Subscribe Us


BAŞKAN SEÇER, MERSİN’İN ÜRETİCİ KADINLARI İLE BİR ARAYA GELDİ


 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Mersin'in üretici kadınları ile bir araya geldi.

 

Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlar ve küçük ölçekli üreticileri öncelediklerinden söz eden Seçer, “Kadınlar ‘Ayaklarımın üzerinde durayım, çocuğum okula giderken harçlığını vermek için elimi cebime atayım, çıkan para benim kazandığım olsun’ istiyor. Bu bir kadın için büyük bir onur” dedi.

 

Hizmetleri en iyi şekilde aktarmak için çalışmalar yürüttüklerinden söz eden Seçer, “Belediyemiz sizin emrinizde. Para ve kaynak sizin. Ben emanetçiyim, bekçiyim. En iyi şekilde hizmetleri aktarmak bizim görevimiz” diye konuştu.

 

Fide-fidandan arıcılığa, güneş enerji paneli desteğinden atalık tohuma, ceviz ve badem soyma makinesinden dal kırma makinesine kadar verdikleri desteklerden bahseden Seçer, bu projelerin çok önemli olduğunu ve bunların hepsinin içinde de kadınlar olduğunu kaydetti.

 

İşleri bilerek yapmanın, bölgenin ürünlerini Türkiye ve dünyaya duyurmak için önemli olduğunu kaydeden Seçer, “Mersinimizi herkes öğrensin. Tüm ilçelerimizi çok seviyoruz, her taraf bizim. Her tarafın insanını seviyoruz. Biz Mersinliyiz. Ayrım gayrım yok, bunu reddediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Kadınlara seslenen Seçer, “Dünya Kadın Çiftçiler Gününüzü kutluyorum. Bundan sonra da iş birliği içerisinde, birbirimizi dinleyerek, anlayarak, yardımcı olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mersinimiz için, ülkemiz için, insanlık için hep beraber çalışacağız” dedi. 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kadının eli, toprağın bereketi’ sloganıyla düzenlenen ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü Etkinliği’ne katılarak üretici kadınlar ile bir araya geldi.

 

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'ndeki etkinliğe; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, siyasi partilerin temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Meclis Üyeleri, oda ve dernek yöneticileri ile üretici kadınlar katıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi'nin desteklerinden yararlanan üretici kadınlar ile ilgili bir tanıtım videosu ile başlayan etkinlik, konuşmalar ile devam etti.

 

“Hepinizin eline, yüreğine sağlık”

Törende konuşan Başkan Vahap Seçer, Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Tarsus’tan Anamur’a, Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar Mersin’in her köşesinden programa katılan tüm kadınlara teşekkür etti.

 

Kadınların yönetici olarak toplum içerisinde daha fazla yer alması gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer, “Parlamentoda 300 kadın milletvekili olması lazım ama öyle değil. Mersin’de 13 ilçe belediyesi var. Bunun hiç olmazsa yarısının kadın belediye başkanı olması lazım ama değil. Geçenlerde bunu söyledim, kıyamet koptu. Erkek adaylar çok bozulmuş. Ben ‘Ne kadar kadın yönetici olursa o kadar iyi olur’ diyorum. Kadınlar; milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi, Büyükşehir Belediye Başkanı olsun. Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediye başkanı var, 28’i erkek. Bir tanesi de karşınızda duruyor” dedi.

Kadınların temsiliyetinin çoğu alanda az olmasına karşın tarım sektöründe çalışan nüfusun yüzde 43’ünün kadınlardan oluştuğunu dile getiren Seçer, “Diğer sektörlerde; hizmet, turizm, sanayi sektöründe veya siyasette temsiliyeti bu kadar yüksek değil. Tarım kolay bir iş değil. Portakal, limon, meyve, sebze bahçelerine bakın, güneşin altında ayazın rüzgârında çalışan kadın” diye konuştu.

 

Kendisinin çiftçi bir belediye başkanı olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, “Siyasetçinin derdini siyasetçi, işçinin derdini işçi, kadının derdini kadın, çiftçinin derdini de çiftçi bilir. Ben de çiftçi bir başkanım. Toprak, ağaç, hayvan, gübre, ilaç, mazot, traktör, bunları bileceksin. Bunları bilmezsen, kitapta okuduğun gibi anlatıldığı gibi ise anlamazsın bu işlerden. Bu iş çok zor. Çiftçilik meşakkatli bir iş. Gece gündüz hiç dinlenmez çiftçi. Bir de kol gücü kullanıyor. Hepinizin eline, yüreğine sağlık” ifadelerini kullandı.

 

“Kadınlar, ayaklarının üzerinde durmak istiyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlar ve küçük ölçekli üreticileri öncelediklerinden söz eden Seçer, “Kadınlar ‘Ayaklarımın üzerinde durayım, çocuğum okula giderken harçlığını vermek için elimi cebime atayım, çıkan para benim kazandığım olsun’ istiyor. Bu bir kadın için büyük bir onur. ‘Süt sattım, ineğe baktım, parayı kazandım, çocuğuma harçlık verdim.’ Bu bir kadın için çok önemli bir onurdur; bunu anlayabilene... ‘Çocuğu üniversiteye gönderdik, mühendis oldu, doktor oldu.’ Sen o kadına dünyayı ver, bu kadar mutlu edemezsin. ‘Çocuğumu okuttum’ diyor; çalışarak, emek ederek. Ben hepinizin emeğine saygı duyuyorum” dedi.

 

“Belediyemiz sizin emrinizde, para ve kaynak sizin”

Büyükşehir Belediyesi olarak hizmetleri en iyi şekilde aktarmak için çalışmalar yürüttüklerinden söz eden Seçer, “Belediyemiz sizin emrinizde. Para sizin, kaynak sizin. Ben emanetçiyim, bekçiyim. O para sizin. En iyi şekilde hizmetleri aktarmak bizim görevimiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi güçlüdür. Herkes ağlamayı sever, ben dik durmayı seviyorum. Biz kimseye muhtaç olmayız, bizim gücümüz bize yeter, her şeyin de üstesinden geliriz. 1 milyon 900 bin nüfusu var bu memleketin ama bu belediye 2,5 milyona hizmet ediyor. Kimseye de el avuç açmıyor, zaten açsa da bakan kimse yok. Olsun, dimdik ayakta dururuz. Kimsenin karşısında da eğilip bükülmeyiz. Kimseye diklenmeyiz ama dik dururuz” diye konuştu.

 

“Ben Belediye Başkanı kaldığım sürece binlerce aileye bu şekilde hayvancılık yaptıracağım”

Hayata geçirdikleri projelerin çoğunluğunun kadınlara yönelik olduğunu vurgulayan Seçer, bu projelerin de herkes tarafından duyulmasını istediklerini söyledi. Seçer, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi kapsamında verdikleri desteklerden söz ederek, “Her yıl 60 aileye koyun veriliyor. 1 tane, 2 tane, 3 tane değil” dedi ve katılımcılardan bir üretici kadın ile sohbet etti. Sohbetin üzerine konuşmasına devam eden Seçer, “Nazire gibi 240 üretici var, bunun 121’i Nazire gibi kadın. 240 üretici, 25 hayvan aldı. 240 çarpı 25; 6 bin damızlık küçükbaş eder. Şimdi 25 hayvanı ödeyecek ama biz almayacağız onu, bir başka üreticiye vereceğiz. Biz arabayı hareket ettirdik, motoru çalıştırdık. Kendiliğinden böyle binlerce aile olacak. Ben Belediye Başkanı kaldığım sürece binlerce aileye bu şekilde hayvancılık yaptıracağım” ifadelerine yer verdi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar