Subscribe Us


TARSUS KARAEVLİ GÖLETİ'NDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR


 Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Tarsus Karaevli Göleti'nde çalışmaların devam ettiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta;“Tarsus İlçesi Alibeyli Köyü Dibektaş Deresi üzerinde inşaa etmekte olduğumuz Karaevli Göleti’nin tamamlanmasıyla 9 bin 830 dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz.” dedi.

2024’te Su Tutacak

Gövde dolgusu ve dolusavak imalatlarının devam ettiği projede %45 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyleyen Genel Müdür Mehmet Akif Balta, Gölette 2024’ün ikinci yarısında su tutmayı hedeflediklerini açıkladı.

KaraevliGöleti’nde şu anda gövde dolgusu ve dolusavak inşaatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta;“İnşaatta ulaşım yolları, gövde, dolusavak sıyırma ve cut-off kazılarını tamamladık. Ayrıca kondivi, su alma yapısı, enjeksiyon ve batardo imalatlarını da bitirdik. Bugün itibariyle gövde yüksekliği 22 metreye ulaşan KaraevliGöleti’nde 500 bin m³ dolgu yapıldı. Çalışmalarımız kış mevsiminde de aralıksız devam edecek. Önümüzdeki yıl projeyi bitirip, gölette su tutmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar