Subscribe Us


30 OCAK 2024- TARSUS MEKTUBU


 

30 OCAK 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

İNÖNÜ ÇÖRÇİL GÖRÜŞMESİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Yeni bir 30 Ocak tarihini yaşamaktayız. 30 Ocak 2024 tarihi itibariyle Tarsus Yenice'de  İnönü-Churchıll tarihi görüşmesinin 81. yıldönümünü kutlamaktayız.

30 Ocak 1943'te Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İngiltere Başbakanı W. Churchill karşısında çok önemli bir diplomasi sınavından başarıyla geçmiş ve Türkiye'nin II. Dünya savaşı'na girmesine engel olması bugün bizlerin barışı nasıl kazandığımızın bir delilidir. Bu görüşme, tarihte Adana görüşmesi diye anılmasına rağmen, Türkiye'nin II. Dünya savaşı cehennemine girmemesine neden olan bu önemli tarihsel görüşme Mersin-Tarsus- Yenice’de yapılmıştır. Bugüne kadar  bu önemli tarihi buluşmaya tanıklık etmeyenler, çocuklarını da ellerinden tutup Yenice'ye koşsunlar..

​​​​​​​Foto Arşivden

 

………..…OOO…………..

DOÇ. DR. ÖKTEN: “YAZDIĞIM KİTABI

TARSUSLULARA ANLATMAK ÇOK

GÜZEL BİR DUYGU”

 Tarsuslu olan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, hemşehrileri ile buluşmaktan ve söyleşide sunum yapmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Bir Tarsuslu olarak buraya davet edilmek benim için çok mutluluk verici ve çok heyecan vericiydi. Tarsus benim doğup, büyüdüğüm ve okuduğum bir kent. O yüzden burada, tabi ki anılarım çok çok önemli. Buraya gelmek benim için her zaman heyecan verici oluyor” dedi.

Doğup büyüdüğü bu kente, birçok arkadaşına, ailesine ve tüm Tarsuslulara bir vefa borcu olduğunu sözlerine ekleyen Ökten, “O yüzden, Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir kentin tarihini yazmak çok önemli. Bu benim için bir vefa borcuydu. O nedenle yazdığım kitabı aynı zamanda burada Tarsuslulara anlatmak da çok güzel bir duygu” diye konuştu.

 

……….…OOO…………..

KANALSPOR YÖNETİCİSİ

ORHAN ŞİMŞEK VEFAT ETTİ

Tarsus’un köklü amatör futbol takımlarından Kanalspor Yöneticisi Orhan Şimşek Vefat Etti.  Merhum cenazesi 30 Ocak Salı günü öğle namazına müteakip Tarsus şehir mezarlığında kılınacak namazın ardından aynı yerde toprağa verilecek. Allah rahmet eylesin.

……….…OOO…………..

TARSUSLULARA BİLİNMEYEN

TARSUS’U ANLATACAK

Tarsus’ta bugün ilginç ve önemli bir konferans yapılacak. Hikmet Öz, “Bilinmeyen Tarsus’u” anlatacak.

Etkinlik Tardobder’in Otel Zorbaz arkasında bulunan lokalinde gerçekleştirilecek. Kitap imza ve söyleşi etkinliği saat 16.00’da başlayacak.

……….…OOO…………..

BOZDOĞAN DÜN ENİNE BOYUNA

CANLI YAYININDA KONUŞTU

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Tarsus MEDYAD Başkanı  Okan Çalışkan ile Gazeteci Mustafa Erdoğan’ın konuğu oldu. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Memleket Partisine girişini ve yerel seçimleri değerlendirdi. Bozdoğan “Ben bu seçimleri halkımızın desteği ile kazanacağım ve daha yapacak çok işimiz var” dedi,

 

……….…OOO…………..

BORSA YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA

TEKE, AKREDİTASYON EKİBİ İLE TOPLANDI. 

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Borsanın hizmet kalitesini ve üye memnuniyetinin artması ile kurumsal kapasitelerini arttırarak üyelerine daha kaliteli hizmet vermenin daima öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

 

Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Gürbüz ve İlhan Titiz ( AİK Kurul Üyesi) ile birlikte akreditasyon sorumluları Elif Köksal, Ezgi Fındık Güngör ve Genel Sekreter Hasan Şanlının katıldığı değerlendirme toplantısında Yeni Akreditasyon Sistemi üzerinde duruldu.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke,  “Ticaret Borsamızda, sürekliliği sağlayacak sistemli çalışma sistemini benimseyerek ilerlemeye ve faaliyet göstermeye gayret etmekteyiz. Bu çalışmalarda emeği geçen organ üyelerimize ve tüm personelimize gösterdikleri gayret, özveri ve başarıları için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hedeflerinin üyelerine birinci sınıf hizmet sağlamak olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, “Kurumsal kapasitenin artırılması ve üyelere sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesine yönelik 7-8 Eylül 2023 tarihlerinde birlik merkezinde gerçekleşen yenilenen Akreditasyon Sistemi Standardı ve Ticaret Borsaları için yapılan yenilikler hakkındaki eğitime katılarak Akreditasyon sisteminin yaşayan bir süreç olduğunu ve bu durumun süreklilik arz ettiğini öğrendik. Borsamız yönetimi olarak üyelerimize en iyi hizmeti sunmak temel prensibimiz. Önümüzdeki süreç çok daha önemli. Bu konudaki çalışmaların karşılığını görmek ve hizmet kalitemizin en yüksek derece olan A Sınıfı sertifikayla tescilli bir borsa olarak hizmet kalitesini arttırmak için her daim aktif çalışan kurum olmamız gerekiyor. Bu amaçla bugün yönetim kurulu üyelerimiz ve akreditasyon sorumlularımız ile genel bir değerlendirme toplantısı yaparak, yenilenen Akreditasyon sistemi ve Yeni Standarda uygun borsacılık hizmetlerini en baştan öğrenmek, ilerleyeceğimiz yolda bize kılavuz olacaktır.” Dedi.

 

……….…OOO…………..

SEÇER ‘’TARSUSA,, MERSİN’E

HİZMET  SÖZÜMÜZ VAR’’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’nın 6. serisinin 4. toplantısını bu kez Mersin’deki kadın örgütlerinin temsilcileri ile gerçekleştirdi.

Başkan Seçer, 5 yıldır düzenli olarak STK’larla bir araya geldiklerini ve önümüzdeki dönemde de gelmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “5 yıllık görev süremizde birçok sivil toplum örgütüyle bir araya geldik. Birçok kararı da onlarla birlikte aldık. Bize çok yararı oluyor” dedi. Büyükşehir’in kadınlara yönelik hizmetlerini anlatan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal politikaları kadın odaklıdır. Belediyemiz sosyal politikalar konusunda yaptığı projelerle örnek belediyelerdendir” dedi.

 

Göreve geldiği günden itibaren kadın istihdamının artırılması doğrultusunda çalıştıklarını kaydeden Seçer, “Kadın istihdamını yüzde 18’den yüzde 24’e çıkarttık. Göreve geldiğimizde 30 olan kadın otobüs şoförü sayısı da 166’ya çıktı” diye konuştu. Seçer, “Eşitler arasında kadınları bir adım öne çıkartıyoruz” diye devam ettiği konuşmasında; alt kademedeki görevlerden yönetici kadrosuna kadar tüm alanlarda kadınların sayısının artmasını istediklerini vurguladı.

 

……….…OOO…………..

TARSUSTA TUVALETE ZARAR

Tarsusta vatandaşın ortak kullanım alanı olan Atatürk Gençlik Parkı’nın doğu kısmındaki tuvalete zarar verildi. Kadın, erkek ve engellilerin kullanımı için ayrı ayrı bölümleri bulunan tuvaletlerde yapılan tahribatlarda PVC ve sunta kapılar ile birçok aparata zarar verildi. Durumu gören duyarlı vatandaşlar tepki gösterdi. Büyükşehir belediyesi zararın ortadan kalkması için çalışma başlat

……….…OOO…………..

ÇUKUROVA BİRLİKSPOR 5-1 GALİP

Mersin Süper Amatör ligde  Tarsus’ta oynanan maçta Çukurova Birlikspor 5-1 galip geldi. ÇBK takımı , Kuvayi milliye ekibini Faruk Sodan stadında oynanan maçtı 5-1 yenerek play off iddiasını sürdürdü. Tarsus ÇBK ekibi Bal ligine çıkmak için iddialı konumda.

……….…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU BU PAZAR

İSTANBUL’A GİDİYOR

TFF 3. lig 1. grupta ikinci yarının 3. hafta maçında Tarsus İstanbul yolcusu..

TİY 3. hafta maçında deplasmanda İstanbul Küçükçekmece Sinopspora konuk olacak.

Bu maçın hazırlıklarına bugünden itibaren başlanacak.

İlk yarıda Tarsus’ta oynanan maçı Sinop takımı 4-1 kazanmıştı.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi


 

Yorum Gönder

0 Yorumlar