Subscribe Us


Seçer “Bilim olmasaydı bugün güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ya da hidrolik enerjisi olmazdı”


 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediyesi ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nin birlikte düzenlediği ‘21 Haziran Dünya Güneş Günü’ etkinliğine katıldı. Mezitli Belediyesi Güneşpark Enerji Kompleksi’nde yapılan etkinlikte konuşan Başkan Seçer, güneş enerjisinin önemine vurgu yaparak, yakın zamanda MESKİ bünyesinde faaliyete girecek olan Enerji İzleme SCADA’sı hakkında bilgiler verdi.

 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve TMMOB Mersin Şubesi yöneticilerinin yer aldığı etkinlikte Başkan Seçer, eşi Meral Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Yunus Yener, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan da yer aldı.

 

Seçer “Bilim olmasaydı bugün güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ya da hidrolik enerjisi olmazdı”

 

Başkan Seçer, 21 Haziran’ın güneşlenme saatinin en uzun olduğu gün olduğunu anımsatarak, Mersin’in güneşli bir kent olduğunu, güneşin değerini ve önemini iyi bildiklerini söyledi. Başkan Seçer, TMMOB’ta çok kaliteli mühendislerin bir arada olduğunu dile getirerek, “Allah’tan mühendisler var” vurgusu yaptı. Seçer, “İş biraz iş bilmez siyasilere kalsa dünya tersine dönecek. Çok farklı gelişmeler olacak. Hayatın her alanı bir mühendislik diye düşünüyorum. Kurgu, bir mühendislik kurgusu. Hayatın o doğal sirkülasyonu; yaşamımız, hareketimiz, yaptığımız her şey. Bu anlamda her şeyi bilimsel yapma zorunluluğumuz var. Mustafa Kemal Atatürk’ün 100 yıl önce söylediği gibi: ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’. Ama gel gelelim geriye doğru bir gidiş var” dedi. Bilimin önemine değinen Seçer, “Bilim olmasaydı bugün güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ya da hidrolik enerjisi olmazdı. Bunlar enerjiye dönüşmezdi” ifadelerini kullandı.

 

3 MW güneş enerjisi panellerimizin imalatı gerçekleşiyor”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak güneş enerjisine yönelik yürüttükleri çalışmaları anlatan Başkan Seçer, şunları söyledi:

 

“MESKİ’nin bütçesi 1 milyar lira. Gelen fatura 145 milyon kW saat elektrik, 129 milyon lira. Geçen yıl. Ben açıklama da yaptım. Onu da yanlış tarifeden kullanıyorlarmış eski yönetim. Tarifeleri düzelttik. Yüzde 30 indirim oldu. Nasıl yönetilmiş bu kurumlar? Hatta yönetilmiş demeyelim idare edilmiş. Biz şimdi yönetmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan Büyükşehir’e bakıyorum. Onun 10’da 1’i oranında bir elektrik tüketimi var. Geçen yıl faturası 17 milyon lira. Üst üste, alt ata, diğer bağlı kuruluşlar 150 milyonun üzerinde fatura ödüyoruz. Ama diğer taraftan da işlenmeye muhtaç yenilenebilir enerji var. Bunların en başında da GES’ler geliyor. Bir ARGE birimi oluşturduk. TMMOB üyesi bir kardeşimizi oranın daire başkanlığına getirdik. Güneş enerjisi konusunda da yaklaşık 1,5 yılda önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda da şu anda 3 ayrı noktada Tarsus, Yenişehir ve Toroslar’da 3 MW güneş enerjisi panellerimizin imalatı gerçekleşiyor. MESKİ yapıyor bunu. Toplam tüketimimizi, yıllık verdiğim rakamları düşünün. Onun yüzde 3’üne tekabül edecek elektrik üreteceğiz. Bu yatırımlar devam ettikçe yüzde 3 olacak, yüzde 30; yüzde 30 olacak yüzde 60. Belirli bir süre sonra önemli bir miktarda güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektriği biz vatandaşlarımıza hizmetlerimizde kullanabileceğiz.”

 

MİCROGES’ler konusuna da değinen Başkan Seçer, “Arkadaşlarımız 32 ayrı noktada hem su depolarının çatılarında hem de terfi pompa istasyonlarında bu çalışmaları yapıyorlar. Şu anda imalat işlemleri başladı. Erdemli, Bozyazı, Silifke, Gülnar, Aydıncık, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Tarsus. Niye bunları saydım? Şehrimizin her ilçesi buna uygun. Bu anlamda çok önemli diye düşünüyorum. Yine bu yıl içerisinde 3 MW’ın üzerine planlanan 2. etap olarak düşündüğümüz farklı noktalarda içmesuyu arıtma tesislerinde, Tarsus Berdan’da, Tarsus atık su arıtma tesislerinde, Karaduvar’da yine atıksu arıtma tesislerimizde ve muhtelif depolarımızda 15 MW’lık kurulu güce sahip güneş enerjisi sistemlerini hayata geçireceğiz” dedi.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar