Subscribe Us


-TARSUS'UN ZENGİN MUTFAK KÜLTÜRÜ YENİDEN DOĞACAK


 Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç’ın tarafından başlatılan "Tarsus Gastronomi Merkezi" projesi TRT Çukurova Radyosu'nda, Mehmet Fatih Kılınç'ın sunduğu "Hayatın İçinden" programında tanıtıldı. Proje Koordinatörü Şef Zafer Kayrak tarafından programda anlatılan proje, Tarsus’un zengin ve köklü mutfak kültürünü yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç’ın Gastronomi Merkezi projesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda zengin mutfak kültürüne sahip Tarsus’ta başlatılan proje Tarsus belediyesi yemekhane şefi, proje koordinatörü Zafer Kayrak tarafından TRT Çukurova Radyosu'nda, Mehmet Fatih Kılınç'ın sunduğu "Hayatın İçinden” programında tanıtıldı. . Şehrin farklı bölgelerindeki mutfak kültürlerinin araştırılıp kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayan Şef Kayrak, Tarsus Belediyesi'nin kültürel mirası koruma amacıyla eğitim, Ar-Ge ve tanıtım mutfağı projesini başlattıklarını açıkladı.

TARSUS’UN MUTFAK KÜLTÜRÜ CANLANIYOR

Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç’ın, Tarsus'un tarihî ve kültürel mirasını koruyarak gastronomi turizminin önemli merkezlerinden biri haline getirme çabaları başlattığı Gastronomi Sokağı projesi ile tanıtıldı. Şehrin dört bir yanında turistlerin ve halkın keyifle vakit geçirebileceği gastronomiyle ilgili rekreasyon alanları belirlemeyi hedefledikleri açıklandı. Proje sadece Tarsus ekonomisine katkı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda iç ve dış turizm canlanacak.Siptilli Çarşısı’nda yer alan Gastronomi Merkezi projesi genişletilerek Gastronomi Sokağı haline gelecek. Merkez, kadın ve gençlerin mesleki becerilerini ve girişimcilik kapasitelerini geliştirmek amacıyla yeni nesil ekipmanlarla donatılmış eğitim ve pastacılık mutfakları, toplantı salonu, soğuk hava deposu, ve yöresel lezzetlerin satılacağı bir kafeteryadan oluşuyor.

PROJE İLE İŞLETMELERDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SAĞLANACAK

Proje kapsamında, yerel ve doğal ürünlerin yeniden gündeme taşınması ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması amaçlanıyor. Tarsus’un farklı bölgelerindeki mutfak kültürlerinin orijinal tatlarının korunarak, eğitimlerle yeni işletmelerin açılmasına vesile olunması planlanıyor. Programda Tarsus’un coğrafi işaretli ürünlerini tatmaya ve şehri keşfetmeye davet edildi.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar