Bienali’nin çok değerli bir çalışma olduğunu ve desteklemekten dolayı mutlu olduğunu da sözlerine ekleyen Seçer şunları kaydetti:

“Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizim görevimiz sizin bize aktardığınız kaynakları en iyi, en doğru, en rasyonel şekilde kullanmak. Bence kentlerimizin tanıtımı için ayrılacak her kaynak önemlidir, değerlidir. Çünkü kentler tanındıkça dünyada değeri artar. Doğduğum şehirde olduğum ve bu havayı teneffüs ettiğim için çok mutlu oldum.”

 

Otcu: “Tarihi eserleri ve kadim şehir ruhuyla Tarsus gerçekten özel bir yer”

 

Tarsus’un çok özel ve çok güzel bir yer olduğunu dile getiren Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, “Tarsus, bienal için dünya üzerinde seçilecek birçok şehir arasında belki de en önemlisi. Çünkü şu anda Tarsus tarihi eserleriyle ve kadim şehir ruhuyla, yılların ötesinden gelen insanların ruhaniyetiyle gerçekten özel bir yer. Eminim buraya gelen sanatçılarımız bizlerden çok daha iyi bu ruhu, şehirdeki yaşanmışlıkları görüyorlar. Bu yaptıkları, yapacakları da eserlerine yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

…………OOO…………..

ÇAPAR: “KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNİ

 ŞÖLEN GİBİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Çapar ise, Tarsus’ta kültür ve sanat etkinliklerini kültürel bir şölen gibi hayata geçirmek istediklerini ve bu doğrultuda çalışmalar sergilediklerini ifade ederek, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus Festivali düzenleyerek kente katkı sunduklarını belirtti. Çapar, projeye katkı sunan paydaşlarla birlikte yapılan çalışmaların sıkı sıkıya takip edilmesi ve özelliklerinin iyi anlatılmasıyla birlikte Tarsus’un görünürlüğünün ve bilinirliğinin daha çok artacağını dile getirdi.

 

 

…………OOO…………..

TÜRKDOĞAN: “TARSUS BUNU HAK EDİYOR”

1. Uluslararası Akdeniz Bienali küratörlerinden Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanı, ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü kurucularından, Ankara Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tansel Türkdoğan ise bienalin Tarsus’un bulunduğu seviyeyi oldukça yukarı çekecek nitelikte büyük bir proje olduğunu belirterek “Tarsus bence bunu hak ediyor. Sadece şu etrafta gördüğünüz taş binaları bile görmek bizim için çok heyecan verici. Ben ilk gördüğüm anda zaten bunu hayal etmeye başlamıştım. İnsanın bir şeyler yapabilmesi için rüyalarının olması lazım, rüya olmadan olmuyor” dedi.

 

Bienal’e Türkiye’nin değişik illerinden 15 sanatçının yanı sıra İngiltere ve Güney Kore’den de sanatçıların davet edildiğini belirten Türkdoğan, “İleriki yıllarda projemiz daha da büyüyecek. Çünkü bienalin adının Akdeniz olması, Akdeniz havzasındaki bütün değerli ülkelerden birer sanatçı ile katılım sağlayarak uluslararası niteliğini daha da büyütmek oluyor karşımıza geliyor. Bu tür bir bienal projesinin içine girmek bizim içinde, bulunduğumuz şehir içinde çok çok değerli. Bienal’de ağırlıklı olarak günümüz paradigmasına ilişkin örnekler göreceksiniz. Bizim bienalimiz tabi ki güncel pratiklerle dolu. O yüzden enteresan örneklerle karşılaşacağınızı şimdiden söyleyebilirim” diye konuştu.

 

Boztepe: “Bu bienal uzun süreli bir yolculuğun başlangıcı”

 

1. Uluslararası Akdeniz Bienali’nin bir diğer küratörü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Boztepe ise katılan sanatçıların birkaç gündür bulundukları Tarsus’ta hem serginin kurulması hem de kenti gezip kadim kültürünü öğrenerek bundan sonraki çalışmaları için feyz edindiklerine inandığını söyledi.  Uluslararası 1. Akdeniz Bienali’nin içeriğinde çok sayıda sanatçının işlerinin olduğunu ifade eden Boztepe“Bu tür etkinliklerin aslında sonradan gerçekleşen süreci çok önemli. Şimdi burada artık o sonuç ürünleri ile karşı karşıyayız. Uzun süreli bir yolculuğun başlangıcı. Çünkü bienal dediğimiz şey aslında sürekliliği olması gereken bir şey. Aslında böyle bir şeyin başlangıcında burada olmak, buna katkıda bulunmak bizi çok mutlu etti” diye konuştu.

 

Çok büyük bir proje için yola çıktıklarını ifade eden Çukurova Çağdaş Sanat Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hasan Şemsi de; projeye katkı sağlayan başta Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Kaymakamlığı ve sivil toplum kuruluşları ile vakıf ve dernek başkanlarına teşekkür etti. Türkiye’ye ait pek çok tarihi eserin Gözlükule’den yurt dışına kaçırıldığını belirten Şemsi, proje ile birlikte bu eserlerin geri getirilmesi için büyük bir çaba sarf edeceklerini dile getirdi. Program konuşmaların ardından eserlerin izlenmesi ile sona erdi.

 

 

…………OOO…………..

ULUSLARARASI 1. AKDENİZ BİENALİ

TARSUS’TA SANATA HAREKET GETİRDİ

“Yapabiliriz!” başlıklı 1. Uluslararası Akdeniz Bienali, bu yaratıcı ve üretken enerjiyi görünür kılmak için düzenlenen bir sanat etkinliği. Bu bağlamda “Yapabiliriz!” teması, Akdeniz'in birleştirici ve dönüştürücü gücünü vurgularken, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen etkinlik, vakfın uzun vadede kurmayı amaçladığı uluslararası bir çağdaş sanat müzesi ve koleksiyonunun oluşturulması vizyonu için anlamlı ve somut katkılar geliştirmeyi amaçlıyor. Bienal, ulusal ve uluslararası sanatçıları bir araya getiriyor ve onların çalışmaları, Akdeniz'in ortak mirası ve geleceğine dair umut ve hayallerini yansıtmayı amaçlıyor. Bienal, sanatın değişim ve dönüşüm için bir araç olabileceğini ve Akdeniz'in daha adil ve barışçıl bir bölge haline gelmesine katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

 

Bienal, Akdeniz bölgesinde yer alan Çukurova'nın dört bir yanına yayılmış kentlerde aynı anda birleşik olarak düzenleniyor. Ana merkezi Mersin Tarsus olan bienal, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş  Afşin'de de gerçekleştiriliyor. Bienal, bu kentlerin tarihi ve kültürel zenginliğini de yansıtmayı amaçlıyor. Böylece Uluslararası Akdeniz Bienali, Akdeniz'in yaratıcı ve üretken enerjisini göstermek ve bölgenin geleceğine dair umut ve hayalleri paylaşmak için bir fırsat ve Akdeniz'in daha adil ve barışçıl bir bölge haline gelmesine kültürel katkılarda bulunmayı hedefliyor.

Bienal, ana sergi mekanlarında bienalin ana temasını ve amaçlarını yansıtan ulusal ve uluslararası sanatçıların çalışmalarını bir araya getiriyor. Bunun yanında bienalin ana temasını farklı açılardan yansıtan paralel sergilerle farklı sanat disiplinlerini ve Akdeniz'in farklı bölgelerini de kapsıyor. Ayrıca eğitim çalışmaları aracılığıyla ve atölye Akdeniz'in kültürel mirasını ve geleceğini keşfetmek isteyenlere fırsatlar sunarken, performanslar ve etkinlikler aracılığıyla Akdeniz'in zengin kültürünü ve geleneklerini yansıtmayı amaçlıyor.

Böylece Uluslararası Akdeniz Bienali, bölgedeki sanatçıları, inisiyatifleri, sanat gruplarını ve güçlerini bir araya getirmeyi, aralarında düşünce, ideal, sanat ve kültür iletişimi kurmayı ve geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, çağdaş sanat eserlerini ve etkinliklerini bölge bağlamında çağın yeni vizyoner bakış açısıyla ve ciddiyetle yeniden düzenleme, tüm Akdeniz Bölgesi'nin kültür kurumları ve etkinlikleriyle ilişkiler geliştirerek, bölgenin sanat ve kültür güçlerini bölgeye yayma ve çağdaş sanat eserlerinin olabildiğince yer alabileceği uluslararası bir müze koleksiyonu oluşturma hedefleri bulunuyor. Bienal; Akdeniz'in kültürel mirasının ve geleceğinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı, bölgenin dört bir yanındaki kentlerin ve insanların birbirleriyle daha fazla etkileşime girmesini sağlamayı, sanatın değişim ve dönüşüm için önemli bir yol olduğunu göstererek, bunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

…………OOO…………..

TARSUS’LU ŞAİR MÜZİSYEN

AHMET DENİZ ETKİNLİK YAPACAK

Tarsus’lu şair ve müzisyenlerden Ahmet Deniz, yeni çıkardığı kitabın tanıtımı için etkinlik yapacak. Deniz’in Nikah salonundaki tanıtım ve şiir günü etkinliği 19 Ekim akşamı saat 19.00 da başlayacak. Etkinlik ücretsiz olup her sanatsever katılabilir.

…………OOO…………..

TARSUS BELEDİYE BAŞKANINDAN KUTLAMA

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan milli yüzücü Şahika Ercümen’i kutladı. Bozdoğan “Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen deprem bölgesi Hatay’da yeni dünya rekoru kıran Milli sporcumuz Şahika Ercümen’i  tebrik ediyorum” dedi.

…………OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU,

MARDiN MAÇINDAN ÜÇ PUAN BEKLİYOR

TFF 3. lig 1. grupta yer alan Tarsus İdman Yurdu , bu hafta sonu oynayacağı Mardin maçına hazırlanıyor.

TİY , 22 Ekim tarihinde ise deplasmanda Mardin 1969 takımı ile karşılaşacak olan TİY ekibi hafta sonu dinlenecek ve gelecek hafta başından itibaren Mardin maçının hazırlıklarına devam edecek.

…………OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi


 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar