Subscribe Us


29 ARALIK 2023- TARSUS MEKTUBU


 

29 ARALIK 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO……………

- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 EKİPLERİNDEN ALADAĞ KÖPRÜSÜ

ÜZERİNDE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarsus Koordinasyon Şube Müdürlüğü ekipleri, son dönemde etkili olan sel ve taşkınlar nedeniyle zarar gören Aladağ Mahallesi’nde ki köprü etrafında revize ve güçlendirme çalışması gerçekleştirdi.

 

Kuskun Deresi üzerinde bulunan ve başta Aladağ Mahallesi olmak üzere İncirgediği ve Kumdere Mahallelerine ulaşımı da sağlayan köprü etrafında taşkınlar ve diğer doğal sebeplerden dolayı tahribat meydana geldi.

 

Tehlike arz eden duruma müdahale eden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, iş makinaları vasıtasıyla zemin ıslah ve taş duvar örme işlemi yerine getirerek, köprü çevresinde güçlendirme işlemi uyguladı.

 

Olukça sık şekilde kullanılan köprüde yapılan çalışmalarla olası toprak kaymalarının da önüne geçildi. 

………..…OOO……………

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜRETİCİLERE

‘İNCİR-FİDANI’DESTEĞİ                                                                                                       

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın; tarımsal üretime katkı sağlamak için başlattığı destek kapsamında, 13 ilçede yapılan ve toplamda 14 bin 654 adedi bulan ‘Tarsus Siyahı’ ve ‘Mut Beyazı’ türündeki incir fidanı üreticiyle buluştu. Türkiye’de incir üretiminde 4. sırada bulunan Mersin’i ilk sıraya yerleştirmeyi hedefleyen Büyükşehir, üreticinin ithalat ve ihracat ile gelir elde etmesini de sağlamayı amaçlıyor. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın tarımsal üretime katkı sağlamak için başlattığı destekler, 13 ilçede yapılan ‘İncir Fidanı Dağıtım Töreni’yle devam ediyor.

 

Çeşit ve verimliliğin artırılması, tarımda alternatif ürün oluşturulması, mevcut durumun en iyi hale getirilmesi, kapama incir bahçelerinin sayısını artırarak incir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını, yüksek verim ve kaliteli meyveler elde ederek üreticilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesini amaçlayan proje kapsamında, 13 ilçede 478 üreticiye, yüzde 50 hibeli olarak toplam 14 bin 654 adet incir fidanı dağıtıldı.

 

Özellikle endemik bir incir türü olan ‘Tarsus Siyahı’ ve ‘Mut Beyazı’  üretimini artırmak, rekoltesini yükseltmek ve ihracata uygun bir tür olduğu için üreticinin kar elde etmesini sağlamak için başlatılan proje kapsamında, Türkiye’de incir üretiminde 4’üncü sırada olan Mersin’in 1’inci sıraya taşınması hedefleniyor.

 

Özdemir: “Özellikle Tarsus, incir üretiminde stratejik bir konumda”

 

İncirin Mersin ve özellikle Tarsus için stratejik bir konumu olduğunu kaydeden Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görev yapan Ziraat Mühendisi Hasan Özdemir, özellikle‘Tarsus Siyahı’ incirinin üretiminin artırılması için destek verdiklerini söyledi. ‘Bursa Siyahı’ türündeki incirin ülke genelinde duyulduğunu, ama erkenci olan ‘Tarsus Siyahı’nın çok bilinmediğini kaydeden Özdemir, “Tarsus siyahı erkenci olduğu için, ihracat potansiyeli yüksek bir çeşit. Bursa siyahına nazaran erken çıkmasından dolayı, piyasa eder miktarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle verdiğimiz desteklerle; endemik bir tür olan Tarsus Siyahı’nın yaygınlaştırılmasını, geliştirilmesini ve üretim rekoltesinin artırılmasını amaçlıyoruz” sözlerine yer verdi. Üreticinin 5-6 yıl içerisinde verim almaya başlayabileceğini kaydeden Özdemir, sonraki yıllarda bu verimin katlanarak devam edeceğini söyledi.

 

“Siyah incirde yurt dışı, beyaz incirde yurt içi piyasayı hedefliyoruz”

 

Mersin’in yaş incir üretiminde Türkiye genelinde 4’üncü sırada olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Türkiye genelindeki sıralamada daha üst sıralara gelme hedefimiz var. Siyah incirde yurt dışı, beyaz incirde ise yurt içi piyasayı hedefliyoruz. Rağbet görmesi ise, sürdürülebilir olması için çok önemli. Sürdürülebilir duruma gelinmesi için de daha farklı destekleme modellerine başvuracağız” ifadelerine yer verdi.

 

Aykut: “Büyükşehir’in katkılarıyla incirin üretim alanı daha da genişliyor”

 

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Teknikeri Hakan Aykut ise, “13 ilçenin incir yetişilebilecek her yerine, siyah ve beyaz incir çeşidi olarak dağıtım yapıyoruz. Mut’ta da Mut ilçesinin kendine özgü bir çeşidini dağıttık” dedi. Aykut, Büyükşehir’in destekleri sayesinde incirin üretim alanının arttığını sözlerine ekleyerek,“Büyükşehir Belediyemizin bu katkıları ile birlikte, incirin üretim alanı daha da genişliyor ve bunun çarpan etkileri var. Örneğin şu an üreticilerimiz taze olarak tüketemediği incirleri, kurutma tesisinde kurutarak daha uzun süreli muhafaza ediyor ve satış portföylerini genişletiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Üretici, verilen destekler sayesinde rahat bir nefes alıyor

 

Kalburcu köyünde üretimle ilgilenen emekli ebe Derya Akın, torunlarına kalıcı olması için incir dikeceğini söyledi. Emekli olduğundan itibaren üzüm ve zeytin üretimiyle ilgilendiğini kaydeden Akın, “Gücümün yettiği kadar üretmeye çalışıyorum, ama maliyetlerin altından kalkamıyorum. Maaşımı da üretime yatırmama rağmen geri dönüşü olmuyor” dedi. Belediyenin destekleri sayesinde az da olsa nefes aldıklarını belirten Akın, “Bunun ekimi var, dikimi var, yerinin hazırlaması var. İşçilik de dahil her şey pahalı. Desteklerin artmasını isterim” diye konuştu.

 

Kuzoluk köyünde yaşayan ve normalde hayvancılıkla uğraşan genç üretici Furkan Koç ise, ilk kez incir üretimi yapacaklarını kaydetti. Üretici olarak zor zamanlardan geçtiklerini kaydeden Koç, “Düşe kalka, borca girerek çiftçilik yapmayı sürdürüyoruz. Bu destekler sayesinde, çiftçi daha çok büyüme şansı yakalayabiliyor. Bu desteklerin daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

 

İncir fidanı desteğinden faydalanan kadın üretici İlknur Yılmaz, girdi maliyetlerine değinerek, “Üretebilirsek kazanıyoruz. Girdi maliyetlerinden dolayı üretici artık üretemez duruma geliyor. Gerek gübre olsun, gerek yakıt olsun çok zorluyor. Kıt kanaat bir şekilde, bir yerden alıp bir yere yetiştirmekle ayakta durmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Desteklerin üreticilere iyi geldiğini söyleyen Yılmaz, “Gerek hayvancılıkla, gerek tarımla uğraşanlara her türlü desteğin verilmesi lazım. Ülke olarak üretmezsek, sonu pekiyi olmaz” dedi.

 

İncir fidanı desteğinden faydalanan üreticilerden Ali Soydan ise, “Böyle destekler tarım için, ülke için güzel bir şey, bizim için velinimettir. Her zaman yapılmasını temenni ederim” dedi. Destek ile ticaretini yapmak üzere incir üretmeye başlayacağını söyleyen Soydan, “Şimdi daha da çok üreteceğiz” diye konuştu.

 

………..…OOO……………

ŞEVKET CAN’IN DAYISI VEFAT ETTİ

Eski Tarsus belediye başkanı Şevket CAN beyin dayısı Hasan Basri UYAN abimiz hakkın rahmetine kavuşmuştu. Merhumun  cenazesi dün öğle namazına müteakip Tarsus şehir mezarlığından alınarak Simithacılı mahallesinde defnedildi. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

………..…OOO……………

DERVİŞ DARENDE, TİY

İLE YOLLARINI AYIRDI

Kaleci antrenörü Derviş Darende Tarsus İdmanyurdu ile  yollarını ayırdı.

Derviş Darende “ Gönlümde her zaman özel bir yeri olan Tarsus İdman Yurdu SK ‘ne, kulübün en zor günlerinde gönül birliği yaptığım Cem Kavalcı başkana ,yönetim kuruluna ,kulüp çalışanlarına ,sporcu kardeşlerime ve camiaya  teşekkür ederim. Bundan sonraki süreçte Tarsus İdmanyurdu’na başarılar dilerim” dedi.

………..…OOO……………

TARSUS CHP ADAY ADAYI

VEYİS AVCI BUGÜN

BASINLA BULUŞUYOR

CHP’den Tarsus Belediye başkan aday adayı olan Veyis Avcı bugün sabah basınla ve partinin ileri gelenleri ile kahvaltıda buluşacak.

Ziraat Odası başkanlığından istifa ederek  Tarsus belediye Başkan aday adayı olan Avcı,bugün sabah saat 09.00’da CHP ilçe yöneticileri ve basınla bir araya gelecek. Avcı daha sonra saat 14.00’de ise bu kez CHP ilçe binasına giderek teşkilatta partililer ve basınla bir toplantı yaparak yerel seçimlere ilişkin görüşlerini açıklayacak.

 

……….…OOO…………..

MHP TARSUS HEYETİ, AK PARTİYE

 ZİYARETTE BULUNDU

MHP Tarsus ilçe başkanı ve yönetimi ile milletvekili Levent Uysal, Mersin il başkanı Serdar Soydan,  Ak parti Tarsus ilçe teşkilatına ziyarette bulundular.

MHP Tarsus ilçe başkanı Mehmet Fatih Yıldırım ile yönetim kurulu üyesi arkadaşları ve bazı MHP Tarsus Belediye Başkan aday adayları, bölgemize gelen MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal ile birlikte,  il başkanı Serdar Soydan, Ak Parti Tarsus  ilçe teşkilatına hayırlı olsuna gittiler. Ziyarette ayrıca Ülkü Ocakları başkanı Muhittin Külahlı da hazır bulundu.

MHP heyeti yeni göreve başlayan Ak Parti ilçe başkanı İlker Uyar ile yönetim kurulu üyesi arkadaşlarına hayırlı olsun dileklerini ilettiler. Heyet ayrıca yerel seçimler üzerine görüş alışverişinde bulundu.

……….…OOO…………..

ÇAMLIYAYLA ESKi BAŞKANI ANILDI

Çamlıyayla ilçesinin merhum eski belediye başkanlarından Mehmet Akın vefatının yıldönümünde rahmetle ve dualarla anıldı. MHP belediye başkan aday adayı Ali Rıza Genç “Çamlıyaylamızın mimarı kıymetli büyüğüm,  Mehmet Akın başkanımızın aramızdan ayrılışının yıl dönümünde rahmet ve dualarla anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” dedi.

 

……….…OOO…………..

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ

DÜN OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANDI

Tarsus Belediyesi Olağan üstü Meclis Toplantısı 2023 yılı 20. Birleşimin 1. oturumu (2023 Yılı 3. Olağanüstü Meclis Toplantısı) dün yapıldı.

Toplantı  Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi.

Mecliste 2023 yılı 20. Birleşimin 1. Oturumu (2023 Yılı 3. Olağanüstü Meclis Toplantısı) yapılırken açılıştan sonra yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 2024 Mali Yılı Katı Atık Tarife Raporunun görüşüldü.  Dilek ve önerilerde ise meclis üyeleri görüşlerini dile getirdi.

 

……….…OOO…………..

TARSUS’TA ŞEHİTLER İÇİN

KUR’AN OKUTULDU

Tarsus’ta tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutuldu. Tüm Emek-Der başkanı Bülent Gözener, dernek olarak her yıl geleneksel olarak düzenledikleri anma proğramını dün  Şehitlere kuran okutup  tekrarladıklarını  söyledi.

Etkinlik Tarsus Şehitliğinde yapıldı.

……….…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU

KONGREYE GİDERKEN

Tarsus’un Sesi gazetesinden Zekeriya Elmastaş “TİY kulübümüzün çok önemli sorunları olduğu bütün Tarsusluların malumudur.

Takımın bu durumu yaşamasında son üç yıldır görev ve sorumluluk alan herkesin az ya da çok sorumlu olduğunu söyleyebiliriz.

29 Aralıkta yapılacak kongre takım için bir çıkış şansı olabilir. “ dedi.

Elmastaş “Bunun için ya mevcut yönetime yapılacak destek ile daha güçlü bir yönetim oluşturulmalı ya da alternatif güçlü bir yönetim seçeneği oluşturulmalıdır.

Eğer bu kongreden TiY  çok daha güçlü bir yönetimle çıkamaz ise bu fırsat boşa harcanmış olur.Tiy'nun sorunlarının çözümü için başta mevcut yönetim olmak üzere Bütün Tarsusluları takıma sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye görüş belirtti 

 ……….…OOO…………..

TARSUS  İDMAN YURDU,  KONGRESİ 

ÇOĞUNLUK OLURSA BUGÜN

TFF 3. ligde yer alan temsilcimiz Tarsus  İdman Yurdu  çoğunluk olursa bugün kongre yapacak. Ancak çoğunluk olmazsa kongre 5 Ocak’a ertelenecek.

Yönetim kulübü Anonim Şirket yapacak.

Tarsus İdman Yurdu olağan üstü kongre kararı aldı.

Kongre 29 Aralık 2023 tarihinde saat   15.00 de Kocamaz tesislerinde yapılacak. 

Çoğunluk olmazsa ikinci toplantı  5 Ocak’ta  aynı yer ve saatte gerçekleşecek.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar