Subscribe Us


DEPREM OLALI BİR YIL DOLDU


 

TARSUS’TA DA DEPREMZEDELER VAR

Takvimler 6 Şubat 2023’ü gösteriyordu. Biz Tarsus’taydık, K.Maraş merkezli 11 ilde deprem oldu.

Tarsuslu Tokataş ailesi Adıyaman’da gecenin 04.17’sinde deprem olduğunu, büyük korku yaşadıklarını belirterek 8 katlı apartman dairesinin 7. katında mahsur kaldıklarını, yerlerinden kıpırdayamadıklarını anlattı.

Eşi ve iki çocuğuyla 6 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman il merkezinde 8 katlı bir binada depreme yakalanan  evladım ve ailesinin o korku dolu konuşmaları ve yaşadıklarını bugün bile unutamıyorum.

Telefonda , onlara sakin olmalarını binayı tahliye etmelerini söyledik. Elektrikler kesildiği için vede asansörü kullanmanın tehlikesini bilerek merdiven dairesini kullanmasını önerdik. Ancak  merdivenler  tahrip olduğu için merdivenlerden inmeleri hayli riskli ve zor oldu. En sonunda çocuklarını alıp binadan aşağıya indiler. Ama çevrelerindeki birçok bina yerle bir olmuştu. Gün ışımaya başlayıp depremin verdiği hasarlar ortaya çıktığında Kahramanmaraş merkezli 6 şubat depreminin Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adana gibi illerde büyük tahribat yaptığını duyduk, öğrendik.

Ve çocuklarımın yaşadığı Adıyaman’da çok sayıda insan depremde hayatını kaybetti.  Damadım, çalışma arkadaşlarının bazılarını depremde yitirdi. Günlerce Adıyaman’dan çıkamadılar. Damadım polis memuru olduğu için çevresindeki yardıma muhtaç insanlara da günlerce yardım etmek durumunda kaldı.  (Yaşadığı psikolojik sıkıntıları anlatamam) Canlarını kurtaranlar ya soğukta kaldılar, çadırlarda yattılar, yada araçları sağlam olanlar araçlarının koltuklarında sabahladılar.

Kente dışarıdan girişlere izin verilmediği için kendileri ile haberleşemedik  ve büyük sıkıntılar yaşadık. Çevrelerinde yüzlerce insan depremde hayatını kaybetmişti. Üstelik Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay ve diğer illerde binlerce insan can vermişti.

Çocuklarım ve torunlarım 15 gün sonra Tarsus’a bin bir zorlukla gelebildi. Yine onlar şanslı idi, birde evinden çıkamayan, enkaz altında kalan ve canlarını verenlerin sayıları binlerle ifade ediliyordu.

Depremin hasarları ortadan kaldırılıp her şey netlik kazandığında Kahramanmaraş merkezli 6 şubat 2023 depreminde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini gördük, yaşadık.

Çok şükür ki, benim evladım , damadım ve torunlarım hayattaydı. Varsın evleri depremde hasar görsün, varsın  eşyaları harap olsun, yansın, yıkılsın. Yeter ki canları sağ olsun diye dua ettik. Çok şükür depremden 15 gün sonra onları Tarsus’a bin bir zorluk ve korkular yaşayarak getirebildik.

6 Şubat gecesi  o deprem anını  yaşayan  ailemizin fertlerinin yaşadıkları korku ve travma aylarca geçmedi. Bizlerde Tarsus’ta onlardan sağlık haberlerini alana kadar dokuz doğurduk.

Günler geçtikçe depremin ağır hasarları ve yarattığı acılar bir bir gün yüzüne çıktı. Her bir kentten acı dolu hikayeler yansıdı TV ekranlarına ve gazete sayfalarına. O görüntülere bakabilmek, o haberleri  okuyabilmek bile insanın psikolojisini bozuyordu.

Ama hayatın gerçeklerinden biri yaşanıyordu, ülkemizde. 11 ili vuran deprem afetinin  acıları 50 binleri geçen insanların  hayatlarını kaybetmeleri ile noktalandı.

Sonra kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları yapıldı. Yaralı olanların tedavisi yapıldı, can verenler toprağa konuldu. Hayata tutunanların barınma sorunları için  önce çadırlar, sonra konteynerler kuruldu. Kolay değildi depremi yaşamak ve acılarını sarmak.

Bugün depremin üzerinden 1 yıl geçti. Hala oralarda acıları yaşayanlar, konteynerlerde kalanlar var.

Depreme maruz kalanların çoğu başka memleketlere de gitti. Mersin, Adana ve Tarsus’ta da çoğu depremzede misafir edildi. Onlara hepimiz kucak açtık ve yardım yaptık. Acılarını paylaştık hafiflesin diye.

Ve günler geçti, geldik yeni bir 6 Şubat’a.. Dün gibi bugün gibi derken bir yıl nasıl da geçti?

Tarsus gibi depremi pek yaşamayan bir kentte olan bizler onların acısını paylaştık. Bugün  depremin birinci yıldönümünü  karşılarken acılarımız hala taze..  Ama hayat devam ediyor..

Ve insanların depremde ölmemeleri için sağlam ve depreme dayanıklı binalar yapmak gerekiyor.

Yoksa aynı acıları yeni depremlerde yaşamak kaçınılmaz olacaktır.

YAKUP BONCUK

Yorum Gönder

0 Yorumlar