Subscribe Us


26 NİSAN 2024-TARSUS MEKTUBU

 

26 NİSAN 2024-TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS’TAN YOLCU TAŞIMACILIĞI

BİLET ÜCRETLERİ ARTMADI

Tren seferlerinin 22 Nisan’dan itibaren 2 yıl süreyle durdurulmasından sonra TOK’a ligi arttı.TOK başkanı Nafiz Kızılyaka,hızlı tren projesi nedeniyle tren seferlerinin durdurulmasından sonra TOK’a ilginin arttığını, seferlerin aksatılmadan sürdüğünü ve fiyatlarda artış yapmadıklarını söyledi.

Buna göre Tarsus-Mersin arası 45 TL, Tarsus-Adana arası 55 TL olup Adana-Mersin arası direkt ücret ise 100 TL olarak uygulanıyor. Adana-Mersin arasında öğrenciye ve abonelere 10 TL indirim uygulanıyor. Diğer hatlarda ise indirim oranı 5 TL olarak devam ediyor.

………..…OOO…………..

TARSUS TİCARET BORSASINDA

AYLIK TARIM GİRDİ ENDEKSİ DEĞERLENDİRİLDİ

Borsa  Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 yılı 1. Çeyrek Tarım Girdi Fiyat Endeksi’ni (Tarım-GFE) değerlendirdi.

Tarım-GFE’nin Ocak ayında aylık yüzde 7.51 ilan edildiğini belirten Mustafa Teke , “Bu rakam, endeksin ölçülmeye başladığı 2015 yılından itibaren Ocak ayları ortalamasının (3.99) yüzde 88 üzerinde olmuştur” dedi.

Tarım-GFE’nin yıllık yüzde 45.11 ilan edildiğini belirten Mustafa Teke , “Bu yıllık rakam, son 9 yılın Ocak ayları ortalamasının (30.55) yüzde 48 üzerinde oldu.  1. Çeyrek için açıklanan tarımsal girdi fiyatları enflasyonu, aylık ve yıllık olarak ortalamaların üzerinde ilan edildi” değerlendirmesinde bulundu.  

 

Yurtiçi ve yurtdışı üretici enflasyonlarının tarım sektörünü dolaylı olarak etkilediğini belirten Teke, yurtdışı üretici enflasyonu YD-ÜFE’nin Mart’ta aylık yüzde 4.7 ve yıllıkta ise yüzde 67.25 gibi yüksek düzeyde arttığına dikkat çekti. Teke, yurtiçi üretici enflasyonu Yİ-ÜFE’nin Şubat'ta aylık yüzde 2,38, yıllık bazda yüzde 62,38 artmıştı dedi.

 ………..…OOO…………..

TARSUS BORSADA 2024 YILINDA DA

UZAK ÜLKE TİCARET FAALİYETİ OLACAK.

Borsa başkanı Mustafa Teke “2024 yılında da uzak ülke ticaret faaliyeti olacak.  “ dedi.

Borsa olarak, tarımsal üretimin, ticaretin ve ihracatın geliştirilmesi için canla başla çalıştıklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Ticaret Bakanlığı destekli yaş meyve sebze sektörü konulu Ur-Ge projelerinin başarılı bir şekilde devam ettiğini anlattı.

Teke, “Yaş meyve sebze ihracatının artırılması hedefiyle Ur-Ge heyetimiz, 2023 yılı Eylül ayında Romanya ve 2024 yılında da uzak ülke ticaret faaliyeti olacak. Kurulan temasların ihracatımızı artırmasını ve üyelerimizin kurumsal kapasitelerinin gelişimine olumlu katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

………..…OOO…………..

TARSUS TİCARET BORSASI BAŞKANI

TEKE “İHRACATIMIZ AZALDI”

Tarsus Ticaret Borsası Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Murat Kaya başkanlığında yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, 1 aylık sürede Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgilendirmenin ardından genel konular hakkında bir konuşma gerçekleştirdi

 

Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Murat Kaya; “Kıymetli Meclis Üyeleri, Herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyor, iyi ve verimli bir toplantı olmasını diliyorum.

 

Bildiğiniz gibi bayram öncesinde ülkemizde bir yerel seçim gündemi de yaşandı. Birbiri içine geçen her iki süreçte ekonomik konular biraz geri planda kalmış gibi görünse de bayramdan dönüşle birlikte ekonomi ülke gündemindeki öncelikli yerini yeniden aldı.

 

En öncelikli ve ivedilikle neşter atılması gereken sorunumuz, enflasyon. Enflasyon, kurda dalgalanma, yüksek ham madde ve emtia fiyatları ne yazık ki sanayide, ticarette istediğimiz performansı ortaya koymamızı engelliyor. Bugün için olduğu kadar önümüzdeki dönemde de bu durum çok önemli bir risk oluşturuyor.

Değerli Üyeler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık %61,87 arttı, aylık %5,57 arttı. Mart 2024’te TEPE anketi katılımcılarından önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 34,6’dan 40,6’ya yükselirken işlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 29,1’den yüzde 25,9’a geriledi. Katılımcıların yüzde 33,5’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Mart 2024’te -1,4 puan oldu. Buna göre, önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 9,6 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 4,1 puan artış gösterdi.

Türkiye’de kamu gelirine, bölgesel kalkınmaya, dış açığın kapatılmasına, milli gelirin büyümesine ve istihdamın artmasına olanak sağlayan çok özel bir sektör şansına sahibiz; bu şansımızı çok iyi değerlendirmeliyiz. “ dedi

 Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke ise, “Konuşmama başlarken mahalli idareler seçim sonuçlarının İlimize, Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını diliyor, iş dünyası adına acilen gerçek gündemlerimize dönülmesi temennisi ile sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum. 31 Mart’ta Yüce Milletimiz iradesini sandığa yansıttı. Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı geçici verilere göre 2024 yılının Mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında azalarak 22,6 milyar dolar, ithalat ise yüzde 5,7 oranında azalarak 30,1 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

 

Sayın Meclis Üyeleri, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladık. Ülkemizde ve hangi coğrafyada olursa olsun çocuklara zulmedenlerin, zulme şahitlik edenlerin son bulduğu, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza insanlık suçlarından uzak, savaşsız, sevgi ve saygı ile bezenmiş huzur dolu bir dünya bırakmak dileğiyle saygılarımı sunuyorum."dedi.

 

Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesapları İnceleme Komisyon Başkanı Nail Uçak tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2024 Mart ayı mizanı ile ilgili rapor okundu ve 2024 Mart ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı.

 

………..…OOO…………..

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TARSUS

ŞUBESİNDEN BORSA’YA ZİYARET

Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi Başkanı Figen Aktan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Borsayı ziyaret etti.Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke ile Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Titiz tarafından karşılanan heyet ile gündeme dair konularda istişare edildi.

 Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke; ‘’Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi Başkanı Figen Aktan ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, ’’ Türk Kadınlar Birliği, Atatürk’ün emri ile kurulmuş bir dernek ve şu anda Türkiye’nin en yaygın ve başarılı derneklerinden biridir. Bugün her alanda büyük başarılara imza atan siz kadınlarımız Tarsus’umuzun ve ülkemizin kalkınmasına, ilerlemesine büyük katkılarda bulunmaktasınız.” dedi

 

FİGEN AKTAN’DAN İŞADAMLARINA

BURS TEŞEKKÜRÜ 

Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi Başkanı Figen Aktan ’’Borsa olarak her zaman yaptığınız etkinliklerle ve üniversitede okuyan öğrencilerimize verdiğiniz destekle Tarsus’umuzu en güzel şekliyle temsil etmeye devam ediyorsunuz. Bizde Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi olarak her zaman sizlerle birlikte Tarsus’ la ilgili yeni projelerde iş birliği yapmaya, her konuda birlikte hareket etmeye hazırız’’ diyerek, misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek sözlerine son verdi.

………..…OOO…………..

TARSUS CHP’DEN BELEDİYE

BAŞKANI BOLTAÇ’A ZİYARET

CHP Tarsus ilçe örgütü, yeni belediye başkanı seçilen CHP’li Ali Boltaç’ı ziyaret etti. Başkan Selahattin Şahin ve yönetim kurulu üyeleri belediye tesislerine giderek  partilerinden başkan seçilen Ali Boltaç’ı kutlayarak görevinde başarılar dilediler.

………..…OOO…………..

TARSUSLU AKADEMİSYEN

27 NİSANDA ULUSAL KANALDA

Akademi Derneği’nin Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Yeşilkuş, 27 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 20.00’da Ulusal Kanal canlı yayınında Ezber Bozan programının konuğu olacak.

Eski Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Aydınlık Gazetesi Yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu ile Akademi Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Yeşilkuş, FETÖ’nün akademideki yol haritası ve akademideki FETÖ yapılanması, üniversitelerdeki liyakat veakademinin güncel durumuna ilişkin önem arz eden birçok konuyu,Aydınlık Gazetesi Genel Yayın YönetmeniMustafa İlker Yücel moderatörlüğünde değerlendiriyor olacak.

………..…OOO…………..

TARSUS-POZANTI YOLUNDA

PİKAP YANDI

Tarsus-Pozantı ilçeleri arasında seyir halindeki bir pikap yandı. Bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında araç hasar görürken, yangını ihbar alan Mersin Büyükşehir belediyesi itfaiye ekipleri yangını söndürdü.

………..…OOO…………..

TARSUS’UN EFSANE KİMYACILARI

40 YIL SONRA YENİDEN BULUŞTU

1980’li yılların başında; Türkiye genelinde sadece 6 ilde bulunan Endüstri Meslek Lisesi

Kimya Bölümü’nün 1984 yılı mezunu Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü 3 – D Sınıfı öğrencileri, mezuniyetlerinin 40. Yılında bir araya geldiler.

Tarsus”ta  Erbeyler Restaurant’ta gerçekleşen; 40 yıl öncesi öğrencileriyle iletişimini hiç koparmayan emekli Fizik Öğretmeni Hayrünisa Zengin için de muhteşem bir bayram hediyesi olan buluşmaya, dönemin Kimya Bölümü 3 - D sınıfı mezunlarından Ajans CANKA Yetkilisi

Gazeteci Ata Sevgi ve torun torbaya karışan uzaklarda olan bir çok efsane kimyacı katılamazken, dönemin Fizik Müzik ve İngilizce Öğretmeni Hayrünisa Zengin, efsane kimya öğrencileri Ayşe Sevin Okçu, Serpil Can, Zülfiye Kahraman, Nihat Şeker, Veysel Gölge, Altan Topur, Mehmet Aydın, Gaffar Aktoz Ömer Değer, Şirin Biçer ve Tekin Bülent Geygel eş ve yakın dostlarıyla birlikte 40 yıl öncesinden bugüne nostaljik sohbetlerle, geçmişi bugüne taşıdılar.

……….…OOO…………..

TÜM EMEKDER- KONGREYE HAZIRLANIYOR

Tüm Emekliler Derneği Tarsusta kongreye hazırlanıyor. Başkan Bülent Gözener “Tarsus Şubesi'nin 15 Mayıs 2024 Saat 11'de Aşiyan-1 Düğün Salonunda 4.Olagan Genel Kuruluna Türkiye sakatlar Derneği Tarsus Şubesi Üyeleri Davetlidir.” dedi.

……….…OOO…………..

TARSUS’TA SANAT GÜZELLEŞTİRİR

SERGİSİ 30 NİSANA KADAR AÇIK

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Tarsus’ta sanatsal etkinlikler artarak devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Tarsus’a Değerler Katanlar Kurulu (TADEKA) tarafından Dünya Sanat Günü dolayısıyla onlarca sanatçının eserinin bulunduğu “Sanat Güzelleştirir” adlı karma resim sergisi açıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Tarsus’a Değerler Katanlar Kurulu (TADEKA) tarafından sanatsal etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor.

TADEKA’nın öncülüğünde Dünya Sanat Günü’ne özel olarak hazırlanan ve birçok sanatçının eserinin yer aldığı “Sanat Güzelleştirir” adlı karma resim sergisi Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde açıldı. Açılışa Büyükşehir Belediyesi Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça, TADEKA üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve sanatseverler katıldı.

Birçoğu Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel Berdan Konukevi’nde 2 gün süren resim çalıştayında ortaya çıkan eserden oluşan sergi 30 Nisan’a kadar açık kalacak.

……….…OOO…………..

ALPERENLER, SOFUYU ZİYARET ETTİ

Tarsus’lu Alperenlerden bir grup, Çamlıyayla belediye başkanı seçilen Mehmet Fatih Sofu’yu ziyaret ederek hayırlı olsun dediler. BBP ve MYP eski Mersin il başkanı Hasan Köse ile  MYP Tarsus eski ilçe başkanı Zekeriya Nuranoğlu, Çamlıyayla’ya gitti. Burada yeni başkan  İyi Partili Mehmet Fatih Sofu’yu ziyaret edip görevinde başarılar dilediler.

……….…OOO…………..

TARSUS’TA 1 MAYIS’A HAZIRLIK

Tarsus’ta 1 Mayıs tarihinde yapılacak olan 1 Mayıs  Emek ve Dayanışma günü  için hazırlıklar tamamlanmak üzere. 1 Mayıs Çarşamba günü gruplar saat 15.00’de Kleopatra kapısı meydanında toplanacaklar. Buradan yürüyüşle Cumhuriyet alanına gelinecek ve kutlamalar ile konuşmalar  Cumhuriyet alanında yapılacak.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi         

……….…OOO…………..


 

 

 


Yorum Gönder

0 Yorumlar