Subscribe Us


8 KASIM 2023- TARSUS MEKTUBU


 

8 KASIM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS’TA  LÖSEMİLİ

ÇOCUKLAR ŞENLİĞİ YAPILDI

Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Tarsus’ta dün bir etkinlik düzenlendi.

“Lösemili Çocuklar Şenliği” adlı etkinlik  Tarsus Turgut Erkutlu sanat akademisinde sabah saat 09.30 da başladı ve çocuklar gönüllerince eğlendi.

……………ooo…………...

ŞEHİTLER VE EBEDİYETE İNTİKAL

ETMİŞ GAZİLER İÇİN MEVLİT TÖRENİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi 8 Kasım çarşamba günü saat 17.00’de Tarsus şehir mezarlığında şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimiz , Kuvayi Milliyecilerimiz için mevlit okutacak. Mevlit törenine tüm şehit ve gazi aileleri, Kuvayi Milliyeciler ve Muharip Gaziler Derneği üyeleri ile STK lar davet edildi.

 

……………ooo…………...

TARSUS’TA EMLAKÇILARA YENİ

YÖNETMELİKLER ANLATILDI

Tarsus’ta Emlakçılık yapanlara  sektördeki yeni yönetmelikler anlatıldı.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasındaki bilgilendirme toplantısına Mersin Emlakçılar Odası başkanı M. Sinan Canpolat ve Tarsus Emlak Müşavirleri Dayanışma Derneği başkanı Umay Kolay ile kentimizdeki emlakçılar katıldı.

………..…OOO…………..

TURİZMCİLER TARSUS’U

YAKIN MARKAJA ALDI

Konya’dan gelen turizmci heyet, Ermenek-

Tarsus-Silifke hattındaki tarihi ve kültürel

noktaları incelemek adına düzenlediği

gezisinde Tarsus’u yakın markaja aldı.

Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarsus Turizm Derneği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Konya Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Kavak başkanlığında tur operatörleri ve rehberlerden oluşan heyete ev sahipliği yaptı. Konya’dan gelen turizmci heyet, Ermenek-Tarsus-Silifke hattındaki tarihi ve kültürel noktaları incelemek adına düzenlediği gezisinde Tarsus’u yakın markaja aldı. Tarsus’un tarihi ve kültürel yerlerini inceleyen heyet, kentin turizm potansiyeline hayran kaldıklarını ifade ederek, özel bir coğrafya olduğuna dikkat çektiler. Tarsus’u tur programlarına eklediklerini belirten heyet, ev sahipliğinden dolayı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ederek, günün anısına plaket takdim etti.

………..…OOO…………..

 

TARSUS’TA FESTİVALE

ŞAHMERAN YILI TEMASI VERİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, geçtiğimiz yıl ‘Kleopatra’ teması ile ilki düzenlenen Uluslararası Tarsus Festivali, bu yıl da ‘Şahmeran Yılı’ teması ile gerçekleştirilecek.

 

 Bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelen festivalde, Cumhuriyet coşkusu ve ruhu da yaşatılacak. 17-18-19 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde; konserler, söyleşiler, dans gösterileri, sergiler, sokak etkinlikleri, çocuk atölyeleri, gençlik deneyim alanları ve üretici kadın stantları yer alacak. Zengin içeriklerin yer alacağı festivalde, sevilen sanatçılar da birbirinden güzel şarkılarını ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’nde seslendirecek.

 Mersin, ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’ne hazır. ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’ bu yıl, ‘Şahmeran Yılı’ teması ile gerçekleştirilecek. 17-18-19 Kasım tarihlerinde Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı koordinesinde gerçekleşecek olan festivalde; kortej yürüyüşü, konserler, söyleşiler, dans gösterileri, sergiler, sokak etkinlikleri, çocuk atölyeleri, gençlik deneyim alanları ve üretici kadın stantları yer alacak. Mersinliler ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’ sayesinde, eğlencenin tadına varacak. Bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelen festivalde, Cumhuriyet coşkusu ve ruhu da yaşatılacak.

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, yurtdışından gelecek halk oyunları ve müzik toplulukları festivale renk katacak. Festival bünyesinde workshoplar ve masterclasslar da yapılacak. Söyleşiler sayesinde, alanında profesyonel isimler halkla bir araya gelerek bilgi birikimlerini paylaşacak. Festivale bu yıl da konserler damga vuracak ve vatandaşlar müzik dolu 3 gün yaşayacak. Zengin içeriklerin yer alacağı festivalde, sevilen sanatçılar birbirinden güzel şarkılarını ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’nde seslendirecek.

 

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Tarsus Festivali’ için çok heyecanlı olduklarını belirterek, “17-18-19 Kasım günlerinde 2. Uluslararası Tarsus Festivali’nde hep birlikte olalım istiyoruz. Geçen yılki festival temamız Kleopatra'ydı. Bu yılki temamız ‘Şahmeran’. Zengin içeriklerin yer aldığı, şehrin genelinde oluşturduğumuz festivale büyük katılımların olmasını istiyoruz. Çünkü bu deneyimi hep beraber paylaşmak istiyoruz. Kadim kentimiz Tarsus’u gastronomisiyle, kültürüyle, tarihiyle, felsefesiyle hep beraber yaşayalım istiyoruz” dedi.

 

“Cumhuriyet’in 100. Yılı, festivale daha da büyük bir anlam kazandırıyor”

 

Festivalin içeriğinin zenginliğinden de söz eden Özdülger; atölye çalışmaları, workshoplar, konserler, slow food pazarları ve üretici kadın stantları ile festivalin dolu dolu geçeceğinden bahsetti.  Festivalde gençleri ve çocukları da unutmadıklarını ifade eden Özdülger, “Tarsus’u en güzel şekilde yaşayacağımız, harika bir festival hazırlığının içerisindeyiz. Buradan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. 17-18-19 Kasım günlerinde ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’nde, ‘Şahmeran’ temamızla hep beraber olalım istiyoruz” diye konuştu.

 

Cumhuriyet’in 100. yılının yarattığı coşku ve onurla, festivalin daha da büyük anlam kazandığını dile getiren ve Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak 100. yıl için planladıkları ve gerçekleştirdikleri etkinliklerden söz eden Özdülger, “Hem 100. yılımıza hem de Şahmeran temamıza ithafen; atölye çalışmalarıyla, workshoplarla, söyleşilerle dolu dolu geçeceğini bildiğimiz, inandığımız ve vatandaşlarımızla paylaşacağımız bu güzel festival bizi heyecanlandırıyor” ifadelerine yer verdi.

 

Tarsus'a Değer Katanlar (TADEKA) üyeleri ile beraber içeriğini oluşturdukları, odalar ve STK’larla işbirliği kurarak detaylarını belirledikleri bu festivalde amaçlarının, Tarsus'un değerinin daha da artmasını sağlamak ve marka değerinin herkes tarafından bilinmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Özdülger, “Kurul üyelerimizle birlikte, Tarsus'un güzelliklerinin en iyi şekilde yansıtılmasını hedef aldığımız bu festivalde bu ortaklık, bu beraberlik, bu paydaş olma duygusu, bu aidiyet duygusu gerçekten bizi çok mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor” dedi.

 

 

………..…OOO…………..

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI

YAPMASINI ÖĞRENDİLER

Tarsus’ta dün Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma  ve Erinç Evi'nde  'Mercimekli  Bulgur Pilavı' yapımı öğretildi.

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu'nun  yıllardır büyük bir emek ve özveriyle sürdürdüğü;  toplumsal yardımlaşma, dayanışma, paylaşma,  birlik ve beraberliğin simgesi, kolektif iş yapma  kültürünün yansıması 'İmece Mutfak'  kapsamında Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma  ve Erinç Evi'nde  'Mercimekli  Bulgur Pilavı' etkinliği ile sevgi paylaşıldı.

 

………..…OOO…………..

VEYİS AVCI İKİNCİ

KEZ DEDE OLDU

Tarsus Ziraat Odası başkanı Veyis     Avcı ikinci kez dede oldu. Avcı’nın oğlu’nun kızına Fulya adı verildi. Minik yavruya dünyamıza hoş geldin der, Avcı ailesini kutlarız.

 

………..…OOO…………..

KUKLA FESTİVALİNDE BUGÜN

Tarsus’ta  bugün -8-9- Kasım tarihlerinde saat 14.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Kocaeli Naif Bey ve Yaveri Oyunu ise 8 Kasım ve 9 Kasım tarihlerinde Saat 20.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde Tarsuslularla buluşacak. 

Tüm oyunlar halka açık olacak ve rezervasyon yaptırmak için vatandaşlar 0535 545 36 00 numarasından ulaşabilecek.

10 Kasım’a kadar sürecek olan 2.Uluslararası Tarsus Kukla Festivali büyük ilgi görüyor.

  

………..…OOO…………..

HİKMET ÖZ İLE ŞAHMERAN

TARSUS’TA RESİM SERGİSİ

Tarsus Festivali kapsamında Tarsus’lu ressam Hikmet Öz ile Şahmeran Tarsus’ta resim sergisi 15 Kasım’da açılıyor.

St. Paul kuyusu arkasındaki TADEKA merkezinde saat 17 de açılacak sergi 30 Kasım tarihine kadar gezilebilecek. Açılışta birde kokteyl sunumu yapılacak.

Bilgi için Tel.0324 033 0263

 

………..…OOO…………..

TARSUS’TA İNFAZ KORUMA

 MEMURUNUN ÖLÜMÜ

Tarsus’ta görev yapan İnfaz ve Koruma memuru Fatih Yolaçtı yakalandığı amansız hastalıktan dolayı vefat etti.  Fatih Yolaçtı’ya Allahtan rahmet diler ailesinin ve mesai arkadaşlarının acısını paylaşırız.

………..…OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali Doc Dosyasında var. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar