Subscribe Us


Büyükşehir, teknolojik altyapılı ve akılcı projelerle doğayı ve atmosferi koruyor


 

MERSİN-HABER- Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte hayata geçirdiği teknolojik altyapılı ve akılcı projelerle doğayı ve atmosferi koruyor. Büyükşehir, 3. Çevre Yolu üzerinde çalışmalarını gerçekleştirdiği 8 adet akıllı ve kanalize kavşak sayesinde karbon salınımı, yakıt tüketimi, ışıkta bekleme, hız ve seyahat sürelerinde iyileşmeler olmasını sağladı.

 

Kavşakları kullanan araçların, bir günde doğaya salacağı karbon emisyonunda 60 kilogram azalma sağlandı. Bu oran, yılda 21 bin 900 kilogram karbon emisyonuna denk gelirken, azalma sayesinde yılda 2 bin 190 ağacın, karbon emisyonunu dengelemek zorunda kalmadığı anlamını taşıyor. Zirve saatte bekleme süresinde oluşan yüzde 57, araç hızında oluşan yüzde 39’luk iyileşme ise, seyahat süresinde yüzde 39’luk bir tasarruf süreci sağlıyor. Bu sayede araçlar günlük 1900, yıllık ise 693 bin 500 litre daha az yakıt kullanıyor ve yıllık 650 bin dolar tasarruf sağlanıyor.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 3. Çevre Yolu üzerinde yapımını tamamladığı 8 adet akıllı ve kanalize kavşak; doğa, atmosfer, yakıt kullanımı, bekleme ve seyahat süresinde pek çok iyileşmeler sağladı. Sağlanan bu iyileşmelerden en önemlisi ise azalan karbon emisyonu. Kavşaklar sayesinde bir günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon salınımı engellenmiş oldu. Bu oran günde 6 adet, yılda ise 2 bin 190 ağacın karbon emisyonunu dengelemek zorunda olmaması anlamına geliyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar