Subscribe Us


Şoförler, vatandaşların güvenliği için eğitimden geçiyor


 Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve İtfaiye Dairesi bünyesinde hizmet veren şoförlere yönelik ‘İleri Sürüş Teknikleri’ eğitimi sürüyor.Mersin Üniversitesi iş birliğinde verilen eğitimlerde şoförler; hem teorik hem de uygulamalı dersler alıyor. Mersin halkının daha konforlu ve güvenli seyahatinin sağlanması adına otobüs şoförlerine verilen eğitimler, şoförlerin mesleki bilgi ve gelişimine katkı sunarken; halkın can ve mal güvenliğinden sorumlu olan İtfaiye dairesi şoförleri de aynı eğitimden geçerek hem bilgilerini tazeliyor hem de pratik yapıyor. 

Personelinin mesleki eğitimine ve gelişimine önem veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım ve İtfaiye Dairesi bünyesinde hizmet veren şoförlere yönelik ‘İleri Sürüş Teknikleri’ eğitimini sürdürüyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı ile Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde, 2024 Yılı Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında yapılan eğitimler; Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr İlker Sugözü tarafından veriliyor. Belirli periyotlarda düzenlenen eğitimde şoförler teorik bilgilerini tazelerken, pratikte de ileri sürüş tekniklerini kavrıyor ve kullandıkları araçların özelliklerini daha iyi anlama fırsatı buluyor.

Mersin halkının daha konforlu ve güvenli seyahat edebilmesi adına otobüs şoförlerine verilen eğitimler, personelin mesleki bilgi birikimi ve gelişimine katkı sunuyor. Mersinlilerin can ve mal güvenliği için 7/24 teyakkuzda olan Mersin İtfaiye Teşkilatı personeli de eğitimlerle günden güne güçleniyor. Zamanla yarışan itfaiye personelini olay yerine ulaştırmaktan sorumlu olan şoförler de aldıkları eğitimle bilgilerini tazelerken, hız ve manevra kabiliyeti konusunda pratik yapıyor.
Eğitimden geçen şoförler; önce teorik olarak reaksiyon, fren ve durma mesafesi, panik fren, sürüş teknikleri, emniyet kemeri, koltuk, direksiyon ayarları, frenli-frensiz parkur konularında eğitim aldı. Şoförler aldıkları teorik eğitimleri Toplu Taşıma Yerleşkesi ve Ata Eğitim Merkezi’nde uygulamalı olarak tekrar etti. Teorik eğitimlerde konforlu ve güvenli sürüş tekniklerinin detaylı hatırlanmasının yanı sıra, sürüş sırasında yapılan hataların nasıl düzeltileceğine dair de bilgiler verildi. Pratik eğitimler; teorik bilgilerin pekiştirilmesinin yanı sıra, şoförlerin kullandıkları araçları daha iyi tanıması ve kullanımını kavramasını sağlıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar