Subscribe Us


Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanlık seçimleri neden iptal edildi?


 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkez Kadın Kolları,  Tarsus'ta 2 Haziran Pazar günü yapılan ve Figen Acıyiyen ile listesinin kazandığı Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanlık seçimlerini, yapılan itiraz üzerine iptal etti.

İptal nedeni, CHP Genel Merkezinden gönderilen tutanakla gün yüzüne çıktı. CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Av. Mehtap Yücel, itirazda bulunduğunu ve bu itirazlar arasında ,

“1- Parti üyeleri ve kamuoyu tarafından Tarsus Kadın Kolları İlçe Olağan Kongresi'ne katılımın yüksek olacağının bilinmektedir. Katılımın sayısı tahmin edilmese bile 2093 kadın üyenin oy kullanacağı hesabıyla (zarf ve oy pusulası sayısında olduğu gibi) hazırlığın yapılmış olması gerektiği açıktır.

2- Katılım yüksek olduğunda Tarsus İlçe Başkanlığı binasının fiziki koşulların yetersiz kalacağının defalarca ifade edilmesine rağmen aynı yerde ısrar edilmiştir.

3- lsrar sonrasında oy kullanacak kadın üyeler arasında hasta, yaşlı olanların ve sıcak hava koşuIlarında dışarda bekleyenlerin oy kullanmadan döndüğü, oy kullanma esnasında yığılmalar yaşandığı bu nedenle kadın üyelerin dışarda bekletilerek ilçe binasına teker teker alındığı, oy Verme işleminin uzatıldığı ve bu koşullara dayanamayan üyelerin de oy kullanmadan ayrıldığı şik6yetler ve video görüntülerinden anlaşılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Yer değişikliği konusunda kongre öncesinde istemde bulunulmasına rağmen, bunun yerine getirilmediğini belirten CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Av. Mehtap Yücel, Genel Merkez aldığı kararla ilgili olarak da, “Sonuç Tarsus Kadın Kolları İlçe Olağan Kongresi'nde oy kullanacak olan kadın üyelerin gerçek iradesinin fiziki koşulların yetersizliği nedeniyle sandığa yansımadığı, bu durumun oy verme hakkını ihlal ettiği ve katılımcı demokrasiye zarar verdiği açıktır.

Bu nedenlerle; I- 02.06.2024 tarihinde yapılmış olan Tarsus Kadın Kolları İlçe Olağan Kongresi'nin iptaline, 2- Seçimin Mersin Kadın Kolları İl Başkanlığının belirleyeceği ileri bir tarihte, fiziki koşuIları uygun bir mek6nda, yer, gün, saat ilan edilerek yapılmasına Kadın Kolları Merkez Yönetim 06.06.2024 tarihli toplantısında kesin olarak karara bağlanmıştır” dedi.

PARTİLİLER TEPKİ GÖSTERDİ

İptal kararına ise partililer tepki gösterdi.

Demokrasi şöleni şeklinde geçen bir genel kurulun, tamamen şeffaf şekilde yapılıp, sonuçlanmasına rağmen iptal edilmesinin, parti içi demokrasinin sağlanması ve bunun toplumun diğer kesimlerine de kabul ettirilmesi adına sekte vuracağını söyleyen partililer, “Kayyum tartışmalarının yeniden yaşatıldığı ülkemizde, partimizin yapılıp, tamamlanan seçimleri iptal kararı ile yok sayması hiç hoş olmadı” şeklinde yorumladılar.

Cansu Turhan Yaramış’ın da aday olduğu seçimleri Figen Acıyiyen farkla kazanmıştı.

Kaynak Tarsus Akdeniz

Yorum Gönder

0 Yorumlar