Subscribe Us


6 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU


 

6 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS’TA DEPREMZEDELER DUALARLA ANILACAK

Bundan bir yıl önce 6 Şubat gecesi 04.17'de yüreğimizi derinden sarsan depremlerde yitirdiğimiz yurttaşlarımızın acısını ilk günki gibi hissediyoruz.

Mersin Büyükşehir belediyesi Tarsus’ta Şehir mezarlığında saat 16.00 da depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için kuranı kerim okutup dua yaptıracak.

………..…OOO…………..

TARSUS CHP’DE ANMA PROĞRAMI

CHP Tarsus İlçe Başkanlığı  depremzedeleri anıyor. İlçe başkanı Selahattin Şahin “5 Şubat'ı 6 Şubat'a bağlayan  saat 04.17'de depremlerde yitirdiğimiz yurttaşlarımızı anmak üzere CHP Tarsus İlçe Başkanlığı Binamızda Saygı Duruşu Programı düzenleyeceğiz.” dedi.

………..…OOO…………..

BAŞKAN SEÇER’DEN 6 ŞUBAT DEPREMİ YILDÖNÜMÜ MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen, 11 ilin etkilendiği ve binlerce yurttaşın hayatını kaybettiği deprem felaketinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Başkan Seçer mesajında şu ifadelere yer verdi.“6 Şubat 2023’te yaşanan, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elazığ’da büyük yıkımlara neden olan deprem felaketlerinin üzerinden 1 yıl geçti.

 

Deprem sonrası süreçte, depremden etkilenen 11 ilin acısını derinden yaşayan Mersin’de; birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde pek çok depremzedeye destek olurken; afet bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için de gece gündüz çalıştık. Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere depremden etkilenen tüm illerimizde yurttaşlarımıza Mersinlilerin yardım elini uzattık.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, afetlere karşı hazırlıklı olmak, acil durum müdahale planlarını güçlendirmek ve vatandaşlarımızın güvenliğini en üst düzeyde tutmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra da şehrimizin daha güvenli ve dirençli bir yapıya kavuşması için hız kesmeden, el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Bu vesileyle, gelecekte böyle büyük acılar ve felaketlerin tekrar yaşanmaması temennisiyle; depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.”

 

………..…OOO…………..

BELEDİYE MECLİSİ

BUGÜN TOPLANIYOR

Tarsus Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Birleşimin 1. Oturumu 06.02.2024 Salı Günü saat 14.00'da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

Meclis Gündemi

06.02.2024 Salı günü saat 14.00'de olağan olarak toplanacak olan, 2024 yılı 2. Birleşimin 1. Oturumu Olağan Meclis Toplantısı Gündemidir.  

GÜNDEM MADDELERİ:

1-Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

 2-Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

 3-Komisyondan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

4- Dilek ve öneriler.5- Kapanış.

 

………..…OOO…………..

MUHARREM İNCE TARSUS’A GELİYOR

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce 7 Şubat günü Tarsus’a geliyor. İnce Tarsus belediyesinin davetlisi olarak 2. ekmek fabrikasının açılına katılacak. Tören saat 14.30 da Kemalpaşa mahallesinde yapılacak.

……….…OOO…………..

TARSUS’TA HALK EKMEK

FABRİKASI AÇILIYOR

 Tarsus Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışının en önemli yatırımlarından olan yeni “Halk Ekmek Fabrikası”nı, 7 Şubat Çarşamba günü saat 14.30’te düzenlenecek açılış töreniyle Tarsusluların hizmetine sunacak.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Kemalpaşa Sanayi Sitesi içinde açılacak olan Fabrikaya tüm Tarsusluları davet etti.

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın sosyal hizmet projelerinden biri olarak faaliyetlerine başlayan Halk Ekmek, gerek mevcut tesis kapasitesinin artan ihtiyaca cevap verememesi gerekse halkın yoğun ilgisi nedeniyle başlatılan çalışma kapsamında yeni bir tesise kavuşuyor. Kemalpaşa Sanayi Sitesi içerisinde bulunan yeni Tarsus Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, 7 Şubat Çarşamba günü saat 14.30’da düzenlenecek resmi törenle Tarsusluların hizmetine sunulacak.

Tarsusluların uygun fiyatlı ve sağlıklı ekmek ihtiyacını karşılamaya devam edecek tesis, el değmeden üretilen ekmeklerin yanı sıra ürün kapasite ve çeşitliliğini de arttıracak. Halk Ekmek, yeni fabrika ile aylık yaklaşık 2 milyon ekmek kapasitesine sahip olacak.

 

“FABRİKA AÇILIŞIMIZA TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR”

Yaşanan ekonomik kriz ve hayat pahalılığı nedeniyle Halk Ekmek’in çok önemli bir noktada olduğunu belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “En önemli sosyal hizmet projelerimizden biri olarak başlattığımız Halk Ekmek Fabrikası ile Tarsuslulara sağlıklı ve uygun fiyatlı ürünleri ulaştırmaya devam edeceğiz. Açılışımıza tüm halkımız davetlidir. Tarsus’umuza şimdiden hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bozdoğan, halkın güveni ile büyüyen Halk Ekmek’in 7 Şubat Çarşamba günü saat 14.30’da, Kemalpaşa Sanayi Sitesi içerisindeki yeni fabrikasının açılışına tüm Tarsusluları davet etti.

……….…OOO…………..

BÜYÜKASLAN: DENETİMLİ  YAPI

DEPREME KARŞI GÜVENLİ YAPIDIR….
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Tarsus Temsilciliği adına açıklama yapan Namık Kemal Büyükaslan, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde yitirilen vatandaşları rahmetle andı, deprem konusunda yine uyarılarda bulundu. Denetimli yapını depreme karşı güvenli olduğunu söyledi.
 
İMO’dan yapılan açıklama şöyle:
“Ülkemizi derin şekilde yaralayıp acıya boğan 6 Şubat 2023 günü asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.
        
Yurdumuzun en önemli gerçeklerinden biri depremle birlikte yaşamamız gerçeğidir. Çünkü ülkemizin hemen hemen tamamı deprem riski altındadır. Bu riski bertaraf etmek için depreme dayanıklı yapılar yapmamızın yanı sıra deprem konusunda eğitime önem verilmeli ve bu eğitim çocuklarımızdan başlayarak toplumumuzun tüm kesimlerini kapsamalıdır. Deprem öncesi ve sonrası nelerin  yapılması  gerektiği  konusunda  halkımızı eğitip bilinçlendirmemiz  gerekmektedir. Bu bilinç ne kadar yüksek olursa deprem sırasında kaybımız o kadar az olur.
        
Depreme hazırlıklı olmanın birinci ve temel koşulu dayanıklı yapılar üretilmesidir. Yapının planlama aşamasından başlayıp bitene kadar her aşamasında mühendislik hizmeti alması şarttır. Bunun için yapılacak tüm yapılar DEPREM YÖNETMELİĞİ kriterlerine uyularak projelendirilmeli ve bu projeler eksiksiz uygulanarak, gerekli denetimler yapılmalıdır. Deprem olayının afete dönüşmemesi için buna mutlaka uyulmalıdır. Ülkemizdeki mevcut yapı stokunun acil olarak gözden geçirilip KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARIYLA yenilenmesi sağlanmalıdır.
       
Şehrimiz deprem  haritasında  daha önce 3. Bölgede gözükmekte  idi, diğer bölgelere nazaran deprem riski daha azdır..1 Ocak 2019 da yürürlüğe giren YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE  göre  bölgemiz deprem riski düşük bölge sınıfına alınmıştır. Bunun böyle olması bölgemizde sadece deprem  riskini azaltmakta olup, deprem  olmayacağı anlamına gelmemelidir.  Burada önemli olan depreme dayanıklı yapılar üretmektir.
    
İnşaat ruhsatı olmayan, mühendislik hizmeti almamış, deprem yönetmeliğine göre yapılmamış ruhsatsız yapılar depremde ilk hasar görecek yapılardır, böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka yasalara uygun yapılar yapılmalıdır. Kentsel dönüşüme önem verilip riskli yapılar yıkılıp, güvenli yapılar yapmak devletimizin önceliği olmalıdır ve teşvik edilmelidir
      
Netice olarak yukarıda da açıkladığımız gibi Deprem Yönetmeliğine göre projelendirilip, yapı denetim kanununa  göre  gerekli denetimleri yapılan yapılarda deprem riski yok denecek kadar azdır.
       
Yapılarımız  Deprem Yönetmeliğine Göre Yapılmışsa  Depremden Korkmaya Gerek Yoktur….Çünkü Deprem Öldürmez …Denetimsiz Beton Ve Denetimsiz Yapı  Öldürür….Denetimli  Yapı Depreme Karşı Güvenli Yapıdır….
         Depremlerde Bir Daha Böyle Acılar Yaşanmaması Dileklerimizle Saygılar Sunarız…”

……….…OOO…………..

Tarsus tso da genel sekreter

ALİ UKAV EMEKLİYE AYRILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası genel sekreteri Ali Ukav, emekliye ayrıldı.

Alınan bilgiye göre genel sekreterlik ile beraber 40 yıllık hizmeti bulunan Ali Ukav, 31 ocak itibariyle genel sekterlik görevinden emekliye ayrıldı.

Bizde Ali Ukav’a bundan sonraki yaşantısında sağlık, huzur, mutluluk diliyoruz. Kaynak. Tarsus Ekspres.

……….…OOO…………..

TARSUS’TA 10 OKUL BİNASI VE

EKLENTİLERİ YIKTIRILIYOR

Geçen yılki depremde hasar gören Tarsus’taki 10 okul binası veya eklentileri ihale ile yıktırılacak.Tarsus İmam Hatip Lisesi misafirhanesi, Cumhuriyet lisesi, İstiklal İmam Hatip O.O., ve bahçesindeki anaokulu,Dumlupınar  Hürriyet ilkokulu ek binası, Turgut İçgören spor odası, Alifendioğlu, Damlama, dedeler, Egemen Tekeliören köylerindeki okul binalarından hasarlı olanlar yıktırılacak. İş hurda karşılığı veriliyor.

……….…OOO…………..

TİY , BU HAFTA ARTVİN HOPASPORU KONUK EDECEK

TFF 3. lig 1. grupta yeralan Tarsus  idman Yurdu, bu hafta sonu kentimizde Artvin Hopasporu konuk edecek.Hazırlıklara bugünden itibaren başlanacak.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..


 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar