Subscribe Us


4 KASIM 2023- TARSUS MEKTUBU


 

4 KASIM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

“TARSUS’UN   GERÇEK NÜFUSU:  500 BİN 752  KİŞİ”

Tarsus belediye Başkanı Haluk Bozdoğan Tarsus’un nüfusunun çok önemli yerlerden daha fazla olduğunu söyledi.  Bozdoğan “Tarsus’un gerçek nüfusu:  500 bin 752 kişidir” dedi.

Bozdoğan ”İstanbul Beşiktaş’ın nüfusu 175 bin, Avcılar nüfusu 452 bin, Esenler 445 bin, Konak 332 bin, Bornova 454 bin. Tarsus, nüfusu 2 Milyona yakın Mersin ilinin 13 ilçesinden bir tanesi ve nüfusu 500 bini aştı.

Tarsus’un tüm siyasi partileri, tüm STK’ları, tüm bileşenleri; Tarsus’u il yapma konusunda ortak bir adım atmak zorundadır. Şehir mırıldanıyor; trafiği, konut alanları, hizmet binaları, iş ve istihdam alanları, sanayileşme, konaklama talebinin aciliyet arz etmesi gibi hususlarda şehir bize bir şeyler söylüyor. Tarsus’un bağımsızlığını ilan etmesi, kendi kararlarını kendisi vermesi, 500 bini aşan nüfusuyla kendi adımlarını kendisinin atması gerekiyor.” dedi.

……………ooo…………...

TARSUSLU ŞAİR UNUTULMADI

Tarsus'lu şairimiz ÜmitYaşar

OĞUZCAN'ı 39. ölüm yıldönümünde

 sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruZ.

……………ooo…………...

ANIT’TA ARAÇ YANDI

Tarsus'ta Anıt Mahallesi 0351 sokakta park halindeki 33 APL 919 plakalı H.i.A.'ya ait araç motor kısmından henüz bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı. 98 model tüplü araçta çıkan yangına müdahale eden Büyükşehir itfaiye ekipleri alevleri söndürdü. Araçta maddi hasar oluştu.

………..…OOO…………..

BORSADAN TARSUS İLÇE

 JANDARMA KOMUTANINA ZİYARET 

Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Güler'e Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulundan nezaket ziyareti gerçekleşti. 

 

Ziyarette, Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Güler, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Başkan yardımcısı Kemal Süheyl Batmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Gürbüz ’ün ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

Tarsus'a hizmet etmekten mutluluk duyduğunu belirten Binbaşı Mehmet Güler, “ Tarsus'un gerek nüfus gerek yüzölçümü olarak ve coğrafyasının büyük bir kent. Tarsus çok kıymetli bir şehir. Tarihi ile de oldukça zengin bir kent.” Dedi. 

 

Tarsus’un tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olduğuna değinen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, “Tarsus, tarıma dayalı bir ekonomiye sahip. Tarsus'un ekonomik ve sosyal anlamda hak ettiği yere gelmesi için var gücümüzle çalışıyor, çabalıyoruz. Tarsus'un gelirinin % 70'den fazlası tarımsal üretim sayesinde gerçekleşmektedir. Katma değeri yüksek tarımsal üretimin yapıldığı şehrimizin ticaret ve sanayisinin geliştirilmesi, daha iyi yaşam koşullarının kentimize sunulmasına çalışıyoruz. Birlikte ele ele vererek Tarsus'u hak ettiği noktaya taşımak içinde hep çalışacağız “dedi. 

 

 ………..…OOO…………..

TARSUS BELEDİYESİ’NDEN ÇİFTÇİLERE

 YÜZDE YÜZ HİBELİ SÜT OTU YEM

 TOHUMU DESTEĞİ!

Tarsus Belediyesi, kırsal alanda faaliyet gösteren üreticilere yönelik sağladığı desteklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak, çiftçilerin verimliliklerini artırmayı hedefleyen bir adım daha atılarak, yüksek fiyatlı olarak ulaşılan 2 buçuk ton süt otu yem tohumu hibe desteği verildi. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan tarafından gerçekleştirilen destekleme çalışması, kırsal mahallelerdeki üreticilere ulaştırıldı.

 

Tarsus Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarımsal üretimi, tarımda çeşitliliği ve verimliliği arttırma çalışmalarının yanı sıra üretimi teşvik ve üreticiyi güçlendirme uygulamalarını da hayata geçirmeye devam ediyor. Bu çerçevede talepte bulunan ve uygun koşulları sağlayan 100 üreticiye 2 buçuk ton süt otu yem tohumu hibe desteği yapıldı. Üreticilere yönelik yapılan bu destekler, tarımsal üretimde kalite ve verimlilik artışı sağlamayı amaçlıyor. Tarsus Belediyesi'nin çiftçilere yönelik attığı bu adımlar, bölgenin tarımsal potansiyelini güçlendirmeye ve yerel ekonominin canlanmasına katkıda bulunuyor. Yüzde yüz hibeli süt otu yem tohumunun, Çavuşlu, Çokak, Kızılçukur, Koçmarlı, Alibeyli, Karakütük, Keşli ve Yanıkkışla kırsal mahallelerine dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtılan süt otu tohumunun, hem et hem de süt veriminde olumlu yönde artışlar sağlayacağı vurgulandı. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan'ın da katılım sağladığı yem tohum dağıtımı etkinliğinde, köylülerin Başkan Bozdoğan'a yoğun ilgi göstererek teşekkürlerini ilettiler.

 

“BELEDİYEDEKİ PARA DA HALKIN PARASI, SİZİN PARANIZ”

Üreticilere her daim önem verdiğini kaydeden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Hem hayvancılıkla uğraşan hem de küçük çiftçilerimiz için 46 milyon TL bütçe ayırdık. Halkımıza elbette ki desteği yapmak zorundayım. Hayvancılıkla uğraşan köylülerimizin durumu gerçekten perişan. Belediyedeki para da halkın parası, sizin paranız. Mecliste ben gösteriyorum, gelir gider tablosunu. Bu ay ne geldi, ne gitti? Hepsi ortada. Eksik hiçbir şeyimiz yok. Evet, mottomuz belli, sağlıklı, kültürlü, eğitimli Tarsus. Bir kentin oluşması üreten bir kentin oluşmasıdır. Benim gariban köylülerim, tarım yapan o küçük çiftçimin ürettiği gerçekten çok anlamlı ve çok önemli.” ifadelerini kullandı.

 

“BU KENTİN ÜRETİCİSİ İKİNCİ PLANDA OLMAYACAK”

Her zaman üreticiye önem verdiğini belirten Başkan Bozdoğan “Benim nüfusumun yüzde 80’den fazlası köylerde çiftçilik yapacak, hayvancılık yapacak, bu kentin üreticisi ikinci planda olmayacak. Bu kentin parasını çiftçiye, köylüye eşit bir şekilde dağıtılacak. Şunu unutmayın, bir kentin rantını işçi, köylü, memur yapar, o kentin rantını müteahhitlere dağıtırsan işçinin de memurun da köylünün de ahını alırsın.” dedi. 84 ata tohumunu şu an Türkiye’deki en fazla belediye olarak Tarsus Belediyesi sahiplendi.” şeklinde ifade etti.

 

“ÇÜNKÜ HALK HER ZAMAN SİYASETİN ÜSTÜNDEDİR”

Başkan Bozdoğan belediye olarak çiftçilere ve üreticilere destek olmaya devam edeceklerini belirterek, “Gençler, kadınlarımız, çocuklarımıza dedik. Bu şehrin sağlıklı olması için yeşile ihtiyacı var dedik. Bu oranların artırılması lazım dedik. Emin olun, kendi bireysel siyasetime ve kendi geleceğime asla odaklanmadım. Çünkü halk her zaman siyasetin üstündedir. Bugüne kadar 1 milyon adet fide dağıtıldı. 250 Bin fidan dağıtıldı, ayrıca 30 ton buğday, 20 ton saman, 50 ton kepek, 20 ton süt, 20-60 ton da yem dağıtıldı. Mısır dağıtımı da yapıldı. Böyle böyle binlerce, milyonlarca dağıtım yaptık. Eskiden böyle bir şey duymazdınız. Merak etmeyin, bu sayılar çok artacak.” dedi.

 

“BENİM EN BÜYÜK GÜCÜM SİZLERSİNİZ”

Dağıtımı gerçekleştirilen yem hakkında bilgi veren Başkan Bozdoğan, “Özellikle süt ve besi çiftliklerinde hayvanların severek tükettiği bir yem bitkisi. Yerli bir tür, benim zaten en çok önem verdiğim o yerli bir tohum çeşidi. Akdeniz koşullarında yılda 5 defa hasat yapılabiliyor. En önemli özelliği de süt verimi artırdığında çiftçilerimiz tarafından süt olarak biliniyor. Deyim yerindeyse kaliteli ve hayvanların da severek tükettiği bir yem türü. Lütfen hepiniz belediyenize sahip çık. Yeni açtığımız bir sağlık yerleşkesi var. İş sağlığı, iş güvenliği de aynı zamanda sporcu sağlığı yerleşkesi. Türkiye'de bir dünyada olmayan bir sağlık yerleşkesi. Allah izin verirse 27 Aralık’ta açılışı yapılacak. İkinci ekmek fabrikası şu an ki ürettiğimiz ekmeğin 3 katını üretecek. O da 27 Aralık’ta hazır olacak. Sadece ve sadece köye ekmek gönderecek orada. Türkiye'de ekmek fiyatları 5 TL 7 lirayken hala Türkiye’nin uygun fiyatlı ekmeklerinden biri Tarsus’ta. 36 yıl hizmet yaptım. Benim en büyük gücüm sizlersiniz. Tek arkamda olan tek destek olan sizlersiniz. O yüzden hepinize teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

 

“BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Yanıkkışla Mahalle Muhtarı Abdullah Başlı konuşma yaparak “Biz muhtar arkadaşlarla bu projenin başlanmasındaki süreçte kendi aramızda yaptığımız toplantıyı değerli müdürümüze aktardık, değerli müdürümüz başkanımıza aktarınca olumlu cevap aldık. Kendilerine bu konuda bize göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı çok teşekkür ederiz. Bizim bunlar gibi defalarca yapılması gereken projelere ihtiyacımız var. Gerçekten zor yıllardan geçiyoruz. Pandemisiyle, hayat pahalılığıyla hepsiyle mücadele etmek artık biz yordu. Birilerinden destek almazsak biz ayakta kalamayacağız. Her geçen gün köy nüfusu hızla tükenmeye doğru gidiyor. Bunun önüne geçebilmek için bunun gibi başkanımın yaptığı gibi çok değerli projeleri anlayabilecek ve yönlendirebilecek fikirlere ihtiyacımız var. Kendilerinin bu konuda bize göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı ayriyeten teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.

 

“VAR OLSUN BAŞKANIMIZ, YOLU DAİM OLSUN”

Başkan Bozdoğan’ın çiftçiye her daim desteğini esirgemediğini belirten Çavuşlu Mahalle Muhtarı Recai Özkan “Başkanımız baştan beri zaten bu çiftçilere verdiği değeri biliyoruz. Bugün de sıra bize geldi, köyümüze geldi. Başkanıma bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden ve çiftçilerimize verdiği desteklerden dolayı da çok çok teşekkür ediyorum. Var olsun başkanımız, yolu daim olsun. Kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 ………..…OOO…………..

BAŞKAN 15 KASIM’DA SÜRPRİZ

BİR AÇIKLAMA YAPACAK

Tarsus Belediye Başkanı Haluk  Bozdoğan “Kasım ayının 15’inde önemli bir toplantı ve önemli açıklamalar yapacağım bir organizasyon tertipliyorum. “ dedi.

Bozdoğan sözlerine devamla Tarsus için planı, projesi, söyleyecek sözü olmayanların yeniden rol almaya çalışmalarını Tarsus halkına zül sayıyorum. Bu sebeple, yukarıda saydığım büyümenin bir parçası olarak, Kasım ayının 15’inde tüm hemşehrilerimizin huzurunda, büyüyen bu kentin taleplerine kayıtsız kalmadığımızı gösterecek bir organizasyonla; Tarsus’u hak ettiği kimliğe kavuşturacak bir hareketin ilk adımını atacağız.” diyerek mecliste alınan kararların hayırlı olmasını temenni etti.

 

………..…OOO…………..

MAHMUT TAT “TARSUS DAHA

GÜÇLÜ BİR ŞEHİR OLACAK”

 

MHP Tarsus belediye başkan adayı Mahmut Tat “Tarsus’un sanayide, tarımda, turizmde cazibe merkezi olması için , Sosyal yaşamdaki uygulamaları ile  sosyal hizmetlerimizle Tarsus daha güçlü bir şehir olması gerekir. Buna gayret göstereceğiz. “ dedi.

 

Mahmut Tat “O yüzden ana çıkış sloganımız ,  uygulamanın  daha etkili olacağı, vatandaşın yaşantısına katkı sağlayacağı ekonomisine katkı sağlayacağı bir dönem olacaktır bizim dönemimiz. Allah izin verirse. Laf değil icraatlarla anılacağız, konuşulacağız. Tarsus’ta daha yapılacak çok iş var. Belediye olmazsa siyaset olmaz. Şantiyeci insanız, saha insanıyız. Tarsus tarihi ve önemli bir kent. Tarsus’un daha aktif ve daha güçlü olması için çalışacağız.” dedi.

 

………..…OOO…………..

ARJANTİN’İN MALETAS

MAGİCAS OYUNU TARSUS’TA..

Tarsus 2.Uluslararası Kukla Festivalinde bugün  etkinlikler devam edecek. Dün Yarenlik alanında halka açık bir gösteri sunuldu.

Arjantin’in Maletas Magicas Oyunu Tarsus’ta bugün izleyici karşısına çıkıyor.Tiyatronun temellerinden sayılan kukla tiyatrosunu 7’den 70’e tüm sanatseverlerle buluşturacak olan festivalde her yaşa hitap eden oyunlar yer almakta. Çocukların ve her yaştan vatandaşın kendinden bir şeyler bulacağı bu festivalde yer alan tüm gösteriler ücretsiz olacak. Kukla sanatının Türkiye’de daha fazla tanınmasını, yaygınlaşmasını ve gelişmesine katkı sağlanmasını hedefleyen Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu, festivalde, kukla göstericileri tarafından çeşitli tekniklerle hazırlanan oyunları izleyiciyle buluşturacak. Türkiye’nin yanı sıra 3 ülkeden kukla göstericileri, 1-10 Kasım tarihlerinde kukla oyunlarını Tarsus’ta sanatseverler için sergileyecek.

BUGÜN:

4 Kasım Cumartesi 12.00 ve 14.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Arjantin’in Maletas Magicas Oyunu ,

5 Kasım Pazar 13.00 ve 15.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Karagöz Çiftlik Bekçisi Oyunu ,

6 Kasım Pazartesi 13.00 ve 15.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde,

7 Kasım Salı 13.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, İstanbul Emre Saka Kukla Atölyesi 7-8-9- Kasım tarihlerinde saat 14.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Kocaeli Naif Bey ve Yaveri Oyunu ise 8 Kasım ve 9 Kasım tarihlerinde Saat 20.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde Tarsuslularla Buluşacak. 

Tüm oyunlar halka açık olacak ve rezervasyon yaptırmak için vatandaşlar 0535 545 36 00 numarasından ulaşabilecek.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,”10 Kasım’a kadar sürecek olan 2.Uluslararası Tarsus Kukla Festivalimize tüm halkımız davetlidir” dedi.  

………..…OOO…………..

ŞİDDETLİ FIRTINA ZARAR VERDİ

Tarsus’ta dün gece meydana gelen şiddetli Fırtına evlerin çatılarını uçurdu. Ağaçları kırdı, kökünden söktü. Bir saat ekili olan şiddetli fırtına evlerin çatılarını uçurdu, ağaçları yerinden söktü ve araçlara hasar verdi.  Fırtınanın gece çıkması nedeniyle olası bir yaralanma olmadı, sadece maddi hasar meydana geldi.

………..…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU

GÜMÜŞHANEYE GİTTİ

TFF 3. lig 1. grupta  bulunan Tarsus İdman Yurdu, bu hafta yapacağı Gümüşhane maçı için kentten ayrıldı.

Pazar günü deplasmanda oynayacağımız Gümüşhane maçına  hazır.

………..…OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali Doc DosyasındaVar. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar