Subscribe Us


TARSUS’TA İNSAN HAKLARI GÜNÜ


 Tarsus’ta insan Hakları günü kutlaması yapıldı. Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, çelenk sunarak açıklamada bulundu.

TARSUS KAYMAKAMI
KADİR SERTEL OTCU’NUN
10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin yıldönümü olan 10 Aralık; tüm dünya tarafından "Dünya İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca insan haklarının anayasası olarak tanımlanan “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” 10 Aralık 1948’de ilan edilmesini müteakip tüm dünyada insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş ve işletilmeye başlanmıştır.
Bu bağlamda ülkemizde de bir dizi yasal düzenlemeye gidilmiş ve bu haklar Anayasa ve kanunlarla da koruma altında alınmıştır. Ülkemizde insan haklarının korunması ve daha ileri götürülmesi, toplumumuzun tüm kesimlerinin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Gelişmişliğin bir ölçüsü olarak kabul edilen insan hakları alanında vardığımız noktayı hiçbir zaman yeterli görmeden, hep daha iyiye daha güzele ulaşma yönünde çabalarımız sürdürülecektir.
İlçemizde de Kaymakamlığımız bünyesinde teşekkül ettirilen İlçe İnsan Hakları Kurulu, insan hakları ihlallerinin önlenmesi/araştırılması ve insan hakları bilincinin oluşup yerleşmesi yönündeki çalışmalarına devam etmektedir.
Vatandaşlarımızın, sahip oldukları hakların ihlal edildiğini düşündükleri durumlarda, İlçe İnsan Hakları Kuruluna müracaat etmeleri önem arz etmektedir. Kaymakamlığımıza yapılan ihlal başvuruları Kurulumuzca titizlikle incelenerek, neticelendirilmektedir.
Kaymakamlık olarak insan haklarının korunması ve geliştirilmesine büyük önem vermekteyiz. Bu çerçevede, devlet ve millet olarak insan hak ve özgürlüklerini benimseyerek sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görme ve bu değerleri ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde geleceğe taşıma azim ve kararlılığındayız.
Bu vesile ile; Gazze’de bütün dünyanın gözü önünde yaşanan insanlık dışı olaylar ve katliamlar dolayısı ile bu yıl 10 Aralık İnsan Hakları Gününü buruk kutladığımızı hatta kutlamaktan imtina ettiğimizi üzülerek belirtmek isterim. Gazze’de yaşanan ve insani drama dönüşen bu katliamı Tarsus İlçe İnsan Hakları Kurulu olarak kınadık ve tekrar şiddetle kınıyoruz. Uluslararası toplumu İsrail’in bu canice eylemlerine karşı insan hakları ve insanlık onuru adına harekete geçmeye davet ediyoruz. Ayrıca bu yıl 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısı ile herhangi bir etkinlik yapmayacağımızı ve sadece Gazze’de katledilen insanlar anısına İlçe İnsan Hakları Kurulu olarak Atatürk Anıtına karanfil bırakacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle; insan hakları ihlallerinin olmadığı, sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu bir dünya temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyor, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Kadir Sertel OTCU
TARSUS KAYMAKAMI
İlçe İnsan Hakları Kurulu Başkanı

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar