Subscribe Us


-TARSUS’TA SOKAK HAYVANLARI İÇİN UMUT VERİCİ ÇALIŞTAY


 

-TARSUS’TA 1. SOKAK HAYVANLARI ÇALIŞTAYI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

-SOKAK HAYVANLARI ÇALIŞTAYI TARSUS’TA FARK YARATTI

Tarsus’ta ilk kez düzenlenen 1. Sokak Hayvanları Çalıştayı, yoğun ilgiyle sona erdi. Toplumsal duyarlılığın artırılması ve somut adımların atılmasına katkıda bulunulan çalıştay uzman konuşmacıların sunumları ve grup tartışmaları ile dolu dolu geçti.

Tarsus Belediyesi tarafından hayvan hakları savunucuları, yerel yönetim temsilcileri, veterinerler ve gönüllülerin katılımıyla 1. Sokak Hayvanları Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın ilk gününde, sokak hayvanları konusunda uzman konuşmacılar önemli sunumlar gerçekleştirdi. İkinci gün ise katılımcılar, “Kısırlaştırma, Sokak Hayvanlarının Sahiplendirilmesi, Beslenme, Sokak Hayvan Hareketlerinin Kontrol Altına Alınması, Tarsus Belediyesi’nin Görev ve Sorumlulukları ve Resmi Kurumların Görev ve Sorumlulukları” başlıkları altında 6’lı gruplara ayrılarak belirlenen konular üzerine tartıştı.

Etkinlikte, sokak hayvanlarının yaşadığı zorlukların daha iyi anlaşılması ve onların haklarının korunması için herkesin sorumluluk alması gerektiği vurgulandı. Sokak hayvanlarına yönelik toplumsal farkındalığı artırmak, onların karşılaştıkları zorlukları kavramak ve haklarını daha üst seviyeye taşımak amaçlandı. Ayrıca, sokak hayvanlarıyla ilgili yasal gelişmelerin detaylı bir şekilde ele alınması ve hayvan refahı ile ilgili tartışmaların çözüme ulaştırılması hedeflendi.

 

“GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Çalıştayın çok faydalı olduğunu belirten bir vatandaş, “Öncelikle belediyemize teşekkür ediyoruz. İlçemizde ilk defa yapılan bir çalıştay. Bugün katılanlardan önerileri, sorunlarla ilgili bilgi aldık. Önerilerimizi, yaşadığımız sorunları ve yapılması gerekenlere aktardık. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Sokaktaki canlarımıza inşallah bu çalışmanın getirdikleri yansıyacaktır diye düşünüyorum.”ifadelerini kullandı.

 

“BÜTÜN CANLILAR İÇİN ÇALIŞAN BİR BELEDİYE BAŞKANI”

Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç’a teşekkürlerini sunan bir diğer hayvansever “Ben sokak hayvanlarını korumayı çok seviyorum. Öncelikle belediyemize bu işlere el attığı için teşekkür ederiz. Bir sürü proje sunduk.  Bu projelerimiz gerçekleşecek.  Halkın içinden çıkmış bir başkanımız var. Bütün canlılar için çalışan bir belediye başkanı. Kendisine teşekkür ediyorum.” diye ifade etti.

 

“ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞTAYDI”

Çalıştayın verimli olduğunu kaydeden bir başka hayvansever, “Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir çalıştaydı. Ben zaten yerel hayvan koruma görevlisiyim. Çok güzel bir projeydi ve bilgi alışverişi de harika oldu. Düşüncelerimizi, dileklerimizi anlattık. Şimdi bunlar bir rapor haline gelecek. İnşallah çok güzel olacak.” şeklinde konuştu.

 

 

“SOKAK HAYVANLARININ EN BÜYÜK SORUNLARI İLE ÇÖZÜMLERİ TARTIŞILDI”

Tarsus Belediyesi Veteriner Hekimi Nuri Tehneldere çalıştayın önemine değinerek, “Şu anda Tarsus Belediyesi olarak düzenlediğimiz 1. Sokak Hayvanları Çalıştayı’nı tamamlamış bulunmaktayız. Öncelikle Belediye Başkanımız Ali Boltaç’a bu güzel çalıştay için çok teşekkür ederiz. Çalıştayda 6 gruba ayrıldık, bu 6 grupta belediyenin, barınağın ve sokak hayvanlarının en büyük sorunları ile çözümleri tartışıldı. Hepsinede geçerli çözümler bulduğumuza inanıyoruz. Ben hem veteriner hekim olarakhem de Tarsus Belediyesi’nin çalışanı olarak böyle bir çalıştayın olmasından çok mutluyum.” diyerek katılımlardan dolayı herkese teşekkür etti.

 

“ÇOK GÜZEL VE VERİMLİ BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKACAĞINDAN EMİNİM”

Çalıştayın içeriğine değinen Tarsus Belediyesi Veteriner Hekimi Mehmet Demir “Bugün burada yapmış olduğumuz çalıştay esasında alınan temel konular vardı. Bu konular üzerinde tartışmalar yürüttük. Bu tartışmalar sonucunda da çok güzel ve verimli bir sonuç ortaya çıkacağından eminim. Gelen ve katılım sağlayan tüm vatandaşlara ve resmi kurumda çalışan tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu çalıştayda yapılması gereken asıl işlemin kırsal kesimlerdeki hayvan popülasyonunu azaltılarak genel anlamda popülasyonu azaltma çabası üzerinde yoğunlaştık ve bunun da sonuçlarını alacağımızı düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

“ÇALIŞTAYIN SONUÇLARI BARINAĞIMIZ VE TARSUS İÇİN ÖNCÜ OLACAK”

Konuşmalarına devam eden Demir “Çalıştayımızın birinci gününde resmi kurumlardan gelen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürlüğü'nden gelen ekip arkadaşlarla beraber gerekli sunumlar yapıldı ve vatandaşlar bu konuda bilgilendirildi. İkinci günümüzde ise altı masa oluşturduk. Bunlardan bir tanesi kısırlaştırma, hayvanların beslenmesi. Onun dışında hayvanların hareketlerinin kontrolü, Tarsus Belediyesi’nin görev ve yetki sorumlulukları, resmi kurumların sorumluluklarıyla ilgili altı masa oluşturduk. Bu masada gerekli çalışmaları yaptık.Görüş ve önerileri aldık. Bu çalıştayın sonuçları barınağımız ve Tarsus için öncü olacak.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar