Subscribe Us


27 -28 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU


 

27 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS MALATYALILAR DERNEĞİ HIZIR LOKMASI ETKİNLİĞİ                                        

Malatyalılar Kültür Dayanışma ve Tanıtma Derneği'nin birlik ve beraberlik adına düzenlediği “Hızır lokması” etkinliği yapıldı.

Aşiyan1 Düğün salonunda gerçekleştirilen Hızır Lokması etkinliğine  Milletvekili ve CHP Grup başkanvekili  Ali Mahir Başarır,  CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Ali Boltaç, CHP ilçe başkanı Selahattin Şahin, İyi Parti Tarsus Belediye başkan adayı Mehmet Yunus Seven, bazı siyasi partilerin belediye Meclis üyeleri ve meclis üyesi adayları, Malatyalılar Derneği başkanı Metin Beylik ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Milletvekili ve CHP Grup başkanvekili Mahir Başarır, ile diğer siyasetçiler, kaynayan kazanların başına gelip hazırlanan aşı karıştırdılar.

Açılışta saygı duruşunda bulunulup istiklal marşı söylendi. Ardından açış konuşmasını yapan Malatyalılar Derneği başkanı Metin Beylik “Biz Canlar nice asırlardır ne mücadeleler vererek canlarını hiçe sayarak inançlarımızı yaşattık. Bizler eğilmedik bükülmedik ihanet etmedik. Bizler  Atalarımızın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Canlarımızı hiçe sayarak inançlarımızı yaşatmaya ve laik Türkiye Cumhuriyeti için çalışmaya devam edeceğiz. Hakk ile hakikat aşkına, Muhammed Ali aşkına, yol aşkına, Pir aşkına, ilmi muhabbet aşkına, birbirinin hızırı olana aşk olsun. Ve ne mutlu hep birlikte üç gün oruçtan sonra bir araya gelip lokmamızda birleşip yüareğimizden dualarla Allaha şükretmeye. Ne mutlu canlarla yüzyıllardır her yıl oruçlarımızı tutabilmeye ve lokmalarımızı yiyebilmeye ne mutlu” dedi.

Daha sonra Lokma duası yapıldı ve konuklarla etkinliğe katılanları Hızır lokması ikram edildi.

………..…OOO…………..

AK PARTİ İLBAŞKANI

TARSUS’A GELDİ

Tarsus Ak Partide İlker Uyar’dan boşalan ilçe başkanlığına hala bir atama yapılamadı.

Seçim arefesinde bir an evvel bir ilçe başkanı atanmalı,. Ak Partiye yeni ilçe başkanını İl başkanı mı, genel merkez mi atayacak,  belli değil. Ama partililer ilçe başkanlığına  atama yapılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Yeni ilçe başkanının  atanmasının yapılıp çalışmalara katılmasını istiyorlar.

Geçtiğimiz akşam Mersin il başkanı ADEM ALDEMİR Tarsus’a geldi. Tarsus ilçe binasında  geç saatlere kadar bir toplantı yaptı. Yönetim kurulu üyeleri  “Herkes sahada çalışacak” dedi, teşekkür etti.

……….…OOO…………..

MÜZE MÜDÜRÜNDEN SÖYLEŞİ

Tarsus Müze müdürü Arkeolog Doğukan Alper “Arkeolojik Belgelemede Fotoğraf” konulu söyleşide konuşacak. 28 Şubat 2024 tarihinde saat 19.00 da  Tarsus Fotoğraf Derneğinde yapılacak söyleşiye tüm fotoğraf severlerdavet edildi. (Belediye Nikah Salonu Altı)

……….…OOO…………..

TARSUS TİCARET ODASINA

MİLLETVEKİLİ UYSAL’DAN ZİYARET

MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasına ziyarette bulundu. MHP heyeti ilçe başkanı Fatih Yıldırım ile birlikte TSO başkanı Ruhi Koçak ile görüştü.

……….…OOO…………..

BELEDİYE EKMEK FABRİKASI

ÇALIŞANI HASAN GÜLER VEFAT ETTİ

Tarsus Belediyesi Ekmek fabrikası personelinden Hasan Güler’in vefat haberi üzüntü yarattı.

Başkan Haluk Bozdoğan “Personelimiz Hasan Gülerin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

……….…OOO…………..

MERSİN ALZHEİMER DERNEĞİ TARSUS GRUBU'NDAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NDE UNUTULMAYACAK SERGİ

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu Farkındalık Çalışmaları kapsamında her karesinde farklı bir anının bulunduğu eski fotoğrafları nakış nakış renklendirerek 'Anılar Çiçek Açtı' temalı Fotoğraf ve Resim Sergisi düzenledi.

'Anılar Çiçek Açtı' temalı Fotoğraf ve Resim Sergisi 6 Mart 2024 Çarşamba Günü, saat 13.00'de, Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi'nde düzenlenen 'Açılış Töreni'nin ardından sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Alzheimer Hastalığı tüm anıların bir bir unutulduğu, uzun ve çetin bir yolculuktur. Hasta için zor olduğu kadar ailesi ve bakım verenleri için hüzünlü ve yorucu bir gayrettir.. Her birinin hayatında Alzheimer Hastalığı'na dair bir yaşam hikayesi bulunan Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu, eski anıları ilmek ilmek yeni anlatılara dönüştürmek için kolları sıvadı. Kimi tozlu raflardan, kimi eski albümlerden toplanan fotoğrafları büyük bir sevgiyle ve özveriyle işledi. Her bir ilmek çiçek açarak bir umut, bir gülümseme olsun diye...

Karakalem çalışması ile Birgül Otacı sergide ziyaretçileri çizgilerin, hikayelerin ve duyguların seyrinde yolculuğa çıkaracak.

6-7-8 Mat 2024 tarihlerinde Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi'nde ziyaretçilerin beğenisine açık olacak serginin hazırlamasına fikir, bilgi ve el emeği ile destek veren Fotoğrafa Nakış Sanatçısı Yeşim Pektok'a teşekkür ederiz.

“Fotoğrafa Nakış Sanatı; eski anıları, yeni anlatılara dönüştürmektir.” (Yeşim Pektok)

...Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu...

……………ooo……………

KÜLTÜRHANE ARATOS'UN ADINI

 KULLANARAK AYIP EDİYOR.

Aratos dergisi genel yayın yönetmeni  Ugur Pişmanlık “Mezitli Belediyesi Tarsuslu Filozof Aratos'un Adını Ticari Bir İşletme Olan Kafeye Vermişti. Bunu Doğru Bulmadığımızı Her Ortamda Dile Getirdik. Şimdi Oraya Taşınan Kültürhane Aratos'un Adını Kullanıyor. Ayıp ediyor” dedi.

Pişmanlık”Konuyu sorduğumuzda "Adres Olarak Kullanıyoruz" denilmişti. Ne Yazık Ki Bu Doğru Değil. Aratos'un Adını Kullanıyorlar. Bu Hiç Etik Değil. Kültürhaneyi Bu Konuta Tutarlı Olmaya Davet Ediyoruz. Aratos'u Tarsuslu Olduğunu Herkes Biliyor Ve Yıllardır Da Mezarının Soli'de Değil Yunanistan'ın Pella Kentinde Olduğunu Yazıyor Ve Söylüyoruz. Kültürhane Aratos Adını Kullanarak Ayıp Ediyor. Bu Arkadaşlarımız Kültürhane Diye Mersin'e Çok Güzel Bir Mekan Ve İsim Kazandırdılar. Şimdi Buna Aratos Eki Yaparak Bu Güzelliği Bozmasınlar. Aratos'un Adını Kullanmaktan Vaz Geçin Lütfen. Sadece Afiş Ve Duyurularınızın Altında Adres Bilgisi Olarak Yer Alsın.” dedi.

 

……….…OOO…………..

BOZDOĞAN : MEVCUT

MECLİSTEN ÇOK ÇEKTİM

Tarsus Belediye Başkanı ve Memleket Partisi belediye başkan adayı Dr. Haluk  Bozdoğan “bu dönem belediye meclis üyelerinden çok şeyler çektim” diyor. Kendisinin bilgisi dışında yapılan sıralama ile meclise giren Meclis üyelerinden yana dert yanıyor.

……….…OOO…………..

TARSUS DERBİSİNİ KAZANAN

TARSUSGÜCÜNDE BÜYÜK

SEVİNÇ YAŞANIYOR

Mersin 1. amatör küme Tarsus grubunda yılın derbisi büyük ilgi gördü. Maçı Tarsusgücü , lider Ulusspor karşısında 4-2 kazandı.

Faruk Sodan stadında Pazar günü lider Ulusspor ile ikinci sıradaki Tarsusgücü karşı karşıya geldi. Ulusspor ilk golü atmasına rağmen daha sonra mağlup duruma düştü.

Bu maç öncesi Ulusspor, ikinci Tarsusgücü’nden 2 puan önde idi. Yani Ulusspora beraberlik yetiyordu. Tarsusgücü galip gelince grubu birinci bitirip direkt olarak üst lige çıkma şansı doğdu. Tarsusgücü son maçını Berdansporla yapacak. Kazandığı takdirde direkt olarak süper amatör lige yükselecek.

Tarsusgücü antrenörü Onur Biçer “Sadece çok önemli bir maçı kazandık. Bu galibiyet bizi son haftaya avantajlı taşıdı. “ derken kulüp başkanı  Olcay Başer ise “Son haftada Berdansporu yenip direkt olarak süper lige çıkacağız. Ulus maçını kazanan oyuncularımızı kutluyorum” dedi.

……….…OOO…………..

TARSUS İDMANYURDU,

BU HAFTA MARDİN 1969 TAKIMINI KONUK EDECEK

Geçen pazarg ününü bay olarak geçiren şehrimiz temsilcisi  Tarsus İdman Yurdu bu hafta sahasında Mardin 1969 takımını konuk edecek.

TFF 3. lig 1. grupta yer alan Tarsus idman Yurdu fikstür gereği bu hafta boş geçti.. TİY Mardin maçı hazırlık çalışmalarına bugün tekrar başlanacak. Önümüzdeki pazar  iç sahada Mardin1969 takım ile karşı karşıya geleceğiz. Bu maçın hazırlıklarına başlanıyor.

Takım teknik direktör Murat Gündeş yönetiminde son çalışmayı Cuma günü Kocamaz tesislerinde yapacak ve dinlenmeye çekilecek. TİY ekibinin şu anda 9 puanı bulunuyor ve bu hafta Mardin’i yenmek için  sahaya çıkacak.

……….…OOO…………..

MERSİN SAL A GRUBU'NDA HEYECAN DORUKTA

Son haftaya mahşerin 3 atlısı kayıpsız girdiler. Lider Mut İY Bld haftayı Erdemli Limonspor hükmen galibiyeti ile tamamladı. Haftanın kritik maçlarında Binevlerspor rakibi Tarsusspor'u farklı mağlup edip averajla 2. sıraya yükselirken Akdeniz Bld, Yolspor engelini 4-2 ile geçti.

İlk iki takımın play-off oynayacağı grupta her şey son haftaya kaldı. Son hafta Karacailyas Veteranlar - Mut İY Bld ve Akdeniz Bld - Binevlerspor maçları var. Mut İY Bld ilk yarıdaki maçta kendi sahasında yenildiği Karacailyas deplasmanından 1 puan alırsa play-off oynamaya hak kazanacak. Akdeniz Bld - Binevlerspor maçını kazanan takım play-off oynayacak, kaybeden için sezon bitiyor. Beraberlik halinde ise ikili averaj üstünlüğü olan Binevlerspor avantajlı. Bir başka uçuk senaryo şöyle; Mut İY Bld mağlup olursa Akdeniz Bld - Binevlerspor berabere kalırsa üç takım eşit puanda bitirecek ve üçlü averaj devreye girecek. Üçlü averajda Binevlerspor lider bitirir, emin değilim ama benim yaptığım hesaplara göre Mut İY Bld 2. olur.

Grupta Tarsusspor bu haftaki mağlubiyetle küme düşmekten kurtulamadı. Ormanspor, Çeşmelispor'u 2-0 yenince rakibine ikili averajda üstünlük sağladığından kümede kaldı. 2. takım içinde işler karışık. Son hafta Karacailyas Veteranlar - Mut İY Bld ile Çeşmelispor, Tarsusspor ile deplasmanda, Taşucuspor sahasında Yolspor ile oynayacak. Kaynak Uğur Sport.

……….…OOO…………..

 

28 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

MHP’NİN PROJE TANITIM

TOPLANTISI BU AKŞAM

Cumhur ittifakının Tarsus’taki Belediye başkan adayı MHP ‘li Mahmut Tat, bugün projelerini anlatacak.Aşiyan 1 Düğün salonunda gerçekleşecek toplantı saat 18.00’de başlayacak. Proğrama MHP ve Ak Parti yönetimi,belediye meclis üyesi adayları ve  başkan adayı Mahmut Tat katılarak projeleri ve yapacakları hizmetleri anlatacaklar.  Etkinliğe  Cumhur ittifakına gönül vermiş halkımızın ve tüm vatandaşların davetli olduğu bildirildi.

………..…OOO…………..

ENGELLİLER CAFEDE TANITIM

Cumhur ittifakının Tarsus’taki Belediye başkan adayı MHP ‘li Mahmut Tat,dün Engellilerle buluştu.

Kent merkezinde Empati Cafede gerçekleşen proğrama Tat’ın yanı sıra meclis üyesi adayları , engelliler ve vatandaşlar katıldı.

………..…OOO…………..

KEMAL ERKEÇ’TEN SÖYLEŞİ

Tarsuslu Kemal Erkeç’ten Söyleşi..Erkeç, bugün TARDOBDER’in davetlisi olarak katılacağı proğramda Sevgi, duygu ve fedakarlık üzerine söyleşi yapacak. Söyleşi herkese açık olup saat 16.00’da başlayacak. Başkan Ümran Yıldırım etkinliklerinin halkı ve üyelere açık olduğunu, etkinliğin Otel Zorbaz arkasında bulunan dernek merkezinde gerçekleştirileceğini söyledi.

………..…OOO…………..

BOZDOĞAN KARŞI İTİRAZDA BULUNDU

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan , belediye başkan adaylığına itiraz edenlere karşı İtiraz Dilekçesini verdi.

 Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Mersin İl Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesini teslim etti. Bozdoğan, seçme ve seçilme hakkına yönelik yapılan saldırılara karşı adil bir sonuç almayı umduklarını söyledi. Karar merakla bekleniyor.

 

………..…OOO…………..

YENİMAHALLEDE MÜFTÜLÜKTEN

MANEVİ ZİYARETLER

Tarsus Müftülüğü Aile Dini Rehberlik Merkezi tarafından yürütülen proje kapsamında Yeni Mahallede manevi destek ziyaretleri yapıldı.

Hasta ve yaşlı bireyler ile aileleri ziyaret edildi. Ziyaretlerde Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Kur'an-ı Kerim ve dergiler hediye edildi.

Ziyaretler İlçe Vaizleri ve din görevlileri tarafından gerçekleştirildi.

…………..OOO…………….

METİN BEYLİK’TEN

MALATYALILARA TEŞEKKÜR                                   

Malatyalılar Kültür Dayanışma ve Tanıtma Derneği'nin birlik ve beraberlik adına düzenlediği “Hızır lokması” etkinliği ne katılanlara başkan Metin Beylik teşekkür etti.

 Hızır Lokması etkinliğine  Milletvekili ve CHP Grup başkanvekili  Ali Mahir Başarır,  CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Ali Boltaç, CHP ilçe başkanı Selahattin Şahin, İyi Parti Tarsus Belediye başkan adayı Mehmet Yunus Seven, bazı siyasi partilerin belediye Meclis üyeleri ve meclis üyesi adayları, Malatyalılar Derneği başkanı Metin Beylik ile kalabalık bir halk topluluğu katılmıştı.

Milletvekili ve CHP Grup başkanvekili Mahir Başarır, ile diğer siyasetçiler, kaynayan kazanların başına gelip hazırlanan aşı karıştırdılar.

Açış konuşmasını yapan Malatyalılar Derneği başkanı Metin Beylik “Biz Canlar nice asırlardır ne mücadeleler vererek canlarını hiçe sayarak inançlarımızı yaşattık. Bizler eğilmedik bükülmedik ihanet etmedik. Bizler  Atalarımızın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Canlarımızı hiçe sayarak inançlarımızı yaşatmaya ve laik Türkiye Cumhuriyeti için çalışmaya devam edeceğiz. Hakk ile hakikat aşkına, Muhammed Ali aşkına, yol aşkına, Pir aşkına, ilmi muhabbet aşkına, birbirinin hızırı olana aşk olsun. Ve ne mutlu hep birlikte üç gün oruçtan sonra bir araya gelip lokmamızda birleşip yüreğimizden dualarla Allaha şükretmeye. Ne mutlu canlarla yüzyıllardır her yıl oruçlarımızı tutabilmeye ve lokmalarımızı yiyebilmeye ne mutlu” dedi.

Daha sonra Lokma duası yapıldı ve konuklarla etkinliğe katılanları Hızır lokması ikram edildi.

 

………..…OOO…………..

Vatan Partisi “halkçı belediyecilik”  sözü verdi.

..

Tarsus'ta Vatan Partisi “halkçı belediyecilik  sözü verdi.

Toplantıya Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu üyeleri Akile Çevik ve Ahmet Suseven'in yanı sıra Adana ve Mersin il başkanları da katıldı.

Toplantı, Vatan Partisi Tarsus İlçe Başkanı Suat Işık tarafından yönetildi. Işık, açılış konuşmasında 2024 31 Mart Seçimlerini ve güncel gündemi değerlendirdi.

Vatan Partisi'nin Tarsus Belediye Başkan Adayı Murat Ünsal ise konuşmasında, şehre sahip çıkma çağrısında bulundu. Ünsal, Tarsus'un zengin tarihine ve kültürel mirasına vurgu yaparak, partisinin halkçı bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğini belirtti. Rantçı değil, halkçı belediyecilik vurgusu yapan Ünsal, partisinin yerel seçimlerde uygulayacağı programı kamuoyuna sunduğunu ifade etti.

HALK MECLİSİ KURACAĞIZ

Vatan Partisi'nin yerel yönetimlerde devrimci çözümler öncü görev üstlendiğini belirten Ünsal, halk meclisleriyle yönetimi savundu. Ayrıca, belediyelerin halka ait olduğunu vurgulayarak, torpil, kartvizit ve rüşvet gibi uygulamalara son verileceğini dile getirdi.

Ünsal, Tarsus halkından Vatan Partisi'ne destek vermelerini ve geleceğe güvenle bakmalarını istedi. Konuşmasını, "Oylar Vatan Partisine" diyerek sonlandırdı. Bu sözlerle toplantı, Vatan Partisi'nin Tarsus'taki seçim kampanyasının başlangıcı oldu. Ayrıca Partiye yeni katılan üyelerde oldu. Yeni üyelerin rozet takım töreni de gerçekleşti.

 

 

TARUSU’TA TERÖR

ÖRGÜTÜNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Tarsus’ta dün  gerçekleştirilen operasyonda, terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik eylem arayışında oldukları belirlenen 2 zanlı gözaltına alındı. MİT Başkanlığı ve jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon, terör örgütlerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmaların bir parçası olarak gerçekleştirildi. Gözaltına alınan şüpheliler jandarmaya teslim edildi

………..…OOO…………..

BAYRAM YILDIZ AMELİYAT OLDU

TARDOBER kurucu başkanı Bayram Yıldız Mersin’de ameliyat oldu. Mezitli Medical’de ameliyat olan Yıldız’ın sağlık durumu iyi olup tedavisi devam ediyor. Kendisine geçmiş olsun diyoruz. Acil şifalar temenni ediyoruz.

………..…OOO…………..

 

MÜZE MÜDÜRÜ BUGÜN

NİKAH SALONU ALTINDA SÖYLEŞİ YAPACAK

Tarsus Müze müdürü Arkeolog Doğukan Alper bugün “Arkeolojik Belgelemede Fotoğraf” konulu söyleşide konuşacak. 28 Şubat 2024 tarihinde saat 19.00 da  Tarsus Fotoğraf Derneğinde yapılacak söyleşiye tüm fotoğraf severlerdavet edildi.

(Belediye Nikah Salonu Altı)

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi                                        

……….…OOO…………..

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar