Subscribe Us


30 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU


 

30 EKİM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları Tarsusta muhteşem geçti.

Sabah 09.30 da Kaymakamlıkta kaymakam tebrikleri kabul edildi. Saat 10.00 da ise Cumhuriyet alanında kutlamalar yapıldı.

Tarsus’ta Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamalarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayram Mesajının okunmasının ardından Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Tören, gösteriler, şiirler ve geçit merasimi ile sona erdi.

…………..OOO……………

KAYMAKAM STK LARA TEŞEKKÜR ETTİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Kültür Parkta düzenlenen Cumhuriyet Kermesi Alanını ziyaret ederek Kermese katılım sağlayan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, okullar ve işletmelere teşekkür etti.

Kaymakam Otcu, Kermesten elde edilecek gelirle Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına kalıcı bir eser yapılmasının planlandığını ifade etti.

…………..OOO……………

6 ÜLKKEDEN ENGELLİ GELDİ

Tarsus Engelliler Platformunun 6 ayrı ülkeden gelen yabancı misafirleri Tarsusu gezdi.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Tarsusa gelen konuklar  Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına katıldı.

6 ayrı ülkeden gelen yabancı misafirleri Kaymakam Otcu ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Teşekkür plaketi verdi.

 

…………..OOO……………

VOLKAN KONAK KONSERİNE

TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR!

Cumhuriyetimizin 100.yılını VOLKAN KONAK konseri ile bu akşam kutlanıyor. Tarsus belediyesi davette bulunarak ‘’Tüm hemşehrilerimizi bu akşam Atatürk Gösteri Merkezi’ne bekliyoruz’ dedi.

…………..OOO……………

CUMHURİYET’İN YÜZÜNCÜ YILINDA

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR İLK: ÇOCUK

MECLİSİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında bir ilke daha imza atarak Çocuk Meclisi’ni hayata geçirdi. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde ‘Büyükşehir’de Söz Küçüğün’ projesi ile hayata geçirdiği Çocuk Meclisi ilk üyelerini belirledi. 9-14 yaş arası tüm çocukların başvurduğu mecliste, 13 ilçede eş zamanlı kurulan sandıklarda çocuklar, demokrasinin en önemli temellerinden biri olan oy kullanma deneyimini ilk kez yaşadı. Çocuk Meclisi’ne katılmak için toplam 225 başvuru yapan çocuklar arasından 151 çocuk oy kullandı.

  

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Cumhuriyet’in ışığı 100’ümüzde’ diyerek, bir asrı dolduran Cumhuriyet yüzyılında bir ilke daha imza atarak Çocuk Meclisi’ni hayata geçirdi. Çocuk dostu belediye anlayışı ile çocuklarında kent yönetiminde söz sahibi olabilmesi ve kentle ilgili sorunların çözümünde aktif rol alması için Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirdiği proje Çocuk Meclisi, ilk üyelerini seçti.

 

Meclis’te ‘Biz de varız’ diyebilmek için 13 ilçede kurulan sandıklarda çocuklar, eş zamanlı olarak oy kullandı. Merkezde; Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli için çocuklar, Kongre ve Sergi Sarayı bahçesinde oy kullandı. Meclis üyeliği seçimi kapsamında 9-14 yaş arası tüm çocukların başvurduğu mecliste, toplam 225 başvuru arasından 151 çocuk oy kullandı. Oy kullanan 138 çocuğun oyu geçerli sayılırken, 13 çocuğun oyu ise, bazı kriterleri taşımamasından dolayı geçersiz sayıldı.

 

60 asil 60 yedek üyelerin arasından 120 çocuğun seçildiği meclisin 60 asil üyesi 31’i erkek 29 kız çocuğundan oluştu. 4 özel gereksinimli bireyin yer aldığı meclise 60 yedek üye ise, asil üyelerin dışında kalan mecliste en yüksek oy alma oranına sahip çocuklar arasından belirlenerek seçilecek. 11 Kasım Cumartesi günü ilk oturumunu gerçekleştirecek olan Mecliste çocuklar, Başkanlık seçimi için yarışacak. Meclis komisyonları da üye seçimleri ile aynı gün belirlenecek.

 

Dokucu: “Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin en güzel çalışmalarından birisi oldu”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Çocuk Meclisi üyelerinin seçmelerinin tamamlandığını ifade ederek, “Çok mutluyuz. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin en güzel çalışmalarından birisi diyebilirim. Heyecanlıyız. Çocuklar kadar heyecanlıyız. Ailelerimiz de şimdiye kadar bizimle beklediler. Sayımlarımızı sonuçlandırdık. Atatürk Cumhuriyetine yakışır sorumlulukta bir Meclis çalışması yürüteceklerini çocuklarımızın gözlerinden okuyabiliyorum.  Çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

 

Meclis üyeliği seçimleriyle ilgili bilgi aktaran Dokucu, “Meclis üyelerinin sayısı belirlenirken hazırladığımız yönetmeliğe göre; yüzde 50 kız çocuğu yüzde 50 erkek çocuğu olacak şekilde özel çocuklarımızın da mutlaka Mecliste olması için, minimum 4 çocuğumuz olacak şekilde kontenjanımız vardı. Bunların tamamı gerçekleşti. 31’i erkek, 29’u kız çocuğu olan meclis üyelerimiz var. Sırada, benim çocuklardan anladığım kadarıyla hizmet patlaması bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Dokucu, önümüzdeki günlerde Meclis toplantısı gerçekleştireceklerini ve çocukların Başkanlık seçimi için oy kullanacağını ve Mazbata töreni yapacaklarını kaydetti.

 

Çocuklar hem birbirilerini tanıdı hem de projelerini anlattı

Meclis üyeliği seçimlerine Toroslar’dan katılan Efe Tendik, Çocuk Meclisi’ni aile üyelerine gelen mesajlardan öğrendiğini ve bu konunun ilgisini çektiğini ifade ederek, “Çocukların böylesine önemsendiği bir etkinlik beni çok mutlu etti. Bu yüzden en kısa sürede projelerimi, vaatlerimi hazırlayıp çocuk meclisine başvurumu yaptırdım. Projelerim arasında en çok üzerinde durduğum konu şehrimizdeki spor tesislerinde daha fazla açılması için gayret göstereceğim. Bir başka projem ise, çalışan anneler için evde tek kalan çocuklarımıza belediyemizle işbirliği içerisinde çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak. Son olarak da, gençlerin alışveriş yapabileceği, gençlere özel, kendi ellerindeki ürünleri alıp verebileceği bir pazar kurmak” diye konuştu.

 

Meclis üyeliği için seçimlere Yenişehir ilçesinden katılan Mehmet Kaan Çavuşoğlu ise, projelerinden birinin komplike bir spor kompleksi oluşturmak olduğunu belirterek, “İçerisinde eğitim, gastronomi, spor ve diğer her şeyin olduğu bir kompleks yaptıracağım. O kompleksin içinde dans kursu, satranç kursu gibi kurslar açtıracağım” dedi. Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Çocuk Meclisi projesini çok güzel bulduğunu ifade ederek, “Öncelikle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’ e teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bize de konuşma hakkı verdiği ve Mecliste bizlere de yer ayırdığı için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

………..…OOO…………..

MERSİN ALZHEİMER DERNEĞİ

TARSUS GRUBU CUMHURİYET

BALOSU DÜZENLEDİ

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Balosu düzenledi.

Cumhuriyet Balosu'na Mersin Alzheimer Derneği Başkanı-Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu, Şef Hasan Basri Üstün ve Unutulmayan Nağmeler Korosu, alzheimer hastası ve hasta yakınları, davetliler ve basın mensupları katıldı.

 

………..…OOO…………..

2. ULUSLARARASI 11. ULUSAL

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

KONGRESİ’NDE TARSUS

BELEDİYESİ’NE ÖVGÜ

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Adana’da TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen ana teması “Krizlerde İSG Yönetimi: Birlikte Başarabiliriz” olarak belirlenen, 2. Uluslararası 11. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi’ne katılım sağladı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği Sağlık Yerleşkesi ve bu yıl 5’incisinin düzenleneceği İş Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu ile ilgili kongrede konuşma gerçekleştirdi.Ayrıca kongrede Tarsus Belediyesi yaptığı çalışmalardan dolayı büyük övgü aldı.

………..…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDUNDA

5 OYUNCU KADRO DIŞI

TFF 3. ligde yer alan Tarsus İdman Yurdunda 5 oyuncu kadro dışı bırakıldı.

Yapılan açıklamada ‘’Yönetim Kurulu’muzun aldığı karar ile Ömerhan ÇILDIR, Abdullah YURTTAŞ, Yiğit Eren ELMAS, Ayetullah KALKAN ve Mert TEMİZKAN kadro dışı bırakılmıştır.

Takımımızın yeni kaptanları da Cemal KAVALCI, Mustafa ÖZTÜRK ve Erhan KILINÇ olmuştur.

Alınan kararların takımımıza hayırlı olmasını diliyoruz. ‘’ denildi.

- TARSUS İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ

 

………..…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU, ÜZDÜ

TFF 3. ligde yer alan Tarsus İdman Yurdunda kötü gidiş sürüyor.

 TİY bu kez  sahasında Ayvalıkgücü’nü konuk etti.. Bu zorlu mücadele cumartesi günü  Tarsus’ta oynandı. Konuk ekip maçı  2-0 kazandı.

Tarsus idman Yurdu  liğin sondan 2. Sırasına indi..

 

………..…OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..


 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar