Subscribe Us


Seçer, Meski’nin Tarsus Atıksu Şebeke Hattı’nın Temel Atma Töreni’nde


Seçer, Meski’nin Tarsus Atıksu Şebeke Hattı’nın Temel Atma Töreni’ne Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından; Tarsus Atıksu Şebeke Hattı’nın Temel Atma Töreni gerçekleştirildi. 2025 yılında tamamlanması planlanan Tarsus Atıksu Şebeke Hattı bölgede yaşayan 6422 yurttaşın hizmetine sunulacak.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından; Atalar, Bahşiş, Yeşiltepe, Köselerli Mahallelerini kapsayacak atık su şebekesinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene Başkan Seçer’in yanı sıra; CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, CHP Tarsus İlçe Başkanı Selahattin Şahin, CHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Ali Boltaç, Büyükşehir ve MESKİ bürokratları ile Tarsus halkı katıldı.MESKİ’nin yatırım bedeli 417,2 milyon lira olan Atalar, Bahşiş, Yeşiltepe ve Köselerli kanalizasyon projesi ile yaklaşık 58,5 kilometre uzunluğunda hat döşenecek. Ortalama 10 bin nüfusa uzun yıllar hizmet edecek çalışmanın 5 Haziran 2025 tarihinde tamamlanması planlanıyor. Çalışmanın tamamlanmasıyla vatandaşlar kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha temiz bir çevreye kavuşacak.

“10 binden fazla vatandaş bu altyapı çalışmalarından yararlanacak”

Temiz bir çevrede yaşamanın her yurttaşın anayasal hakkı olduğunu söyleyen Başkan Seçer, bunu hazırlayacak olanların da devletin kurumları olduğunu sözlerine ekledi. Bireylerin de temiz bir çevreyi kirletmeden yaşama zorunluluğu olduğunu belirten Seçer, “Hiç kimsenin çevreyi kirletme, kimyasal atıklarla yeraltında suyu ve havayı zehirleme; çevremizin, toprağımızın, çocuklarımızın geleceğini karartmaya hakkı yoktur” dedi

Temeli atılacak çalışma ile ilgili teknik detayları paylaşan Başkan Seçer, “Atalar,Köselerli, Bahşiş, Yeşiltepe; bu bölgenin kanalizasyon alt yapısını yapacağız ve Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi’ne bu hattı bağlayacağız.Bu yatırımdan an nüfus itibari ile burada yaşayan 6 bin 422 yurttaş; bunun yarı fazlası da yarı zamanlı burada yaşayan, gelen, giden, çalışanı kattığınız zaman 10 binden fazla vatandaş bu altyapı çalışmalarından yararlanacak. Yaklaşık olarak 15 ay sonra bu çalışmaları nihayetlendireceğiz. Artık bu bölgelerin kanalizasyon sorununu tarihe karıştıracağız. Bunu da hep beraber yapacağız. Bugünkü sözleşme bedeli 417 milyon 210 bin TL’lik bir yatırım. Çalışan, alın teri döken, yaptığı tarımsal üretimle bizlerin yaşamını garantileyen; gelecek nesillerin sağlıklı bir nesil olması için çaba sarf eden bu bölgenin üretici insanlarına, çiftçilerine,ailelerine hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.

“Yaptığımız yatırımların tamamı sizin paranız”

Başkan Seçer, yapılan hizmetlerin vatandaşın vergileriyle yapıldığını sözlerine ekleyerek,“Benim size yaptığım hizmetlerin tamamı sizin paranız, sizin vergileriniz. Kimse cebinden bize bir şey göndermiyor. Siz devlete ödüyorsunuz, Maliye de;‘Bu vergilerden belediyelerin payını kesiyorum ve belediyelere gönderiyorum’ diyor.Bu emanetin; bize gelen para sizlerin emaneti; sorumlulukları omuzda çok ağır,günahı, vebali o kadar büyük. Biz onları korumak zorundayız. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yediremeyiz. Zinhar. Bu dinen de vicdanen de hukuken de insanlık olarak da bir günahtır, bir ayıptır” dedi.

 

“Fosseptik çukurları ve vidanjörler tarihe karışacak”

 

 

Proje kapsamında yapılacakhat çalışmalarıyla ilgili teknik detayları aktaran Başkan Seçer, “Bu yapacağımız çalışmalarda; 35 bin 614 metre kanalizasyon hattı, 14 bin 417 metre terfi hattı, 8 bin 400 metre parsel bağlantı hattı, 9 bin 500 metre içme suyu deplase çalışmaları yapılacak. Yıllık yaklaşık 20 bin metreküp atık su terfi hatlarıyla Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi’ne transfer edilecek. Bundan sonra burada artık iptidai, ilkel fosseptik çukurları, vidanjörler tarihe karışacak” diye belirtti.

“İkinci 5 yıllık dönemde de sizlere hizmet edeceğiz”

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildiği ilk günden itibaren Mersinlilerin memnuniyeti için gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Başkan Seçer, “İkinci beş yıllık dönemde de sizlere hizmet edeceğiz. Vatandaştan oy istiyoruz. Partinizi sormuyoruz. Herkes bizi gördü, röntgen çekti. 5 yıl vtandaşımızın dertleriyle dertlendik. Vatandaş buna bakacak. Mahkeme kadıya mülk değil. Babamızın koltuğu değil. Çalışırsak halkın karşısına çıkarız, şimdi olduğu gibi. 5 yıl çalıştık”dedi.Başkan Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarıyla birlikte 5 yıl boyunca ayrım yapmadan, adil hizmet götürdüklerini sözlerine ekleyerek, çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

“MESKİ, sadece faturalardan gelen parayla yatırım yapamaz”

MESKİ’nin 2 bin 500 çalışanıyla 16 bin kilometrekare alana, 2.5 milyon nüfusa hizmet ettiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer,MESKİ’ninbütçesi ayrı bir kurum olduğunu ifade etti. Sular idaresi olarak Türkiye’nin en iyi kurumlarının başında geldiğini belirttiği MESKİ’nin, sadece vatandaşlardan tahsil ettiği fatura gelirlerinin olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, bu miktarın da yatırım yapmak için yeterli olmadığının altını çizdi.MESKİ’nin yakın bir zamanda önemli bir hibe ve kredi bulduğunun bilgisini veren Başkan Seçer, “MESKİ, 156 milyon Euroyani yaklaşık olarak 5 milyar TL’den fazla bir para buldu Avrupa’dan.Yarısı hibe, yani geri ödenmeyecek. Yarısı da uygun şartlarda geri ödenecek. Anamur’dan Tarsus’a kadar birçok bölgede arıtma, kanalizasyon, içme suyu şebekesi, Pamukluk Barajı’nıbu sağladığı finansmandan yapacak. Bunu bulmazsa MESKİ faturalarından gelen parayla Mersin’in bütün hizmetlerini göremez. Bazılarını krediyle, bazılarını hibeyle, bazılarını da bugün temelini attığımız tesis gibi öz kaynaklarla yatırım gibi yapar” dedi

Yorum Gönder

0 Yorumlar