Subscribe Us


4 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU


 

4 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

SLOW FOOD YERYÜZÜ PAZARI BUGÜN AÇIK

Tarsus’ta Üreticilerin tüketiciler ile aracısız  bir şekilde buluştuğu SLOW FOOD YERYÜZÜ

PAZARI’na tüm halkımız davetlidir!

4 Şubat 2024 Pazar

Saat.11.00-18.00

Kubat Paşa Medresesi Önü Makam Cami Yanı

………..…OOO…………..

TARSUS’TA BELEDİYE KREŞİ SAYISI 20’YE ÇIKTI

Nihat Çapar “Tarsus Belediyesi olarak bu tip toplumsal yaralara parmak basmak adına tüm etkinlikleri  destekliyoruz. Tarsus’ta kreş sayısı belediye tarafından 1 olan kurum, Haluk Bozdoğan ile 20 oldu,” dedi.

Çapar “ Toplumcu, yeni nesil belediyeciliğin bu tip atılımları var ancak sadece kültür sanatla sınırlı değil. Tarsus Belediyesi toplumun birçok sorununa yanıt verme adına gece gündüz çalışıyor. Kurumumuzun tüm başkan yardımcıları aramızda, onlar birkaç saat uykuyla sabah yeni bir tempoyla, azimle belediye başkanımızın verdiği talimatlar doğrultusunda sizler için, Tarsus için çalışacaklar. Örneğin, bir gün bir çocuk kreş isteyecek Tarsus’ta kreş sayısı belediye tarafından 1 olan kurum, Haluk Bozdoğan ile 20 oldu,” dedi.

……..…OOO…………..

MİLLETVEKİLİ ALİ KIRATLI AK PARTİ’DE

Ak Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı,  Tarsus’a geldi.

Kıratlı, partisinin Tarsus ilçe teşkilatını ziyaret ederek  partililerle buluştu.

Ak PartiTarsus İlçe başkanı İlker Uyar ve yöneticiler, milletvekilini parti binasına gelişinde karşılayarak bir toplantı gerçekleştirdi.

Mersin’deki  parti teşkilatlarını ve partilileri ziyaret eden milletvekili Kıratlı Tarsus’ta gördüğü ilgiden memnun kaldı.

……..…OOO…………..

DEPREM OLALI  BİR YIL DOLDU.

TARSUS’TADA DEPREMZEDELER VAR

Takvimler 6 Şubat 2023’ü gösteriyordu.

Biz Tarsus’taydık, K.Maraş merkezli 11 ilde deprem oldu.

Tarsuslu Tokataş ailesi Adıyaman’da gecenin 04.17’sinde deprem olduğunu, büyük korku yaşadıklarını belirterek 8 katlı apartman dairesinin 7. katında mahsur kaldıklarını, yerlerinden kıpırdayamadıklarını anlattı.

Eşi ve iki çocuğuyla 6 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman il merkezinde 8 katlı bir binada depreme yakalanan  evladım ve ailesinin o korku dolu konuşmaları ve yaşadıklarını bugün bile unutamıyorum.

Telefonda , onlara sakin olmalarını binayı tahliye etmelerini söyledik. Elektrikler kesildiği için vede asansörü kullanmanın tehlikesini bilerek merdiven dairesini kullanmasını önerdik. Ancak  merdivenler  tahrip olduğu için merdivenlerden inmeleri hayli riskli ve zor oldu. En sonunda çocuklarını alıp binadan aşağıya indiler. Ama çevrelerindeki birçok bina yerle bir olmuştu. Gün ışımaya başlayıp depremin verdiği hasarlar ortaya çıktığında Kahramanmaraş merkezli 6 şubat depreminin Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adana gibi illerde büyük tahribat yaptığını duyduk, öğrendik.

Ve çocuklarımın yaşadığı Adıyaman’da çok sayıda insan depremde hayatını kaybetti.  Damadım, çalışma arkadaşlarının bazılarını depremde yitirdi. Günlerce Adıyaman’dan çıkamadılar. Damadım polis memuru olduğu için çevresindeki yardıma muhtaç insanlara da günlerce yardım etmek durumunda kaldı.  (Yaşadığı psikolojik sıkıntıları anlatamam) Canlarını kurtaranlar ya soğukta kaldılar, çadırlarda yattılar, yada araçları sağlam olanlar araçlarının koltuklarında sabahladılar.

Kente dışarıdan girişlere izin verilmediği için kendileri ile haberleşemedik  ve büyük sıkıntılar yaşadık. Çevrelerinde yüzlerce insan depremde hayatını kaybetmişti. Üstelik Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay ve diğer illerde binlerce insan can vermişti.

Çocuklarım ve torunlarım 15 gün sonra Tarsus’a bin bir zorlukla gelebildi. Yine onlar şanslı idi, birde evinden çıkamayan, enkaz altında kalan ve canlarını verenlerin sayıları binlerle ifade ediliyordu.

Depremin hasarları ortadan kaldırılıp her şey netlik kazandığında Kahramanmaraş merkezli 6 şubat 2023 depreminde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini gördük, yaşadık.

Çok şükür ki, benim evladım , damadım ve torunlarım hayattaydı. Varsın evleri depremde hasar görsün, varsın  eşyaları harap olsun, yansın, yıkılsın. Yeter ki canları sağ olsun diye dua ettik. Çok şükür depremden 15 gün sonra onları Tarsus’a bin bir zorluk ve korkular yaşayarak getirebildik.

6 Şubat gecesi  o deprem anını  yaşayan  ailemizin fertlerinin yaşadıkları korku ve travma aylarca geçmedi. Bizlerde Tarsus’ta onlardan sağlık haberlerini alana kadar dokuz doğurduk.

Günler geçtikçe depremin ağır hasarları ve yarattığı acılar bir bir gün yüzüne çıktı. Her bir kentten acı dolu hikayeler yansıdı TV ekranlarına ve gazete sayfalarına. O görüntülere bakabilmek, o haberleri  okuyabilmek bile insanın psikolojisini bozuyordu.

Ama hayatın gerçeklerinden biri yaşanıyordu, ülkemizde. 11 ili vuran deprem afetinin  acıları 50 binleri geçen insanların  hayatlarını kaybetmeleri ile noktalandı.

Sonra kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları yapıldı. Yaralı olanların tedavisi yapıldı, can verenler toprağa konuldu. Hayata tutunanların barınma sorunları için  önce çadırlar, sonra konteynerler kuruldu. Kolay değildi depremi yaşamak ve acılarını sarmak.

Bugün depremin üzerinden 1 yıl geçti. Hala oralarda acıları yaşayanlar, konteynerlerde kalanlar var.

Depreme maruz kalanların çoğu başka memleketlere de gitti. Mersin, Adana ve Tarsus’ta da çoğu depremzede misafir edildi. Onlara hepimiz kucak açtık ve yardım yaptık. Acılarını paylaştık hafiflesin diye.

Ve günler geçti, geldik yeni bir 6 Şubat’a.. Dün gibi bugün gibi derken bir yıl nasıl da geçti?

Tarsus gibi depremi pek yaşamayan bir kentte olan bizler onların acısını paylaştık. Bugün  depremin birinci yıldönümünü  karşılarken acılarımız hala taze..  Ama hayat devam ediyor..

Ve insanların depremde ölmemeleri için sağlam ve depreme dayanıklı binalar yapmak gerekiyor.

Yoksa aynı acıları yeni depremlerde yaşamak kaçınılmaz olacaktır.

……….…OOO…………..

TARSUS BORSADAN AÇIKLAMA

Tarsus Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke; “Sorunlar belli, çözüm önerileri ortada ama sıkıntı teoriyi pratiğe geçirmekte. İklim değişikliğinin hızına yetişemiyoruz. 2030’da nüfusumuz yüzde 10 artacak. Ortalama su kaynaklarımız yüzde 20 azalacak ve tarım alanlarının yüzde 78’i su yetersizliği riskiyle karşı karşıya olacak. Nüfusun yüzde 49’u suya erişim riskiyle karşılaşacak. Hissedilebilir bir şekilde son yıllarda hasat zamanları değişiyor, bölgemizde görmediğimiz zararlılarla karşılaşmaya başlıyoruz. Kimi yerde yağmur çok şiddetli ve uzun sürüyor. Kimi yerde hava çok sıcak ve ürünlerin raf ömrü kısalıyor. Bir tarım planlamasından bahsediyoruz ancak, teknoloji olmadan planlama olmaz. Sadece üretimi planlamak da yetmiyor. Yetişen ürünü nasıl pazarlayacağımız da planlanmalı ve ayrıca planlama yapılırken küresel iklim değişikliğinin de mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Asıl üzüldüğümüz gelinen noktada Türkiye OECD ülkeleri içinde gıda enflasyonu en yüksek ülke. G-20 ülkeleri arasında ikinci, dünyada 4. Sırada olması.Tarım ülkesi dediğimiz bir yerde gıda enflasyonunda dünya 4.’lüğü Türkiye’ye yakışmıyor.” dedi.

 

……….…OOO…………..

ARATOS'UN PENCERESİNDEN FELSEFE

 PROGRAMINDA İÇEL TV'DE

Tarsuslu Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur PİŞMANLIK İçel TV de proğramlarına devam ediyor.

 “Kent Tarihi Araştırmaları ve 4.Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü” törenini İçel Sanat Kulübü Kurucu Başkanı, Yazar, Yüksek İç Mimar Semihi VURAL anlatacak.

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur PİŞMANLIK ile 07.02.2031 –16.00 İÇEL TV ekranlarında olacak.

07.02.2031 –16.00 İÇEL TV

07.02.2031 –16.00 Youtube

08.02.2031 –16.00 SUN TV (Tekrarı)

ARATOS'UN PENCERESİNDEN FELSEFE

 

……….…OOO…………..

TARSUSTA KAZA

Tarsus D 400 karayolunda 2 araç ve

 1 mobilet zincirleme kaza yaptı.

4 kişi yaralandı. Kaynak. Akkoza

……….…OOO…………..

TARSUS ÜLKÜ OCAKLARINDA

KİŞİSEL GELİŞİM SEMİNERİ

Tarsus Ülkü Ocaklarında Şehit  Süleyman Özmen yarıyıl kişisel  proğramı

Kapsamında gelişim semineri verildi.

Kaynak. Akkoza.

……….…OOO…………..

TİY , DÜN KÜÇÜK ÇEKMECE  SİNOPSPORA DA YENİLDİ

TFF 3. lig 1. grupta yeralan Tarsus  idman  Yurdu, dün İstanbul’da Küçük Çekmece Sinopspor ile oynadı.
Maçı ev sahibi 4-0 kazandı.
Küçükçekmece Sinop Spor, Tarsus İdman Yurdu'nu 4-0 mağlup etti. Liğde  18. Hafta mücadelesini Sinop  galibiyetle tamamladı.
Maçta goller, ilk yarıda Özkan Zileli (6. dakika), Muzaffer Kahraman (24. dakika) ve Eren Karadağ (28. dakika), ikinci yarıda ise Eren Karadağ (89. dakika) tarafından atıldı.

 

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..


 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar