Subscribe Us


12 ARALIK 2023- TARSUS MEKTUBU


 

12 ARALIK 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO……………

PAMUKLUK BARAJI, SU TUTMAYA BAŞLADI

Devlet Su İşleri  tarafından yapımı tamamlanan 369 adet tesisin toplu açılış törenine katıldı. Toplu açılış kapsamında Tarsus ‘ta yapılan ve ekonomiye yıllık 500 milyon TL katkı sağlaması planlanan Pamukluk Barajı, su tutmaya başladı. Barajın İkmali 1'inci Kısım, Sulama İletim Kanalı ve Tesisleri, Aksıfat Barajı ile Toroslar Güzelyayla Göleti ve Sulaması Etapları'nın açılışı için tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törene canlı yayınla bağlandı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı, milletvekilleri ve belediye başkanları kurdele keserek açılışları yaptı. Yılda 2 defa ürün almayı sağlayacak baraj sayesinde, bölgede sera yetiştiriciliği yapılacak, tropikal meyveler yetişecek. 180 bin dekar alanı sulayacak barajdan, 130 milyon metreküp içme suyu temin edilebilecek. Baraj, tarımın yanı sıra bölgenin içme suyu ihtiyacını da karşılayacak. Açılış programında tek seferde toplam yatırım bedeli 53 milyar lirayı bulan projeleri resmen hizmete aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında baraj, içme suyu, sulama, toplulaştırma, atık su ve taşkın koruma tesislerinin yer aldığı 369 farklı tesisin 66 ilde yaşayan vatandaşlarla birlikte tüm millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

“PAMUKLUK BARAJI İLE TOPLAM 282 MİLYON METREKÜP SU TOPLANACAK”

 

Açılışını yaptıkları eserler içinde özellikle 3 tanesinin ön plana çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temelden yüksekliği 135 metre olan Mersin Pamukluk Barajı ile toplam 282 milyon metreküp su toplanacak. Projemiz Mersin'in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılama yanında yıllık 182 bin dekar araziyi suyla buluşturacak. Ayrıca üreteceği senelik 174 kilovat saat hidroelektrik enerjiyle ekonomiye 1 milyar 920 milyon lira katkı yapacak. Bir diğer önemli projemiz 541 milyon lira yatırım tutarına ve 5 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Antalya Kapıçay Barajı’dır. Hem yıllık 5 milyon kilovatla elektrik üretecek hem de 18 bin 700 dekar araziyi sulayacak tesisin ekonomiye katkısı 350 milyon lirayı buluyor. Toplam 457 milyon liralık yatırım rakamıyla hayata geçirdiğimiz Kocaeli İhsaniye Barajımızla ilçemize yıllık 16 milyon metreküp içme suyu temin edeceğiz. Birazdan bu 3 barajımızın açılışını canlı bağlantı ile buradan gerçekleştireceğiz. Toplam 1,1 milyar metreküp su toplanacak. İnsanımıza 66 milyon metreküp sağlıklı içme suyu ve kullanma suyu temin edeceğiz. Ülkemiz genelinde 620 bin dekar araziyi suyla buluşturacak. Türkiye'nin 66 ilindeki 113 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacak. Türk ekonomisine yıllık bazda 5 milyar lira katkı Yapacak. 369 tesisimizin her birinin aziz milletimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

 

“VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRDİK”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan verdikleri sözleri yerine getirdiklerini belirterek, "Her zaman söylüyorum. Biz meydanlarda verdiği sözleri görerek gelince unutanlardan değiliz. Biz seçim döneminde esip gürleyip sonra sesi soluğu çıkmayanlardan da değiliz. Bilakis biz eserleriyle, yatırımlarıyla, projeleriyle konuşan bir hükümetiz. Biz Türkiye'nin 81 ili ve 922 İlçesinin tamamında ayak izi olan bir iktidarız. İşte bugün burada olduğu gibi ülkemizin neresine giderseniz gidin orada hükümetimizin bir eserini, hizmetini , mührünü mutlaka görürsünüz. Bilhassa tarım, ormancılık ve su alanlarında ülkemizin çevresini değiştiren eserlere imza atmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Mevcutla hiçbir zaman yetinmiyor, hizmet halkamızı sürekli büyütüyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımızı, sayın bakan ve çalışma ekibini, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzü, yüklenici firmalarımızı, bu yatırımların ülkemize kazandırılmasına öncülük ettikleri için ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu eserlerin inşaatında emeği geçen mühendisinden, işçisine, her bir kardeşime, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum” açıklamasını yaptı. Dünyada miktar itibariyle en fazla olan kaynağın su olduğunu söyleyen Erdoğan, “Üzerinde yaşadığımız yer kürenin yaklaşık üçte ikisi suyla kaplıdır. Fakat bu suyun yüzde 97 buçukluk kısmı deniz ve okyanuslardaki tarıma ve tüketime uygun olmayan sulardan oluşuyor. Yeryüzündeki toplam tatlı su potansiyelinin ise sadece bin de 10’undan istifade edebilme imkanına sahibiz. Kendi ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde su adeta sınırsız bir kaynak olarak görüyoruz. Bunun tamamen yanlış bir algı olduğunu burada etmek istiyorum. Suyla ilgili bilmeniz ve hiçbir zaman unutmamamız gereken ilk husus, su kaynaklarının sınırsız olmadığıdır” diye konuştu.

 

“SU GİDEREK AZALAN BİR KAYNAK”

 

Suyun sadece sınırsız değil aynı zamanda giderek azalan bir kaynak olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hızlı tüketim ve kirliliğin etkisiyle birlikte kullanılabilir temiz su kaynakları maalesef hızla azalıyor. Ayrıca iklim değişikliği, kuraklık, kentleşme ve sanayileşme sebebiyle su kaynakları üzerinde baskılar da günden güne artıyor. Tabii bir de buna her yıl artan nüfusu eklememiz lazım. Yarım asır önce 4 milyar civarında olan dünya nüfusu, bugün 8 milyarın üzerine çıktı. Türkiye'yle birlikte, tüm dünyada nüfus artarken yeryüzüne düşen yağış miktarında hiçbir değişiklik olmuyor. İklim değişikliğiyse en fazla suyumuzu, yani hayatımızı tehdit etmektedir. İklim krizi derinleştikçe su kaynakları kalite ve miktar yönünden olumsuz etkilenmektedir. İklim değişikliğine bağlı olarak tüm dünyada afetlerin sıklığı ve şiddeti de artmaktadır. Dikkat ederseniz son dönemde su baskınlarıyla, sellerle, fırtınalarla, orman yangınlarıyla, kuraklıklarla daha sık karşılaşmaya başladık. Özellikle Türkiye'nin içinde yer aldığı Akdeniz çanağındaki ülkeler, iklim değişikliğinin olumsuz yansımalarını daha fazla hissediyor. 2 sene Marmaris'te ciğerlerimizi yakan orman yangınında 9 bin hektardan fazla alan zarar gördü. Geçen yıl Kastamonu ve Giresun'da can kaybına yol açan çok büyük sel felaketlerine maruz kaldık. Bundan 21 gün önce Ereğli'deki şiddetli fırtınada 12 denizcimiz kayboldu. Önceki gün Zonguldak’ta meydana gelen heyelanda yine canımız yandı. İçimizi acıtan bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Tabiattaki düzen her geçen gün bozuluyor. Bu bozulmanın temel sebebi de insanın doğayı hoyratça kullanmasıdır. Daha fazla konfor arayışı, daha çok tüketim hırsı, kaynakları sınırsızca sömürme ihtirası çevremizde onulmaz yaralar açmıştır. Tüm insanlık olarak suyu, toprağı, havayı, yeşili, ormanı, bir emanet değil de mülkü gören anlayışın sebep olduğu zararın bedelini ödüyoruz. Şayet bu konuda erken tedbir almazsak önümüze çıkacak faturanın daha da kabaracağı anlaşılıyor” dedi.

 

“SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİLİZ”

 

Türkiye’nin bu anlayışla, iklim değişikliğiyle mücadele çabalarına aktif destek verdiğini tüm süreçlerde öncü rol üstlendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletler nezdinde bir marka haline gelen Sıfır Atık Projemizle özellikle toprağın ve suyun en büyük düşmanı olan plastik atıklar sorununa kalıcı çözüm yolları bulmaya çalışıyoruz. İnşallah 2053 yılı itibariyle net sıfır emisyon hedefine ulaşıncaya kadar bu çabalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Su güvencesi aynı zamanda gıda güvencesi demektir. Tarım ve gıda suya en fazla ihtiyaç duyan, suyu en çok kullanan, suyun vazgeçilmez olduğu iki sektördür. Ülkemizin gıda güvenliğini garanti altına almanın yolu, su kaynaklarımızı etkin, verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanmaktan geçiyor. Bu bizim için tercihten öte zorunluluktur” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin yaygın kanaatin aksine su zengini bir ülke olmadığını Türkiye’nin kişi başına düşen yıllık 1,3 metreküp kullanılabilir su miktarıyla su stresi çeken ülkeler grubunda yer aldığını belirterek,” Zaten sınırlı olan su kaynaklarımızı Irak ve Suriye gibi komşularımızla da paylaşmak mecburiyetinde kalıyoruz. Suyumuzu komşularımızla paylaşırken, adaleti ve hakkaniyeti gözetmenin gayretindeyiz. Ülkemizin bu konuda ne kadar dengeli, ne kadar sorumlu, ne kadar fedakarca davrandığı herkes tarafından çok iyi biliniyor. Yıllık ortalama 574 milimetre yağış miktarı ile dünya ortalamasının altında yağış almamıza rağmen bu konuda gereken hassasiyeti sergiliyoruz. Burada şu gerçeğin altını tekrar çizmek istiyorum; Türkiye'nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur. Hele hele su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eş değer bir gaflet halidir. Hele hele su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eş değer bir gaflet halidir. Nerede olursa olsun. Suyumuzu tükenme sınırına gelmeden korumalı, verimli kullanmalı ve kaynaklarımızı doğru yönetmeliyiz. İstifademize sunulmuş su kaynaklarında bizimle birlikte gelecek nesillerin de hakkının olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız” diye konuştu.

 

 

 

“SU İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

 

Günlük hayatınızda alınacak bu çok basit tedbirlerle su israfının önüne kolayca geçilebileceğini söyleyen Erdoğan, ”Suyumuzun yani geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine hiçbir vatandaşımızın izin vermeyeceğine inanıyorum. Buradan 85 milyonun her ferdini 'Bir damla da sen ol' parolasıyla yürüttüğümüz su verimliliği seferberliğimize destek olmaya çağırıyoruz. Türkiye'nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur. Hele hele su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eş değer bir gaflet halidir. Yaz kış demeden, hayatının her safhasında suyu tasarruflu kullanan, suyun kıymetini bilen tüm vatandaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Hazreti Mevlana bundan 7 buçuk asır önce hikmet pınarından süzülen şu sözlerle tüm insanlığa seslenmiştir. Akıl sonradan ah çekmek için değil. Düşünüp tedbir almak içindir. Geleceği görüp tedbir almak akıllı, vizyoner, basiret ve feraset sahibi insanların alameti farikasıdır. Bunun için atalarımız sen işini kış tut, bahar çıkarsa bahtına demişler. Biz de bu tavsiyeleri rehber edinerek 21yılda her alanda olduğu gibi tarım ve sulama alanında da tarihi nitelikte adımlar attık. Suyu doğru yöneten, suyu verimli kullanan ve su gibi aziz milletimizi suyla en iyi şekilde buluşturan politikalara yatırımlara ağırlık verdik” dedi.

Sadece su alanında açtıkları tesis sayısının 10 bin 86’yı geçtiğini belirten Erdoğan, “Güncel rakamla 1 trilyon 260 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihinde yapılanın iki katından fazla depolama tesisi yaptık. Toplam bin 240 tesisimizde 50 metreküp suyumuzu depoladık. Böylece depolanan su miktarını 183 milyar metreküpe çıkardık. Yaklaşık 23 milyon dekar alanı sulamaya açarak sulanan tarım alanını 71 milyon dekara ulaştırdık. Ayrıca bin 733 adet sulama tesisini tamamlayarak bereketli Anadolu topraklarını modern sulama sistemlerine kavuşturduk. Sulamaya açılan alanlardan yılda 173 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. En önemli başlıklardan biri olan arazi toplulaştırmasında 342 adet projeyle 68 milyon dekar arazide toplulaştırma çalışması gerçekleştirdik. Yerli ve temiz enerji kaynağı olan hidroelektrik projelerimizle 625 adet hidroelektrik santralini hizmete aldık. Böylelikle 45 milyar kilovat saatlik üretim kapasitemizi yaklaşık 112 milyar kilovat saate çıkardık. Şehirlerimiz içme suyu sıkıntısı yaşamasın diye ‘81 İl İçme Suyu Eylem Planı’ hazırladık. Planla İllerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadarki içme suyu ihtiyaçlarını projelendirdik. 81 ilimizin tamamının memba kalitesinde suya ulaşması için son 21 yılda 316 adet içme suyu ve 24 adet atık su tesisini hizmete sunduk, yıllık 3,1 milyar metreküp içme ve kullanma suyu temin ettik. En değerli kaynağımız olan yeraltı sularının korunması amacıyla 127 adet yeraltı depolamasını ve suni besleme tesisini tamamladık. Hizmete verdiğimiz 5 bin 679 yeni taşkın koruma tesisiyle insanımızın can ve mal emniyetini sağlama aldık. Daha bunun gibi nice eseri, yatırımı, projeyi tesisi ülkemize kazandırarak su kaynaklarımızı en verimli bir şekilde değerlendirmeye çalıştık. Olağanüstü gayretlerimiz neticesinde su akar Türk bakar sözü tarihe karışmış, bunun yerini su akar, Türk yapar sözü almıştır. Önümüzdeki dönemde su kaynaklarımız başta olmak üzere Rabbimizin ülkemize bahşettiği imkanlardan en doğru, en hakkaniyetli, en verimli şekilde istifade etmeyi sürdüreceğiz. Ne israf edeceğiz, ne heba edeceğiz, ne de zenginliklerimizin elimizden kayıp gitmesine seyirci kalacağız. Türkiye'nin kaynaklarını Türk milletinin emrine verme gayretlerimizin çevreci maskesi takan marjinaller tarafından engellenmesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

………..…OOO……………

 

KAYMAKAM BARAJ AÇILIŞINDA

Tarsus’ta  sulama, içme suyu temini ve enerji üretimi için yapılan Pamukluk Barajı'nın etapları törenle açıldı.

'Türkiye'nin en büyük 4'üncü barajı' olacak, ekonomiye yıllık 500 milyon TL katkı sağlayacak Pamukluk Barajı, su tutmaya başladı. Yılda 2 defa ürün almayı sağlayacak baraj sayesinde, bölgede sera yetiştiriciliği yapılacak, tropikal meyveler yetişecek. 180 bin dekar alanı sulayacak barajdan, 130 milyon metreküp içme suyu temin edilebilecek ayrıca yıllık 80 gigavatsaat enerji üretecek. Tarımın yanı sıra bölgenin içme suyu problemi de baraj ile büyük oranda çözülecek.

Barajın ikmali 1'nci kısım, Sulama İletim Kanalı ve Tesisleri, Aksıfat Barajı ile Toroslar Güzelyayla Göleti ve Sulaması etapları törenle açıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı bağlantı ile bağlandı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı, milletvekilleri ve belediye başkanları kurdele keserek açılışları gerçekleştirdi.

………..…OOO……………

 

 

MEHMET İNAK, TARSUS BELEDİYE

MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU

İş adamı Mehmet İnak ‘’Milliyetçi hareket partisi Tarsus ilçe teşkilatında yürütmekte oldugum görevimden,MHP Tarsus Belediye Meclis üyesi aday adaylığı sebebiyle istifa etmiş bulunmaktayım.Bu süreçten sonra partime ve TARSUS'umuza Belediye Meclis üyesi olarak hizmet vermek için Yola çıktım.MHP Tarsus ilçe başkanım sn.Fatih Yıldırım ve yönetimimiz deki tüm Dava arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum...

Mehmet İNAK

TARSUS BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI

 

………..…OOO……………

GAZZE İÇİN DESTEK VERDİLER

Hüdapar  Mersin İl Başkanlığı Gazze destek için, siyonist vahşet ve soykırımlara dur diyebilmek için Ulu Cami'den Özgür Çocuk Parkına yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından düzenlenen program, İsmail Eroğlu tarafından okunan Kur'an-ı Kerim ile başladı. Basın açıklamasını okuyan ve konuşmasına "Zulmedenler hangi akıbete uğrayacaklarını yakında görecekler." (Şuara süresi 227'inci ayeti) başlayan HÜDA PAR Üyesi Ömer Faruk Ayhan, "Gazze'de siyonist vahşet 63 gündür devam ediyor. Soykırım suçu işleyen siyonistler, yapmış olduğu saldırılarda hiçbir kural, kaide ve ölçü tanımamaktadır. Gazze'de insanlık öldürülüyor. Masum çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor, ihtiyarlar ölüyor. Bugün Gazze'de insanlık tarihinde görülmemiş bir vahşet yaşanmaktadır. Emperyalist güçlerin desteğini arkasına alan siyonist işgal rejimi, bütün dünyanın gözü önünde Gazze'de soykırım uyguluyor. Ama İslam âlemi sessiz, dünya sessiz, sözde insan hakları savunucuları başını kuma gömmüş durumdadır." ifadelerini kullandı. "Bütün dünyanın gözü önünde yaşananların tek sorumlusu siyonist işgalci çetelerdir" İşgalci siyonistlerin topyekûn bir soykırım hedefiyle hareket ettiğini belirten Ayhan, "Mazlum Filistin halkını acımasızca katletmekte ve adeta bütün bir İslam âlemine meydan okumaktadır. Filistin halkı, yalnızca kendi topraklarını savunmamaktadır. Ümmetin izzetini ve kutsallarını savunmaktadır. Bütün dünyanın gözü önünde yaşananların tek sorumlusu Filistin'i işgal eden, on binlerce kişiyi katleden, milyonlarca kişiyi sürgün eden, Mescid-i Aksa'ya defalarca alçakça saldırılar düzenleyen siyonist işgalci çetelerdir. Filistin halkına yapılan zülüm kabul edilemez." dedi. "Bugün bu zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir" İşgalci siyonist rejim tarafından yıllardır sistematik bir şekilde işgal edilen Filistin'e sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Ayhan, şunları kaydetti: "Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen ve kutsallarımızı hiçe sayan terör şebekesine dünyayı dar eden Filistinli kardeşlerimize sahip çıkılmalıdır. O kutsal mekânda Filistinli gençlerin direnişine ve ümmetin izzetini muhafaza eden mücahitlere sahip çıkılmalıdır. Müslüman ülkeler ekonomik ve askeri olarak Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır. Filistinli Müslümanlar, işgale karşı direnişlerinde yalnız bırakılmamalıdır. Canımızla, kanımızla, malımızla mazlum Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha buradan haykırıyoruz. Filistin'in ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne giden her adımı destekliyoruz ve desteklemeyle devam edeceğiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapacağımıza hiç kimsenin şüphesi olmasın." "Bu vesileyle ehli vicdan herkesi, Gazze'de bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan vahşete ve soykırıma dur demeye, Filistin halkının yalnız olmadığını bütün dünyaya haykırmaya davet ediyoruz. Meydanlar boş bırakılmamalı, Filistin direnişine aralıksız bir şekilde maddi yardımlar devam ettirilmeli, siyonistlerin ve destekçilerinin mallarına süresiz bir şekilde boykota devam edilmelidir." diyen Ayhan çağrıda bulundukları hususları şu şekilde sıraladı: HAMAS Filistin'in meşru siyasi hükümeti ve temsilcidir. ABD veya siyonistlerin Gazze ile ilgili verecekleri kararın hiçbir önemi yoktur. Gazze'ye acil yardım koridoru kurulmalı, Türkiye bu işe öncülük etmelidir. Gazze'ye gidecek büyük bir yardım filosu deniz yoluyla ivedelikle yola çıkarak, Gazze'ye ulaşmalıdır. Dünyadaki bütün vicdan ve insaf ehli bu filoya davet edilmelidir. Kürecik ve İncirlik üsleri kapatılmalı en azından bu katliamlar devam ettiği müddetçe faaliyetleri süresiz durdurulmalıdır. Kargo uçaklarıyla ve Türkiye limanlarından gemilerle siyonistlere erzak taşınmasına izin verilmemelidir. İslam ülkeleri hep beraber siyonistlere ciddi bir ambargo uygulamalıdır. Program Abdulkadir Gökçe'nin okuduğu duanın ardından sonra erdi

………..…OOO……………

MERSİN İL JANDARMA KOMUTANI

TARSUSA GELDİ

Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Tarsus’a geldi.

Atasoy Tarsus  Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret etti.

………..…OOO……………

TARSUS İLÇE İNSAN HAKLARI

KURULU’NUN ZİYARETLERİ

Tarsus İlçe İnsan Hakları Kurulu’nun Kasım ayı toplantısında aldığı karar doğrultusunda Kurul Üyeleri Tarsus Zorbazzade Mustafa Ağa Bin Durak Vakfı Başkanı Fahri Soyupak’ı Burhanoğlu Konağı’nda (Butik Otel’de), Adana Beylerbeyi Suhte Mahmutpaşa Vakfı Başkanı Ziya Güçoğlu’nu vakıf binasında ziyaret etti.

………..…OOO……………

 

ZİÇEV’DE DİŞ TARAMASI

Tarsus ZİÇEV’de Ağız Ve Diş Sağlığı Evde Sağlık Hizmetleri tarafından diş sağlığı hizmeti verildi.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tarsus Şubesi-Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan özel gereksinimli bireylere yönelik '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısıyla Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Ağız Ve Diş Sağlığı Evde Sağlık Hizmetleri tarafından diş sağlığı hizmeti verildi.

 

 

Tarsus Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi doktoru Diş Hekimi Hüseyin Kemal Akpınar Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tarsus Şubesi-Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan özel gereksinimli bireylere anlayacakları dilde diş sağlığı ile ilgili bilgilendirme yaptı. Özel gereksinimli bireylerle tek tek ilgilenen Diş Hekimi Hüseyin Kemal Akpınar diş taraması yaparak yetkililere bilgi verdi.

 

 

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Ağız Ve Diş Sağlığı Evde Sağlık Hizmetleri tarafından verilen diş sağlığı hizmetinin ardından Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tarsus Şubesi-Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan özel gereksinimli bireylerin öğretmenleri gözetiminde hazırladıkları hediyeler Tarsus Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi doktoru Diş Hekimi Hüseyin Kemal Akpınar'a takdim edildi.

 

 

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tarsus Şube Başkanı Araştırmacı-Yazarı Kemal Duru ve Yönetim Kurulu'nun hazır bulunduğu program toplu hatıra fotoğrafının çekiminin ardından son buldu. Yayın ilkeleri gereği fotoğraflarda sadece yayın izni olan özel gereksinimli bireyler yer aldı.

 

………..…OOO……………

“SİNEMADAN SİYASETE TARİHTEN

SAYFALAR” KİTABI ARATOS

YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

Tarsus Aratos dergisi ayrı basım kitaplar yayımlamayı sürdürüyor. Şu ana kadar 70 kadar kitabı kültür yaşamına kazandıran Aratos Yayınları, aralarında şiir, öykü ve romanlarında yer aldığı kitaplar daha çok Tarsus’un kent tarihi ve kültürü üzerine araştırma kitaplarından oluşuyor.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Yayınları, son olarak ise Sadullah Çağlar’ın “Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar” kitabı, onun İskenderun Ses gazetesinde sinemadan, edebiyata, tarihten, sanata, siyasetten, felsefeye kadar gündelik yaşamın kavram ile sorunlarına dair düşüncelerinin yer aldığı makalelerden oluşuyor.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, Sadullah Çağlar’ın “Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar” kitabına yazdığı sunuş yazısında şunları paylaşmış, Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar’ kitabı, Sadullah Çağlar’ın İskenderun’da çıkan yerel SES gazetesinde yayımlanan haftalık köşe yazılarından oluşuyor.

 

………..…OOO……..……

NEDEN OYUNU BUGÜN

TEKRAR  SAHNEYE KONULACAK

Tarsus Şehir Tiyatrosu Aralık ayındaki oyunlarına devam ediyor. Tiyatro ekibi daha önceki günlerde sahneye koyduğu “NEDEN”adlı oyunu 12 Aralık’ta saat 14.00’de  tekrar sahneye koyacak.

Mavi Bulvarda bulunan Ayşe Lebriz sahnesindeki oyun ayrıca 12 Aralık, 18 Aralık ve 19 Aralık tarihlerinde de tekrar oynanacak. Ücretsiz izlenebilecek oyun saat 14.00’de başlayacak.

……………ooo…………

TİY BAŞKANI CEM KAVALCI’DAN

 İDDİALI AÇIKLAMALAR

TFF 3. Lig 1. Grupta mücadele eden temsilcimiz Tarsus İdman Yurdu adeta ecel terleri döküyor. Ligde kalması artık mucizelere bağlı olan Tarsus İdman Yurdu’na büyük ceza kapıda. Son olarak evinde Bursa temsilcisi İnegöl Kafkasspor’a 3-1 mağlup olan sarı lacivertiler ligin dibine demir attı. Tarsus’u mağlup eden Kafkasspor 23 puanla 3. sıraya yerleşti. Bu maçta konuk takımının gollerini 9. dakikada Yıldıray Koçal, 45+1’de Abdulkadir Akyıldız ve 66. dakikada Batuhan Doğrukıran kaydetti. Tarsus İdman Yurdu adına tek golü ise, 77’de Cemal Kavalcı attı. Temsilcimizde Ziya Güven 81. dakikada kırmızı kartla oyundan atıldı. 90. dakikada Tarsus İY Başkanı Cem Kavalcı oyuncularını maç devam ederken protokol tribünden yanına çağırarak sahadan çekmeye çalıştı. Türk futbol tarihinde nadir görülen olayda maç yaklaşık 5 dakika durdu. Kulüp başkanı ısrarla oyunun devam etmemesini isterken, tribündeki seyirciler ise futbolculara oynamaları tavsiyesinde bulundu. Maçın hakem triosu ne yapacağını şaşırırken, devam etmeyen oyun sonrası bitiş düdüğü çalındı. TFF Temsilci raporları doğrultusunda Tarsus İdman Yurdu Kulüp Başkanı ve kulübe ağır bir ceza gelmesi bekleniyor.

 

“TÜRK FUTBOLU İDDİAYA TESLİM OLMUŞTUR!”

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tarsus İdman Yurdu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kavalcı, “İnegöl Kafkas Spor Kulübü maçında yaşananlar ve maç sonunda yaptığımız protestoya yapılan yorumlar ile ilgili bir açıklama yapma gereği duymuş bulunmaktayım. Son zamanlarda takımımıza karşı yapılan korkunç ve rakiplerimize yönelik yanlı yönetimler sergileyen hakemlere oyun içerisinde bir tepki göstermemiz gerekiyordu. Özellikle Mardin 1969 Spor maçı ile başlayan bariz hatalı yönetimler ile hakemler resmen maçlarımızı katletmekteydi. Artık şuna bariz şekilde inanır oldum; “Türk futbolu iddiaya teslim olmuştur!” Bizim bu bağlamda yaptığımız protesto maç kurallarını ihlal etmemiş ve herhangi bir cezai yaptırımı olmayacaktır. Kulübümüze 1 TL katkısı olmayan fakat her fırsatta “Kulüpçülük” oynayan, tribüne gelerek kaybetmemizi dört gözle bekleyen “Sahte Tarsuslular” o “Firavunlar” çıkıp sağda solda yorumlar yaparak insanlara yanlış bilgiler vererek gerginlik yaratmaya çalışmaktadır. Hepsinin kim olduğunu biliyoruz ve zamanı geldiğinde hepsiyle hesaplaşacağız” dedi.

 

“Tribünde canla başla takımı destekleyen tüm taraftarlarımıza da ayrıca çok teşekkür ederiz. Bizlerde sizler gibi alınan kötü sonuçlar karşısında kahroluyoruz ve bunun yanı sıra sizleri üzgün görmekte fazlasıyla kahrediyor beni” ifadelerini kullanan Kavalcı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bizler camiamızı yaşatmak için üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. Onur demeden gurur demeden tüm siyasilerden, iş insanlarından ve Tarsus’un önde gelenlerinden destek talebinde bulunuyoruz fakat herkes bize sırtını dönüyor… 100. yılında bu kulübü yalnız bırakanlar hala “Üç Maymunu” oynuyor. Sanki biz varız diye bu kulüp bu hallerde algısı yaratılıyor fakat şunu açık yüreklilikle söylüyorum, varsa kulübün borçlarını kapatacak bir “Babayiğit” buyursun gelsin, bizlerde ceketimizi alıp gitmezsek namerdiz.”

 

………..…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU,

MAÇLARIDA ERTELENDİ

TFF 3. lig 1. grupta yer alan Tarsus İdman Yurdunun ilk yarı son maçı ertelendi.

Dünkü Ankaragücü-Rize maçından sonra hakem Umut Meler’e yapılan saldırı sonrası TFF tüm maçları bir süre erteledi.

Tarsus İdman Yurdunun ilk yarı son maçı  olan deplasmandaki Karabük maçı da ertelendi

 

………..…OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..


 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar