Subscribe Us


13 OCAK 2024- TARSUS MEKTUBU


 

13 OCAK 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

BAŞKAN BOZDOĞAN; “TARSUS ATEŞE ATILACAK BİR KENT DEĞİL” 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 2024 yerel seçimleri öncesi önemli bir adım atarak bağımsızlık açıklamasında bulundu ve "Bağımsız Büyük Tarsus Hareketi"ni başlattı. Başkan Bozdoğan, bu önemli kararını katıldığı canlı yayın programında detaylı bir şekilde açıkladı. Başkan Bozdoğan, halkına olan güvenini vurgulayarak, "Benim kıblem halkım, halkımın beni nasıl gördüğünü biliyorum. Biz bu seçimi kazanacağız ve kazandıktan sonra yepyeni bir tarih yazılacak. Tarsus ateşe atılacak bir kent değil. Tarsuslu hemşehrilerime sadece şunu söyleyeceğim: Sakin olun, sabırlı olun, hazır olun." ifadelerini kullandı.

Başkan Bozdoğan, katıldığı bir canlı yayın programında sahadaki başarılarına vurgu yaparak, halkın sorunlarını çözmek için gece gündüz çalıştıklarını ve belediye çalışanlarının hassas bir şekilde görevlerini yerine getirdiğini belirtti. Ayrıca, karakter ve ahlaklarıyla öne çıktıklarını ve hizmetteki başarılarını belgeleyerek anlatacaklarını ifade etti. Siyasetin her yerde olduğunu vurgulayan başkan, doğruyu belgelerle anlatacaklarını ve kentin kaderiyle oynanamayacağını savundu. Başkan Dr. Haluk Bozdoğan, bağımsızlık hareketine destek veren farklı partilerden teklif aldığını ve bu durumun kendisini gururlandırdığını ifade ederek, Tarsus'un önemli bir yere geldiğini ve bu seçimi kazanarak tarih yazacaklarına inandığını vurgulayarak, halkına güvendiğini bir kez daha dile getirdi.

 

“BAŞKAN ADAYI OLARAK ÇOK ÖNDEYDİM”

Adaylık süreciyle ilgili yaşadıklarını anlatarak konuşmalarına başlayan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Dün akşamdan şu saate kadar 3 binden fazla mesaj, 2 binden fazla telefon geldi. Halkıma teşekkür ediyorum o yazdığı mesajlar çok duyguluydu çokta güzeldi. Dün gece bir telefon açıldı. Adaylık açıklanmış, genel merkezden ilçe belediyelerine adaylık açıklaması haftaya yapılacak diye bildirdiler. Sadece büyükşehir ataması yapılacak.  Bu süreçte 4 tane anket yapmışlardı, bu anketlerde de baya farklı bir şekilde başkan adayı olarak çok öndeydim. Memnuniyet anketi yaptılar o ankette de çok önde çıktık. Genel Başkan Sayın Özgür Özel’i görmeye gittim. “Başkanım yüzde 100 adaysın git işine gücüne bak dedi” Şimdi enteresan olan bizi rahatlatıp performans testlerin çok iyi dedikten sonra adaylık sonucunda çok şaşırdım.” diye ifade etti.

 

“KARAR VERİCİ OLAN BİRİLERİ DEĞİL HALKTIR”

Karar vericinin her daim halk olduğunu vurgulayan Başkan Bozdoğan “Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal bir parti, 100 yılı deviren bir parti. Böyle bir oyunun tezgahlanması hiç hoş bir durum değil.  Maalesef süreç buraya kadar geldi. Karar verici olan birileri değil halktır. Bizler göreve geldik, halkımız takdir etti. Biz çalıştık. Ben solcu olduğum için CHP’li oldum ve CHP’yi gerçekten sevdim, çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi. Bu ülkenin kurucusu, kurtarıcısı. Böyle bir partide bunların olacağını hiç düşünmem. Ama birilerine bir şeyler karşılığında bunlar yapılıyorsa yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

 

“TARSUS ATEŞE ATILACAK BİR KENT DEĞİL”

Tarsus’u sadece Tarsusluların yönetebileceğini belirten Başkan Bozdoğan “Tarsus ateşe atılacak bir kent değil. Net olarak şunu söyledim. Tarsus’u Ankara yönetemez karar veremez. Tarsus’u Mersin yönetemez, Tarsus’un kararını kentte yaşayan insanlar verir. Bunu özellikle bastıra bastıra anlattım. Demokrasini olmazsa olmazı budur. Ancak demokrasi hadsizliği varsa, partilerin en büyük özelliğidir bunları ayıklar.  O ayıklamada şunu yapar, ayrışmamı arınma mı der. Arınma bir partiyi yüceltir iktidara götürür.” dedi.

 

“BU KENT KİMSENİN DURDURAMAYACAĞI BİR SEVİYEYE GELİYOR”

Konuşmalarına devam eden Başkan Bozdoğan “Sabahleyin beni çok duygulandıran bir karşılama yapıldı. Belediyenin tüm personeli, sağcısı solcusu partili veya olmayan herkes karşıladı. Hiç haberim yoktu ve çok duygulandım. Onlara çok teşekkür ediyorum. Benim nasıl çalıştığıma oradaki bütün arkadaşlar şahit. Onların her zaman samimiyetine güvendim. Benim elime listeler verilmesine rağmen dik durdum ve kimseyi çıkartmadım.  Tam tersi 950 personel aldım.  Bu kent 1 milyon nüfusa ulaşacak. Bu kent kimsenin durduramayacağı bir seviyeye geliyor.” şeklinde konuştu.

 

“31 MART’TA HALK HESABINI SORACAK”

Halkın her zaman yapılanları soracağını kaydeden Başkan Bozdoğan, “Benim amacım yargılamak değil, sadece şunu isterdim. Baştan beri İl’le de Tarsus olayının çok üzerinde durdum. Çünkü biz bu kentte yaşıyoruz. Bu kentte yaşamayan bir milletvekili kaderiyle oynayamaz. Halk elbette ki bir şeylerin yanıtını verir. 31 Mart’ta halk hesabını soracak.” dedi.

 

“BİZİM BAĞIMLI OLDUĞUMUZ DÜRÜSTLÜKTÜR, AHLAKTIR”

“Bizim bağımlı olduğumuz dürüstlüktür, ahlaktır” diyerek konuşmalarına devam eden Başkan Bozdoğan “Çünkü çalışma disiplinimiz, iş ahlakımız halka karşı nasıl yardımcı olduğumuzu gösterirken bunları mecliste anlattım. Mecliste sürekli olarak projelerin önünü kesen ret oyu veren insanı bir aday olarak göstermeleri çok garip. Halbuki parti böyle olaylarda disiplin soruşturması açar. Kentin önünü açacak projeleri getiriyorsunuz, bu projeleri kesen bir meclis üyesi bir bakıyorsunuz karşınıza aday olarak çıkıyor.” diye konuştu.

 

“TARSUS BELEDİYESİ’NDEN HİÇBİR İŞÇİ PERSONEL ÇIKMAYACAK”

Belediyenin çalışmalarını ve belediyeden hiçbir işçinin çıkmayacağını vurgulayan Başkan Bozdoğan “Şundan emin olun Tarsus Belediyesi’nden hiçbir işçi personel çıkmayacak. Bunu şunun için söylüyorum. Seçimi çok rahat kazanacağız çünkü biz halkımıza güveniyoruz.  Benim kıblem halkımdır. Halkın gücünün gerçek güç olduğunu biliyorum. Bugün Türkiye’de bütün belediyeleri düşünün hiçbir belediye atık bedelini almamazlık yapmadı. Bunun bilançosu 350 milyon lira.  Bütün ilçeler alıyor. Bu para halkın cebinde kaldı. 2. Ekmek fabrikamızla günlük 100 bin ekmek üreteceğiz. Köylerimize ulaştıracağız.” dedi.

 

“HALKA DOĞRUYU BELGELERLE ANLATACAĞIZ”

Tarsus’un kaderi ile oynanmaya çalışıldığını anlatan Başkan Bozdoğan, “Sahada bize ne yaşatıldı, Tarsus’un kaderi ile nasıl oynandı anlatacağız, ne istedilerse vermedik anlatacağız. Bizim siyasi ahlakımız farklı kimseyi üzmek istemeyiz, halka doğruyu belgelerle anlatacağız. Evrakı göstermeyince inandırıcı bulmam kendime inanmam belgeyle konuşurum. Nasıl bu kentin önünün kesilmeye çalıştığını anlatacağım. Siz bir kentin kaderi ile oynayamazsınız.  Biz siyaset yapmadık, parti ayrımı gözetmedik. Benim köylerde ne yaptığıma bir bakın, halkın sorunları çözmek için gece gündüz çalıştık.  Bizim asıl sıkıntımız hizmette değil, ortada bir yanlış varsa halkımızla bu yanlışın karşısındayız. İnsanlar siyasetçiyim deyip şovmenlik yapmaya kalktıkları zaman bir kenti kaderi ile oynuyorlar. Ben bu kentin il olması istedim, Tarsus’un milletvekili yok dedim, bu kentte olan, bu kentte yaşayan artı değer katması gereken insanlar var. Milletvekilinin yanına gidiyorum tren için ama bir kez dahi kimse gelmedi.” dedi.

 

“KAŞLA GÖZ ARASINDA, BU KENTE ZARAR VERİLECEK”

Tarsus’un milletvekili olması gerektiğini her fırsatta dile getiren Başkan Bozdoğan, “Tarsus’un değil Mersin’in milletvekili onlar. Tarsus’un sorununu kim çözecek? Beş yüz bin nüfuslu kentte neden milletvekilimiz yok? Madem partilisin üyelerle ön seçim yaparsın, anket çalışması yaparsın. Burada bunlar olmadan şu ankete şu kadar para veriyorum yaptır bana getir diyorlar. Bir kentin kaderi çok önemli yarın bunları yapan insanlar o makama gelince halka hizmet mi edecekler yoksa seçim döneminde kaybettikleri paralarını kat kat kazanmaya mı kalkacaklar? Asıl sorulması gereken soru bu. Ben ahlak konusunda halkın duyarlı olduğunu biliyorum, birilerine kızıyorsun ama yanlış varsa halk olarak tepkini koyman lazım. Bunlar olmazsa kaşla göz arasında bu kente zarar verilecek. Halkıma tek tek anlatacağım her yerde anlatacağım. Siyaset parti binasında yapılmaz siyaset her yerdedir, halk siyasetidir.” dedi.

…………..ooo………….…

 TARSUS’TA RAMAZAN AYINDA

EKMEK 1 TL YE DÜŞECEK

En büyük hedefinin halka hizmette çıtayı yükseltmek olduğunu belirten Başkan Bozdoğan, “Doğru olan bir şey vardır, hak yerini elbet bulur. Bu kentte Tarsus insanını sevmemek imkânsız. Çok değerli insanlar. Ben belediye başkanı olarak halkımın yaşadığı ekonomik zorluklara çare yürütüyorum, yürüteceğim. Ramazan Ayı’nda 210 gram ekmek yine bir lira olacak şu an 4,5 TL ve Türkiye’nin en ucuz ekmeklerinden. Kimse aç kalmasın. Halkıma hizmette çıtayı yükseltmek en büyük hedefim. Bu kentte de onu yaptım ve yapacağım. Aradan 2-2 ,5  yıl geçtikten sonra bu kentin ne kadar önemli bir yere geldiğini herkes görecek. Bu kenti birileri Ankara’dan birileri Mersin’den birileri Adana’dan karıştırmasın. Bu seçimi kazanarak tarih yazacağız.  Ben halkıma güveniyorum dedim, benim kıblem halkım, halkımın beni nasıl gördüğünü biliyorum. Kendi partimin gerek gençlik kolları gerek yöneticileri gerek farklı alanlarda çalışan üyeleri sizinle beraber çalışmak istiyorum bu süreçte diye bana ulaştılar. Sadece onlar değil başka partiden olanlarda ulaştı bizlere. 6 farklı partiden teklif aldım. Bu beni gururlandırdı. “ ifadelerini kullandı.

 

…………..ooo………….…

 TARSUS BELEDİYESİ

 İŞÇİSİNİ GÖZETTİ

Yerel seçimlerin parti seçimi olmadığını adam seçimi olduğunu belirten Başkan Haluk Bozdoğan, “Son 5 yılda en fazla işçi ücreti ödeyen belediye Tarsus Belediyesi’dir. 2024’de de olacak ve biz 950 eleman aldık, 2 katı aldık. Ben halkın şunu bilmesini istiyorum, onlarla çok güzel günler yaşayacağız. 75 gün gezmedik yer bırakmayacağız. Yerel seçimler parti seçimi değildir, adam seçimidir bu insan bunu yapar seçimidir. Halkımızda onu tartar. Hayatımda en çok mücadele verdiğim zaman haksızlığa uğradığım zamandır. Burada büyük bir haksızlık var ve halkımda bu haksızlığı görüyor, yaşıyor. Dershane açtık, kreş sayısı 20 oldu. Biz bu seçimi kazanacağız ve kazandıktan sonra yepyeni tarih yazılacak. Tarsuslu hemşehrilerime sadece şunu söyleyeceğim, sakin olun, sabırlı olun, hazır olun.”  dedi.

…………..ooo………….…

TARSUSLU YAZARLAR VE

TARSUS KİTAPLARI ÇUKUROVA KİTAP

FUARI’NDA HALKLA BULUŞUYOR

Tarsus Belediyesi, Adana 16. Çukurova Kitap Fuarı’nda Tarsus yayınları ve Tarsuslu yazarlar ile Tarsus'u temsil edecek. Çukurova Kitap Fuarı 13-21 Ocak 2024 tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde yapılacak.

 

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile (ÇUFAŞ) Çukurova Fuarcılık A.Ş. Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile düzenlenen, bölgenin kültürel yaşamına önemli katkılar sunan Çukurova Kitap Fuarı; panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan bir dizi kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Ayrıca dokuz gün boyunca düzenlenecek etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacak. Tarsus Belediyesi de Tarsus Belediye yayınları, Tarsus içerikli yayınlar, Tarsus yayınevleri ve Tarsuslu yazarlar ile 9 gün boyunca Adana Çukurova 16. Kitap Fuarında 711 D standında Tarsus'u temsil edecek. İmza günleri de düzenleyecek olan Tarsus Belediyesi, Uğur Pişmanlık, Remzi Karabulut, Hikmet Öz, Nihat Çapar, Ufuk Sürmeli, Cemile Cereb, Hüseyin Sungur, Dr. Ali İhsan Ökten, Dr. İsmail Sarp Aykurt, Dr. Erkan Özaydın, Fatma Özger Bilgiç gibi yazarları da fuar takvimi boyunca ağırlayacak.

 

BOZDOĞAN;" SADECE YAZARLARIN DEĞİL TARSUS İÇİN BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞAN HERKESİN DESTEKÇİSİYİZ"

10 bin yıllık tarihiyle Çukurova’da tarihin merkezi olan Tarsus'un, araştırmacılar ve yazarlar tarafından ilgiyle karşılandığını belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;" Sadece yazarların değil Tarsus'un gelişimi için bir şeyler yapmaya çalışan herkesin destekçisiyiz ve desteklemeye de devam edeceğiz" dedi.

 

Tarih boyunca Çukurova’nın merkezi olan Tarsus'un gelişimi ve tanıtımı için her türlü çalışmayı desteklediklerini ve Tarsus'un gelişimi için canla başla çalıştıklarını dile getiren Başkan Bozdoğan, yeni yatırımlarla Tarsus'u yeniden Çukurova’nın merkezi haline getireceklerini ve Tarsusluların artık hak ettiği değeri ve gelişimi göreceğini ifade etti.

 

……….…OOO…………..

TARSUS’TA BANKALAR

CADDESİ GEÇİCİ SÜRE  KAPATILDI

Tarsus’ta  yol güzergahında değişiklik…

Bankalar caddesi olarak bilinen  Atatürk caddesinin İş Bankasından PTT ye kadar oradan da Alpaslan Türkeş bulvarı istikametine kadar olan bölümünde iyileştirme ve güzelleştirme çalışması yapılacak. Mersin Büyükşehir belediyesinin yapacağı çalışma nedeniyle bu yol 13 Ocak tarihi itibariyle bir ay trafiğe kapatıldı. Yol ve kaldırım yenileme çalışmalarının 1 ay sürmesi bekleniyor.

……….…OOO…………..

TARSUS NERGİS ŞENLİĞİ İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR

Tarsus Pirömerli mahallesinde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 2. Nergis Şenliği için hazırlıklar yapılıyor. Şenlik 21 Ocak 2024 Pazar günü Pirömerli’de yapılacak. Şenliğe katılacaklar için Mersin’den ve Tarsus’ta bazı noktalardan ücretsiz otobüs kaldırılacak.

………..…OOO……………

EĞİTİM SEN TARSUS ŞUBESİNDEN KUTLAMA

Eğitim Sen Tarsus Şube Yürütme Kurulu  Başkanı Bülent Keser Eğitim Sen’in 29. Mücadele Yılı Kutlu Olsun’’ Dedi

Resmi olarak 23 Ocak 1995’te kurulan eğitim ve bilim emekçilerinin birlik, dayanışma ve mücadele örgütü Eğitim Sen 29. mücadele yaşını kutluyor. Bugüne kadar her türlü baskı, tehdit, yasak ve engellemelere rağmen birlik, dayanışma ve mücadele anlayışıyla başlattığımız onurlu yürüyüşümüz ilk günkü gibi büyük bir dirençle ve kararlılıkla sürmektedir.

Eğitim ve bilim emekçilerinin kökleri 1908’e kadar uzanan 116 yıllık mücadele tarihi, aynı zamanda insanca yaşam ve demokratik Türkiye için yürütülen mücadelenin tarihidir. Eğitim ve bilim emekçilerinin 116 yıllık uzun yürüyüşünde Encümen-i Muallimin, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Eğit-Der, Eğitim-İş, Eğit-Sen, Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) sürecinden devraldığı güçlü gelenek, 29 yıldır Eğitim Sen ile devam etmektedir.

Eğitim Sen, eğitim ve bilim emekçilerinin eğitimde ve toplumsal yaşamda oluşturulmak istenen karanlığı yırtan fiili mücadelesi sonucunda okullarda, üniversitelerde, eğitim kurumlarında inşa edilmiş, eğitim ve bilim emekçilerinin sesi, taleplerinin takipçisi olarak savunduğu ilkelerden ve  mücadeleci kimliğinden ödün vermeden 29 yılı geride bırakmıştır.

Eğitim Sen, mücadele tarihi boyunca eğitimi ve toplumsal yaşamı kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda düzenlemek isteyenlerin karşısındaki örgütlü duruşuyla bilinen ve tanınan bir sendikadır. Eğitim Sen fiili-meşru mücadele anlayışıyla ülkenin dört bir yanında işyerlerinde, eğitim kurumlarında yaşanan haksızlıklar, hukuksuzluklar ve baskılar karşısında savunduğu ilke ve değerlerinden güç almış, nokta kadar çıkar için virgül kadar eğilmeyenlerin sendikası olmuştur. 

Eğitim Sen’in mücadele tarihi içinde isimler ve yüzler değişse de savunulan ilke ve değerler hiçbir zaman değişmemiştir. Okullarda, üniversitelerde, tek tek işyerlerinde ve alanlarda, meydanlarda, yaşamın her alanında dostluğu, dayanışmayı ve umudu büyütmeye devam ediyoruz. Çocuklarımıza ve öğrencilerimize verdiğimiz sözleri hiçbir zaman unutmadığımız gibi, onlara onurlu bir gelecek bırakmanın sorumluluğunu her zaman hissediyoruz.  

Eğitim Sen, geçtiğimiz 29 yılda sadece sendikal hakların değil, aynı zamanda emek, demokrasi ve barış mücadelesinin öznesi olmuş, her türlü anti-demokratik uygulamanın, baskıların ve her türlü ayrımcılığın karşısında yer almıştır. Eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik, sosyal ve sendikal haklarının, demokrasinin, emeğin ve eşit haklar mücadelesinin en örgütlü sesi olan Eğitim Sen, eğitim ve bilim emekçilerinin örgütlenme ve mücadele geleneğinin Türkiye’deki biricik temsilcisi olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Eğitim sisteminde yaşanan dönüşümler, içinde bulunulan ekonomik, toplumsal ve siyasal sistemin gelişim süreçlerinden ayrı ya da bağımsız değildir. Bu nedenle Türkiye gibi ülkelerde laiklik ve laik bilimsel eğitim mücadelesi, okulda ve toplumda yürütülen başta çocuk hakları olmak üzere temel haklar, eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesinden ayrı ele alınamaz.

Eğitim sistemi ve okullar ya tamamen egemen ideolojiye teslim edilecek ya da çocuk ve gençlerin nasıl bir eğitim alması, nasıl bir toplumda yaşaması isteniyorsa, onun için mücadele edilecektir. Eğitim Sen olarak önümüzdeki dönemde bu mücadelenin en önünde yer almayı sürdüreceğimiz bilinmelidir.

Bizim mücadelemiz aynı zamanda, düşünceyi ifade ve örgütlenme özgürlüğünün sağlanması, farklı kimlik ve kültürlerin kendilerini özgürce ifade edebildiği ve kamusal alanda kendisini temsil edebildiği gerçek anlamda laik ve demokratik bir Türkiye yaratılması mücadelesidir.

Eğitim ve bilim emekçilerinin kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmasına, eğitimde yaşanan dinselleşme uygulamalarına, eğitim ve yükseköğretim hizmetlerinin adım adım ticarileştirilmesine karşı herkes için eşit, parasız, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. 

Sendikamızın 29. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle önümüzdeki sürecin hepimiz için daha örgütlü, daha güçlü bir mücadele sürecinin başlangıcı olmasını diliyor, Yürütme Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyoruz. 

 

 ……….…OOO…………..

TARSUS TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU

 BAŞKANI MUSTAFA TEKE, ‘’GEÇEN YIL

NARENCİYEDE KÖTÜ YIL OLDU’’

Borsa Başkanı  Mustafa Teke “Narenciyede 2023 yılının kötü gitmesi 2024 yılına inşallah sirayet etmez.’’ Dedi. 

Geride kalan 2023 yılında tarıma ve tarımsal sanayiye yapılan yatırım ve desteklemelerin az oluşundan veya azaltılmasından dolayı tarımda bir ilerlemenin kaydedilmediğini söyledi. 

 

Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, 2023 yılını değerlendirirken, 2024 yılından da beklentilerini paylaştı. 

 

İş dünyası olarak zor bir yılı geride bıraktıklarının altını çizen Mustafa Teke “2023 yılında gerek ekonomide, gerek ticarette yaşananlar ve ülke olarak acısını içimizde hissettiğimiz 6 Şubat deprem felaketi ile zor bir yıl olarak tarihe geçti. Özellikle tarım ve tarıma dayalı sanayide yaşanan zorluklar, artan üretime rağmen fiyatı artmayan ürünler, dış pazar kaygısı ile zor bir sürecin içindeyiz. 2024 yılında temennimiz ticarette yaşadığımız sorunlarımıza bir nebzede olsa merhem olacak yenilikçi ekonomist yaklaşımlar sağlar diye düşünüyorum” dedi. 

 

Döviz kurlarının yükselmesi konusunda da görüşlerini paylaşan Teke “Döviz kurlarının yükselişi ihracatçılarımız açısından etkili olmasına rağmen, ürettiğimizi dış pazara satmakta yaşadığımız sorunlar yüzünden istenilen ticari ivmeye ulaşılmadı. Hem dış pazarda hem iç pazarda üretici ise yine kazanamadı” ifadesini kullandı. 

 

2023 yılının Cumhuriyet’in 100’ncü yılı olması nedeniyle hem kentimiz hem de Türkiye için önemli bir yıl olduğunu hatırlatan Borsa Başkanı Teke “Tarsus noktasından bakacak olursak; yaşanan ekonomik durumlar ve ticarette bazı aksamalar olsa da genel anlamda Tarsus’ta, bölgemizde ticaret, Borsamızın liderliğinde daha aktif olarak devam etti. Bunu tescil İşlem hacimlerimizdeki artıştan yorumluyoruz ama ileri gitmek olarak anlaşılmasın yerimizi koruduk. 2024 yılında inşallah döviz kurlarının enflasyona oranla istikrarını koruması. Bunu şu açıdan temenni ediyorum, dolara yönelişin yerine, yatırıma yönelmenin, üretimin artması, üreticimizin de kazanması noktasında değerlendiriyorum” şeklinde konuştu. 

 

Tarım ve tarıma sanayinin önemine vurgu yapan Başkan Teke “Bizde, ‘Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz’ derler. Milli gelir 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 oranında, aslında oldukça sınırlı bir büyüme sergilemiş durumda. Nitekim, tarım sektörünün sadece yüzde 0.3 büyümüş olması da, bu sektörün geleceği ve insanların gıda ihtiyacının karşılanması açısından bakıldığında düşündürücü. Tarıma ve tarımsal sanayiye yapılan yatırım ve desteklemelerin az oluşundan ya da azaltılmasından dolayı tarımda bir ilerleme kaydedilmedi. Tarım ve tarıma dayalı sanayide değil de diğer sanayide ilerleme, büyüme öngörüyorum. Bu noktada, sektörel olarak bakıldığında, yılın üçüncü çeyreğinde inşaat ve sanayinin büyüme performansında öne çıktığı görüldü. İnşaat dahil hizmetler sektörü yüzde 5,2 oranında, sanayi sektörü ise yüzde 5,7 oranında büyümüş durumda. Sanayi açısından bu tablo bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında biraz daha iyi. Aynı iyileşmeyi, büyümeyi tarım ve tarıma dayalı sanayi de görmek, dileğim temennim bu” dedi. 

 

Narenciye kötü bir sezon geçirdiklerini belirten Borsa Başkanı Teke “Narenciyede 2023 yılının kötü gitmesi 2024 yılına inşallah sirayet etmez. 2024 bahar sezonunda turfanda, sert çekirdekli meyvelerimiz, kaliteli üretimimiz ihracata yansır. Bu yıl narenciye üreticimizin akıbetini 2024 de hiçbir üreticimiz yaşamaz inşallah. Özellikle Tarsus Ticaret Borsamızın üyeleri, ihracatçı arkadaşlarımız, firmalar döviz kurunun yükselmesini istiyor ama tarımın girdilerinin de yüzde 80’inin dövizle girdiği için maliyetlerin artması en büyük etken, artı işçilik problemi var. Daha öncede söyledik, kalifiye elaman ara elemen bulamazken şimdi de tarımda çalışacak eleman bulamıyoruz. Şubat ayında yaşadığımız deprem felaketinden sonra işçi bulmak oldukça problem oldu. Özellikle bölgemizde hasat, budama ve diğer işçiliklerde üretici mağdur oldu” diye konuştu. 

 

Borsa olarak iki Güneş Enerji Santrallerinin olduğunu ve kendi enerjilerini ürettiklerinin altını çizen Başkan Teke “LİDAŞ’ımız tam kapasite çalışıyor, bunların haricinde coğrafi işaret almayı düşündüğümüz ürünlerin alt yapı çalışmasını planladık. Hayvan Pazarı projemiz var ama maalesef bütçemize uygun bir arazi, arsa henüz bulamadık. Birde Hatıra Ormanı projemiz var. Onunla ilgili görüşmelerimizde devam ediyor. Türkiye ekonomisi bugüne kadar birçok badire atlattı, zor dönemlerin üstesinden güç birliğiyle gelmeyi başardık. Her zaman olduğu gibi bu dönemi de hep birlikte aşacağımıza inanıyorum. Son olarak; kurucu ortağı olduğumuz Tarsus OSB, tam olarak faaliyete geçtiğinde yaklaşık 15 bin kişi için AŞ kapısı olacak. Tarsus OSB’nin devreye girmesiyle bu Tarsus’un hedeflerine hızla ulaşacağını umuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı... 

 

 

 

……….…OOO…………..

TARSUSGÜCÜ OYUNCULARI İÇİN YEMEKLİ TOPLANTI YAPILIYOR

Tarsusun 1.amatör kümedeki takımı Tarsusgücü yönetimi oyuncu ve ailelerine yemek veriyor.

Niyazi Oksal stadındaki kulübe ait cafede bugün saat 16.00’da bir etkinlik yapılacak.  Minik oyunculara  verilecek yemekten sonar A takımada yemek verilip sohbet edilecek.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..


 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar