Subscribe Us


5 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU


 

5 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUSLU ŞOFÖRLERE UYARI

Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Duran Şen, 2024 yılı itibariyle Trafik cezalarının ödenmesinde indirim konusuna değindi.

Şen şunları söyledi:

“31 Ocak tarihi itibariyle Resmi gazetede yayınlanan Trafik idari para cezası karar tutanaklarının düzenlenesi ve tahsilinde ve takibinde uygulanacak usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılmıştır. Buna göre Trafik idari para cezasının teblig tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi halinde cezadan yüzde 25 indirim yapılacaktır.”

………..…OOO…………..

KADINLAR İÇİN SAĞLIKTA

 FARK YARATILIYOR

Tarsus Belediyesi Güner Yüksek (Hala) Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezimizde kadınlara yönelik sağlık eğitimleri devam ediyor.

Tarsus belediyesi  Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Sağlık İşleri Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitimlerle, sağlıklı yaşamı destekliyor ve farkındalık artırılıyor.

 

………..…OOO…………..

TARSUS –MERSİN OSBYOLUNDA KAZA 1 ÖLÜ

Tarsus-Mersin OSB 1. Bölge Huzurkent köprüsünde kaza. Tıra arkadan

 çarpan otomobil sürücüsü öldü.

………..…OOO…………..

TADER İZMİR ETKİNLİĞİ

Tader İzmir Temsilcisi olarak,  Tarsus' lu  hemşehrilerimiz ile bir araya gelindi.

Sibel Aydın İdiman ‘’Gurbet elde birlikte olmak, sohbet etmek, birbirimizi daha iyi tanımak,  anılarımızı paylaşmak hepimize çok iyi geldi. Toplantımıza gelen, gelmek isteyip de gelemeyen, ulaşım için destek veren, Manisa'dan gelip güzel sohbeti ile renk katan, ayrıca Tarsus için yazdığı kitabı  imzalayan Sayın Seyhan Çağlar Emen ve değerli eşine, ayrıca muhteşem lezzetleri ve olağanüstü misafirperverliği ile mekan sahibi Seyhan Özsu bey e bu güzel güne katkıları için teşekkür ederim. Birlik olmak, iyi ve kötü günde birbirimize destek olmak, gurbet elde aile sıcaklığını yaşamak için tekrarını diliyorum.

Tader Başkanı Sayın Semih Özsu bey e de bu güzel girişimi ile Tarsus lu hemşehrimizin buluşmasına alt yapı oluşturması nedeniyle de ayrıca teşekkürler’’ dedi.

 

………..…OOO…………..

 

GAZİANTEP’TE ŞEHİT OLAN POLİSLERE

BOZDOĞAN’DAN TAZİYE

Tarsus Belediye başkanı Haluk Bozdoğan, ’Gaziantep’te polis helikopterinin düşmesi sonucu şehit pilotlarımız için taziye yayınladı.

.Başkan Bozdoğan ‘’Gaziantep’te polis helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan polislerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.’’ Dedi.

………..…OOO…………..

TARSUS’TAN SONRA ERDEMLİ

Hanım Evi’nin müjdesini de veren Vahap  Seçer,“İlkini Tarsus’ta açtık ama ikincisini Erdemli’ye açıyoruz. Silifke’ye, Anamur’a, Bozyazı’ya, Aydıncık’a, Mut’a da açacağız. 13 ilçemizin hepsi bize eşit, mesafede hiç fark yok” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, temeli 16 yıl önce atılan ve çalışmaları Mersin Büyükşehir tarafından yeniden başlatılan Erdemli Toptancı Hal Kompleksi’nin Anahtar Teslim Töreni’ne katıldı.

 

Törene diğer siyasi partilerin temsilcilerinin katılmasından ötürü memnuniyetini dile getiren Başkan Seçer, “İşte Türkiye’nin özlediği tablo bu; birlik ve beraberlik. Bir olursak, birlik olursak, iri olursak, diri olursak açamayacağımız kapı, aşamayacağımız engel yok” dedi.

 

Anamur, Bozyazı ve Mut Hali içinde çalışmaların süratle devam ettiğini ve tahsis beklediklerini dile getiren Seçer, “Bu bölgenin her tarafında üretim var. Bunun değerini bilmek lazım. Türkiye adına umutlarım çok fazla. Türkiye’nin geleceğine, aydınlık yarınlarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Törene gelen ve köylerde yaşayan kadınlara kısa süre içerisinde Erdemli’de hizmete açılacak olan Hanım Evi’nin müjdesini de veren Seçer,“İlkini Tarsus’ta açtık ama ikincisini Erdemli’ye açıyoruz. Silifke’ye, Anamur’a, Bozyazı’ya, Aydıncık’a, Mut’a da açacağız. 13 ilçemizin hepsi bize eşit, mesafede hiç fark yok” diye konuştu.

 

Yapılan tüm hizmetlerin vatandaşın parası ile yapıldığı bilinci ile hayata geçirildiğini dile getiren Seçer, “Harcayacağımız ve harcadığımız para bizim paramız değil. Onun bilinci ile çalışıyoruz. Emin olun size en doğrusunu, en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Bunu yaparken de gece gündüz sizler için memnuniyetle çalışıyoruz. Gurur duyarak çalışıyoruz”dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli Toptancı Hal Kompleksi Anahtar Teslim Töreni’ne katılarak, komisyonculara işyerlerinin anahtarlarını teslim etti.

……..…OOO…………..

DEPREM OLALI  BİR YIL DOLDU.

TARSUS’TADA DEPREMZEDELER VAR

Takvimler 6 Şubat 2023’ü gösteriyordu.

Biz Tarsus’taydık, K.Maraş merkezli 11 ilde deprem oldu.

Tarsuslu Tokataş ailesi Adıyaman’da gecenin 04.17’sinde deprem olduğunu, büyük korku yaşadıklarını belirterek 8 katlı apartman dairesinin 7. katında mahsur kaldıklarını, yerlerinden kıpırdayamadıklarını anlattı.

Eşi ve iki çocuğuyla 6 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman il merkezinde 8 katlı bir binada depreme yakalanan  evladım ve ailesinin o korku dolu konuşmaları ve yaşadıklarını bugün bile unutamıyorum.

Telefonda , onlara sakin olmalarını binayı tahliye etmelerini söyledik. Elektrikler kesildiği için vede asansörü kullanmanın tehlikesini bilerek merdiven dairesini kullanmasını önerdik. Ancak  merdivenler  tahrip olduğu için merdivenlerden inmeleri hayli riskli ve zor oldu. En sonunda çocuklarını alıp binadan aşağıya indiler. Ama çevrelerindeki birçok bina yerle bir olmuştu. Gün ışımaya başlayıp depremin verdiği hasarlar ortaya çıktığında Kahramanmaraş merkezli 6 şubat depreminin Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adana gibi illerde büyük tahribat yaptığını duyduk, öğrendik.

Ve çocuklarımın yaşadığı Adıyaman’da çok sayıda insan depremde hayatını kaybetti. 

6 Şubat gecesi  o deprem anını  yaşayan  ailemizin fertlerinin yaşadıkları korku ve travma aylarca geçmedi. Bizlerde Tarsus’ta onlardan sağlık haberlerini alana kadar dokuz doğurduk.

Günler geçtikçe depremin ağır hasarları ve yarattığı acılar bir bir gün yüzüne çıktı. Her bir kentten acı dolu hikayeler yansıdı TV ekranlarına ve gazete sayfalarına. O görüntülere bakabilmek, o haberleri  okuyabilmek bile insanın psikolojisini bozuyordu.

Ama hayatın gerçeklerinden biri yaşanıyordu, ülkemizde. 11 ili vuran deprem afetinin  acıları 50 binleri geçen insanların  hayatlarını kaybetmeleri ile noktalandı.

Ve günler geçti, geldik yeni bir 6 Şubat’a.. Dün gibi bugün gibi derken bir yıl nasıl da geçti?

Tarsus gibi depremi pek yaşamayan bir kentte olan bizler onların acısını paylaştık. Bugün  depremin birinci yıldönümünü  karşılarken acılarımız hala taze..  Ama hayat devam ediyor..

Ölenleri rahmetle anıyoruz.

……….…OOO…………..

TARSUS BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI

 FARUK DALKILINÇ CHP'DEN İSTİFA ETTİ...

2019 Yerel seçimlerinde CHP'den Tarsus Belediye Meclis Üyesi olarak seçilen sonrasında Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Tarsus'un sevilen simalarından DALKILINÇ SÜRÛCÛ KURSU sahibi Faruk Dalkılınç parti tüzüğü gereği.partiletine ait olmayan bir belediyede başkan yardımcılığı görevini devam ettiremez diye bir madde olduğundan dolayı ya partiden ya da belediyeden istifa etmesi gerektiği mevzuatına istinaden daha yapacak işlerinin olduğunu belirterek hayatı boyunca CHP'li olduğunu fakat tüzük gereğince partisini zora sokmamak için partisinden istifa ettığini söyledi.

 

……….…OOO…………..

ARATOS'UN PENCERESİNDEN FELSEFE

 PROGRAMINDA İÇEL TV'DE İÇ MİMAR VE

YAZAR SEMİHİ VURAL İLE KENT

ARAŞTIRMALARI ÜZERİNE

“Kent Tarihi Araştırmaları ve 4.Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü” törenini İçel Sanat Kulübü Kurucu Başkanı, Yazar, Yüksek İç Mimar Semihi VURAL anlatacak.

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur PİŞMANLIK ile 07.02.2031 –16.00 İÇEL TV ekranlarında olacak.

07.02.2031 –16.00 İÇEL TV

07.02.2031 –16.00 Youtube

08.02.2031 –16.00 SUN TV (Tekrarı)

ARATOS'UN PENCERESİNDEN FELSEFE

 

……….…OOO…………..

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARSUS’UN

CADDELERİNİ İLMEK İLMEK İŞLİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Tarsus’ta yürütülen ‘Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ tüm hızıyla sürüyor. Projenin 4. etabı kapsamında İsmetpaşa Bulvarı’nın İş Bankası ile Kleopatra Kapısına yakın bölümü ve Cengiz Topel Caddesi üzerinde yenileme çalışmaları tamamlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Tarsus’ta yürütülen ‘Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ tüm hızıyla sürüyor.

 

Etap etap ilerleyen projenin 4. kısmı kapsamında İsmetpaşa Bulvarı’nın İş Bankası kavşağı ile Kleoparta Kapısına yakın bölümü ve Cengiz Topel Caddesi yepyeni görünüme kavuştu.

 

Muvaffak Uygur Caddesi, Tarsu AVM ile Demirkapı arası, Demirkapı ile eski Kaymakamlık binası arasında kalan bölümde yürütülen ve bu alanlarda bitirilen ‘Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ ile Tarsus’un cadde ve bulvarları daha modern hale geliyor.

 

Görüntü kirliliğine neden olan havai iletim hatları yer altına alınan projede, asfalt zemin de tamamen yenileniyor.

 

Eroğlu: “Halkımıza modern görünümlü caddelerimizi sunduk”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Harita Mühendisi olarak görev yapan Fethi Eroğlu, “Prestij projemizin 4. etabında İsmetpaşa Bulvarı ve Cengiz Topel Caddeleri’nde yenileme, kaldırım ve asfalt çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarımız kapsamında bin 600 metre bordür, 3 bin metre kare bazalt taş ile kaldırımlarımızı yenilemiş bulunmaktayız. Hattımız genelinde aydınlatma hatlarımız tümden yenilendi. Yağmursuyu hatlarıyla da su birikintilerinden kurtulmuş olduk. Bin 220 ton sıcak asfalt binder, 790 ton aşınma ile tüm hattımız sıcak asfaltla yenilendi. Yolun konforunu artırdık ve halkımıza modern görünümlü caddelerimizi sunmuş olduk” dedi.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..


 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar