Subscribe Us


16 OCAK 2024- TARSUS MEKTUBU


 16 OCAK 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

AYDINCIK'TA KAZA..9 ÖLÜ...

Mersin’in  Aydıncık ilçemizde bu gece saat 01.30 sıralarında  meydana gelen Otobüs kazasında 9 kişi hayatını kaybetti..

Tarsus belediye başkanı Haluk Bozdoğan taziye mesajı yayınladı. Bozdoğan ‘’ Mersin'in Aydıncık ilçesinde bir otobüsün kaza yapması sonucu vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı; yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.’’ Dedi.

Bizde  Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

………..…OOO…………..

TARSUS ZABITASI

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN

GIDALARA KARŞI DENETİMDE

Tarsus Belediyesi Zabıta İşleri Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde halk sağlığını tehdit eden ürünlere geçit vermemek adına gıda denetimlerini titizlikle gerçekleştiriyor. Yapılan son denetimde, menşei belirlenemeyen 150 kilogramlık peynir ele geçirildi.

Tarsus Belediyesi gıda denetimlerini sürdürüyor. Zabıta ekiplerince yapılan ilk denetimler kapsamında, ele geçirilen peynirler için basit usul yöntemi olarak sıcak su testine tabi tutuldu. Testte, peynirler kısa bir süre içerisinde çözülerek ürünün kalitesizliği ortaya çıktı. Ürünler, belediyenin laboratuvarında gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra imha edilecek.

……………OOO……………..

“SOKAKTA SATILAN ÜRÜNLERİ ALMAYIN”

Tarsus Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı ve Zabıta İşleri Müdürü Serdal  Demirel “sokakta satılan ürünleri almayın” dedi.

Demirel konuyla ilgili, “ Vatandaşlarımızdan menşei belli olmayan, etiketi belli olmayan sokakta satılan ürünleri almalarını istemiyoruz. Çünkü hepsi sahte. Biz buradayız. Numune getirsinler biz gerekli olan yardımları yaparız.” dedi.

 

“PEYNİR ADINA BİR ŞEY KALMIYOR HEPSİ NİŞASTAYA DÖNÜŞÜYOR”

Ürünlere sıcak su testi gerçekleştiren Demirel “Daha önce sahte peynirleri yaptığımız denetimlerde ele geçiriyorduk. Artık herkes metot değiştiriyor, kendini geliştiriyor. Tabi ki bizde geliştiriyoruz. Bu tür yakalanan sahte peynirler otlu peynir, tulum peynir ve bidon peynir haline döndü. Şimdi bununla ilgili basit bir test yapacağız. Çok az ılık bir suya kestiğimiz peyniri koyuyoruz. Çok az beklediğimizde peynir adına bir şey kalmıyor hepsi nişastaya dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

Ekipler gıda üretimi ve satışına yönelik saha denetimlerini sürdürerek, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıdalara erişimini sağlamak adına çalışmalarını devam ettirecek.

 

……….…OOO…………..

TARSUS’TA BANKALAR

CADDESİNDE ASFALTLAMA BAŞLADI

Tarsus’ta Bankalar caddesi olarak bilinen  Atatürk caddesinin İş Bankasından İlçe Tarıma kadar olan bölüm asfaltlanıyor.

Büyükşehirin  iyileştirme ve güzelleştirme çalışması kapsamında yolun yarısı daha sonra yapılacak.

………..…OOO…………..

-TARSUS’TA HALK RESTORAN FARKI:

4 ÇEŞİT YEMEK 40 TL, ÇORBA 10 TL

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan tarafından Siptilli Çarşısı’nda vatandaşların hizmetine sunulan Halk Restoran büyük bir ilgiyle karşılanmaya devam ediyor. 4 çeşit yemeğin 40 TL’ye, çorbanın ise 10 TL’ye vatandaşlara sunulduğu restoran, uygun fiyatlı ve hijyenik olmasıyla vatandaşların ilk durağı oluyor.

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın halka destek olmak amaçlı hizmete sunduğu Halk Restoranı, Tarihi Siptilli Çarşısı'nda uygun fiyatlı ve birbirinden lezzetli yemekleriyle adından söz ettiriyor. Üretici Kadın Kooperatifi'nin yetenekli kadınları tarafından hazırlanan 4 çeşit yemek, sadece 40 TL karşılığında sunuluyor.

 

Öğle saatlerinde yoğun ilgi gören restoran, öğrencilerden işçilere kadar geniş bir kesimi ağırlıyor. Temiz ve özenle hazırlanan yemekler, öğle saatlerinde oluşan uzun kuyruklarla göz dolduruyor. Öğlen saatlerinde başlayan kalabalık, ortalama saat 11.30’dan 14.30’a kadar devam ediyor. Ayrıca Halk Restoran’da sabah saat 08.00 ile 10.00 saatleri arasında uygun fiyatlı çorba imkânı vatandaşlara sunuluyor. Tavuk çorbası 15 TL, mercimek çorbası ise 10 TL’den satışa sunuluyor. Ayrıca Siptilli Çarşısı içinde tüm vatandaşlara ücretsiz çay ikramı gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar, restorandan memnuniyetlerini dile getirerek lezzetin, çeşitliliğin ve uygun fiyat sebebiyle tercih ettiklerini belirtiyorlar. Tarsus Belediyesi'nin Halk Restoranı, sadece bir yemek noktası olmanın ötesine geçerek, ekonomik ve lezzetli seçenekleriyle şehrin buluşma noktası haline geliyor. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, sık sık Halk Restoran’ı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet ediyor.

 

“DIŞARIDA YEMEK FİYATLARI ÇOK YÜKSEK”

Piyasada yemek fiyatları yüksek olduğu için belediyenin bu hizmetinden memnun olduğunu belirten vatandaş, "Allah razı olsun, teşekkür ediyoruz başkanımıza bu yemeği dışarıda 100 liradan aşağı yiyemezsin. Hafta boyunca böyle bir hizmet olması güzel. Yani teşekkür ediyoruz her şeye. Mesela, bu kadar insan gelip burada yemek yiyor. Dışarıda yemek fiyatları çok yüksek. Başkanıma teşekkür ederim, selamlar olsun.” ifadelerini kullandı.

 

“İHTİYACI OLANLAR ÖZELLİKLE BURADAN FAYDALANIYOR”

Yemeklerin lezzetine değinen vatandaş, “Yemekler çok güzel, fiyatları da çok uygun. Başkanımıza teşekkür ederim. Yemeklerimiz 4-5 çeşit olmak üzere iyi ve uygun fiyatlı olduğu için buraya geliyoruz. İhtiyacı olanlar özellikle buradan faydalanıyor ve başkanımıza teşekkür ediyoruz. Gerçekten süper, yani canı sıkılanlar burada iyi vakit geçirebiliyor. Fiyatlar da gerçekten cazip. Tamamlayıcı bir şey olması güzel. Ramazanda daha uygun fiyatlarla hizmet veriyorlar, Allah'a şükür. Teşekkür ederim, saygılar.” dedi.

 

“HALKA HİZMETİ SEVİYORUZ”

Bu hizmetin halk için büyük bir hizmet olduğunu belirten vatandaş, “Tam halka hitap ediyor, tadı güzel, çeşitliliği güzel ve fiyatı çok uygun. Her zaman buraya gelmeye devam ediyoruz, genellikle tüm arkadaşlarımızla birlikte geliyoruz. Bu tür faaliyetlerin olması gerçekten güzel, halka hizmeti seviyoruz.  Yani, bugün piyasada bir çorba 50 TL olmuş ama burada 4-5 çeşit yemek için 40-50 TL veriyoruz." ifadelerini kullandı.

 

“BİZ HALKIMIZ İÇİN SOSYAL BELEDİYECİLİĞE DEVAM EDECEĞİZ”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “ Biz her daim, her koşulda halkımızın yanındayız. Şu anda Türkiye genelinde bu fiyata bir yerlerde yemek yemek çok zor. Biz bu hizmet ile halkımızın cebine katkı sunmayı, hem lezzetli hem ekonomik yemeğe ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Güzel bir talep var. Halkımız için hizmete sunduğumuz Halk Restoran her daim gelişerek hizmet vermeye devam edecek. Biz halkımız için sosyal belediyeciliğe devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

………..…OOO…………

TARSUS BELEDİYESİ’NDE

 İŞÇİLERE YÜZDE 100 ZAM

YAPILMASI İŞÇİLERİ SEVİNDİRDİ 

Tarsus Belediyesi’ndeki kadrolu işçiler için 2024 toplu sözleşme görüşmeleri rekor bir zamla tamamlandı. Kadrolu işçi maaşlarına yüzde 100 artış yapıldığı sözleşme, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile DİSK/ Genel İş Sendikası tarafından imzalandı. 

 

Tarsus  Belediyesi yönetimi ile DİSK/ Genel-İş Sendikası arasında kadrolu işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri işçiyi memnun eden rekor bir zam kararıyla tamamlandı.  Atılan imza ile kadrolu işçinin 2024 yılında alacağı ücrette yüzde yüz zam ile önemli oranda iyileştirme sağlandı.

 

 

BÜYÜK BAŞARI

Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan da imzaladıkları yeni toplu sözleşmenin hayırlı olmasını temenni etti.  Belediyecilik hizmetlerinde bir başarıya imza attıklarını dile getiren Başkan Bozdoğan “Bunu tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Gece gündüz kışın soğukta yazın sıcakta fedakarca çalışıyorsa biz bu hakkı teslim etmeliyiz. DİSK/ Genel İş Sendikası ile belediyemiz arasında 4857 sayılı kanuna tabii kadrolu işçilerimizin toplu iş sözleşmesi yüzde 100 artış yapılarak yenilenmiştir. Artan enflasyon ve ekonomik krizde tüm işçilerimizin yanı başındayız.. Tüm kadrolu işçi personellerimize hayırlı olsun

 

……….…OOO…………..

DÜNYANIN ESKİ ZAMANLARINDA

” ÇOCUK OYUNU TARSUS’TA

BUGÜN BİR DAHA  SAHNELENİYOR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu bünyesinde başlattığı ‘Tiyatro seyretmeyen çocuk kalmasın’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Dünyanın Eski Zamanlarında” oyunu diğer ilçelerde olduğu gibi,  bugün yine Tarsus’ta sahneleniyor.

 

Özellikle kırsal ve dezavantajlı bölgelerde daha önce tiyatro izlememiş çocukları tiyatro ile buluşturan Mersin Büyükşehir Belediyesi, her hafta yüzlerce çocuğa ulaşarak hem kültür ve sanatla iç içe olmalarını, hem de keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor.

 

Nasreddin Hoca ve karısı, Laz tiplemesi gibi geleneksel Türk tiyatrosundan pek çok karakterin olduğu ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyunu geçtiğimiz günlerde olduğu gibi

15-16-17-18 ve 19 Ocak tarihlerinde de Tarsus Şehitishak İlkokulu Esra Şemsi Konferans Salonu’nda sahnelenecek.

 

Farklı okullardan yüzlerce çocukla buluşacak tiyatro gösterimleri saat 10.00’da başlayacak.

 

……….…OOO…………..

ENGELLİ KÖPEK, TARSUS BELEDİYESİ

 HAYVAN BAKIMEVİ’NDE

EMİN ELLERDE

Tarsus'ta meydana gelen bir olayda, engelli köpek bir araç tarafından ezildi. Tarsus Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, hızlı bir şekilde müdahale ederek köpeği tedavi altına aldı.

 

Yol üstünde duran engelli köpek, bir araç tarafından ezildi. Tarsus Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, olaya anında müdahale ederek köpeği müşade altına alarak tedavi sürecini başlattı. Veterinerlerin çabaları sonucu köpeğin hayati riski ortadan kaldırıldı ve şu anda rehabilitasyon süreci devam ediyor. Köpeği ezen araç sürücüsü, olayın polis birimine bildirilmesi sonrasında idari para cezası ile cezalandırıldı. Yetkililer, tedavi altına alınan köpeğin durumunun iyi olduğunu ve eski sağlığına kavuşması için gereken tüm tedavinin uygulandığını belirtti. Köpeği sahiplenmek isteyen vatandaşlar, bakım evinin resmi hattı olan 0533 154 03 02 numarasını arayabileceği bildirildi.

 

“PATİLİ DOSTUMUZ GÜVENDE”

Engelli köpeğe tedavi işlemlerini gerçekleştiren Tarsus Belediyesi Veteriner Hekimi Nuri Tehneldere, “Patili dostumuz Mutlu, 12 Ocak Cuma günü saat 11.45 civarı bir vatandaş tarafından eziliyor ve vatandaş tüm uyarılara bağırmalara rağmen durmuyor. Köpeğin halini bile merak etmeden yoluna devam ediyor. Biz köpeği 12 Ocak günü tedavi altına aldık. Bugün dördüncü gün mutlu çok daha iyi yani mutlu hayat riskini büyük oranda atlattı. Yani bu hayvan yaşayacak diyebiliriz artık zaten engelli olduğu için sağ arka ayağı yok ama şu an biz burada tedavisini tamamen Tarsus Belediyesi olarak üstlendik. Kendi kendimize köpeğimizi tedavi ettik. Eğer sahiplenmek isteyen olursa mutluyu, sahiplendirebiliriz. Belediye Başkanımız Doktor Haluk Bozdoğan'ın engelli canlar üzerine ne kadar ilgili ve alakalı olduğunu biliyoruz. Zaten belediye barınağımızın arka tarafında Rehabilitasyon Merkezi açıldı.” ifadelerini kullandı.

……….…OOO…………..

JANDARMA’DAN DOLANDIRICILIK OPERASYONU”

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri vatandaşları dolandıran (1) şahsı kıskıvrak yakaladı.

Jandarma ekipleri (1) şahsın sosyal medya üzerinden verdiği sahte ilanlar ile dolandırıcılık yaparak bu yolla haksız kazanç elde ettiğini belirledi. Jandarma tarafından yapılan araştırmalar sonucunda şüphelinin ucuz klima satışı vadiyle yayınladığı ilanlar ile ağına düşürdüğü vatandaşları dolandırdığı tespit edildi.

Şüpheli şahsı yakalamak amacıyla harekete geçen ekipler Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde düzenlendiği operasyon ile şahsı yakalayarak gözaltına aldı. Yakalanan şüpheli sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
​​​​​​​Kaynak Tarsus Haber Medya.

……….…OOO…………..

HAVALİMANI İŞÇİLERİNDEN

YEMEKHANE EYLEMİ!

Açılışı yıllardır farklı tarihlere ertelenerek yılan hikayesine dönen Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yapımı süren Çukurova Uluslararası Havalimanı’nda çalışan işçiler, yemekhanenin yeri değişmesi ve fiziki şartların yetersiz kalması nedeniyle duruma tepki göstererek, protesto eylemi gerçekleştirdi.

Mersin’de yapımına 13 yıl önce başlanan Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın açılışı her gün yeni bir tarih açıklanarak ertelenirken, işçi eylemleri de aralıksız sürüyor. Sık sık maaşlarını alamadıkları için eylem yapan işçiler son olarak yemekhanenin yerinin değiştirilmesi ve yeterli fiziki şartlara sahip olmaması nedeniyle protesto eylemi gerçekleşirdi. Çok sayıda işçinin de eylemde işçiler taleplerine kulak verilmesi için ilgililere ve yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

BAKAN: OCAK’TA AÇILACAK!

Geçtiğimiz günlerde yerli ve milli projeler ile ulaşım hatlarına yönelik çalışmalara ilişkin bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Çukurova Havalimanında inşaatların devam ettiğini belirterek, "Çukurova Bölgesel Havalimanı bitmek üzere, bu ay içinde açmak için 7/24 çalışıyoruz” diyerek, havalimanının Ocak 2024’de hizmet vermesinin planlandığını belirtmişti.

Ancak sık sık gerçekleşen gelen eylemler nedeniyle projenin ocak ayına yetişip yetişmeyeceği merak konusu oldu.

Kaynak.Hediye Eroğlu

 

……….…OOO…………..

MEM MÜDÜRÜNÜN ACI GÜNÜ

Tarsus ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin’in babası vefat etti

Allah rahmet eylesin.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar