Subscribe Us


2 TEMMUZ 2024-TARSUS MEKTUBU


 

2 TEMMUZ 2024-TARSUS MEKTUBU                                                                                   

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS-BAHARLI KÖYÜ ÜRETİM

KOOPERATİFİNDE BAŞKAN DEĞİŞMEDİ

Tarsus’a bağlı  Baharlı Köyü (Mahallesi) Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin seçimli olağan genel kurul toplantısı yapıldı. Kurucu başkan Danyal Avşar, bu kez seçimle yeniden başkan seçildi ve güven tazeledi.

Süt Birliği toplantı salonunda yapılan genel kurulda divan başkanlığını  Ahmet Avşar, divan katipliğini ise Davut Avşar yaptı.

1163 sayılı Kooperatifler kanununun 36.maddesindeki niteliklere ve ortaklar kayıt defterindeki kayıtlara uygunluğu onaylanmış olan kooperatif 2023yılında kurulmuştu. 21 üyesi bulunan kooperatifin genel kurulunda faaliyetler onaylanıp seçimlere geçildi. Danyal Avşar güven tazeleyerek tekrar başkan seçilirken yönetim kuruluna ayrıca Kemal Yamaçlı, Kutsal Avşar ve Kadir Çakır seçildi. Denetim kuruluna da Murtaza Avşar, İsa Cüm ve Selçuk Avşar getirildiler. Başkan Danyal Avşar, seçime katılan üyelere ve yönetimle denetim kuruluna girenlere teşekkür etti.

………..…OOO…………..

TARSUS’TA EMEKLİLER GÜNÜ KUTLAMASI YAPILDI

Her yıl 30 Haziran’da kutlanan Emekliler günü kutlaması Atatürk anıtı önünde yapıldı.

Tarsus’ta Cumhuriyet alanında yapılan törene Tarsus Belediye Başkan vekillerinden ve başkan yardımcılarından Sadık Güngör, Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şube başkanı Arif Kılınç ve yönetim kurulu üyeleri, Tüm Emek-Der Tarsus Şube başkanı Bülent Gözener ve yönetim kurulu üyeleri ile emekliler, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile basın mensupları katıldılar.

Açılışta  çelenk sunumu yapılıp saygı duruşunda bulunuldu, ardından Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal marşı söylendi.

………..…OOO…………..

TÜED ŞUBE BAŞKANI KILINÇ

“EMEKLİLER ZOR DURUMDA”

Fatih Hicret’in sunumunu yaptığı kutlama proğramında konuşan TÜED Şube başkanı Arif Kılınç emekliler gününü kutladı.

 Kılınç “Büyük önder Atatürk, 30 Haziran’da emekli olması nedeniyle ülkemizde 30 Haziran emekliler günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin  kurucusu büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarını ebediyete intikal etmiş emeklilerimizi rahmetle anıyoruz. Bizi Emekliler gününde yalnız bırakmayan tüm kardeşlerimize ve emeklilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

………..…OOO…………..

TÜM EMEK DER BAŞKANI GÖZENER’İN

“EMEKLİ GÜNÜNÜ BURUK KUTLUYOR”

Tüm Emek-Der Tarsus Şube başkanı Bülent Gözener, bugün emeklilerin 10 bin TL gibi cüzi bir emekli maaşı ile geçinmeye zorlandıklarını belirterek “Emeklilerimizin maaşlarında iyileştirme bekliyoruz. Hükümetin vereceği fark inşallah 3 Temmuz’da istenen miktarda bir rakam olur ve emekliye müjde verilir. Bugün buruk kutladığımız Emekliler günü, Hükümetin iyi bir fark vermesiyle bayrama dönüşür.

Hepimiz emekliyiz.. Ama hayattan değil..  Emekliler toplumun görünün yüzü aynasıdır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, emekliler için ne demiş:

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır”. Bu duygu ve düşüncelerle Emekliler gününü kutluyorum, emekli kardeşlerimize kalan yaşamlarında sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Gözener, Belediye Başkanı Ali Boltaç’a teşekkür ederek başkan vekili Sadık Güngör’e çiçek verdi.

 

………..…OOO…………..

YAKUP BONCUK EMEKLİNİN

ZOR DURUMUNU YAZDI.

EMEKLİ İNSANLAR

Gazeteci Yakup Boncuk “İnsanlar  artık emekli olmak istemiyor, çünkü emekli olunca maaşı yarıdan daha aşağıya düşüyor” dedi.

Yakup Boncuk Tarsus Ekspres gazetesindeki köşesinde şu görüşlerini paylaştı:

“İnsan doğası gereği doğar, büyük, okur, meslek sahibi olur, evlenir, çalışır çabalar, hayatını öyle veya böyle yaşar.

Ama yaşamı boyunca en çok önem verdiği hususlardan birisi  sosyal güvencesinin olmasıdır. Yani sigortalı çalışıp belli bir süre sonra yaşı kemale erince de emekli olmak ve emekli olunca güzel ve rahat yaşamak ister.

Ama günümüzde emekli olanların durumu malum.

O nedenle özellikle devlet memurları kanunun kendilerine hak verdiği 65 yaşını dolduruncaya kadar çalışır. Çünkü çalışırken aldığı maaşın yarısını hatta daha azını emekli olunca alacağından  emekli olmak istemez.

Malum günümüzde emeklilere verilen maaşlar  geçimi sağlamaya yetmiyor. Bu nedenle çalışan devlet memurları emekli olmak istemiyor. Özelde çalışanlar ise emekli olsa bile yine ek iş yapmak durumunda kalıyor. Çünkü şu an en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak kayıt altına alınırken, bu para evi kira olan emeklinin sadece ev kirasına ve elektrik, su telefon parasına yetmiyor. Bu durumda emekli nasıl geçinecek, nasıl yaşayacak?

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, emekliler için ne demiş:

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır”

Bugün emekliler emekliliğin tadını çıkarmak yerine geçim sıkıntısı içinde yarın ne olacağını düşünmektedir. Aldığı maaş yetmediği gibi, bayram ikramiyesi de çok düşük kalmıştır. Oysa bir emeklinin günümüz şartlarında en büyük olarak 10 bin TL yerine asgari ücret baz alınarak güncellenmesidir. Yani bugün bir emekli en düşük 17 bin TL ve yukarısında maaş almalıdır ki, geride kalan günlerini rahat yaşasın..

Bu arada hatırlatayım… Her yıl 30 Haziran günü “Emekliler günü” olarak kutlanmaktadır. Atatürk anıtına çelenk koymak, saygı duruşunda bulunmak, istiklal marşı söylemek, ardından emeklilerin haklarının anlatıldığı konuşmalarla gün geçmektedir.

Büyük Önder Atatürk de 30 Haziran’da emekli olduğu için bu tarih biz emekliler için çok önem ve anlam taşımaktadır. Ama emekliye kimse önem vermemektedir.

xx

Zaman zaman yurt dışından ülkemize ve kentimize gelen turistlere bakıyorum. Erkek olsun, kadın olsun yaşları 70-80, hatta 85 olan yabancı ülkelerin emeklileri kentimize geldiklerinde gerçekten bizlerden daha dinç görünmektedir.  Üstelik bu insanlar dünyayı gezmekte, sağlıklı ve mutlu olarak emekliliğin tadını çıkarmaktadır. Bizim ülkemizde ise emeklilerin çoğu ya ayakta duramamakta, yada bastonla gezebilmekte. Buna birde maaşının düşük olması nedeniyle moral bozukluğu ve endişe eklendiğinde bu emekli insanlar ne yapsın?

Bizim emeklimiz geride kalan Ramazan ve Kurban bayramlarında aldığı 3’er bin TL ile  çocuklarına, torunlarına bile harçlık verememenin ezikliğini yaşadı. Kaldı ki emekli kendi üstüne başına zaten bayramlık almayı aklından bile geçiremez hale geldi.

Bu duygu ve düşünceler içinde yine bir 30 Haziran Emekliler gününü idrak ettik. Yine her şey sözde kaldı. Bu aylarda emeklilerin maaşlarında yapılması gereken artış ve iyileştirmelerden de umutlu haber çıkmayınca bizim emeklimiz yine kara kara düşünmeye  başladı. Oysa emeklisini mutlu etmeyen ülkelerde iç huzur olmaz.

xx

Yıllardır siyasetçiler emeklilerin sırtından iktidara gelirken verilen sözlerde maalesef tutulmamaktadır. Bu nedenle en onsunda emeklilerde kendi partisini kurmaya başladı. Gecikmeli de olsa bu yıl 2 ayrı Emekli partisi kurularak faaliyete başladı. Sayıları 15 milyonun üzerinde  olan emekliler  haklarını aramak adına güçlerini birleştirmiş olsalar, sanırım ilk seçimde iktidara bile gelebilirler diye düşünüyorum.

xx

Emekli adına sevindiğim bir hususu da arzedeyim. Birkaç yıl evvel Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı  Emekli Evleri kuruldu. Özellikle Belediye Başkanı Vahap Seçer’in talimatları ile Mersin’de Halkkent Sosyal Yaşam Merkezi bünyesinde Emekli Evi kurulurken, Tarsus’da da yine Emekli Evi eski park içinde faaliyete başladı. Böylece Mersin’de ve kentimizde emekli üyeler sürekli el üstünde tutuluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Emekli Evleri, yaş almış yurttaşların ikinci baharlarını daha sosyal ve aktif geçirmelerini sağlıyor. Geçen hafta Halkkent Sosyal Yaşam Merkezi bünyesinde yer alan Emekli Evi üyeleri, bu kapsamda Darısekisi Örnek Köyü’nü gezdi. Tarsus’taki emeklilerde geçen yıl bu bölgeye bir gezi düzenlenerek ağırlanmıştı.

Hem hareket etme hem de sosyalleşme imkanı bulan katılımcılara, Sağlık Dairesi personeli de eşlik ederek şeker ve tansiyon ölçümü yapmıştı. Yine zaman zamanda sağlık ile ilgili bilgilendirme ve konferanslar düzenlenerek emeklileri varlıklarına saygı gösterilmesi küçük de olsa insanlara moral veriyor. Emekliler için bu etkinlikler güzel moral oluyor. Emekliye değer veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Vahap Seçer’e bu nedenle teşekkür ediyorum.

Çünkü kendisi de bir emekli..

Yani.. Hepimiz emekliyiz.. Ama hayattan değil..

 

………..…OOO…………..

TARSUS KAYMAKAM İKİ EMEKLİLER

DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

30 Haziran Emekliler gününün tatil gününe denk gelmesi nedeniyle Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, 1 Temmuz’da Tarsus’taki iki emekli derneğini ziyaret etti.

 Tarsus’taki Emekli Derneklerinden Tüm Emek-Der ve TÜED’i ziyaret eden kaymakam Akyüz, her iki dernek yönetimi ile görüşüp emeklilerin gününü kutladı.

Kaymakam Akyüz, kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus şube başkanı Arif  Kılınç ve yöneticileri ile görüşüp sorunlarını dinledi. Daha sonra Tüm Emekliler Derneği Tarsus şube başkanı Mehmet Bülent Gözener ve yöneticiler ile görüşen kaymakam Akyüz “Emeklilerimiz toplumun aynasıdır” dedi.

……….…OOO…………..

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANIYOR

Tarsus Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı 8. Birleşimin 1. Oturumu 02.07.2024 Salı günü saat 10.00’da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşecektir.

Meclis Gündemi

02.07.2024 Salı günü saat 10.00’de Olağan olarak toplanacak olan, 2024 yılı 8. Birleşimin 1. Oturumu Meclis Gündemidir.

GÜNDEM MADDELERİ:          

1- Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.2- Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

3- Komisyondan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

4- Dilek ve öneriler. 5- Kapanış.

……….…OOO…………..

 

OVA MAHALLELERE ZİYARET 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Uyan ve Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürü Soner Yetgin, Tarsus’a bağlı ova da yer alan Atalar, Yeşiltepe, Kulak, Köselerli ve Özel Bahşiş Mahallelerini ziyaret etti.

 

Büyükşehir Birim Amirleri ile MESKİ görevlilerinin de hazır bulunduğu programda, muhtarlar ve vatandaşlarla sohbet edildi.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Uyan, ziyaretler sırasında yaptığı konuşmalarda, “Siz değerli muhtarlarımız ve halkımızla birlikte sürekli diyalog içerisinde hizmetlerimize devam ediyoruz.

 

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer, ayrım yapmadan kırsaldan ovaya, merkezden dezavantajlı bölgelere kadar her noktaya hizmet götürüyor.

 

Bu yeni dönemde de eksikleri ve beklentileri dinlemek ve yerinde görmek adına sizleri ziyaret ediyoruz. Sizlerin görüş ve önerileri bizler için çok önemli” dedi. 

 

……….…OOO…………..

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKAN  YARDIMCISI ENVER İSKURT VE BAKANLIK

 HEYETİ ÇUKUROVA HAVALİMANINDAİNCELEMELERDE BULUNDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin Tarsus’a geldi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin AK Parti Milletvekili Ali Kıratlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Bakanlık ve Havalimanı yetkililerinden oluşan heyet, yapımı tamamlanan ve açılış için gün sayan Çukurova Uluslararası Havalimanı’nda incelemelerde bulundu.

Havalimanında yapılan incelemelerden sonra, Çukurova Uluslararası Havalimanı yerleşkesinde düzenlenen toplantıda; tamamlanan alt yapı ve üst yapı çalışmaları, açılış öncesi hazırlıklar, ilgili birimlerin koordinasyon içinde yerine getirmekte olduğu iş ve işlemlere ilişkin hususlar değerlendirildi.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler.

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-

Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Fed.Tarsus Delegesi        

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar