Subscribe Us


28 ARALIK 2023- TARSUS MEKTUBU


 

28 ARALIK 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO……………

TARSUS’UN KURTULUŞ BAYRAMINA BU YIL KONUKLAR GELMEDİ

Tarsus’umuzun Düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yılı dün törenle kutlanırken şehitlerimizin olması ve müzik etkinliklerinin iptal edilmesi nedeniyle kent dışından gelen gruplar bu yıl etkinliklere katılmadı.

Bu yılki etkinlikler de geçen gün şehitlerimizin olması münasebetiyle  müzik proğramları iptal edildi.

 27 Aralıkta 102. kurtuluş gününü kutlayan Tarsus’ta milletvekilleri MHP li Levent Uysal ve  İyi Parti milletvekili Burhanettin Kocamaz etkinliklere katılıd.

Cetvel köprü başında Milis kuvvetleri karşılanarak  Atatürk caddesinde yürüyüş yapılarak Cumhuriyet alanında törenlere devam edildi. Burada saygı duruşu istiklal marşı okunması ve çelenk sunumu yapıldı. Günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi ve tören bitti.

………..…OOO……………

ŞEHİTLERÖLMEZ, VATAN

BÖLÜNMEZ DİYE BAĞIRDILAR

Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünde törene yüzlerce vatandaş katılım sağladı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar 'Şehitlerimize Saygı ve Bayrak Yürüyüşü' gerçekleştirdi.  Cetvelden kent merkezine kadar yürüyüşte öğrenciler “Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye slogan atarak yürüdü.

………..…OOO……………

ÜCRETSİZ FİDAN VE

TOHUM DAĞITILDI

Tarsus Belediyesi tarafından , Tarsus’un Kurtuluş Bayramı münasebetiyle  daha önce üretilen fide ve fidanlar ücretsiz olarak dağıtıldı.  Cumhuriyet alanında yapılan dağıtımda isteyenlere ücretsiz olarak fidanların yanı sıra tohumda verildi. Biberiye, Tehnal (defne) ıtırlı bitkilerin fidanları ilgi gördü.

………..…OOO……………

TARSUS MÜZESİNDE ÖZEL PUL SERGİSİ AÇILDI

Tarsus’ta Kurtuluş bayramı etkinlikleri sonrasında Tarsus Müzesi'nde özel pul sergisi düzenlendi. Açılışa kaymakam Kadir Sertel Otcu ve  diğer protokol mensupları ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Açılışın ardından pul sergisi gezildi.

……….…OOO…………..

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ

BUGÜN OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANIYOR

Tarsus Belediyesi Olağan üstü Meclis Toplantısı 2023 yılı 20. Birleşimin 1. oturumu (2023 Yılı 3. Olağanüstü Meclis Toplantısı) 28.12.2023 Perşembe günü saat 14.00'da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecek.

Meclis Gündemi..

28.12.2023 Perşembe günü saat 14.00’de OLAĞANÜSTÜ olarak toplanacak olan, 2023 yılı 20. Birleşimin 1. Oturumu (2023 Yılı 3. Olağanüstü Meclis Toplantısı) Meclis Gündemidir.

GÜNDEM MADDELERİ:

1- Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

2- 2024 Mali Yılı Katı Atık Tarife Raporunun görüşülmesi.

3- Dilek ve öneriler.4- Kapanış.

 

……….…OOO…………..

TARSUS’TA ŞEHİTLER İÇİN

KUR’AN OKUTULACAK

Tarsus’ta tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutulacak. Tüm Emek-Der başkanı Bülent Gözener, dernek olarak her yıl geleneksel olarak düzenledikleri Şehitlere kuran okutup  dua etme adetini bu yılda gerçekleştireceklerini söyledi. Etkinlik bugün saat 14.00’de Tarsus Şehitliğinde yapılacak.

……….…OOO…………..

-TARSUS’TA  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Tarsus Belediyesi öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrim içi ortamda 5. ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’ düzenlendi. Dijital platformda ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve ‘İnsan Gücü’ konusunun ele alındığı sempozyumda, alanında uzman kişiler sunum yaptı.

 

Tarsus Belediyesi tarafından 5. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu, dijital platformda ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Sempozyumda ‘İnsan Gücü' konusu ele alınırken kamu kurumlarından ve üniversitelerden alanında uzman kişiler sunumlar yaptı.

 

Sempozyumda; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ali Naci Yıldız, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Risk Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Alp Ergör, Uluslararası Çalışma Örgütü Kıdemli Proje Koordinatörü Burcu Akça Hacıosmanoğlu, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanı Muhammed Raşit Aydos,  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Demiral, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanı Muhammed Raşit Aydos,  Türk Tabipleri Birliği İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Sekreter Dr. Selçuk Çelik, Risk Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, A Snıfı İş Güvenliği Uzmanı Mak. Müh. Abdullah Anar, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihal Esin,  İş Yeri Sağlık Personeli Derneği Başkanı Çetin Tarikci, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Çalışma Uzmanı Dr. Ali Rıza Ergun, Emekli Öğretim Üyesi (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD) Prof. Dr. Çağatay Güler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Çevre Sağlığı Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferdi Tanır, İş Sağlığı Bilim Uzmanı, İş Yeri Hekimi Dr. Kadir Atlı, Risk Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maden Müh. Ergin Kahraman, İş Sağlığı Hemşireleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uzm. Hem. Mine Bahar, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Gök Metin, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erdem Alagüney, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Uzm. Dr. Elif Reyhan Şahin,  T.C. Sağlık Bakanlığı Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzm. Dr. Seval Müzeyyen Ecin, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi Uzm. Dr. Abdulsamet Sandal konuşmacı olarak katılarak görüşlerini ifade ettiler.

 İlk oturumda, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Demiral Dünyada ve Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği insan gücü ve ekip çalışmasının önemine değindi. Ardından sırasıyla diğer oturumlar gün boyu devam etti.

 …………………OOO…………………

TARSUS’TAN  “SAĞLIK ALANINDAKİ

GÖÇ MESELESİ DÜNYADA TARTIŞILAN

 BİR KONU” MESAJI

“Sağlık İnsan Gücü” konusunda açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz “ Sağlık alanındaki göç meselesi dünyada tartışılan bir konu. Ülkemizde de zaman zaman tartışmalar yoğunlaşıyor. Sağlık çalışanları, sağlık sistemlerinde merkezi bir rol oynamakta. Covid-19’da bunun önemini bir kez daha ortaya koydu. Buradan bir kez daha ders alınması gerektiği çıktı. Esas olarak ortak sorunlar sağlıklı insan gücünün, eğitime istihdama görevlendirilmesi ve işte tutulması ortak sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Dağılım dengesizliği hem dünya genelinde hem de ülkemizde karşımıza çıkıyor. Sağlık insan gücü karmaşık sorunlarla karşı karşıya. Gerek mesleğe bağlı gerekse meslek dışı faktörler etkili. Ortak üç önemli faktör öne çıkıyor. Çalışma koşulları, ücretlendir ve iş yaşam dengesi.” diye ifade etti.

 

“SEMPOZYUMLARIMIZ BAŞARILI BİR SÜREÇTE GERÇEKLEŞTİ”

Yapılan sempozyumda kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ali Naci Yıldız “Tarsus Belediyesi ile çalışmalarımız 2019’da eğitim programları, çalıştay işleyişine ilişkin faaliyetler hemen arkasından 2019’da birinci sempozyumla başladı. Hakikaten keyifli geçen yüz yüze bir süreç oldu. Diğer bütün sempozyumlarımız başarılı bir süreçte gerçekleşti. Bugünkü sempozyumun ana tema insan gücü yani çalışanlar. Buradan hareketle çok uygun bir başlık seçtiğimizi de gördük. Ben destek veren Tarsus Belediyesi yetkililerine, çok değerli konuşmacılara, oturum başkanlarına ve tüm herkese teşekkür ediyorum.” dedi

……….…OOO…………..

TARSUS  İDMAN YURDU,

KONGRESİ YARIN ÇOĞUNLUK

OLURSA YAPILACAK

TFF 3. ligde yer alan temsilcimiz Tarsus  İdman Yurdu 29 Aralıkta kongre yapacak. Ancak çoğunluk olmazsa kongre 5 Ocak’a ertelenecek.

Yönetim kulübü Anonim Şirket yapacak.

Tarsus İdman Yurdu olağan üstü kongre kararı aldı.

Kongre 29 Aralık 2023 tarihinde saat   15.00 de Kocamaz tesislerinde yapılacak. 

Çoğunluk olmazsa ikinci toplantı  5 Ocak’ta  aynı yer ve saatte gerçekleşecek

 

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..


 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar